O 6-latkach w Sejmie: W szkołach brakuje stołówek, dzieci są głodne, toalety to pomnik zapaści

Elbanowski: Gdzie jest premier?
Elbanowski: Gdzie jest premier?
tvn24
Posłowie rozstrzygną, czy dojdzie do referndum ws. sześciolatków tvn24

W Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków. - Gdzie jest premier, posłowie, marszałek? - pytał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodzica" i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" - Rozglądając się na sali możemy zobaczyć, dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - dodał.

16:00

Debata dobiegła końca.

15:58

Posłowie zabierają głos w trybie sprostowania.

15:56

Tomasz Elbanowski zakończył przemówienie.

15:52

Elbanowski pyta polityków, dlaczego boją się obywateli i nie chcą im dać zdecydować w tak ważnej sprawie. - Dlaczego nie chcą państwo dać wolnego wyboru rodzicom - mówi. Apeluje o zniesienie partyjnej dyscypliny we wszystkich klubach na głosowanie ws. referendum.

15:26

- Język, którego używa pani minister jest językiem statystyk - ocenia. Zachęca Szumilas do odwiedzenia szkół w Polsce.

15:22

- Trzeba dużo złej woli, żeby nas rodziców posądzić o to, że chcemy dla naszych dzieci rewolucji. Chcemy spokoju - przekonuje Elbanowski.

15:20

- Dziecko nie zna partii, zna mamę i tatę - mówi Elbanowski. Zapewnia, że inicjatorów referendum nie interesuje polityka.

15:19

Krystyna Szumilas zakończyła przemówienie. Na mównicę wchodzi ponownie Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną.

15:16

15:11

Dla mnie najważniejsze jet chronienie tych, którzy są najsłabsi. To jest odpowiedzialność przed wyborcami, ja tej odpowiedzialności się nie boję - podkreśliła minister.

15:10

Przyjęcie wniosku referendalnego spowoduje niepokój w polskiej szkole - oceniła minister Szumilas.

15:08

Minister edukacji zapewnia, że klasy z 6-latkami nie będą przepełnione. Takie argumenty pojawiały się w ustach przeciwników reformy.

15:05

Głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum odbędzie się za dwa tygodnie, na następnym posiedzeniu Sejmu.

15:00

Krystyna Szumilas odnosi się do niektórych pytań posłów.

14:53

Minister wylicza, ile pieniędzy popłynęło do samorządów od 2009 roku na przystosowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

14:50

Szumilas odniosła się do raportu NIK na temat przygotowania szkół. Zapewniła, że istniejące jeszcze niedociągnięcia zostaną naprawione.

14:47

Krystyna Szumilas apeluje, aby dyskusja o przyszłości dzieci była oparta na faktach, a nie emocjach. Prosi o wskazania konkretnych szkół, które nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. - Skupmy naszą energię na tym, żeby zostały przygotowane - mówi pani minister.

14:44

Posłowie skończyli przemawiać, wszyscy chętni zabrali głos. Na mównicy ponownie minister Szumilas.

13:50

Debata na wnioskiem cały czas trwa. Przemawia Stanisław Wziątek z SLD.

13:44

Podczas debaty zarysowały się podziały ws. referendum. PiS zapowiedział, że poprze wniosek. PSL wstrzymuje się z jednoznaczną deklaracją, zamierzając najbliższe dwa tygodnie przeznaczyć na konsultacje społeczne i samorządowe ws. wniosku. Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków. PO popiera plany rządu. Twój Ruch, jak mówił Piotr Bauć cały czas popierał objęcie sześciolatków edukacją szkolną., jednak dla tej partii kluczową i rozstrzygającą kwestią powinno być przygotowanie szkół i nauczycieli. SLD uważa, że sześciolatki są gotowe do nauki, ale ma wątpliwości, czy gotowe są szkoły. - Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - mówił Artur Ostrowski z SLD. Solidarna Polska podkreśla, że referendum jest potrzebne.

11:40

- Niebezpieczne eksperymenty na naszych dzieciach, które są przeprowadzane bez znieczulenia - zarzuciła rządowi Donalda Tuska, posłanka SP Marzena Wróbel, odnosząc się do reformy edukacji.

11:38

Marzena Wróbel z SP ostro skrytykowała nowy program nauczania towarzyszący reformie edukacji. Określiła go jako dramatyczny. - Zniszczono podstawę programową w klasach 1-3. (...) Podstawa programowa nie daje niektórym dzieciom najmniejszych szans - przekonywała, dodając, że zniszczono też podstawę programową w szkołach ponadpodstawowych.

Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programową
Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programowątvn24
11:33

Marzena Wróbel z SP stwierdziła, że referendum jest potrzebne, bo obecnie rodzice wyręczają resort edukacji. - Dziecko, by się rozwijało, musi mieć poczucie bezpieczeństwa, a nie ma go w polskiej szkole - przekonywała. Zarzuciła minister edukacji propagandę, i to że nie odniosła się do argumentów stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. - Pani minister nie czyta raportów niezależnych, a tylko przygotowane przez podwładnych. Proszę to zmienić - stwierdziła Wróbel.

11:29

- Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - zakończył swoje wystąpienie Artur Ostrowski z SLD.

11:18

Głos w debacie zabrał Artur Ostrowski z SLD. - Sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole, pytanie, czy gotowe są polskie szkoły - mówił, dodając, że nie są.

- Zachowanie rządu daje nam podstawy do tego, że szkoły nie są gotowe - powiedział.

Zarzucił rządowi, że w edukacji panuje chaos, który zaczął się już - za rządu Jerzego Buzka - zwalniani się nauczyciele, szkoły są likwidowane.

W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowski
W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowskitvn24
11:17

TVN24: Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohaterem
Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohateremtvn24
11:10

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że szkoły to nie obozy karne, dzieci chcą iść do szkoły, a boją się rodzice straszeni w ramach akcji "Ratujmy Maluchy!" - Za chwilę będziemy mieli fobie szkolne wywołane przez dorosłych - powiedział.

11:05

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że wniosek o referendum ws. sześciolatków, pod którym podpisało się prawie milion osób zobowiązuje posłów do refleksji nad stanem edukacji. - Trzeba jednak oddzielić polityczny populizm od rzeczywistych argumentów Polaków - powiedział polityk Stronnictwa. Włodkowski zwrócił uwagę, że wniosek o referendum obejmuje pytanie nie tylko o obowiązek szkolny sześciolatków, ale całą reformę edukacji. - Pytanie, czy osoby podpisujące się pod wnioskiem, wiedziały co podpisują - stwierdził.

Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentów
Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentówtvn24
10:56

- Spór toczy się o to, czy system zapewniający sprawną szkołę jest dobrze przygotowany - stwierdził Piotr Bauć, Twój Ruch.

Poinformował, że jego partia jest za tym, aby sześciolatki były objęte obowiązkiem szkolnym. - Pytanie, jak to sprawie przeprowadzić - mówił Bauć.

Chwalił też gimnazja. - Z badań wynika, że w małych miejscowościach gimnazja stały się bardzo pozytywnym elementem.

Jednocześnie zapewnił, że Twój Ruch szanuje instytucję referendum. - Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć. (...) Obywatele mają prawo zapytać innych czy podobnie myślą - dodał.

Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć
Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyćtvn24
10:54

- Odrzucenie wniosku o referendum będzie dowodem na arogancję rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL - stwierdził Sławomir Kłosowski z PiS, dodając, że PO "będzie jak PZPR, że wszystko wie lepiej od obywateli".

Kłosowski: Platforma niczym PZPR
Kłosowski: Platforma niczym PZPRtvn24
10:43

Głos w debacie zabrał Sławomir Kłosowski z PiS. Zarzucił minister edukacji Krystynie Szumilas, że nie zna realiów edukacyjnych w Polsce. A wystąpienie Urszuli Augustyn z PO nazwał aroganckim w stosunku do miliona osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecie
Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecietvn24
10:33

Urszula Augustyn z PO, która zabrała głos w debacie zwróciła na początku do Tomasza Elbanowskiego, prezesa stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica.

- Pana przemówienia wysłuchałam z prawdziwym przerażeniem. Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada - stwierdziła.

I szybko dodała: - Chcę w imieniu polskich nauczycieli zaprotestować przeciwko tym, jak pan ich przedstawił, jako osoby niekompetentne, potworów.

Odnosząc się do akcji referendalnej stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica, Augustyn stwierdziła, że dzieci nie trzeba ratować przed szkołą, trzeba im pomagać i wspierać.

- Przed czym mamy ratować dzieci? Przed rozwojem - pytała.

Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada
Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiadatvn24
10:30

- Dziś najważniejsze jest to , abyśmy szkołom i przedszkolom w spokoju dali przygotować się do obniżenia wieku szkolnego - stwierdziła na koniec swojego wystąpienia minister edukacji Krystyna Szumilas.

10:20

- Dajmy szansę naszym dzieciom na rozwój, nie powinniśmy ich ratować przed edukacją - zaapelowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Posłowie PO klaskali, opozycja na słowa minister zareagowała buczeniem.

Minister edukacji przypomniała, że 75 proc. małych Europejczyków idzie do szkoły, albo rozpoczyna kolejny rok nauki w wieku 6 lat.

- Dlaczego nasze dzieci, polskie dzieci, nie mogą z tego przywileju i z tej dobrej praktyki skorzystać? - pytała Szumilas.

- Wszystkie badania pokazują, że dziecko wcześniej rozpocznie edukację, tym większe szanse na to, aby osiągnęło sukces w szkole i w dorosłym życiu - przekonywała minister.

10:15

- Ponad połowa dzieci z 2007 r., to dzieci, które nie miały szans na przedszkole. Dziś jest inaczej - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zaznaczyła, że pytanie z wniosku o referendum dotyczące zniesienia obowiązku przedszkolnego pięciolatków oznacza, że część dzieci, która dziś korzysta z przedszkoli, nie będzie do nich chodzić.

10:05

Głos w debacie zabrała minister edukacji Krystyna Szumilas. - Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji - mówiła.

- Warto też sobie uświadomić, z jakiego pułapu startowaliśmy i co osiągnęliśmy - dodawała.

I zwróciła się do posłów: - Ściągnijcie okulary polityczne i obiektywnie spójrzcie na to, co zdarzyło się w systemie edukacji.

Szumilas stwierdziła też, że Polska jest pokazywana jako kraj sukcesu edukacji w Europie, m.in. ze względu na edukację gimnazjalistów.

- Czy powrót do 8-klasowej szkoły pozwoli osiągnąć takie wyniki, jak obecnie - pytała minister.

Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji
Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacjitvn24
10:00

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przypomniał, że wniosek o referendum obejmuje też m.in. pytanie o stopniowy powrót do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej.

- Nie da się dziś obronić gimnazjów. Trzeba postawić pytanie o ich likwidację, nie ma żadnego powodu, aby obywatele nie mogli się wypowiedzieć w referendum - przekonywał.

09:55

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców skrytykował towarzyszący reformie nowy program nauczania, którego wprowadzenie do polskich szkół wywołało - jak mówił - ogromne kontrowersje.

- Podstawa programowa jest fatalna. To opinia nie tylko nas, rodziców, ale przede wszystkim ekspertów, którzy znają tę podstawę programową, a także poprzednią, do której chcielibyśmy wrócić, co jest postulatem z naszego wniosku o referendum - stwierdził.

Jak ocenił, nowy program nauczania powoduje, że dzieci w pierwszej klasie muszą się uczyć rzeczy, które przerastają ich możliwości.

Przypomniał też, że obecne spory dotyczące polskiej edukacji dotyczą jakości edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Licea przestają być ogólnokształcące. Najgłośniejszy problem dotyczył ograniczenia kursu historii i dlatego ten problem też został ujęty w naszym wniosku o referendum. Ale dotyczy to również innych przedmiotów. Nasze dzieci będą analfabetami, bo nie mają już możliwości mieć normalnego kursu fizyki, geografii, biologii - powiedział Elbanowski.

09:48

- Jeśli referendum ws. sześciolatków się nie odbędzie, opór społeczny będzie narastał, a podpisów (pod wnioskiem o referendum - red.)będzie jeszcze więcej - ostrzegł z sejmowej mównicy Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:35

- Klasy w szkołach są przepełnione. Są ogromne zaniedbania w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W gminach, gdzie nie ma chodników i autobusów szkolnych. Dzieci idą poboczem, mijane przez ciężarówki - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

Mówił, że szkoły albo nie dowożą dzieci z powodu oszczędności, albo są wożone z kim popadnie. Jako przykład podał szkołę na Podlasiu, gdzie samorządowcy zadecydowali, że uczniowie będą dojeżdżać do szkoły razem z więźniami.

Elbanowski stwierdził też, że problemem jest liczba podręczników, jakie muszą nosić do szkoły dzieci. - Noszą plecaki jak mali niewolnicy - przekonywał Elbanowski.

Jak mówił, nie ma nikogo, poza rządem, kto chciałby wysłać sześciolatki do szkół.

09:27

- W polskich szkołach nie ma wydzielonego miejsca dla młodszych dzieci, są te same ciągi komunikacyjne dla młodszych i starszych uczniów - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!, argumentując nieprzygotowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

- Brakuje stołówek, dzieci są głodne. To wstyd również dla państwa - zwrócił się do posłów, Elbanowski.

Na sali sejmowej słychać pomruk niezadowolenia, wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak poprosił posłów o ciszę.

Elbanowski, niezrażony, dalej wytykał braki w polskich szkołach. - Toalety to pomnik zapaści infrastrukturalnej w szkołach. Dzieci nie mają dostępu do papieru toaletowego, muszą go fundować rodzice - stwierdził.

Jego zdaniem, już brak świetlic w szkołach to wystarczający powód, aby przełożyć reformę edukacyjną.

09:18

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przekonywał podczas sejmowej debaty, że szkoły nie są przygotowane do obniżenia wieku szkolnego, ponieważ brakuje chociażby opiekunów, którzy zajmą się dziećmi np. na placu zabaw.

- Dzieci nie bawią się na placach zabaw przy szkołach, bo nie ma kto z nimi tam wychodzić - stwierdził, zaznaczając, że dzieje się tak, mimo, że place zabaw rzeczywiście powstały, tak jak zapowiadało MEN.

- Bzdury opowiadasz człowieku - zareagowali posłowie.

W reakcji na to, Elbanowski przypomniał, że kiedyś dzieci musiały odbyć obowiązkową diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej ws. tego, czy wykazują gotowość szkolną, także emocjonalną do tego, żeby siedzieć przez 45 minut, słuchać, nie zabierać głosu bez podnoszenia ręki.

Tymczasem - jak zaznaczył - patrząc na niektórych posłów, ma wrażenie, że "gotowość szkolna, to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć do końca życia".

"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"
"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"tvn24
09:14

- Czujemy się jako rodzice oszukiwani. Reforma jest robiona bez głowy. Minister edukacji żyje w świecie fikcji i nie wie z jakimi problemami borykają się szkoły rejonowe, gdzie brakuje np. szatni - mówił Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:02

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" pytał na początku debaty, gdzie jest premier Donald Tusk, posłowie i marszałek Sejmu, których nie ma na sali obrad.

- Rozglądając się po sali możemy zobaczyć dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - stwierdził.

Wytknął Kopacz, że nadwyrężyła zaufanie inicjatorów referendum. - Dlaczego ta debata została pozbawiona możliwości głosowania, nie usłyszeliśmy przekonującego argumentu, posłowie zostali pozbawieni możliwości wyboru - powiedział.

09:00

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała na antenie TVN24, że samorządy przygotowują szkoły do tego, aby naukę rozpoczęły w nich sześciolatki. - W 2012 r. przekazaliśmy na ten cel 2 mld zł - przypomniała.

Zapewniła, że większość szkół jest przygotowana. A tam, gdzie są uchybienia dyrektorzy palcówek i samorządy mają obowiązek je usunąć.

- Nie zależy nam na wstrzymaniu reformy, tylko na tym, aby szkoły były przygotowane do obniżenia wieku szkolnego - powiedziała minister. - 1 września 2014 r. to ostateczny termin, to mobilizuje szkoły - dodała.

Podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za przygotowanie szkół. - Uczynię wszystko, aby były gotowe, robię to dla dobra dzieci - powiedziała.

Szumilas: Większość szkół jest przygotowana
Szumilas: Większość szkół jest przygotowanatvn24
08:35

6-latki w szkołach? - To będzie katastrofa - powiedział w TVN24 Tomasz Elbanowski, jeden z inicjatorów akcji "Ratuj Maluchy!".

07:30

Poseł PSL Eugeniusz zapowiedział w "Jeden na jeden" w TVN24, że zagłosuje za referendum ws. sześciolatków. - Trzeba uszanować głos milionów obywateli - podkreślił. Jego zdaniem, PSL nie może ciągle żyrować pomysłów PO. - Niekiedy trzeba w sposób jednoznaczny postawić się koalicjantowi - ocenił poseł Stronnictwa.

Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, którym zajmuje się dziś Sejm, podpisało się niemal milion osób.

Organizatorzy akcji (stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców") chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków, czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków, czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów, czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.

Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r. Poparcie dla inicjatywy referendum zapowiedziała cała opozycja.

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce przygotowanie działań deregulacyjnych dla firm. Podczas wymiany zdań szef rządu powiedział, że uzyskał od przedsiębiorcy akceptację. - Przepraszam, że stawiam pana w krępującej sytuacji, panie Rafale, ale co, bierze pan to? - zwrócił się do prezesa InPostu.

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Źródło:
tvn24.pl

2025 rok to będzie rok przełomu. Strategia jest prosta, właściwie najprostsza z możliwych. To są inwestycje, inwestycje, inwestycje - powiedział premier Donald Tusk podczas prezentacji planów gospodarczych rządu. Przekazał, że to już się dzieje, a inwestycje w 2025 roku sięgną "rekordowych" 650 miliardów złotych.

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

Źródło:
tvn24.pl
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będą orzekać w sprawie ważności wyborów. Chyba że Sąd Najwyższy zostanie najechany i zostaniemy odsunięci siłą - powiedziała w poniedziałek w Radiu ZET pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Co innego zakłada przyjęta przez Sejm ustawa incydentalna. Jej zapisy mają zmienić sposób orzekania o ważności wyborów.

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Źródło:
Radio ZET, PAP

Donald Trump wykluczył deportację księcia Harry'ego ze Stanów Zjednoczonych - informuje "New York Post". W rozmowie z gazetą prezydent stwierdził, że "zostawi go w spokoju".

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Źródło:
New York Post, Fox News

Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia.

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie otrzymał właśnie ekspertyzę. Woda pochodząca z awarii wodociągowej podmyła fundamenty. Taka była przyczyna katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie. Po tym jak zawaliła się ściana kamienicy, zdecydowano o całkowitej rozbiórce obiektu. Mieszkańcy musieli się ewakuować. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos włoskiego ministra obrony Guido Crosetto został wykorzystany do oszustwa. Jego ofiarą padły znane osobistości ze świata biznesu, finansów i mody.

"Pilna kwestia, dotycząca bezpieczeństwa narodowego". Głos ministra obrony wykorzystany do oszustwa

"Pilna kwestia, dotycząca bezpieczeństwa narodowego". Głos ministra obrony wykorzystany do oszustwa

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby w drugiej turze wyborów z Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinia24 dla Radia ZET. Pracownia sprawdziła też szanse dwóch innych kandydatów. 

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Radio Zet

- Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że wracam do mojej żony i córek - mówił w dniu uwolnienia przez Hamas z trwającej 16 miesięcy niewoli Eli Szarabi. Izraelczyk nie wiedział jednak, że kobieta i dwie nastoletnie dziewczyny zginęły w ataku 7 października 2023 roku. Dowiedział się o tym od izraelskiego żołnierza.

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Źródło:
BBC, PAP

Przyznam szczerze, że przesunięcie z pozycji patrzącego i leczącego do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe - powiedział w TVN24 onkolog profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Podzielił się historią zdiagnozowania u siebie nowotworu prostaty i mówił o możliwej profilaktyce. - Miałbym do siebie bardzo wiele żalu, że nie zareagowałem odpowiednio wcześniej - wyjaśnił.

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Źródło:
TVN24

W Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) matka zostawiła trzyletnią córkę samą na noc i poszła na dyskotekę. Płacz dziewczynki usłyszała sąsiadka, która powiadomiła służby. By dostać się do mieszkania, strażacy musieli wyważyć drzwi. Kobieta, gdy wróciła do domu, była pijana.

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Źródło:
PAP

To 27-latka i jej 36-letni partner mieli grozić mieszkańcowi gminy Borki (Lubelskie) spaleniem domu. Według ustaleń policji rzucili w okno kostką brukową z przyczepioną do niej kartką. Para została namierzona w województwie małopolskim. Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw brutalnie pobił, potem oblał mężczyznę nieznaną cieczą i podpalił - do tej zbrodni doszło w okolicach Wrześni. Prokuratura nie ma wątpliwości, że za śmierć 79-latka odpowiada Grzegorz M. 34-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku zejścia lawiny w rejonie kanionu Big Cottonwood w amerykańskim stanie Utah. Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Salt Lake, na razie nie wiadomo, co ją wywołało.

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Źródło:
CNN, foxweather.com

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa w Seulu, od przyjęcia w 2024 roku ustawy zakazującej uboju, hodowli i sprzedaży psiego mięsa do spożycia przez ludzi w Korei Południowej zamknięto 40 procent ferm psów. Działalność dobrowolnie zamknęły 623 fermy.

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Źródło:
PAP

W połowie stycznia opolski ogród zoologiczny stracił 11 kangurów. Eksperci z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ustalają przyczyny ich śmierci. Ze wstępnych badań wynika, że zwierzęta miały infekcję dróg oddechowych.

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

Źródło:
tvn24.pl

Trzęsienia ziemi na Santorini nie ustają. - W niedzielę wieczorem w ciągu 15 minut odnotowano 10 niewielkich wstrząsów - powiedziała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, która relacjonuje sytuację na miejscu.

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

"Był wyczuwalny ostrożny optymizm". Reporterka TVN24 o sytuacji na Santorini

Źródło:
PAP, TVN24

W wyniku politycznej rozgrywki w powiecie otwockim, były poseł Solidarnej Polski Dariusz Olszewski został wicestarostą. A chwilę później jego syn Damian trafił do dwóch rad nadzorczych otwockich spółek i pracuje w miejskiej spółce ciepłowniczej.

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Upadłość konsumencką ogłosiło w drugiej połowie 2024 roku 10,3 tysiąca konsumentów w Polsce - podano w raporcie Krajowego Rejestru Długów. Łącznie takie osoby mają do oddania aż 256 milionów złotych.

Tysiące upadłości konsumenckich. Wierzyciele czekają na ponad 250 milionów

Tysiące upadłości konsumenckich. Wierzyciele czekają na ponad 250 milionów

Źródło:
PAP

Na ten miesiąc został wyznaczony termin przesłuchania pana Morawieckiego - powiedział w "Jeden na jeden" prokurator krajowy Dariusz Korneluk. W styczniu do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą wyborów kopertowych w 2020 roku. Korneluk odniósł się też do sprawy prokuratora Michała Ostrowskiego. Mówił również o narzędziach, którymi dysponuje prokuratura w przypadku, jeśli zapadnie decyzja o areszcie dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Jest termin przesłuchania Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara zostanie powołana rządowa komisja, która zajmie się wszystkimi przypadkami nadużywania władzy wobec aktywistów demokratycznych w latach 2016-2023 - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy resortu spraw wewnętrznych Jacek Dobrzyński.

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Będzie nowa rządowa komisja. Zapowiedź ministrów

Źródło:
PAP, TVN24
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po występie Kendricka Lamara w przerwie Super Bowl media społecznościowe obiegły nagrania z tancerzem, który wyciągnął na scenie połączone flagi z napisami "Gaza" oraz "Sudan". Organizatorzy finału oświadczyli, że nie była to zaplanowana część niedzielnego występu.

Flaga Palestyny i napis "Gaza" podczas Super Bowl. "Zaskoczył organizatorów"

Flaga Palestyny i napis "Gaza" podczas Super Bowl. "Zaskoczył organizatorów"

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift drugi rok z rzędu pojawiła się na Super Bowl. Drużyna Kansas City Chiefs, w której gra chłopak gwiazdy, Travis Kelce, tym razem poniosła porażkę. Sama Swift została zaś wybuczana przez zebranych na stadionie.

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Źródło:
Reuters, Newsweek, Fox News, tvn24.pl

Ukraińscy żołnierze zestrzelili niedaleko Torecka w obwodzie donieckim rosyjski samolot Su-28 - podała ukraińska 28. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Na opublikowanym przez wojsko nagraniu widać moment uderzenia samolotu w ziemię, a następnie chmurę czarnego dymu i ognia.

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP, ISW

Kluczowy benefit – pakiety opieki medycznej – może czekać w 2025 roku nawet 30-procentowa podwyżka cen - informuje w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

Popularny benefit może podrożeć. "Obie strony są sfrustrowane"

Popularny benefit może podrożeć. "Obie strony są sfrustrowane"

Źródło:
PAP

W miejscowości Lubice (Mazowieckie) na trasie S17 doszło do zderzenia kilku pojazdów. Dwa auta stanęły w płomieniach. Dwie osoby są ranne.

Zatrzymali się, by pomóc kierowcy. Doszło do kolejnych zderzeń, dwa auta spłonęły

Zatrzymali się, by pomóc kierowcy. Doszło do kolejnych zderzeń, dwa auta spłonęły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę na bagnach w lesie niedaleko Kampinosu (Mazowieckie) spacerowicze znaleźli zwłoki kobiety. Śledczy ustalają jej tożsamość.

Ciało kobiety na bagnach

Ciało kobiety na bagnach

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Kolejny atak na ratownika medycznego. Tym razem na imprezie studniówkowej w Paniówkach (woj. śląskie). 24-latek zaatakował jednego z mężczyzn udzielających mu pomocy. Ratownik z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Agresor usłyszał zarzuty. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

"Rzucił się z furią" na ratownika. Wcześniej stracił przytomność na studniówce

"Rzucił się z furią" na ratownika. Wcześniej stracił przytomność na studniówce

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie mszy świętej dla przedstawicieli służb mundurowych na placu Świętego Piotra w Watykanie papież Franciszek przerwał czytanie homilii. - Mam problemy z oddychaniem - wyznał, prosząc o pomoc lektora. To nie pierwszy przypadek, kiedy papież przerwał przemówienie.

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Papież Franciszek nagle przerwał homilię. "Mam problemy z oddychaniem"

Źródło:
Reuters, PAP

Wyścigi

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

"Pod płaszczykiem miłości do motoryzacji zagrażają innym". 337 mandatów w jedną noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 10 milionów jajek musi wrócić do norweskich producentów. Na fermach, z których pochodziły, według Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) stosowano skażoną karmę. Pochodzący z tych ferm towar ma być zutylizowany.

Miliony jaj do utylizacji

Miliony jaj do utylizacji

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Warszawy do Dubaju nie zdążył jeszcze osiągnąć wysokości przelotowej, a zza horyzontu wyłoniły się Tatry. Masyw górski odległy o ponad 300 kilometrów uchwycił na fotografii jeden z pasażerów. Taki widok jest jednak rzadkością, są do niego potrzebne specyficzne warunki.

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Wyciągnął telefon po starcie samolotu. Znad Warszawy sfotografował Tatry

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sto dni od katastrofy budowlanej dworca w Nowym Sadzie protestujący zablokowali most w Belgradzie. Antyrządowy protest jest odpowiedzią na to, że - jak mówią jego organizatorzy - "nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć 15 osób". Według protestujących do tragedii doszło przez zaniedbania i korupcję.

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Blokada mostu sto dni po katastrofie. Bo "nikt nie odpowiedział" za śmierć 15 osób

Źródło:
PAP

Nawet w PiS politycy wiedzą, że i Bogdan Święczkowski, i prokurator Michał Ostrowski, mówiąc kolokwialnie, podłożyli się - mówił w programie "W kuluarach" reporter "Faktów" TVN Michał Tracz, odnosząc się do działań Święczkowskiego, prezesa kwestionowanego w obecnym kształcie Trybunału Konstytucyjnego, według którego w Polsce doszło do zamachu stanu. Zdaniem reporterki TVN24 Agaty Adamek inspiratorem tych działań jest po części Zbigniew Ziobro. - To igranie z ogniem - ocenił z kolei reporter TVN24 Artur Molęda.

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Uruchomiono "ostatni bezpiecznik Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP

Włoscy badacze wykorzystali modele matematyczne, by stworzyć sposób na ugotowanie idealnego jajka. Metoda jest czasochłonna, ale pozwala uzyskać aksamitne żółto i miękkie, stałe białko. Na czym ona dokładnie polega?

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Dzięki tej naukowej metodzie ugotujesz idealne jajko

Źródło:
PAP, BBC

Zastanawiam się skąd jeszcze mam siłę na to, żeby po prostu wstawać i to wszystko robić - mówił w rozmowie w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Jakubiak, znany kucharz, który choruje na rzadki nowotwór. W połowie stycznia wrócił do Polski z leczenia w Izraelu. - Nie ma opcji, że ja się poddam - dodał.

"Nie ma opcji, że się poddam"

"Nie ma opcji, że się poddam"

Źródło:
Dzień Dobry TVN, tvn24.pl

Przez podobieństwo do peruwiańskiego zabytku mieszkańcy nazywali je pieszczotliwie "Nowu Hutu, krakowskim Machu Picchu". Nawet oznaczyli omszałe, nadgryzione zębem czasu schody na osiedlu Szkolnym na mapach Google jako lokalną atrakcję. Żart maskował irytację nowohucian na fakt, że konieczny remont wciąż był odkładany. A kiedy już został przeprowadzony okazało się, że w przy schodach nie ma podjazdu dla wózków ani poręczy. Urzędnicy tłumaczą ten fakt "pierwotnym założeniem urbanistycznym".

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet