Sztorm odkrył jedną z tajemnic Helu. "Dokąd prowadzi to przejście?"

Tajemnicze wejście na plaży w Helu
Tajemnicze wejście na plaży w Helu
Grzegorz Elmiś | FB - Fotografia - Grzegorz Elmiś
Co tym razem odsłonił sztorm? Grzegorz Elmiś | FB - Fotografia - Grzegorz Elmiś

Te zdjęcia rozbudzają wyobraźnię. Widać na nich betonową konstrukcję, która leży na plaży w Helu, niespełna 3-4 kilometry od centrum miasta. Jeszcze przed ostatnim sztormem kopuła znajdowała się na pobliskiej wydmie. Teraz znalazła się na samym brzegu. Tuż za nią z piasku wyłania się tajemnicze przejście.

Zdjęcia wykonał Grzegorz Elmiś. Internauci zaczęli nawet snuć domysły co też dokładnie na nich widać . "A może tam jest ukryty złoty pociąg?", "co to za drzwi?", "dokąd prowadzi to przejście?, "jestem w szoku". Takich komentarzy jest więcej.

- To jedno z moich ulubionych miejsc do biegania, często tu bywam. Po ostatnich sztormach też tutaj biegałem i wtedy zobaczyłem, że morze odkryło i zarazem zabrało ze sobą jedną z tajemnic - opowiada Elmiś.

Hel przez całe dekady był rejonem umocnionym. To strategiczne miejsce na wybrzeżu. W 1939 roku skapitulował dopiero 2 października. Był ostatnim punktem polskiej obrony. Także Niemcy w 1945 roku bronili się tam bardzo długo. W okresie PRL Hel był trudno dostępny. To był teren wojskowy. Wszystko było pilnie strzeżoną tajemnicą. Morskie fale odkryły teraz właśnie jedną z nich.

Przejście ze stanowiska strzeleckiego Grzegorz Elmiś | FB- Grzegorz Elmiś Fotografia

Rozwiązanie zagadki...

- Trzeba przyznać, że na zdjęciu wygląda to bardzo tajemniczo, ale sprawa jest dla nas prosta. Zdjęcie przedstawia umocnienia Helu od strony Bałtyku. Te powstały jeszcze za czasów Układu Warszawskiego. Wzdłuż brzegu były dwie linie takich rowów. Nad nimi co jakiś czas pojawiała się betonowa kopuła strzelecka, do której prowadził mini korytarz o długości około 1,5 metra - opowiada Władysław Szarski z Muzeum Obrony Wybrzeża.

Te umocnienia nie są już potrzebne, dawno zostały opuszczone. A morze zabiera kolejne fragmenty lądu. Po ostatnim sztormie kopuła wylądowała na plaży. - Podmyły ją zapewne morskie fale, które cały czas atakują brzeg - dodaje Szarski.

ODKRYJ TAJEMNICĘ STAREGO HELU. MIASTO POCHŁONĘŁY MORSKIE FALE

Fragment stanowiska strzeleckiego Grzegorz Elmiś | FB - Grzegorz Elmiś - Fotografia

Militarne pamiątki

Na półwyspie nie brakuje innych militarnych pamiątek. Od 11 lat działa tam Muzeum Obrony Wybrzeża. Placówka sprawuje pieczę nad 15 stałymi wystawami. Jedną z ważniejszych ekspozycji jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem oraz stanowisko ogniowe. Odrestaurowano również stanowisko nr 4, czyli jeszcze przedwojenną baterię Heliodora Laskowskiego.

Muzeum nie poprzestaje tylko na tym, co w Helu już jest. Kilka lat temu przywieziono tam niezwykły ładunek. Chodzi o dwa nietypowe, jednoosobowe bunkry wartownicze. Te potocznie nazywane są "grzybkami". Przyjechały z gdańskiej stoczni. Bunkry musiały zostać usunięte przed planowanym na tym terenie koncertem piosenkarki Kylie Minogue.

Zobacz bunkier z czasów II wojny światowej znaleziony w Gdańsku:

Bunkier z czasów II wojny światowej przeniesiony
Bunkier z czasów II wojny światowej przeniesionytvn24

"Lokomotywy sięgały długim szeregiem w morze"

Inną militarną tajemnicę odkrył Bałtyk w minione wakacje w Chałupach. Turyści mogli być lekko skonsternowani, gdy mocząc nogi w morzu, z jednej strony widzieli znak ostrzegający przed wrakami, a z drugiej komin lokomotywy wystający z morza. To pamiątka po II wojnie światowej, kiedy to wycofujący się z półwyspu Niemcy stworzyli pięć barykad z lokomotyw. Znajdowały się one w najwęższym miejscu cypla – między Chałupami a Kuźnicą.

Fale morskie, sztormy i nieustannie przesuwająca się linia brzegowa coraz bardziej zatapiały je w piasku. Według mieszkańców w latach 60. plażowicze widzieli już tylko niewielki fragment wystającej znad wody jednej lokomotywy. Teraz Bałtyk znów o nich przypomniał.

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24

Na fotografiach zrobionych w 1945 r., tuż po wojnie, widać parowozy ustawione w rzędzie.

Półwysep na początku XX wieku
Półwysep na początku XX wiekuMuzeum Kolei Helskich, Wikipedia

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: FB - Grzegorz Elmiś - Fotografia | Grzegorz Elmiś

Pozostałe wiadomości

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Jej zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24. Zjawisko nosi nazwę cavum.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbyły się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak wynika z pierwszych badań exit poll, zgodnie z przewidywaniami w Turyngii wygrała Alternatywa dla Niemiec (AfD) - może zdobyć 33,5 proc. głosów. W Saksonii najwięcej głosów zdobyło CDU, ale AfD depcze chadekom po piętach.

Wybory w Turyngii i Saksonii. Wyniki exit poll

Wybory w Turyngii i Saksonii. Wyniki exit poll

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Wynika z niej, że w nadchodzącym tygodniu mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Sprawdź, gdzie zrobi się bardzo gorąco. 

Z nieba poleje się żar. Prognoza zagrożeń IMGW

Z nieba poleje się żar. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przewodniczący federacji izraelskich związków zawodowych Histadrut Arnon Bar-Dawid ogłosił, że w poniedziałek odbędzie się strajk generalny, aby wywrzeć presję na rząd, by ten zawarł porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników, którzy wciąż są przetrzymywani przez Hamas w Strefie Gazy. Wcześniej o przyłączenie się do strajku zaapelował przywódca izraelskiej opozycji Jair Lapid.

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Wezwanie do "każdego, komu dziś rano pękło serce". Ma być strajk generalny

Źródło:
Reuters, PAP

Poziom wody w zalewie Mornos, który położony jest w greckim regionie Attyka, znacznie się obniżył. Susza mocno dotknęła ten region i odsłoniła zatopioną wioskę Kallio.

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Źródło:
en.protothema.gr

Matka 2,5-letniego chłopca, który w piątek wypadł z balkonu na piątym piętrze, usłyszała dwa zarzuty - przekazał prokurator Jacek Boda z bielskiej prokuratury okręgowej. - Pierwszy to narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia osoby, wobec której ciąży obowiązek opieki, a drugi to spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała - powiedział Boda. Kobieta została aresztowana. Stan chłopca nadal jest "ciężki, ale stabilny".

2,5-letni chłopiec wypadł z balkonu. Dwa zarzuty dla matki

2,5-letni chłopiec wypadł z balkonu. Dwa zarzuty dla matki

Źródło:
PAP

Kobiety jak cienie, bez głosu i twarzy - do tego sprowadzają się nowe przepisy wprowadzone przez talibów w Afganistanie, ale Afganki nie dają się ani uciszyć, ani zamknąć w domach. Gdy islamscy radykałowie chcieli im zakneblować usta - one zaczęły śpiewać, a nagrania umieszczają w internecie. Ten głos sprzeciwu nabiera siły, ale dla talibów kobiety i ich prawa się nie liczą. Te, które odważyły się im sprzeciwić, wierzą, że świat nie tylko je wysłucha, ale i wesprze.

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Talibowie każą kobietom milczeć. Afganki protestują, śpiewając i umieszczając nagrania w internecie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Od dziś wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W jednym z domów w Ostrowi Mazowieckiej rozszczelniła się butla z gazem. Jak podała policja doszło do wybuchu. Dwie starsze osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Rozszczelnienie butli z gazem i wybuch. Dwie osoby ranne, jedna trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press