Prokurator był karany za opieszałość. Teraz prowadzi sprawę niepublikowania wyroku TK

Maciej Duda o przesunięciu prokuratora Józefa Gacka
Maciej Duda o przesunięciu prokuratora Józefa Gacka
tvn24
Poprzedni prokurator, który chciał prowadzić śledztwo w tej sprawie, został przeniesiony do innego wydziałutvn24

Prokurator karany służbowo dostał do prowadzenia jedną z najważniejszych spraw. Będzie oceniał, czy wstrzymanie przez premier Beatę Szydło publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego to przestępstwo.

To już drugi prokurator, który prowadzi czynności sprawdzające w sprawie braku publikacji wyroku TK z 9 marca. Poprzedni - Tomasz Nowicki z Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga - chciał wszcząć śledztwo w tej sprawie. Nie zgodził się na to Paweł Blachowski - pełniący obowiązki szefa prokuratury okręgowej na warszawskiej Pradze. I przeniósł Nowickiego do innego wydziału, tym samym odbierając mu sprawę wyroku TK.

Sprawdziliśmy, kto po prokuratorze Nowickim dostał tę sprawę. Jak oficjalnie potwierdziliśmy w samej prokuraturze, jest to nowy śledczy w praskiej Prokuraturze Okręgowej - Remigiusz Krynke.

Wspólna aplikacja

Krynke tytuł prokuratora uzyskał w 2012 roku i od tamtej pory prowadził śledztwa na najniższym szczeblu prokuratury, w rejonie dla warszawskiej dzielnicy Praga Południe.

Aplikację robił wraz z obecnie pełniącym obowiązki szefem Prokuratury Okręgowej. - Prokuratorzy Blachowski i Krynke odbywali aplikację na tym samym roku - potwierdziła nam rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur.

Pełniący obowiązki szef praskiej prokuratury pracował wcześniej w Grodzisku Mazowieckim, gdzie szybko awansował do stanowiska szefa Prokuratury Rejonowej. Inaczej potoczyły się losy prokuratora Krynkego, który w krótkiej karierze zdążył zostać ukarany przez przełożonych.

Ukarany przez przełożonych

Nasze informacje oficjalnie potwierdziliśmy w prokuraturze.

"Prokurator okręgowy wytknął panu prokuratorowi Krynke uchybienia w wykonywaniu czynności w dwóch śledztwach (...). W tym przypadku prokuratorowi zarzucono obrazę przepisu par. 245 i 248 regulaminu. Z uwagi na stwierdzenie, iż obraza ta nie była rażąca Prokurator Okręgowy nie wystąpił o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" - odpowiedziała na nasze pytania Renata Mazur. Sformułowania te oznaczają, że - zdaniem swoich przełożonych - Krynke opieszale prowadził dwa powierzone mu śledztwa. Choć nie stanął przed sądem dyscyplinarnym, to jednak kara "wytyku" została odnotowana w jego dokumentach personalnych.

Jak sprawdziliśmy u byłych szefów warszawskich prokuratur okręgowych (oraz kilku innych w kraju) do niedawna nie był możliwy awans prokuratora, który miał w swojej historii "wytyki". Zapytaliśmy więc, jak był możliwy taki skok w karierze prokuratora Krynkego (z prokuratury rejonowej do okręgowej - red.)? Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Kiedy mija termin?

Od prokuratora Krynkego zależy teraz, czy rozpocznie on śledztwo w sprawie nieopublikowania dotąd przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca (dotyczącego nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS).

- Termin na podjęcie decyzji (czy wszcząć śledztwo, czy odmówić jego wszczęcia - red.) upływa 22 kwietnia - przekazała nam prokurator Mazur.

Jednak według naszych ustaleń to problematyczna sprawa. Zawiadomienia o możliwym popełnieniu przestępstwa zaczęły wpływać do prokuratury już w kilka dni po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, od 11 marca. To oznaczałoby, że miesięczny termin, który ma prokuratura na podjęcie decyzji, właśnie upływa.

Nasze źródło z prokuratury, które zastrzega sobie anonimowość, tłumaczy: - W praskiej prokuraturze przyjęto za moment zero dzień, w którym decyzją prokuratora regionalnego przekazano tutaj sprawę braku publikacji wyroku TK. A w rzeczywistości termin powinien zacząć biec, gdy trafiło pierwsze zawiadomienie.

Do tej pory do praskiej prokuratury trafiło ponad 1100 zawiadomień, że rząd, odmawiając publikacji wyroku, mógł popełnić przestępstwo.

Odsunięcia i przesunięcia

Oprócz prokuratora Nowickiego od prowadzenia dotychczasowych śledztw w praskiej prokuraturze odsunięto także prokurator Iwonę Zielińską. Prowadziła ona śledztwo przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi CBA (obecnie minister koordynator służb specjalnych), któremu chciała zarzucić przekroczenie uprawnień. Sejm jednak nie zgodził się na uchylenie mu immunitetu prokuratorskiego.

Prokurator Zielińską przeniesiono do wydziału sądowego, odbierając jej wszystkie śledztwa, także sprawę ministra Kamińskiego, do której mogłaby wrócić w momencie, gdy były szef CBA przestałby być posłem.

Z całej Polski docierają do nas sygnały o innych roszadach i przesunięciach prokuratorów. Niedawno informowaliśmy, że dwóch byłych szefów warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej zostało przeniesionych do najniższych prokuratur rejonowych. Wcześniej nadzorowali i aprobowali wnioski o uchylenie immunitetów obecnym ministrom Kamińskiemu i Antoniemu Macierewiczowi.

Nadzorowali sprawę Dubienieckiego - przesunięci w dół

Kolejny przypadek: Artur Wrona, były prokurator apelacyjny w Krakowie, trafi do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie, a jego były zastępca, Dariusz Makowski do Prokuratury Okręgowej w tym mieście - ustaliła Marta Gordziewicz, reporterka TVN24.

Obaj pochodzą z Tarnowa, ale od wielu lat pracowali w krakowskich prokuraturach. Zostali powołani na szefów krakowskiej apelacji w 2010 roku przez ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Wrona i Makowski nadzorowali śledztwo ws. wyłudzenia 14,5 mln złotych z PFRON, o co podejrzany jest m.in. Marcin Dubieniecki (zgodził się na podawanie nazwiska ), na polecenie krakowskiej prokuratury apelacyjnej zatrzymany w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas niektórzy politycy PiS mówili, że jest to sprawa polityczna.

Ale w krakowskiej prokuraturze nieoficjalnie mówi się, że przeniesienie Wrony ma związek ze śledztwem w sprawie śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Śledztwo prowadziła, a następnie dwukrotnie umorzyła prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim (podlegała apelacji krakowskiej ). Artur Wrona jako prokurator apelacyjny miał nie wyrazić zgody na powołanie biegłych z zagranicy do zbadania sprawy, a taki wniosek miał złożyć Zbigniew Ziobro. Ostatecznie o umorzeniu postępowania zdecydował sąd.

Zeznawał o Kaczyńskim - przesunięty na sam dół

Inny krakowski prokurator Marek Wełna, znany z prowadzenia śledztw przeciwko mafii paliwowej, został przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Nowej Hucie. Wełna od lat pozostawał w sporze z częścią prokuratorów związanych z Ziobrą.

Składał także obciążające ich zeznania. W trakcie procesu cywilnego Jarosława Kaczyńskiego z Romanem Giertychem mówił, że za rządów PiS kazano mu "szukać haków" m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę. Prokuratorzy podlegli Ziobrze zaprzeczali słowom Wełny.

W prokuraturach trwają ponadto reorganizacje wydziałów zwalczających przestępczość zorganizowaną. Poza takim wydziałem znalazł się m.in. prokurator Zbigniew Niemczyk z Gdańska, który przez wiele lat nadzorował śledztwo w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika czy w sprawie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego; wcześniej prześwietlał działalność znanego gdyńskiego biznesmena.

Z wydziałem ds. przestępczości zorganizowanej pożegnał się również katowicki prokurator Tomasz Tadla. Trafił do katowickiej Prokuratury Okręgowej. Oprócz niego 10 prokuratorów z byłej Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach zostało przeniesionych w dół. - Roszady personale to nic nadzwyczajnego w prokuraturze przy zmianie władzy. Jednak Rubikon przekroczono w 2010 roku, gdy z pracą musiała się pożegnać część prokuratorów związanych ze Zbigniewem Ziobrą - mówi nam jeden z oskarżycieli zbliżonych do Prokuratury Krajowej.

"Nie on jedyny"

Przypomnijmy, że w zeszły piątek kwestię zmian w prokuraturze skomentował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. O odebraniu Tomaszowi Nowickiemu sprawy TK i przeniesieniu go do innego wydziału powiedział, że Nowicki "nie jest pierwszym prokuratorem, którego to spotkało i nie ostatnim". I dodał: - Panu prokuratorowi nie odebrano sprawy związanej z Trybunałem Konstytucyjnym, ale w ramach dużej reorganizacji prokuratury był jednym z wielu, który zmienia stanowisko pracy.

Ziobro wyjaśniał, że sprawę dotyczącą braku publikacji wyroku TK przejął inny prokurator, dlatego że Nowicki - w związku z przeniesieniem - musiał pozostawić wszystkie prowadzone przez siebie postępowania. Jednocześnie zapewniał, że postępowania sprawdzające w sprawie zaniechania publikacji wyroku przez premier Beatę Szydło oraz przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału toczą się równolegle, według "równych standardów".

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl), Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl) dziennikarze śledczy tvn24.pl, Marta Gordziewicz (m.gordziewicz@tvn.pl), tvn24 / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bliska współpracowniczka prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, Susi Wiles, ma objąć stanowisko szefowej personelu Białego Domu w jego nowej administracji - poinformował w oświadczeniu sam Trump, który po zwycięskiej kampanii wyborczej przebywa w swojej rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie.

Kluczowe stanowisko w Białym Domu obsadzone. Oświadczenie Trumpa

Kluczowe stanowisko w Białym Domu obsadzone. Oświadczenie Trumpa

Źródło:
PAP

W Mozambiku od końca października co najmniej 18 osób zginęło w zamieszkach, które wybuchły po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Oficjalnie wygrał je Daniel Chapo, ale opozycja nie uznaje rezultatów głosowania. Sytuacja w Mozambiku budzi coraz większy niepokój sąsiednich państw.

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Chaos i śmierć po ogłoszeniu wyników wyborów. Sąsiedzi zamykają granicę

Źródło:
PAP

Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku ze śmiercią Liama Payne'a, byłego wokalisty One Direction - podała w czwartek argentyńska prokuratura. To domniemany dostawca narkotyków, pracownik hotelu w Buenos Aires oraz jedna osoba bliska Payne'owi. Służby podały też więcej szczegółów ze śledztwa po śmierci gwiazdora.

Trzy osoby z zarzutami po śmierci Liama Payne'a. Służby o szczegółach śledztwa

Trzy osoby z zarzutami po śmierci Liama Payne'a. Służby o szczegółach śledztwa

Źródło:
Reuters, Clarin, BBC, PAP

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

989 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Wymaganie od Ukrainy zrzeknięcia się części swojego terytorium w zamian za pokój i zakończenie wojny z Rosją, jest nie do przyjęcia - powiedział w Budapeszcie premier Chorwacji Andrej Plenković. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Przystając na te warunki, wpadamy w sidła agresora"

"Przystając na te warunki, wpadamy w sidła agresora"

Źródło:
PAP

Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku ze śmiercią byłego wokalisty One Direction Liama Payne'a. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Dwóch kolejnych niemieckich ministrów z ramienia FDP ogłosiło rezygnację. Dziennikarze "Superwizjera" i "Czarno na białym" zostali nominowani do prestiżowej nagrody reporterskiej. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 8 listopada.

Niemiecki rząd się kurczy, przełom w śledztwie po śmierci gwiazdora, popisowa gra Polaków

Niemiecki rząd się kurczy, przełom w śledztwie po śmierci gwiazdora, popisowa gra Polaków

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Donald Trump przyznał w czwartek, że od środowego poranka rozmawiał już z około 70 światowymi przywódcami. Na tej liście są między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Na razie nie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale - jak przyznał - pewnie wkrótce do takiej rozmowy dojdzie.

70 rozmów ze światowymi przywódcami, ale nie z Putinem. Trump: może do niej dojdzie

70 rozmów ze światowymi przywódcami, ale nie z Putinem. Trump: może do niej dojdzie

Źródło:
NBC News, Reuters, PAP

Dwadzieścia lat temu do redakcji łódzkiej "Gazety Wyborczej" przyszedł anonimowy list, a właściwie apel o to, by dziennikarze przyjrzeli się temu, co łączy właścicieli zakładów pogrzebowych z pracownikami pogotowia ratunkowego. Reporterzy zaczęli badać ten temat, a im więcej odkrywali, tym bardziej byli przerażeni. Materiał "Uwagi!" TVN.

Łowcy skór. "Jestem zbyt przerażony, żeby myśleć, ile osób mogło być ofiarami"

Łowcy skór. "Jestem zbyt przerażony, żeby myśleć, ile osób mogło być ofiarami"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października. Ich zwycięzcą została prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie.

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

"Zbaczanie z europejskiej ścieżki". Wspólne oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjskie media i kanały na Telegramie poinformowały o śmierci generała Pawła Klimienki, dowodzącego brygadą strzelców zmotoryzowanych im. Aleksandra Zacharczenki, przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Klimienko był podejrzany o organizowanie tortur wobec własnych żołnierzy. Okoliczności jego śmierci nie są znane - podało Radio Swoboda. 

Rosyjski generał zginął w Ukrainie. Media: to już trzynasty

Rosyjski generał zginął w Ukrainie. Media: to już trzynasty

Źródło:
Radio Swoboda, Ważnyje Istorii, tvn24.pl

- Z niejakim niesmakiem obserwowałam taką wiernopoddańczość i właściwie chyba uznanie się za kolonię USA przez polityków Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Kropce nad i" posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica). Komentowała reakcje polskiej sceny politycznej na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL, Trzecia Droga) nazwał zachowanie polityków PiS i Konfederacji "spektaklem".

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

"Odtrąbili wielki sukces, jakby to było ich własne zwycięstwo, czcząc Donalda Trumpa"

Źródło:
TVN24

43 małpy uciekły w czwartek z laboratorium w mieście Yemassee w Karolinie Południowej (USA). Policja przekazała, że "nie ma prawie żadnego niebezpieczeństwa", ale jednocześnie ostrzegła, że osoby mieszkające w okolicy powinny zamknąć okna i drzwi.

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Kilkadziesiąt małp uciekło z laboratorium. Apel o zamknięcie okien i drzwi

Źródło:
PAP, CBS News

Policjantka, która w Zakopanem podczas interwencji domowej sprawdziła trzeźwość prokuratora opiekującego się dzieckiem, stanie przed sądem apelacyjnym po tym, jak w pierwszej instancji została skazana za przekroczenie uprawnień. Policyjni związkowcy nazywają wyrok "farsą" i "bronieniem swoich".

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Policjantka sprawdziła trzeźwość prokuratora. Sąd skazał ją za przekroczenie uprawnień

Źródło:
PAP

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ciała 72-letniej kobiety i 50-letniego mężczyzny, matki i syna, znaleziono w jednym z mieszkań w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Według śledczych "nic nie wskazuje na działanie osób trzecich".

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Ciała matki i syna w mieszkaniu. "Nic nie wskazuje na działanie osób trzecich"

Źródło:
PAP

Pod Grodziskiem Wielkopolskim rodzina zatruła się środkiem do zwalczania gryzoni. Zaniepokojona stanem swojej trzyletniej córeczki matka wzywała karetkę pogotowia. Dyspozytor odmówił jednak jej wysłania. Matka sama zawiozła ją do szpitala, gdzie dziewczynka zmarła. Powołany został już specjalny zespół pod nadzorem wojewody wielkopolskiej, który ma tę sprawę wyjaśnić.

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Matka wzywała karetkę do trzyletniej córki. Dyspozytor odmówił jej wysłania. Dziecko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Mówimy jasno: co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań. Natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, takie badania powinny przechodzić częściej, co dwa lata - powiedziała Barbara Oliwiecka z klubu Polski 2050-Trzeciej Drogi. Posłanka przedstawiała założenia projektu noweli o broni i amunicji, jaki jej klub złożył w Sejmie. Przewiduje on zmiany w częstotliwości badań lekarskich posiadaczy broni, w tym myśliwych.

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. W kolejnym losowaniu do wygrania będą 2 miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło dużo szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło dużo szóstek

Źródło:
tvn24.pl

Giorgia Meloni poinformowała w mediach społecznościowych o swojej rozmowie z Elonem Muskiem, nazywając go "swoim przyjacielem". Do wpisu dołączyła wspólne zdjęcie, na którym obejmują się i uśmiechają. "Jego zaangażowanie i wizja mogą być ważnym zasobem dla Stanów Zjednoczonych i Włoch, gdy wspólnie pracujemy nad sprostaniem wyzwaniom przyszłości" - oceniła włoska premier.

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Giorgia Meloni o rozmowach z "przyjacielem Elonem Muskiem"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

- Jesteśmy w demokracji, gdzie wola narodu zawsze triumfuje - podkreślił prezydent USA Joe Biden w czwartkowym przemówieniu do narodu. Wspomniał, że dzień wcześniej rozmawiał z Donaldem Trumpem i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Dodał też, iż przekazał republikańskiemu kandydatowi, że jego administracja chce "zapewnić pokojowe i spokojne przekazanie władzy".

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Joe Biden o przekazaniu władzy. Krótkie wystąpienie przed kamerami

Źródło:
TVN24, PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski pytany o upadek koalicji rządzącej w Niemczech, podkreślił, że ten kraj pozostaje ważnym partnerem dla Polski. Zapowiedział spotkanie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie w przyszłym miesiącu oraz "pilniejsze konsultacje" z partnerami z Niemiec i Francji. Po raz kolejny odniósł się też do zwycięstwa Donalda Trumpa.

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

Źródło:
TVN24, PAP

W Parlamencie Europejskim odbyło się kilkugodzinne wysłuchanie Piotra Serafina, polskiego kandydata na unijnego komisarza do spraw budżetu. Następnie jego kandydaturę zaakceptowały komisje budżetu oraz kontroli budżetowej. Podczas swojego wystąpienia Serafin mówił, że przyszły budżet Unii Europejskiej będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym państwie członkowskim.

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Wysłuchanie Piotra Serafina w europarlamencie. Budżet "ma łączyć, a nie dzielić"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Dokąd zmierzamy jako naród?", "mogliby się zorganizować, zameldować się i przejąć władzę nad miastem" - tak internauci komentują wpis, jakoby 35 procent mieszkańców Rzeszowa stanowili Ukraińcy. Dane tego jednak nie potwierdzają, a fałszywy przekaz powstał na bazie starej informacji wyrwanej z kontekstu.

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

35 procent mieszkańców Rzeszowa "stanowią Ukraińcy"? Skąd ten fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

To była jedna z niezobowiązujących rozmów na temat samych ambicji ministra Jacka Siewiery. Nie zadeklarowaliśmy poparcia wobec żadnego kandydata - powiedział TVN24 rzecznik PSL, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyk pytany, czy PSL rozmawiał z szefem BBN o jego potencjalnej kandydaturze prezydenckiej.

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

"Niezobowiązująca rozmowa" PSL z Siewierą. "Nadmiernie przyjął do siebie niektóre z własnych ambicji"

Źródło:
TVN24

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, wrócił do tematu wspólnego kandydata koalicji na prezydenta i wskazał swojego faworyta. - Ja jestem oczywiście zwolennikiem tego, żeby wspólnym kandydatem był ktoś, kto ma największe szanse na pokonanie kandydata PiS-u, bo łączy różne środowiska - mówił polityk.

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Kosiniak-Kamysz wraca z propozycją dla koalicji. Wymienia nazwisko kandydata

Źródło:
Radio Zet

Od czwartku 7 listopada możemy oglądać w kinach najnowszą odsłonę świątecznego hitu - "Listy do M. Pożegnania i powroty". W szóstej komedii z tej serii oglądamy dobrze znanych bohaterów, ale jest też kilka zaskoczeń. Zapytaliśmy o nie scenarzystę "Listów do M." Mariusza Kuczewskiego.

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

"Listy do M. Pożegnania i powroty" już w kinach

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy obsypane nagrodami Akademii Filmowej filmy będą miały w najbliższych dniach premierę na platformie Max. Wśród nich jest słynny "Gladiator" Ridleya Scotta, ale też znakomita komedia z Cher i dramat kostiumowy Martina Scorsese.

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Trzy oscarowe hity na platformie Max. Jeden już od dziś

Źródło:
tvn24.pl