Najnowsze

Najnowsze

Reportażyści walczą o nagrodę im. Kapuścińskiego

10 książek reporterskich, w tym osiem polskich autorów, nominowanych zostało do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy 20 maja. Przyznawaną równolegle Nagrodę Translatorską dla tłumaczy Kapuścińskiego otrzymają Martin Pollak i Osman Bas.

"Zemściłam się. Na Putinie". Przeciek w sprawie zabójczyni 4-latki

W telefonie Gulczechry Bobokułowej śledczy odkryli numery abonentów, którzy mogli mieć kontakty z organizacjami ekstremistycznymi – podała agencja Interfax. 38-letnia kobieta zamordowała 4-letnie dziecko, które oddano jej pod opiekę. Podczas przesłuchania miała zeznać, że "zabić kazał jej Allah". W rosyjskim internecie pojawiło się nagranie, w którym kobieta mówi, że zabiła w zemście za rosyjskie bombardowania w Syrii.

RPO: naruszona "autonomia informacyjna" Wałęsy

Działania IPN związane z udostępnieniem akt znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka mogą naruszać konstytucyjne prawo do autonomii informacyjnej b. prezydenta Lecha Wałęsy - uznał RPO Adam Bodnar. IPN zapowiada, że przedstawi stanowisko w tej sprawie.

Polska w lipcu przywraca kontrolę granic

Od 2 do 31 lipca Polska przywróci czasowe kontrole graniczne. Ma to związek ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po odprawie służb podległych resortowi w Legionowie. - Nie znaczy to, że na wszystkich granicach będą stały patrole i będą odtwarzane szlabany - dodał szef Straży Granicznej Marek Łapiński.

Podpis Stalina, ukazy carów. USA zwracają Rosji cenne dokumenty

Uroczyste przekazanie blisko 30 cennych dokumentów wykradzionych z rosyjskich archiwów i odzyskanych przez amerykańskie służby odbyło się w czwartek w rezydencji ambasadora USA w Moskwie. Są wśród nich np. dokumenty z podpisami cara Piotra I i Józefa Stalina.

Dyrektor teatru wnioskuje o przebudowę Zaułka Solnego. "Estetycznie jest bardzo zły"

Odnowiony Zaułek Solny,moim zdaniem, jest estetycznie bardzo zły - mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, który do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego złożył wniosek o kolejną przebudowę bramy. W grudniu wokół odnowionego przejścia na wrocławski Rynek rozpętała się burza. Mieszkańcy mówili o "skandalu", "lipie" i "dramacie".

Z Łodzi do Warszawy jak przed wojną. Czyli szybciej

PiS chce poprawiać po Platformie i zapowiada przyspieszenie pociągów na trasie Łódź-Warszawa. To część projektu "Luxtorpeda 2.0". Nawiązanie do najszybszego przedwojennego pociągu jest w tym przypadku wyjątkowo trafne, bo obecnie tylko jeden skład jeździ po tej trasie szybciej, niż rekordzista sprzed 1939 roku.

ONZ: rozejm w Syrii jest kruchy, ale generalnie się utrzymuje

Rozejm w Syrii generalnie się utrzymuje, ale jest kruchy; w kilku prowincjach dochodzi do incydentów - oświadczył w czwartek specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura. Planuje on rozpocząć 9 marca nową rundę rozmów w sprawie konfliktu syryjskiego.

Rekolekcje w rytmie hip-hopu."Reagują pozytywnie, bo to autentyczne"

W czterech rudzkich gimnazjach tegoroczne rekolekcje przebiegają w rytmie hip-hopu. Szkoły odwiedzają dwaj raperzy ze składu "RYMcerze". Bęsiu i DJ Yonas, realizując projekt "Nie zmarnuj swojego życia", opowiadają młodzieży o swoich doświadczeniach. - Przeżyłem upadek, wpadłem w złe towarzystwo i używki. Dzięki Bogu z tego wyszedłem, dlatego teraz chcę przestrzec innych - przyznaje raper. Młodzieży taki sposób prowadzenia rekolekcji się podoba. - To działa. Młodzi po występie podchodzą do twórców, jest dużo łez. Wierzę głęboko, że to kolejna okazja, by w ich sercach coś dobrego się stało - mówi ksiądz, który zaprosił raperów do szkoły.

Pilnował wyborów Putinowi, traci stanowisko

Szef Centralnej Komisji Wyborczej Władimir Czurow nie znalazł się w gronie osób zgłoszonych do nowej CKW przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Oznacza to, że straci stanowisko. Według mediów na czele CKW stanie rzeczniczka praw człowieka Ełła Pamfiłowa.

"Koniec tych podziemnych ciuciubabek". Akcja poparcia dla odkrywców "złotego pociągu"

"Uwaga, uwaga. Nie musisz mieć biletu na pociąg, ale łopatę obowiązkowo!" - napisali organizatorzy akcji w opisie wydarzenia "Koniec tych podziemnych ciuciubabek". Swoją obecność zgłosiło już 150 osób, które eksploratorów, którzy w sierpniu ubiegłego roku zgłosili znalezienie "złotego pociągu", nie chcą zostawić "samych na polu walki o rozwikłanie tajemnicy 65. kilometra".

Ziobro znów w podwójnej roli. "Uczciwi mogą się czuć bezpieczni"

Funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości znów zostaną połączone. - Zmiany te mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo - przekonywała w czwartek premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z ministrem Zbigniewem Ziobrą.

Jego losem przejął się cały świat. Pół roku później opowiada, jak żyje

Zdjęcia, na których operatorka węgierskiej telewizji przewracała 56-letniego Osamę Abdula Mohsena biegnącego z siedmioletnim synem na rękach, wywołały oburzenie na całym świecie. Kilka dni później pewien Hiszpan powiedział, że uciekiniera z Syrii przyjmie u siebie. Tak zaczęło się nowe życie piłkarskiego trenera. Wciąż jednak nie jest w pełni szczęśliwe. Telewizja Al-Dżazira wybrała się do Getafe pod Madrytem, by po pół roku zobaczyć, czy Syryjczyk jest zadowolony z miejsca, do którego trafił.

84-latka zamordowana we własnym domu. Zatrzymano syna ofiary

W jednym z szeregowców w Kole (woj. wielkopolskie) znaleziono ciało 84-letniej kobiety. Obrażenia wskazują, że została zamordowana. Zatrzymany został jej syn. - Znaleziono u niego pewne ślady biologiczne, które teraz są badane. Mogą pochodzić od ofiary - mówi Prokurator Rejonowy w Kole, Lechosław Perz.