Duma prosi Putina, by bronił Krymu. Wyższa Izba mówi o wysłaniu wojsk

Duma poprosiła Putina, by bronił Krymu
Duma poprosiła Putina, by bronił Krymu
TVN 24
Przedstawiciele narodu ostatni ratunek widzą w prezydencieTVN 24

Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwróciła się do Władimira Putina o podjęcie działań mających na celu "ustabilizowanie sytuacji na Krymie". Jeszcze dalej posunęła się przewodnicząca Rady Federacji, czyli wyżej izby parlamentu, która uznała, że "byłoby możliwe wysłanie ograniczonego kontyngentu wojskowego" na Krym.

Walentina Matwijenko uznała w sobotę, że sytuacja na Krymie jest tak poważna, że mały kontyngent wojsk rosyjskich mógłby na miejscu pomóc. Informację taką podała rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti, na którą powołał się też Reuters.

Wojska na pomoc flocie?

- W odpowiedzi na prośbę władz Krymu jest nawet możliwość wprowadzenia naszego ograniczonego kontyngentu, aby bronić bezpieczeństwa Floty Czarnomorskiej i obywateli Rosji mieszkających na terytorium Krymu - powiedziała.

Matwijenko zastrzegła, że "decyzja w tej sprawie, oczywiście, należy do prezydenta naszego kraju, zwierzchnika sił zbrojnych".

Zgodnie z rosyjskim prawem w celu wysłania ograniczonego kontyngentu za granicę głowa państwa zwraca się do izby wyższej, która na posiedzeniu podejmuje stosowną decyzję.

Duma prosi Władimira Władimirowicza

Równocześnie przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin powiedział, że Rada Dumy [odpowiednik Konwentu Seniorów w Sejmie - red]. "poprosiła" prezydenta Putina o "wykorzystanie wszystkich możliwości do obrony ludności przed samowolą i przemocą".

- Z niepokojem przyjęliśmy dzisiejsze informacje o próbach przeniknięcia uzbrojonych grup na różne obiekty na Krymie, w tym przejęcia siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych Krymu – oświadczył szef Dumy. - Jest jasne, że czyni się to, aby zdestabilizować pracę tamtejszych organów władzy i całej sytuacji społeczno-politycznej na Krymie – dodał.

Naryszkin przekazał, że Rada Dumy przyjęła oświadczenie, w którym w imieniu deputowanych wyraziła "głębokie zaniepokojenie z powodu rozwoju sytuacji na Ukrainie, eskalacji kryzysu politycznego w tym kraju".

Duma: Wybory na Ukrainie nie będą demokratyczne

Przewodniczący Dumy poinformował, że Rada oceniła sytuację na Ukrainie jako „ostry kryzys polityczny”. - W takich warunkach przeprowadzenie prawomocnych i demokratycznych wyborów jest niemożliwe – podkreślił.

Naryszkin podał, że Rada zwróciła uwagę na „łamanie praw obywateli Ukrainy, w tym prawa do zdobycia wykształcenia w ojczystym języku”. - Na znacznej części terytorium kraju dochodzi do przemocy i prześladowania inaczej myślących, zakazano działalności kilku partii parlamentarnych – oświadczył.

Wcześniej MSZ Federacji Rosyjskiej oznajmiło, że Moskwa jest bardzo poważnie zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami na Krymie, gdzie – jak przekazało - w nocy z piątku na sobotę przysłani z Kijowa niezidentyfikowani uzbrojeni ludzie usiłowali przejąć budynek MSW Republiki Autonomicznej Krymu.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: