Wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów. PKW czeka na dane z województw

Aktualizacja:
[object Object]
Liczenie głosów trwatvn24
wideo 2/24

Państwowa Komisja Wyborcza nie poda dzisiaj oficjalnych wyników głosowania. O takiej możliwości jeszcze dziś mówili członkowie PKW.

00:47

PKW zapowiadała, że we wtorek przed północą opublikuje na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komunikat jednak się nie pojawił. Jak poinformował nas Jacek Zakrzewski z wyborczego biura prasowego, opóźnienie wynikło z ataku hakerskiego na serwery PKW. Dodał, że zapowiadane wyniki pojawią się "najpóźniej w ciągu godziny".

00:45
00:41

Oficjalne informacje z Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie: Hanna Gronkiewicz-Waltz - 47,19 proc.; Jacek Sasin - 27,71 proc.

22:57

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie, która ma policzyć wyniki wyborów do sejmiku mazowieckiego, we wtorek po godz. 22 przerwała pracę. Do komisji wpłynęły dwa protokoły. Komisja ma wznowić pracę w środę o godz. 8. Jak powiedziała przewodnicząca komisji Alina Sobczak-Barańska, do komisji wpłynął protokół z powiatu białobrzeskiego i legionowskiego. - Pierwszy został przyjęty w całości bez zastrzeżeń, natomiast w przypadku drugiego pojawiły się drobne usterki, które wymagają uzupełnienia i przedstawiciele tego obwodu przyjadą w środę z poprawionym protokołem - powiedziała Sobczak-Barańska. Dodała, że do komisji powinny wpłynąć w sumie 42 protokoły.

22:57

PKW poinformowała, że ok. godz. 23:45 opublikuje komunikat w sprawie wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

21:18

20:05

Państwowa Komisja Wyborcza nie poda dzisiaj oficjalnych wyników głosowania.

19:44

Wciąż nie wiadomo, kiedy będą znane oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierająca te wyniki ma do wtorku wieczorem 5 z 17 oczekiwanych protokołów z powiatów. Komisja przerwała prace do środy rano. Według wyników cząstkowych podawanych wcześniej przez PKW, w wyborach do sejmiku wygrywa PSL przed PiS i PO.

19:34

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie wciąż czeka na protokoły z powiatowych i miejskich komisji wyborczych z głosowania do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego. Według cząstkowych danych PKW na Warmii i Mazurach, PSL zdecydowanie wyprzedza konkurentów. Jak poinformow we wtorek wieczorem przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej, do komisji dotarł jeden protokół - z powiatowej komisji wyborczej w Braniewie.

19:23

Wyborcze Komisje Wojewódzkie w Katowicach i Krakowie przerywają prace. Ta pierwsza o godz. 20, druga - o 23.

18:53

Przemysław Wipler liczenie głosów nazywa "hucpą"

18:45

W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego wybory samorządowe rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. W 14 ich mieszkańcy będą musieli pójść znów do urn 30 listopada. Tak będzie m.in. w stolicy regionu - Katowicach, a także w Bielsku-Białej i Częstochowie. W Katowicach w drugiej turze zmierzą się popierany przez odchodzącego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent Marcin Krupa, reprezentujący komitet Forum Samorządowe i Piotr Uszok (w niedzielę uzyskał 43,09 proc. głosów) oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz, startujący z ramienia PiS (22,09 proc.). W Bielsku-Białej obecnego prezydenta Jacka Krywulta (własny komitet) poparło 47,96 proc. głosujących, a b. parlamentarzystę Janusza Okrzesika (KWW Niezależni.BB) 23,32 proc. W Częstochowie na obecnego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD Lewica Razem) w pierwszej turze zagłosowało 42,16 proc. wyborców, a na popieranego przez PiS Artura Warzochę - 27,9 proc.

18:14

Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników, w których nie uwzględniono m.in. danych z dużych miast, w wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych 10 natomiast triumfuje PSL. Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania ustalone na godz. 21 w poniedziałek na podstawie informacji o wynikach głosowania ze 108 770 protokołów wyników głosowania w obwodach zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z ogólnej liczby 123 359 protokołów głosowania.

18:08

Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. Powiadomi też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW. Wniosku PiS nie poprą ani PO i PSL, ani Twój Ruch. "Za" jest klub Sprawiedliwej Polski; SLD zapowiada, że rozważy poparcie komisji śledczej.

17:55

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że jego partia złoży do prokuratury doniesienie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów.

17:08

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach nie otrzymała dotąd żadnych protokołów z powiatów. Bez nich nie można podliczyć wyników głosowania do sejmiku. Powiaty informowały, że dalej mają problemy z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych - przekazał Andrzej Czaputa, przewodniczący komisji wojewódzkiej woj. śląskiego.

16:47

Jutro przed południem ma dojść do spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego. Spotkanie ma dotyczyć problemu z podliczeniem głosów przez PKW - poinformowała na antenie TVN24 Joanna Trzaska-Wieczorek.

16:45

Z kolei Jan Arytmowski donosi: "Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie zbiera się dziś o 20, aby 'na piechotę' liczyć wyniki głosowania na prezydenta Warszawy i do rady miasta".

16:40

Najwcześniej w środę będą znane oficjalne wyniki wyborów do rady miasta Krakowa i do sejmiku małopolskiego. Miejska Komisja Wyborcza pracować będzie do rana.

16:38
16:16

- To jest skandal. W normalnym kraju osoby za to odpowiedzialne podałyby się do dymisji. Będą oczywiście teraz podejrzenia, co się dzieje w trakcie liczenia tych głosów. W Józefowie nikogo nie było w komisji o pierwszej w nocy, było wyłączone światło. To jest wbrew prawu i kto wie, co się dzieje z tymi kartami - komentuje zamieszanie wokół wyborów Janusz Korwin-Mikke.

Korwin-Mikke atakuje PKW
Korwin-Mikke atakuje PKW
16:12

We wtorek późno wieczorem być może poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych - poinformowali przedstawiciele PKW. Po zakończeniu wyborów powstanie raport dotyczący systemu informatycznego, który nie działał prawidłowo - zapowiedziano. - Możliwe, że w późnych godzinach wieczornych we wtorek będzie możliwe podanie oficjalnych wyników wyborów samorządowych - powiedział sędzia PKW Włodzimierz Ryms na konferencji prasowej. Będą to wyniki w wyborach do rad oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ostateczne wyniki wyborów będą znane wtedy, gdy komisarze wyborczy sporządzą zbiorcze wyniki wyborów na terenie województwa i zostaną one przekazane do PKW.

14:08

Głos w sprawie PKW zabrali także niektórzy politycy - m.in. Janusz Palikot i Joanna Senyszyn.

Kto teraz uwierzy w rzetelność tych wyników?— Palikot Janusz (@Palikot_Janusz) listopad 17, 2014

Nieudolność PKW,niewydolność systemu.Może zamiast czkać,trzeba liczyć na liczydłach i pisać protokoły na wołowej slórze.Powrót do zaścianka.— Joanna Senyszyn (@Joanna_Senyszyn) listopad 17, 2014

Mentalnie Polska gotowa by głosować przez internet. Wzrosłaby frekwencja, partycypacja, legitymizacja władzy. Tylko wyjsć z niemocy PKW...— A.Kozłowska-Rajewicz (@AKRajewicz) listopad 18, 2014

Nie śledziłem więc zapytam tutaj : czy PKW to korzenie ma w komunie czy w kamieniu łupanym ?— ARTUR DĘBSKI (@artur_debski) listopad 17, 2014

13:35

Dziennikarze od rana komentują na Twitterze problemy PKW z systemem informatycznym i podaniem ostatecznych wyników.

Fascynuje mnie autentyczne chyba przekonanie niektórych, że info-kłopoty PKW to dowód na Wielką Operację Fałszerstwa Wyborczego...— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) listopad 18, 2014

Patrząc na PKW zastanawiam się jakim cudem człowiek był w stanie wykonać fotografię wschodu słońca na Marsie... pic.twitter.com/1LRPxltEmq— Krzysztof Berenda (@k_berenda) listopad 18, 2014

Powiedzmy krotko: PKW nie mozna ukarac bo realizuje haslo "tanie panstwo".— Jacek Czarnecki (@JacekCzarnecki1) listopad 18, 2014

Wow. Są spoty PKW informujące o tym jak PKW liczy głosy. Ą tam, ze po kilkunastu godzinach ... wyniki.— Arleta Zalewska (@arletazalewska) listopad 17, 2014

12:19

- Wciąż trwa przerwa techniczna. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni. Cały czas czekamy na sygnał z Gdańska. Informatycy zapowiadają że za 10-15 minut system ruszy. Mamy informację, że kalkulator źle liczy głosy i sytuacja może się zmienić, dlatego nie możemy podać żadnych oficjalnych informacji, zarówno o kandydatach do rady, jak i sejmiku. Pewny jest tylko wybór prezydenta Słupska. Drukowanie protokołów powinno rozpocząć się za ok. 20 minut - mówi Barbara Ziemann, naczelnik wydziały organizacji kadr UM w Sopocie.

12:03

- Rozpoczęliśmy pracę o godzinie szóstej, myśleliśmy że wszystko zadziała. Ale nic nie zadziałało - mówią pracownicy komisji z Nidzicy. Rano postanowili odmówić liczenia głosów ręcznie. - Ale po ochłonięciu postanowiliśmy spełnić obowiązek obywatelski. Wzięliśmy kolejne wolne dni w pracy i liczymy - mówią.

Awarię zgłosili też przedstawiciele komisji w Nidzicy
Awarię zgłosili też przedstawiciele komisji w Nidzicytvn24

Przewodniczący tamtejszej komisji odniósł się również do informacji PKW, którzy mówią: system działa poprawnie, wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik. - Nasz informatyk jest na miejscu w kontakcie z ich informatykiem. I nic nie działa - twierdzi.

11:59

Kiedy Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że oficjalne wyniki wyborów mogą zostać podane jeszcze we wtorek wieczorem, komisja z Dolnego Śląska nie podziela optymizmu. - Jesteśmy w lesie i nie wiadomo, kiedy z niego wyjdziemy. Żaden powiat się jeszcze z nami nie skontaktował. Nie wiemy, kiedy cokolwiek ruszy - informują przedstawiciele dolnośląskiej komisji wyborczej.

11:16

Tymczasem kolejne miasta zgłaszają problemy z systemem informatycznym.

System nie działa w Wieluniu - tam pracownicy komisji musieli głosy liczyć ręcznie. - Nie jesteśmy w stanie wygenerować żadnych protokołów - informuje Dorota Krajcer, urzędnik wyborczy w Wieluniu. Komisja wyborcza zdecydowała się na ręczne liczenie głosów, bo "tak po prostu będzie szybciej".

Jak informuje Komisja Powiatowa w Nidzicy - u nich też pojawiają się błędy. Początkowo odmówili liczenia głosów ręcznie, ale teraz już liczą - jak zapewnia wiceprzewodnicząca komisji Jolanta Dobrzeniecka.

11:13

Pracownicy PKW zapowiadają kolejne konferencje prasowe. Nie podają jednak żadnych konkretnych godzin spotkania.

11:11

- Rozdzielmy odpowiedzialność zgodnie z kompetencjami. My się nie uchylamy. Przyjmuję na siebie to co się dzieje z przetargiem. Ale nie mogę brać wszystkiego - mówi sędzie z PKW.

11:08

- W delegaturze, która wykonuje zadania na terenie byłych województw, pracuje około siedmiu osób. I oni wykonują wszystkie zadania. To też zdecydowanie za mało osób - mówią przedstawiciele PKW.

11:07

Pracownicy krajowego biura wyborczego to cztery zespoły w centrali i w 49 delegaturach. - Mamy 388 osób zatrudnionych. W tym pięciu informatyków. To zdecydowanie za mało - mówią przedstawiciele PKW.

11:04

- Mamy przekonanie, że jeśli wszystko będzie działać, to oficjalne ogłoszenie wyników w wyborach samorządowych może nastąpić dziś wieczorem. Będą to wyniki do rad gmin, powiatów, sejmików i na prezydentów, wójtów i burmistrzów - zapewniają przedstawiciele PKW.

11:03

- Państwowa Komisja Wyborcza wskazała: komisje mają pracować dotąd, aż nie przyjmą wszystkich protokołów. Terytorialne albo czekają na usunięcie usterek, albo zaczynają liczyć głosy ręcznie - komentują rezygnacje niektórych komisji z pracy przedstawiciele PKW.

11:00

- Pracownicy krajowego biura wyborczego mają prawo do dodatków wyborczych, wypłacanych przez trzy miesiące podczas wyborów powszechnych - mówią członkowie PKW. Dodają, że walczą o te dodatki "bo ci pracownicy pracują całymi dniami bez nadgodzin".

10:58

- Nigdy nie było żadnych premii za wybory dla PKW. Nie ma takiej możliwości prawnej - mówią przedstawiciele PKW.

10:57

- Istotna zmiana miała nastąpić w końcówce 2013 roku, ale nie udało się. Zamówiliśmy więc system tylko do obsługi aktu wyborczego. Cała część rejestracyjna jest wykonana przez Państwowe Biuro Wyborcze - mówią.

10:56

- Jeśli chodzi o ten czas, my utrzymywaliśmy oprogramowanie przez 10 ostatnich lat. W 2014 roku założyliśmy jego modyfikację, rozbudowę, bo powstały między innymi okręgi jednomandatowe. Postawiliśmy na małe oprogramowanie, które ma być sprawne. I to się stało - mówią.

- Nasze doświadczenie 10-letnie oddaliśmy na tacy nowej firmie. Ta firma nie podjęła się pracy nad modyfikacją oprogramowania. Wykonawca podjął decyzję, że modyfikacja jest zbyt ryzykowna - dodają.

10:51

"Problemy komunikacyjne" - w ten sposób członkowie PKW oceniają sygnały płynące z całego kraju z komisji, w których członkowie donoszą, że u nich system wyborczy nie działa. Zdaniem przedstawicieli PKW problem jest ze zrozumieniem, że dane wygenerowane wczoraj są złe, trzeba je "przegenerować". - Wcisnąć jeden przycisk "ustal ponownie wyniki głosowania" - tłumaczą przedstawiciele PKW. Żeby to jednak zrobić, trzeba skontaktować się z komisarzem wyborczym.

10:49

- Zgodnie z uchwałą PKW członkowie obwodowych i terytorialnych komisji dostają diety za okres, w którym muszą wykonywać swoje obowiązki - mówią przedstawiciele PKW.

10:46

Podczas konferencji prasowej, na której członkowie PKW zapewniali, że system cały czas działa sprawnie, z kolejnych polskich miast spływają informacje, że systemy nie działają.

10:40

- Nie ma pojęcia "ręcznego liczenia głosów". Nie ma tak, że jakaś komisja będzie wprowadzała odrębnie do innego narzędzia. Nie. Dane elektroniczne ze wszystkich protokołów są już wprowadzone. Inne sprawdzenia wyników oznacza ponowne podliczenie każdej kolumny - mówią przedstawiciele PKW.

10:39

Audyt został zlecony pod kątem bezpieczeństwa działania systemu i poprawności ustalenia wyników wyborów. - Zakres testowania miał pozytywny wynik - mówią. - Audyt przeprowadziła firma Eversys - mówi sędzia.

10:35

- W październiku ubiegłego roku chcieliśmy ogłosić duży przetarg na budowę całej platformy do wyborów. Trzeba go było unieważnić, bo były problemy. I zaraz trzeba było w krótkim czasie stawiać dwa złożone systemy na dwa głosowania - wyjaśniają.

10:34

- Większość instytucji państwowej ma takie systemy do bieżącej działalności. A tu wyraźnie mówimy o bezpieczeństwie państwa - przedstawiciele PKW tłumaczą, dlaczego ich zdaniem powinni sami, a nie przez zamówienia publiczne, wybierać wykonawcę oprogramowania.

10:32

Koszt postawienia systemu informatycznego do wyborów samorządowych to ponad 400 tys. zł. - Nie udało się do tej pory doczekać zrealizowania postulatu, żeby powierzyć wykonanie systemu pewnej firmie, a nie wybierać ją w drodze zamówień publicznych - mówią przedstawiciele PKW.

10:30

- Audyt powiedział, że to oprogramowanie jest dobre, sprawdzi się w wyborach. A wynik jaki jest, widzimy. Na własnej skórze to odczuwamy - dodają przedstawiciele PKW.

10:29

- Zaraz po zakończeniu wyborów, po ogłoszeniu (wyników głosowania - red.), będzie przygotowany szczegółowy raport informujący o całym postępowaniu związanym z przygotowaniem, wdrożeniem, działaniem systemu informatycznego w toku wyborów - mówią przedstawiciele PKW. - Na skutek tego, że koncepcja opracowania systemu wszystkich wyborów upadła, byliśmy zmuszeni przygotować najpierw system dla wyborów do parlamentu europejskiego, potem do wyborów samorządowych - dodają.

Przetarg ogłoszony był w maju. - Bardzo późno. W sierpniu wybraliśmy firmę dopiero. To była intensywna praca, żeby zdążyć - przyznają.

Testy, jak mówią, pokazywały "mankamenty" systemu.

10:23

- W 2010 roku wyniki wyborów zostały w podane o 23:45 we wtorek. Teraz mamy wtorek rano. Nie wiem, skąd wziął się ten szum, proszę się nie spodziewać, że wyniki będą podane kilka minut po zakończeniu głosowania - mówią członkowie PKW.

10:21

- Z naszych informacji wynika, że zdecydowana większość komisji rozpoczęła pracę od szóstej rano - odpowiadają przedstawiciele PKW na pytanie o niedziałający system. Takie informacje spływają z komisji z całego kraju od rana. - Nasi informatycy twierdzą, że wszystko działa - zapewnia PKW.

10:20

Na pytanie. czy planują dymisję, przedstawiciele PKW odpowiadają: - W tej chwili zastanawiamy się nad tym, jak zakończyć głosowanie, wykonujemy ciężką pracę, żeby doprowadzić do szybkiego ogłoszenia wyników wyborów - mówią.

10:19

- Mamy nadzieję, że w późnych godzinach wieczornych dziś będzie możliwe podanie oficjalnych wyników głosowania - zapewniają członkowie komisji na oficjalnej konferencji prasowej.

10:18

- Po pierwsze zostały usunięte usterki w systemie informatycznym. Komisje pracują, w końcowej fazie ustalania wyników głosowania są wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów - informują członkowie PKW.

09:34

Informacje o problemach z działaniem systemu informatycznego PKW, wbrew informacjom od Państwowej Komisji Wyborczej, która zapewniała "że wszystko już funkcjonuje sprawnie", spływają też z Wrocławia.

- Nie mamy podglądu do zbiorczych protokołów z powiatów - informuje Marcin Bąk z wojewódzkiej komisji. Jemu udało się zalogować do systemu.

- Rano mieliśmy nadzieję, bo się zalogowaliśmy, ale później wszystko się posypało - dodaje Janusz Misiewicz, pełnomocnik marszałka ds. wyborów.

Po zalogowaniu okazało się, że mimo że wprowadzili z innymi członkami komisji wszystkie dane do systemu, wielu z nich nie widać.

Wojewódzka komisja nie dostała jeszcze gotowego protokołu od żadnego z powiatów. - Trzy powiaty zgłosiły, że je dowiozą, ale się nie odzywają - dodaje Marcin Bąk.

09:22

Kolejne problemy z systemem informatycznym PKW. - Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że system działa, ale z naszych informacji wynika, że akurat nie w miastach na prawach powiatu. Nie możemy złożyć protokołu, bo nie da się wydrukować czterech załączników z informacjami z obwodów. A to integralna część całego protokołu - mówi Barbara Ziemann, naczelnik wydziału organizacji kadr Urzędu Miasta w Sopocie.

Jak dodaje, "w poniedziałek komisji udało się przygotować protokół dotyczący wyboru prezydenta". - O podliczeniu radnych rady miasta czy w sejmiku nie ma na razie mowy. Liczymy, że jeszcze dzisiaj ten system zadziała - mówi.

System nie działa też w Gdyni. Pracownicy komisji nie moją dodawać załączników zliczających głosy z obwodów, a co za tym idzie - nie mogą elektronicznie zsumować głosów.

09:09

Mimo informacji od Państwowej Komisji Wyborczej, o tym że system informatyczny działa sprawnie od samego rana, kolejne komisje zgłaszają problemy z logowaniem. - U nas nadal system nie działa. Liczymy, że niebawem zostanie uruchomiony – mówi Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej z Poznania. Wcześniej problemy zgłaszał też Białystok.

08:28

- Nasza komisja od kilkudziesięciu minut nie może się zalogować do systemu. Ciągle próbujemy - informuje Andrzej Matys z komisji miejskiej w Białymstoku.

07:36

Joachim Brudziński, szef komitetu wyborczego PiS stwierdził w "Jeden na jeden", że kompromitacja Państwowej Komisji Wyborczej zaczęła się od czasu, kiedy PO przejęła władzę w 2007 r., i to ona odpowiada politycznie za to, co się dzieje. M.in. dlatego, że przez lata blokowała zmiany w Kodeksie wyborczym, który reguluje pracę PKW. Polityk PiS przekonywał również, że potrzebna jest zmiana w sposobie przeprowadzenia wyborów. - Trzeba rozwiązać PKW - oznajmił Brudziński, dodając, że zmianie musi także uleć ordynacja wyborcza.

Brudziński: Trzeba rozwiązać PKW
Brudziński: Trzeba rozwiązać PKW tvn24
07:24

We wtorek wieczorem zbierze się zarząd Platformy Obywatelskiej, który omówi wyniki wyborów samorządowych.

Żółta kartka dla Platformy
Żółta kartka dla Platformytvn24
07:23

05:47

System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej jest już w pełni sprawny – poinformowała we wtorek nad ranem PKW. Problemy z systemem elektronicznego zliczania głosów w wyborach samorządowych PKW ma od dnia głosowania, od niedzieli.

We wtorek na godz. 10 PKW zapowiedziała konferencję prasową.

05:27

Wiadomo już, gdzie nie będzie potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów prezydenckich. Z uzyskania ponad 50 procentowego poparcia i wygranej mogą się już cieszyć: Krzysztof Żuk (Lublin - 60,13 proc. głosów), Hanna Zdanowska ( Łódź 54,10), Jacek Wójcicki (Gorzów Wlkp., 60,59), Wojciech Lubawski (Kielce, 55,69), Michał Zaleski (Toruń 70,25), Tadeusz Ferenc (Rzeszów, 66,31), Wojciech Szczurek (Gdynia, 79,01)

02:36

Komitet ustępującego prezydenta Katowic Piotra Uszoka – Forum Samorządowe i Piotr Uszok – zwyciężył w wyborach do rady miejskiej Katowic. Obsadzi 12 z 28 mandatów – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

PONIEDZIAŁKOWA WALKA PKW O PODLICZENIE GŁOSÓW Z WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W TRANSMISJI "NA ŻYWO" TVN24.PL

NIEDZIELA WYBORCZA "NA ŻYWO" W TVN24.PL

"Czas decyzji" w TVN24 "od kuchni"
"Czas decyzji" w TVN24 "od kuchni"tvn24

Autor: mac,kło//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski został oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach na urząd prezydenta RP. Jeśli zostanie wybrany, wygaśnie jego mandat prezydenta Warszawy. Wyjaśniamy, kto w takiej sytuacji obejmie stery w stolicy.

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Rafał Trzaskowski kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. Kto będzie rządzić Warszawą, jeśli wygra?

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ogłoszono zwycięzcę prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Kandydatem ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski. - Zwycięzca uzyskał 74,75 procent głosów - przekazał Donald Tusk.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej. Ogłoszono zwycięzcę

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwa w prawyborach KO. Podkreślił, że ich wynik go nie zaskoczył. Radosławowi Sikorskiemu przekazał wyrazy szacunku za determinację.

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Szymon Hołownia o prawyborach w KO. "Tak przegrać, to jak wygrać"

Źródło:
TVN24

Akceptuję wynik prawyborów. Wzywam wszystkich, którzy na mnie głosowali do bezwarunkowego poparcia kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego - oświadczył w sobotę Radosław Sikorski. - Rafale, walcz, walcz, walcz i wygraj! - wykrzyknął, zwracając się do zwycięzcy.

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Sikorski do Trzaskowskiego: słuchaj, podpiszesz mi tych 50 nominacji ambasadorskich, co?

Źródło:
TVN24 GO

"Halo, jest tu ktoś? Wychodzimy, idziemy" - słychać na nagraniu udostępnionym przed policję. Funkcjonariusze z Bydgoszczy wyważyli drzwi, weszli do zadymionego mieszkania i wynieśli dwie osoby, które nie były w stanie się poruszać. Wszystko zarejestrowała policyjna kamera.

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Wyważyli drzwi i wynieśli dwie osoby z zadymionego mieszkania. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz/TVN24

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem na warszawskiej Ochocie policja oraz pogotowie ratunkowe interweniowały wobec agresywnego mężczyzny, który zaczepiał przechodniów i zatrzymywał samochody. Został obezwładniony przez policjantów. Ratownicy zabrali go do szpitala.

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Wbiegał na jezdnię, uderzał w jadące samochody i atakował przechodniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Północnokoreańscy żołnierze zostali zauważeni w okupowanym Mariupolu i na okupowanych terenach obwodu charkowskiego - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i armii ukraińskiej.

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Przechwycone rozmowy i niepokojące doniesienia z Mariupola. "Gromadzą się"

Źródło:
CNN, Defense Express

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Drugi dzień trwa akcja pożarowa w kopalni Staszic w Katowicach. W miejscu, gdzie pojawił się ogień, pracowało 30 osób. Są już bezpieczne. Na dół zjechali ratownicy.

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Na fotografii wykonanej z samolotu lecącego nad Tarnowem widać Warszawę. Stolica tylko majaczy na horyzoncie, ale jest dostrzegalna. Zdjęcie zrobiono smartfonem. - Uchwycenie stolicy z tak dużej odległości jest na pewno czymś ciekawym - mówi Paweł Kłak, pasjonat obserwacji długodystansowych.

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

89-letnia mieszkanka Piaseczna padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Wszystko za sprawą jednego telefonu. Oszust skłonił ją, by oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji. Seniorka straciła 120 tysięcy złotych.

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rolnicy rozpoczęli całodobową blokadę drogi krajowej numer 28 przed granicą w Medyce. Protest ma potrwać do końca roku. Akcję skomentowała ambasada Ukrainy w Polsce.

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl