"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego. Polacy nie są wyjątkiem w Europie" - taki wpis pojawił się w piątek na twitterowym koncie PiS. Szybko zniknął.
Wpis o uchodźcach został zamieszczony na twitterowym koncie Prawa i Sprawiedliwości. Został szybko usunięty, jednak część użytkowników go skopiowała i zaczęła udostępniać dalej.
Po chwili na koncie PiS pojawił się nowy wpis.
"Coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów" - tak brzmiał nowy tekst towarzyszący zamieszczonej grafice.
Coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów.
Podajcie dalej! pic.twitter.com/5huioKCReP— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) June 16, 2017
Internauci zaczęli dopytywać, dlaczego poprzedni wpis został usunięty. Odpowiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera, poseł PiS Paweł Szefernaker.
"Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte" - napisał.
Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte. https://t.co/j0UkxpiudD
— Paweł Szefernaker (@szefernaker) June 16, 2017
Skasowane wpisy
To kolejny skasowany w tym tygodniu wpis Prawa i Sprawiedliwości. W środę z twitterowego konta PiS zniknął cytat z wypowiedzi premier Beaty Szydło w obozie Auschwitz.
"Premier Beata Szydło w Oświęcimiu: Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywatel" - napisano w skasowanym po kilku minutach tweecie.
"Bardzo dziwna wypowiedź. Bardzo. Chyba że to niefortunny skrót" - napisał dziennikarz Konrad Piasecki.
"Nie takie głupoty pani Szydło już wygadywała. Choć ta to kolejny rekord głupoty i cynizmu. Brak słów" - ocenił senator Marek Borowski.
Biskupi o uchodźcach
Temat przyjmowania uchodźców był często poruszany przez duchownych w trakcie czwartkowych mszy w święto Bożego Ciała.
Podczas homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał, że w tym dniu Kościół wychodzi do ludzi i do świata z tym, co ma najcenniejszego - Jezusem Chrystusem.
- W liturgii uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej wyraża się sposób istnienia, relacja Kościoła do świata. Procesja Bożego Ciała to nie widowisko, nie manifestacja, ale ręka Kościoła z chlebem na dłoni, wyciągnięta do wszystkich, zaproszenie skierowane do każdego człowieka, do migrantów i uchodźców również – powiedział metropolita katowicki.
Przypomniał, że w tej sprawie jednoznaczne było nauczanie św. Jana Pawła II.
- Każdy musi się przyczyniać do rozwoju dojrzałej kultury otwartości, która ma na uwadze jednakową godność każdej osoby i należytą solidarność z najsłabszymi, domaga się uznania podstawowych praw każdego migranta. Do władz publicznych należy sprawowanie kontroli nad ruchami migracyjnymi, z uwzględnieniem wymogów dobra wspólnego. Przyjmowanie migrantów winno zawsze odbywać się w poszanowaniu prawa, a zatem - gdy to konieczne - towarzyszyć mu ma stanowcze tłumienie nadużyć – cytował papieża Polaka abp Wiktor Skworc, zaznaczając, że katolicy, chrześcijanie powinni się trzymać "tego mądrego wskazania".
Autor: mw//rzw / Źródło: TVN24, PAP