Macierewicz: ustalenia NPW cofają nas do etapu "wczesnej Anodiny"

NPW: Zarzuty dla rosyjskich kontrolerów
NPW: Zarzuty dla rosyjskich kontrolerów
tvn24
Antoni Macierewicz błyskawicznie skomentował ustalenia NPW tvn24

Załoga Tu-154 działała nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a jej członkowie nie mieli uprawnień do tego typu lotu - wynika z opinii biegłych przedstawionych w piątek przez Naczelną Prokuraturę Wojskową. Na konferencji prasowej poinformowano również, że zadecydowano o postawieniu zarzutów dwóm obywatelom Rosji, kontrolerom z lotniska w Smoleńsku. Jednocześnie podkreślono, że stan techniczny samolotu był dobry oraz nie odnaleziono jakichkolwiek śladow działania ognia. Ustalenia biegłych natychmiast skomentował Antoni Macierewicz.

16:29
Cała konferencja Antoniego Macierewicza
Cała konferencja Antoniego Macierewicza tvn24
13:50

Zakończyła się konferencja Antoniego Macierewicza.

13:42

- Mjr Arkadiusz Protasiuk miał ważne uprawnienia, zgodnie z regułami, jakie obowiązują w lotnictwie wojskowym. Prokuratura celowo wprowadza w błąd - mówi Macierewicz, komentując ustalenia NPW.

13:40

- Moim zdaniem, to była zbrodnia - zaznacza.

13:39

- Nawet prokuratorzy nie ośmieliliby się na sformułowanie tezy, że gen. Błasik był na pewno w kokpicie. Ja dysponuję ustaleniami, które wskazują, że go tam nie było - tłumaczy Macierewicz, dodając, że ciało gen. Błasika zostało znalezione w innym miejscu niż ciała tych, którzy byli w kokpicie.

13:31

Antoni Macierewicz podkreśla, że "pokazywanie dowodów wskazujących na to, iż mieliśmy do czynienia z wybuchem" nie może być traktowane jako wprowadzanie chaosu w ustaleniach dotyczących katastrofy.

13:25

- Mamy do czynienia z politycznym działaniem prokuratury - powtarza Macierewicz. Nie chce jednak sprecyzować, kto miałby zmuszać śledczych do takiego właśnie działania.

13:24

Macierewicz odpowiada na pytania dziennikarzy. Podkreśla, że to "oczywiste", iż ówczesny szef KPRM Tomasz Arabski naruszył instrukcję HEAD. - Prokuratura cywilna też uznała, że to jest naruszenie, a potem zaniechała ścigania. Obawiam się, że tym razem będzie tak samo - wyjaśnia.

13:21

Macierewicz prezentuje slajd ze zwęgloną salonką prezydencką. - A słyszeliście państwo dzisiaj, że nie było żadnych osmoleń, żadnych nadpaleń - mówi.

13:15

Macierewicz przedstawia "prawdziwy zakres rozrzutu szczątków". - Nie jest prawdą, że samolot zaczął się rozpadać po zderzeniu z brzozą, tylko wcześniej - przekonuje poseł PiS. - Samolot rozpadł się na 60 tys. fragmentów, nie ma w historii lotnictwa tak dramatycznego rozpadu samolotu - dodaje. Jak wyjaśnia, fragmenty były "spalone".

Antoni Macierewicz o ustaleniach NPW
Antoni Macierewicz o ustaleniach NPW tvn24
13:12

- Nie jest prawdą teza, że piloci nie informowali o odległości, na jakiej się znajdują - mówi Macierewicz. Swoje argumenty przedstawia przy pomocy slajdów.

13:08

- Ustalenia NPW cofają nas do "wczesnej Anodiny" - ocenia poseł PiS i wylicza błędne - jego zdaniem - analizy biegłych. - Komenda o zejściu na drugi krok została wydana na wysokości 100 m (a nie 75 m, jak mówią śledczy). Jesteście wprowadzania w błąd - przekonuje Macierewicz.

13:07

- Jeżeli chodzi o treść zaprezentowanych materiałów, to sam płk Filipowicz powiedział: nieodesłanie na lotnisko zapasowe przez kontrolerów lotu Tu-154 nie miało wpływu na przebieg wydarzeń. Na tym należało skończyć całą konferencję prasową, bo jeżeli nie miało to wpływu, to oznacza, że prokuratura jest przekonana, że samolot zostałby zniszczony, nawet wtedy, gdyby został odesłany na lotnisko zapasowe - przedstawia swoje argumenty Macierewicz.

13:04

Na komentarz Antoniego Macierewicza nie trzeba było długo czekać. Poseł PiS zabiera głos w Sejmie.

- Informacje przekazane przez NPW mają się nijak do rzeczywistości. Od materiału pani Anodiny nie mieliśmy do czynienia z raportem, który tak daleko odbiegałby od rzeczywistości - powiedział Macierewicz. - Nie znam takiej sytuacji na świecie, kiedy rodziny ofiar dowiadują się o ustaleniach z konferencji prasowej prokuratury - zarzucił.

12:55

- Takich ustaleń można się było spodziewać. Mam wrażenie, że poruszamy się w matriksie. Pominięto jednak kwestie zupełnie elementarne, np. że samolot rozpadł się na tyle kawałków, jak to możliwe, że brzoza mogła zdemolować solidną konstrukcję - wylicza swoje wątpliwości na antenie TVN24 Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalii-Świat. - Skupiono się na rzeczach drugorzędnych - dodaje.

- To jest gdybanie - komentuje z kolei informacje o tym, że w kokpicie mógł przebywać gen. Błasik. - To odgrzewanie starego kotleta, ja się upieram przy tym, że prokuratura nie odpowiedziała na podstawowe pytania - zarzuca. - Jest to chyba pierwsza katastrofa w dziejach świata, kiedy zamyka się sprawę bez uzyskania dostępu do podstawowych dowodów, np. wraku. Popatrzmy, jak to robią Holendrzy. Boeing został zestrzelony, a Holendrzy i tak pieczołowicie ten wrak składają, chociaż przyczyna była znana - wyjaśnia. - My przyczyny do końca nie znamy, a zamykamy śledztwo, bazując na informacjach z sufitu - dodaje.

Jacek Świat o ustaleniach NPW
Jacek Świat o ustaleniach NPW tvn24
12:47

- To doprecyzowanie ustaleń komisji Millera. To nie jest rozbieżne, jest zbliżone - tak ustalenia prokuratorów komentuje w TVN24 płk Olaf Truszczyński.

12:45

- To, że śledztwo zostało przedłużone dowodzi, że wiele problemów zostało niewyjaśnionych. Choć sprecyzowano przyczyny tragedii jak i winnych - mówi na antenie TVN24 Paweł Deresz, mąż posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. Jego zdaniem wnioski biegłych, potwierdziły, że lot do smoleńska był od początku źle przygotowany i, że nie było żadnego wybuchu.

12:38

- Prokuratura wojskowa nie może zajmować się wątkiem ewentualnej odpowiedzialności ówczesnego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Materiały w tej sprawie zostaną przekazane do prokuratury Warszawa-Praga - wyjaśniają śledczy.

Cała konferencja Naczelnej Prokuwatury Wojskowej
Cała konferencja Naczelnej Prokuwatury Wojskowej tvn24
12:25

Dowódca nie wypraszał nikogo z kokpitu - wyjaśnił Ireneusz Szeląg, dopytywany o ewentualną obecność gen. Błasika w kokpicie.

12:24

- Internet pełen jest przekazów i poglądów dotyczących katastrofy smoleńskiej. Wydano szereg materiałów prasowych, książkowych, filmowych. Istotne nie jest jednak dla prokuratory, jaki kto ma pogląd, ale ustalenia źródłowe - zaznaczył Ireneusz Szeląg.

12:21

Prokuratorzy nie uwzględniają propozycji pokrzywdzonych dotyczących kandydatur na biegłych - podkreślają przedstawiciele NPW. - Prokuratorzy starają się, muszą to robić, traktować wszystkich pokrzywdzonych jednakowo - zaznaczają.

12:15

Prokuratorzy odpowiadają na pytania dziennikarzy

Prokuratorzy NPW odpowiadają na pytania dziennikarzy
Prokuratorzy NPW odpowiadają na pytania dziennikarzytvn24
12:06

Biegli wskazali, że nie jest wykluczone, iż w kokpicie lub jego pobliżu przebywał gen. Andrzej Błasik. Nikt nie miał prawa wydawać żadnych poleceń członkom załogi samolotu - podkreślono. Z zapisów fonograficznych wynika, że sterylność kokpitu nie była zachowana.

Wnioski biegłych dotyczące lotu do Smoleńska
Wnioski biegłych dotyczące lotu do Smoleńskatvn24
12:04

Szeląg zaznaczył jednak, że "hipotetycznie" brak wraku nie stoi na przeszkodzie, by zakończyć śledztwo.

12:02

Wrak musi wrócić do Polski, to jest własność polskiego rządu - podkreślił Ireneusz Szeląg.

12:00

Śledztwo raczej nie skończy się w tym roku - poinformowała NPW. W dalszym ciągu oczekuje ona na pomoc prawną ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi m.in. o producentów systemów TAWS i FMS.

11:58

Badanie szczątków na lotnisku pozwoliło ustalić, że na fragmentach nie ma śladów występowania ognia, wybrzuszeń czy nadpaleń. Osmolenia występowały jedynie na drobniejszych fragmentach, tam, gdzie doszło do pożaru, co, jak podkreślono, jest zupełnie naturalne.

Ustalenia biegłych dotyczące 3 fazy lotu do Smoleńska
Ustalenia biegłych dotyczące 3 fazy lotu do Smoleńska tvn24
11:56

Rozkład szczątków samolotu jest naturalnym, fizycznie uzasadnionym skutkiem zderzenia samolotu z ziemią - stwierdzili biegli.

11:53

Nie odnaleziono jakichkolwiek śladów oddziaływania ognia, osmoleń czy nadpaleń - ustalili biegli.

11:51

Do chwili zderzenia z pierwszą przeszkodą nie zidentyfikowano żadnych nietypowych dźwięków - ustalili biegli. Wszelkie uszkodzenia wystąpiły w momencie, kiedy samolot był przygotowany do lądowania.

Ustalenia biegłych dotyczące 2 fazy lotu do Smoleńska
Ustalenia biegłych dotyczące 2 fazy lotu do Smoleńskatvn24
11:50

Biegli potwierdzili, że samolot był sprawny, a jego stan techniczny nie przyczynił się do katastrofy.

11:49

Po uderzeniu skrzydłem w brzozę, samolot zderzył się z kolejnym drzewem, topolą. 512 metrów od drogi startowej zetknął się z ziemią.

11:42

Pierwszą przeszkodą, jaką napotkał samolot, była brzoza, której ścięcie zostało dokonane prawym skrzydłem samolotu.

11:34

Analizując przebieg lotu, biegli wskazali również, że po ostrzeżeniu systemu TAWS nr 35 należało już odejść na drugi krąg. Po ostrzeżeniu TAWS nr 36 samolot znalazł się na wysokości 75 metrów nad ziemią. Na najniższej dopuszczalnej wysokości - 75 m - załoga nie podjęła decyzji o odejściu na drugi krąg.

Ustalenia biegłych dotyczące 1 fazy lotu do Smoleńska
Ustalenia biegłych dotyczące 1 fazy lotu do Smoleńska tvn24
11:29

W przebiegu lotu biegli wskazali na szereg nieprawidłowości. Wśród nich wymieniono m.in. to, że dowódca samolotu włączył do lądowania system FMS, który nie jest wystarczająco precyzyjny. Poważnym błędem załogi było również zbyt późne przejście na drugi krąg.

Ustalenia biegłych dotyczące 1 fazy lotu do Smoleńska
Ustalenia biegłych dotyczące 1 fazy lotu do Smoleńska tvn24
11:18

Biegli ustalili, że dowódca nie miał uprawnień do lądowania w warunkach, jakie panowały w Smoleńsku. Poinformowano również, że znacznik wysokościomierza ustawiony był poniżej wymaganej normy.

11:16

Płk Ryszard Filipowicz przedstawia ustalenia dotyczące przebiegu lotu

11:11

Biegli oceniali również działanie szeregu osób i instytucji w związku z organizacją wyjazdu. Biegli wskazali na wiele nieprawidłowości i niedopatrzeń. Jak wyjaśniono ówczesny szef KPRM nie wystawił formalnego zamówienia na przeprowadzenie lotu wymaganego typu, naruszając tym samym instrukcję HEAD.

Biegli ocenili działania instytucji przy organizacji wizyty w Smoleńsku
Biegli ocenili działania instytucji przy organizacji wizyty w Smoleńskutvn24
11:10

Zadecydowano również o postawieniu zarzutów dwóm obywatelom rosyjskim, kontrolerom z lotniska w Smoleńsku. NPW wystosowała już w tej sprawie wniosek do Rosji. Jak dodał Szeląg, prokuratura "w oparciu o zapisy europejskiej konwencji o pomocy w sprawach karnych uruchomiła procedurę zmierzającą do możliwości ogłoszenia obywatelom rosyjskim postanowień o przedstawieniu zarzutów i przesłuchania ich w charakterze podejrzanych". Wyjaśnił, że do czasu tych czynności prokuratura nie będzie informować o szczegółowej treści zarzutów. Postanowienia o przedstawieniu zarzutów - jak poinformowała prokuratura - zapadły 24 marca. Zgodnie z kodeksem karnym "kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Także jeżeli następstwem nieumyślnego sprowadzenia katastrofy jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

11:09

Do nieprawidłowych działań biegli zaliczyli również wytypowanie do załogi osób, które nie miały uprawnień do tego typu lotu. Tylko technik posiadał takie uprawnienia.

Prokurator Ireneusz Szeląg przedstawił ustalenia biegłych
Prokurator Ireneusz Szeląg przedstawił ustalenia biegłychtvn24
11:06

Jak relacjonuje Szeląg, jako kolejną z przyczyn katastrofy biegi wskazali naruszenie reguł określonych w instrukcji użytkowania samolotu.

11:05

Ireneusz Szeląg poinformował, że jako biegli wskazali jako pierwszą przyczynę bezpośrednią katastrofy niewłaściwe działanie załogi. - Były to działania nieadekwatne do panującej sytuacji meteorologicznej - powiedział.

11:02

Jednocześnie poinformowano, że śledztwo zostało przedłużone do 10 października

Śledztwo ws. katastrofy w Smoleńsku przedłużono do 10 października 2015 roku
Śledztwo ws. katastrofy w Smoleńsku przedłużono do 10 października 2015 rokutvn24
11:02

Rozpoczęła się konferencja NPW. Podzielona będzie na dwie części: w pierwszej zostaną przedstawione wnioski ze śledztwa, w drugiej będzie czas na pytania

Prokuratura wojskowa przedstawia aktualny stan śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Jednym z głównych tematów konferencji są wnioski wynikające z kompleksowej opinii zespołu biegłych powołanych latem 2011 r. przez prokuraturę.

Opinia ta wpłynęła do prokuratury 6 marca.

Ponad dwudziestoosobowy zespół biegłych miał się wypowiedzieć co do: odtworzenia i rekonstrukcji lotu Tu-154, oceny sprawności technicznej i formalnej samolotu w trakcie lotu i w okresie go poprzedzającym, przygotowania do lotu, stanu wyszkolenia i przygotowania załogi, prawidłowości procesu szkolenia członków załogi, prawidłowości eksploatacji samolotu 10 kwietnia, prawidłowości pracy załogi w czasie lotu, prawidłowości zabezpieczenia meteorologicznego i nawigacyjnego lotu, prawidłowości przygotowania lotniska Smoleńsk-Północny i pracy służb zabezpieczenia lotów na tym lotnisku.

Ponadto w opinii tej znalazła się m.in. analiza ponownych kopii nagrań z kokpitu Tu-154.

Autor: db/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po ataku premiera Viktora Orbana na Polskę list przewodniczących Komisji do spraw Unii Europejskiej, wyrażający zaniepokojenie pierwszymi tygodniami węgierskiej prezydencji, nabiera dodatkowego znaczenia - napisał senator KO Bogdan Klich, odnosząc się do wypowiedź węgierskiego szefa rządu. 

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

Źródło:
PAP

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że w na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nad Polską przechodziła strefa wichur. Silne podmuchy doprowadziły do śmierci dwóch osób - w Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na jeziorze Niegocin utonął żeglarz. Do wieczora strażacy przeprowadzili prawie 2900 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Dwie ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Dwie ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

Był na kąpielisku z dwojgiem dzieci. Świadkowie zauważyli, że może być pijany i wezwali policję. Okazało się, że 35-letni ojciec miał w organizmie dwa promile alkoholu. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi podczas wypoczynku nad wodą.

Dzieci na kąpielisku pod opieką pijanego ojca

Dzieci na kąpielisku pod opieką pijanego ojca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biuro izraelskiego premiera poinformowało, że gabinet bezpieczeństwa Izraela upoważnił premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta do określenia czasu i rodzaju reakcji na sobotni atak Hezbollahu na Wzgórza Golan, w którym zginęło 12 dzieci i nastolatków. "Żelazne" poparcie dla bezpieczeństwa Izraela wyraziła wiceprezydent USA Kamala Harris.

Jak Izrael odpowie na atak Hezbollahu? Rząd upoważnił premiera i ministra obrony do reakcji

Jak Izrael odpowie na atak Hezbollahu? Rząd upoważnił premiera i ministra obrony do reakcji

Źródło:
PAP

Klaudia Zwolińska srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Niespokojna niedziela w pogodzie. Ustalenia "Faktów" TVN w sprawie ambasadora Polski w USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 29 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Źródło:
tvn24.pl

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl