Najnowsze

Najnowsze

Dania: bogate kraje Zatoki Perskiej powinny pomóc uchodźcom z Syrii

Dania przeznaczy dodatkowe 70 milionów koron (ok. 9 mln euro) na pomoc dla uchodźców z Syrii - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju, którego słowa cytuje portal TheLocal.dk. Kristian Jensen dodał jednak, że bogate państwa Zatoki Perskiej muszą zwiększyć swoją pomoc dla Bliskiego Wschodu.

Znalazł ciało małego Aylana. "Modliłem się, by żył"

- Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem o moim synu. Modliłem się, żeby żył - tak oficer tureckiej policji wspominał moment znalezienia 3-letniego imigranta w Bodrum. Zdjęcie, na którym widać funkcjonariusza wynoszącego ciało chłopca z plaży, obiegło świat.

Jak Syryjczycy odkryli nowy szlak. Cztery przyczyny fali imigracji do UE

Zmęczenie wojną domową, tańsza podróż, dostęp do mediów społecznościowych i kwestie ekonomiczne - to według reporterki arabskiej telewizji Al Aan, Jenan Moussy główne przyczyny gwałtownego napływu Syryjczyków do Europy. Dziennikarka spędziła ostatnio wśród Syryjczyków sześć tygodni. Swoimi wnioskami podzielila się z innymi na Twitterze.

Bez uścisku dłoni. Wybraliście wideo tygodnia

Incydent na Westerplatte, podczas którego prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz nie podali sobie rąk, został wybrany w naszej sondzie najciekawszym wideo tygodnia zdobywając 31 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazło się nagranie z pieskiem, który przeprowadza dzieci przez ulicę. Na trzecim słodycze od Baracka Obamy. Oto najciekawsze wideo tygodnia:

Bono: Europa nie jest taka, jak jeszcze kilka dni temu

"W minionym tygodniu stało się coś niesłychanego, Europa nie jest już taka, jaką była jeszcze 7 dni temu"- tak wydarzenia związane z kryzysem imigracyjnym podsumował wokalista zespołu U2 Bono w poniedziałkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

"Jeszcze z taką frekwencją się nie spotkałam"

Bardzo niska frekwencja - komentowali w rozmowie z reporterami TVN24 przewodniczący obwodowych komisji wyborczych. - Od kiedy pracuję w komisji, z taką frekwencją się nie spotkałam - powiedziała po zakończeniu głosowania w referendum przewodnicząca Obwodowej Komisji nr 36 w Białymstoku, gdzie frekwencja wyniosła 7,8 proc.

Merkel ma kłopoty we własnej koalicji. "Żadne społeczeństwo tego nie wytrzyma"

W koalicji rządowej w Niemczech nasila się spór na tle stosunku do uchodźców. Premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) skrytykował kanclerz Angelę Merkel za decyzję o przyjęciu azylantów syryjskich z Węgier. Jednak mimo kontrowersji, spotkanie partii koalicyjnych zakończyło się w poniedziałek nad ranem wydaniem wspólnego oświadczenia, przewidującego m.in. przeznaczenie dodatkowych środków na przyjęcie fali uchodźców.

"To państwo nawet referendum nie jest w stanie zorganizować"

- Bronisław Komorowski to jedyny prezydent na świecie, który przegrał trzy tury wyborcze - skomentował w drugiej części specjalnego wydania "Kawy na ławę" niedzielne referendum Jarosław Gowin (Polska Razem). Marek Sawicki (PSL) ocenił, że referendum to "zmarnowane pieniędze", a Roman Giertych przekonywał, iż decyzja o zarządzeniu głosowania była "błędem wywołanym emocjami". Ryszard Petru (Nowoczesna) ocenił zaś, że kompromitacją PKW jest to, iż wyniki zostaną podane dopiero w poniedziałek.

"Komorowski zafundował Polakom igrzyska za 100 mln złotych"

Fanaberia, szarża Bronisława Komorowskiego po przegranej pierwszej turze wyborów prezydenckich i akt rozpaczy, jakim było rozpisanie tego referendum, kosztowało nas 100 mln zł - stwierdził w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" Joachim Brudziński z PiS. Z kolei zdaniem Pawła Kukiza 10-procentowa frekwencja w referendum nie byłaby złym wynikiem.

"Odpowiedzialność za nieudany eksperyment ponosi Komorowski"

Można przerzucać winę na społeczeństwo, czy na mechanizmy, ale referendum miało swojego autora - zaznaczył Paweł Lisicki z "Do Rzeczy". Stwierdził, że ewidentnie odpowiedzialność za cały ten nieudany eksperyment ponosi Bronisław Komorowski. Publicyści w TVN24 dyskutowali o niedzielnym referendum. Zdaniem Andrzeja Stankiewicza ("Rzeczpospolita"), niedzielny plebiscyt był "absurdem".

Kilkadziesiąt tysięcy manifestantów w Kiszyniowie. "Zwróćcie miliard dolarów"

Uczestnicy niedzielnej wielotysięcznej demonstracji w Kiszyniowie z żądaniami dymisji prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego zapowiedzieli, że spędzą noc na placu w centrum stolicy i będą kontynuować protest w poniedziałek. Mołdawianie protestują przeciwko rządowi oraz prezydentowi w związku z aferą finansową, jaka wybuchła w tym kraju wiosną tego roku.

Trzy pytania, 16 godzin głosowania. Referendum zakończone

O godz. 22 zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim referendum, zarządzonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Swój głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali referendalnych. PKW poinformowała w niedzielę, że wyniki podane zostaną w poniedziałek o godz. 18. W TVN24 trwa wieczór referendalny.

Austria "stopniowo" zamyka granicę. "Pomogliśmy ponad 12 tys. ludzi"

Nadszedł czas, by stopniowo wycofywać nadzwyczajne środki pozwalające na niezakłócony przepływ tysięcy imigrantów z Węgier do Austrii i Niemiec - oświadczył w niedzielę po południu kanclerz Austrii Werner Faymann. Potwierdzają się więc wcześniejsze doniesienia, że Austria zamknie granicę przed napływem kolejnych imigrantów.

Policjanci ostrzelali samochód, zatrzymanie okazało się pomyłką. Za naprawę nie chcą zapłacić

Strzałami z broni palnej w kierunku samochodu zakończyło się zatrzymanie mężczyzny z Gdańska. Policjanci myśleli, że pan Maciej jest jednym z podpalaczy, którzy podłożyli ogień w jednej z kancelarii prawnych na początku roku. To była pomyłka. Po kilku miesiącach postępowanie zakończono. Śledczy przyznali, że mężczyznę zatrzymano niesłusznie. Usłyszał jednak zarzuty napaści na policjantów, ale prokuratura umorzyła postępowanie. Za poniesione straty nie ma kto zapłacić, a naprawa ostrzelanego auta kosztowała mieszkańca Gdańska kilkanaście tysięcy złotych. Materiał "Blisko ludzi" TTV.