"To sukces niepełnosprawnych". Polska ratyfikowała konwencję

Prezydent ratyfikował konwencję ONZ o prawach niepełnosprawnych
Prezydent ratyfikował konwencję ONZ o prawach niepełnosprawnych
Źródło: tvn24

- To sukces osób niepełnosprawnych, które potrafiły się zorganizować i budować zrozumienie, akceptację i wrażliwość w wielu polskich środowiskach - ocenił prezydent Bronisław Komorowski ratyfikując konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Dokument jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa tych osób.

Podczas uroczystej ratyfikacji prezydent zaznaczył, że konwencja jest nowym wyzwaniem. - Ta droga się nie kończy, musimy nią iść dalej, konsekwentnie, wedle wyznaczonego przez konwencję także kierunku, dostosowując do niej polskie prawo - mówił prezydent. Zachęcał też do "budowania w dalszym ciągu społecznej akceptacji i wrażliwości na sprawy ludzi niepełnosprawnych".

Komorowski podziękował też polskim paraolimpijczykom, którzy wracają do kraju z medalami. - To są medale wszystkich osób niepełnosprawnych - dodał.

Dobra wiadomość dla 5,5 mln osób w Polsce

ONZ-owska konwencja została przyjęta w grudniu 2006 r. na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i weszła w życie 3 maja 2008 r. Do połowy marca 2012 r. podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 112 krajów. Polska podpisała konwencję w marcu 2007 r.W Polsce jest ok. 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

Zgodnie z konwencją pojęcie "osoby niepełnosprawnej" obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikające np. z postaw innych ludzi i środowiska.

"Konwencja to punkt zwrotny i wyzwanie"

Według prezydenckiej minister, Ireny Wóycickiej, jeśli chodzi o prace na rzecz wyrównywania szans niepełnosprawnych, konwencja jest punktem zwrotnym i wyzwaniem na przyszłość.

- Podejście do problemów niepełnosprawnych, które w nim zawarto, jest niezwykle ważne i nowoczesne. Mówi ono, że to nie niepełnosprawność, ale bariery, jakie napotykają w życiu osoby z różnymi dysfunkcjami, są przyczyną trudności z włączaniem się tych osób w aktywne życie społeczne - podkreśliła.

Jak powiedziała, ważnym aspektem dokumentu jest również to, że wprowadza on monitoring realizacji praw osób niepełnosprawnych. - Instytucja monitorująca będzie identyfikować realne bariery istniejące w życiu osób niepełnosprawnych; to będzie bardzo silne wsparcie, będziemy wiedzieli, które prawa i z jakich powodów nie są realizowane - zaznaczyła.

Minister zaznaczyła, do ratyfikacji konwencji dochodzi w wyniku wieloletnich prac i wspólnych wysiłków rządu, posłów, senatorów, samorządów, a przede wszystkim środowisk osób niepełnosprawnych.

Autor: MON\mtom\k / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: