Najnowsze

Najnowsze

Francja otworzyła archiwa z czasów kolaboracji z Niemcami Hitlera

Francja udostępniła ponad 200 tys. odtajnionych dokumentów pochodzących z archiwów policji i ministerstw rządu Vichy, który podczas II wojny światowej kolaborował z niemieckimi siłami okupacyjnymi. Okres ten jest dla Francuzów jednym z najbardziej wstydliwych w historii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Jaki: sędziowie TK mają się wziąć do pracy, zamiast jeździć do Chin

- Polski Trybunał Konstytucyjny musi się wziąć do pracy, tak jak niemiecki, i zacząć orzekać w sprawach ważnych dla obywateli, a nie ruszać sobie na wycieczki do Chin - mówił w poniedziałek Patryk Jaki (klub PiS). Wiceminister sprawiedliwości podkreślał, że mają do tego doprowadzić przygotowane przez PiS przepisy dotyczące TK. Kontrowersyjną nowelizację ustawy podpisał w poniedziałek prezydent.

Petru: PiS będzie mógł zebrać 38 milionów haków

Prawdopodobnie zaskarżymy ją do TK i zobaczymy, jak szybko Trybunał rozpatrzy tę naszą skargę w stosunku do tempa prac poprzedniego Trybunału - powiedział w poniedziałek Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej skomentował w ten sposób spodziewane zmiany w ustawach o policji i służbach specjalnych. Odniósł się też do decyzji prezydenta o podpisaniu nowelizacji ustawy o TK.

Plan odkopania "złotego pociągu" prawie gotowy. "Może się uda już w lutym"

Eksploratorzy, którzy twierdzą, że na 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych znajduje się "złoty pociąg" nie rezygnują z poszukiwań. Mają już niemal gotowy plan wykonania wykopów, a na początku stycznia chcą złożyć wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie prac, tak aby można je było rozpocząć już w lutym.

Postrzelił konia, bo "podchodził za blisko ogrodzenia"

Rany na nodze i żuchwie – takich obrażeń doznała źrebna klacz po tym, jak postrzelił ją 41-letni mężczyzna. Ten stwierdził, że chciał tylko przestraszyć zwierzę, bo to podchodziło zbyt blisko ogrodzenia jego posesji. Teraz mężczyźnie grożą 2 lata więzienia.

Prezydent Duda: nowelizacja ustawy o TK wzmacnia pozycję Trybunału

- Rozwiązanie, które zostało przyjęte, wzmacnia pozycję Trybunału Konstytucyjnego i jego powagę w oczach społeczeństwa - ocenił nowelizację przepisów o TK autorstwa PiS Andrzej Duda. - Zmiany są istotne, ale wierzę, że przyczynią się one do poprawy sytuacji - mówił o podpisanej przez siebie w poniedziałek ustawie prezydent.

Budka: ustawa o TK nie wejdzie w życie, bo jest niekonstytucyjna

Ta ustawa nie wejdzie w życie, wbrew temu, co wydaje się niektórym, dlatego że jest ona niekonstytucyjna, więc Trybunał nie będzie nią związany - powiedział w poniedziałek w były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO). W ten sposób skomentował decyzję Andrzeja Dudy, który podpisał dziś nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

Dwie eksplozje w Hims. Ponad 30 zabitych

Co najmniej 32 osoby zginęły, a około 90 zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym w zamieszkanej przez alawitów dzielnicy w mieście Hims na zachodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zoll: prezes TK powinien wystąpić do sądu powszechnego

- Myślę, że najlepszym krokiem byłoby wystąpienie Andrzeja Rzeplińskiego do sądu powszechnego o ustalenie stanu prawnego trzech sędziów (zaprzysiężonych przez prezydenta - red.) - ocenił w rozmowie z TVN24 Andrzej Zoll. Przyznał też, że liczył, iż prezydent Andrzej Duda nie podpisze "ewidentnie niekonstytucyjnej" nowelizacji ustawy o TK.

Dewastował groby radzieckich żołnierzy, pobił policjanta

Kaliska prokuratura postawiła 37-latkowi zarzut znieważenia miejsca spoczynku zmarłych żołnierzy radzieckich. Policjanci interweniowali, kiedy mężczyzna dewastował jeden z nagrobków. To go jednak nie uspokoiło, a wręcz przeciwnie. Rzucił się na jednego z policjantów.

Co podpisał prezydent? Najważniejsze przepisy nowelizacji ustawy o TK w punktach

Większa liczba sędziów tworząca pełny skład, nowy sposób głosowania w Trybunale, powierzenie prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu Trybunału. Co jeszcze zmienia - a co pozostawia - podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS? Wyjaśniamy w punktach.

"Słowa zmieniające świat". 400 stron Putina na Gwiazdkę

Rosjanie szykują się na święta noworoczne. W charakterze prezentu administracja Władimira Putina ofiarowała urzędnikom i politykom zbiór cytatów prezydenta pt. "Słowa zmieniające świat". Na Kremlu przekonują, że książka określa zasady, którymi kierują się władze przed podjęciem ważnych decyzji politycznych.

"Fikcyjna kontrola" sądów nad służbami? Co zmieni nowa ustawa o policji

Dane telekomunikacyjne wydają się niewinne, bo to nie jest podsłuch. Natomiast wbrew pozorom na ich podstawie można bardzo wiele ustalić - mówił we "Wstajesz i wiesz" Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon. Planowane zmiany w ustawach o policji i służbach specjalnych komentował wraz z nim także Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Urodził się w Mandżurii, wybrał Polskę. Czen De Fu walczył w Powstaniu Wielkopolskim

Urodził się ponad 7 tysięcy kilometrów od Poznania. Gdy w 1919 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, mieszkał już jednak w Barcinie. Długo się nie zastanawiał, chwycił za broń i walczył dla Polski, stając się tym samym jednym z najbardziej egzotycznych żołnierzy polskich w historii. W wolnej już Polsce przyjął imiona Józef Zdzisław. Jego losy zbadał Aleksander Przybylski.