Księga Henrykowska została wpisana na listę "Pamięć Świata" UNESCO. To w spisanej w XIII wieku kronice znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim.
O wpisanie Księgi Henrykowskiej na listę zabiegała archidiecezja wrocławska, z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza. We wniosku wysłanym w 2014 roku podkreślono, że księga jest unikatowym w skali światowej źródłem do poznania procesów wymiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały o kształcie przyszłej Europy.
Z ogromną radością dzielę się informacją, że Księga Henrykowska została wpisana na listę UNESCO „Pamięć Świata”. #duma— Rafał Dutkiewicz (@dutkiewiczrafal) październik 9, 2015
"Daj, ać ja pobruszę"
Księga Henrykowska to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. To kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku z drugiej połowy XIII wieku. Księga jest spisana po łacinie, ale w jej treści znajduje się zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim. Brzmi ono "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj".
- Na podkreślenie zasługuje fakt, że pierwsze zdanie po polsku napisał niemiecki opat, po łacinie, a wypowiedział je Czech do swojej żony Polki - powiedział portalowi wroclaw.pl ks. prof. Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
300 cennych dokumentów
Lista "Pamięć Świata" UNESCO to powstały w 1992 roku rejestr zabytków o charakterze dokumentacyjnym - rękopisów, druków czy dokumentów audiowizualnych. Obejmuje 300 dokumentów, w tym - do tej pory - 12 reprezentujących polskie dziedzictwo.
Znajdują się na niej m.in. autograf dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus" przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, rękopisy Fryderyka Chopina znajdujący się w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, czy podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Księga Henrykowska znajduje się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego:
Autor: tam/r / Źródło: PAP, wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl | T. Walków