Najnowsze

Najnowsze

"Musimy wiedzieć, kto wjeżdża jako uchodźca". Zmiana w Niemczech

Bundestag podjął w czwartek decyzję o wprowadzeniu jednolitego dowodu tożsamości dla imigrantów starających się o status azylanta bądź uchodźcy w Niemczech. Nowy dokument ma usprawnić pracę urzędów zajmujących się rejestracją uchodźców. - Musimy wiedzieć, kto wjeżdża jako uchodźca do naszego kraju - powiedział szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.

Raport ws. kolekcji Gurlitta. Pięć obrazów na pewno zrabowano Żydom

Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1,5 tys. dzieł sztuki zbiór. Prace zespołu kosztowały rząd krajowy Bawarii i niemieckie władze federalne prawie 1.9 mln euro.

Nie tylko Komorowski. Timmermans został odznaczony także przez Lecha Kaczyńskiego

Premier Beata Szydło zasugerowała w programie "Jeden na jeden", że wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans może nie być obiektywny w swojej ocenie sytuacji w Polsce, bo "został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego". Tymczasem holenderski polityk wysokie polskie odznaczenie państwowe otrzymał już wcześniej - w 2006 roku - z rąk ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Światowe zainteresowanie

Sytuacją w Polsce nie jest zainteresowana tylko Europa. Wydarzeniami w kraju interesują się także media na odległych kontynentach.

Inspektor Gadżet

Co miał w swoim gabinecie były komendant policji? Prezentacje przeprowadził nowy komendant.

Szybka reakcja

To, ,że politycy oglądają Szkło to wiemy, ale chyba żaden polityk jeszcze do nas nie zadzwonił, by odnieść się do tego co było na antenie.

Niebezpieczne przejścia

Pieszy na przejściu, ale kierowca nie zwalnia. Tym razem pieszemu się udało - kierowcy być może nie, bo szuka go teraz policja. Takich zachowań na drodze jest sporo dlatego pytamy jak to jest, że mimo licznych apeli zamiast zdjąć nogę z gazu przed pasami, przyśpieszamy.

Zawsze spóźniony

Miał być prestiżowy i szybki pociąg Łódź-Warszawa. Szybko się jednak okazało, że pociąg "Uszatek" z szybkościa nie ma nic wspólnego, bo ciągle spóźnia się. Pasażerowie są zawiedzeni, bo po 7 latach remontu linii liczyli na coś więcej.

Świat przygląda się Polsce

Po decyzji Komisji Europejskiej słowo "Polska" pojawia się we wszystkich ważnych zagranicznych gazetach. "Die Welt" jest zdziwiony "zaciętością i impetem" ataków na Polskę, "Sueddeutsche Zeitung" mówi o "pijanym władzą kierownictwie". Głos płynie też ze Stanów Zjednoczonych, które z przygnębieniem patrzą jak "prymus Europy Wschodniej nagle porzuca demokratyczne standardy".

Decyzja Komisji dzieli

W Brukseli nadal o Polsce, a w Polsce o Brukseli. Decyzja Komisji Europeskiej dzieli i polityków i obywateli. Komentarze nie cichną, a może być coraz głośniej, bo debata o Polsce w Parlamencie Europejskim w najbliższy wtorek.

Szef policji kontra poprzednik

Nowy szef policji oskarża poprzedników. Zarzuca niegospodarność i na dowód pokazuje gabinety mówiąc o Bizancjum we władzach Komendy Głównej Policji i o biedzie na komisariatach. Poprzednik zarzuty odpiera.

Komorowski: Za jedno odznaczenie dysponuję głosem Timmermansa? Tak nie jest

- Mogę potraktować to jako pochwałę dla swojej skuteczności jako prezydenta - tak Bronisław Komorowski skomentował słowa premier Beaty Szydło o tym, że wręczony przez niego order dla Fransa Timmermansa sprawia, iż unijny polityk "może kierować się w swoich ocenach sympatiami, które nie są do końca z nami związane". Były prezydent był gościem Jolanty Pieńkowskiej w magazynie "Świat" w TVN24 BiŚ.

Brak chemii

Na fali sięgania po argumenty personalne i historyczne pojawił się pomysł bojkotu niemieckich towarów, banków i mediów. Pomysł posłanki PiS, która znana jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi nie ma odzewu, poza bagatelizującą uwagą premier Szydło. Ale sprawdziliśmy co by taki bojkot oznaczał w praktyce i kto by na tym najwięcej stracił. Tu liczby mówią same za siebie i nawet duża niechęć polityczna w porównaniu z nimi - wydaje się - bez znaczenia.

Na dyplomatycznej ścieżce

Polska - dotąd uznawana za wzór demokratycznych przemian - teraz na cenzurowanym w Europie. Zaniepokojona zmianami (głównie w Trybunale Konstytucyjnym) Unia po raz pierwszy korzysta z nowej procedury monitorowania praworządności w kraju członkowskim. Chce też za 5 dni debaty na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Polski rząd odpowiada, że jest na to gotowy, a odpowiadając sięga m.in. po argumenty z II wojny światowej. Dokąd prowadzi nas taka polityka i taka dyplomacja?

Władze w Paryżu: dżihadyści "tracą teren" w Iraku

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian zapewnił, że dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie "traci teren" w Iraku. Zapowiedział, że 20 stycznia do Paryża przybędą ministrowie obrony USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec na spotkanie w sprawie działań w Iraku.

Nowy szef policji oskarża: "Bizancjum" w KGP. Poprzednik odpowiada

"3 miliony na kompleks gabinetów, "nie może być tak, że im wyżej, tym większe 'Bizancjum'", tak komentował rzekomą niegospodarność byłego szefa KGP wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Nowy szef komendy głównej insp. Zbigniew Maj pokazał natomiast dziennikarzom nie tylko gabinet, ale też pokój wypoczynkowy i łazienkę swojego poprzednika. Gen. Marek Działoszyński odpowiedział na zarzuty w programie TVN24 "Tak jest".