Najnowsze

Najnowsze

Poczuli bluesa. Muzyczny pociąg ruszył z Poznania

Grali i w pociągu, i na peronach. W wagonach składu "Blues Express" rozbrzmiewały ballady i rockandroll'owe utwory, a pasażerowie - muzycy konkurowali w popisach na harmonijkach i gitarach. Pociąg wyruszył ze stolicy Wielkopolski i dotarł do Zakrzewa Złotowskiego na festiwal.

"Załatwiłem sobie mundurek i bawię się w wojsko"

Miłośnicy historii mogli w ten weekend cofnąć się w czasie. Wszystko dzięki zlotowi grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych w Podrzeczu (Wielkopolskie). - Można sprzęt zobaczyć, dotknąć, założyć mundur. To taka historia na żywo - przekonuje współorganizator. W programie imprezy znalazły się też inscenizacje walk.

Dlaczego Rosja nie lubi gejów? "Antyamerykanizm i homofobia to główne składniki koktajlu Kremla"

"Geje zdobyli Amerykę - tęczowa flaga wzniesiona nad USA" - w ten sposób jeden z regionalnych rosyjskich portali skomentował decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego przyznającą parom tej samej płci prawo zawierania małżeństw. Taka opinia nie jest odosobniona. Decyzje podjęte w USA wywołały bowiem w Rosji niemałą falę oburzenia, wzmożoną antyamerykańską retoryką Kremla.

Szefowa MSW zwołuje naradę w sprawie dopalaczy

Podsumowanie działań policji po serii zatruć dopalaczami na Śląsku i w Wielkopolsce. Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska spotka się w poniedziałek w tej sprawie z komendantem głównym policji i komendantami wojewódzkimi. Od wczoraj bilans osób poszkodowanych wzrósł do ponad 150.

Kolorowa i wybuchowa Ustka. Niebo rozświetliły sztuczne ognie

Piętnaście tysięcy osób wpatrywało się w Ustce w rozświetlone niebo. Festiwal Sztucznych Ogni, jak co roku, przyciągnął turystów. - To najstarsza taka impreza w Polsce, podczas której firmy pirotechniczne prezentują profesjonalne pokazy światła i muzyki. Takiego ładunku emocji nie doświadczy się nigdzie indziej - zapewnia Jacek Cegła ze słupskiego magistratu.

75 lat temu Hitler zarządził przebudowę. Ślady polskości miały zniknąć z Poznania

12 lipca 1940 r., 10 miesięcy po wkroczeniu niemieckich wojsk do Poznania, w mieście nie było już Pomnika Wdzięczności, trwała też przebudowa Zamku i budowa przy nim wojennego bunkra. Na ulicach powiewały swastyki a ulicą Święty Marcin, przemianowaną na Schlossfreiheit, maszerowali naziści. Wówczas Adolf Hitler podpisał dekret o przebudowie Poznania. Miał on mieć charakter modelowego, germańskiego miasta. Na szczęście, planu Niemcy nie zdążyli zrealizować. 23 lutego 1945 r. Poznań wrócił do Polski.

Kolejne osoby zatrzymane ws. dopalaczy. "Stosowanie tych substancji jest samobójstwem"

- Działanie tych nowych narkotyków na ośrodkowy układ nerwowy jest zdecydowanie silniejsze niż np. marihuany - mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej, dr Piotr Burda. Tylko do śląskich szpitali od czwartku trafiły 154 osoby zatrute dopalaczami. Jak tłumaczył Burda, jest to m.in. wynikiem wprowadzenia od 1 lipca nowych zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Japonia pruje chiński sznur pereł. Wielki wyścig azjatyckich mocarstw

Chiny wieszczą powstanie morskiego jedwabnego szlaku oraz nowy regionalny porządek, ale ich relacje z państwami regionu w ostatnich miesiącach tylko się pogarszały. Szczególnie aktywna w powstrzymywaniu chińskich działań jest Japonia, która w ostatnich tygodniach postawiła wręcz plany Pekinu pod znakiem zapytania.

Kryształowy Globus dla Amerykanów za film "Bob and the Trees". Wyróżnienie dla Anki Damian

Kryształowy Globus jubileuszowego, 50. festiwalu filmowego w Karlowych Warach przypadł skromnemu, niezależnemu amerykańskiemu filmowi "Bob and the Trees" w reżyserii Diego Ongaro. To paradokumentalna opowieść o drwalu z Massachusetts o życiu w zgodzie z naturą i potrzebie niezależności. Animowany dokument Anki Damian "Czarodziejska góra", opowiadający historię opozycjonisty Jacka Winklera, otrzymał wyróżnienie.

Od dziś trudniej będzie wywieźć leki z kraju za granicę

W niedzielę wchodzą w życie przepisy utrudniające wywóz leków z Polski. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, że jest gotowy do wdrożenia zapisów ustawy, jednak zdaniem samorządu aptekarskiego zabrakło w niej rozwiązań zapewniających aptekom równy dostęp do leków.