Ministrowie: Biernat, Karpiński i Arłukowicz, wiceministrowie: Baniak, Gawłowski, Tomczykiewicz, a także prof. Rostowski złożyli rezygnacje - poinformowała na briefingu premier Ewa Kopacz. Dodała, że Radosław Sikorski zapowiedział, że rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. I przeprosiła wyborców za to, co usłyszeli na taśmach. Po briefingu Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, że Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych.
Jak powiedziała premier Ewa Kopacz, od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na działanie państwa. Oceniła, że "jedynym efektem długotrwałego, ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa".
- To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji, jaką jest instytucja zaufania publicznego, jaką jest prokuratura. W związku z tym chciałam poinformować, że nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego - poinformowała premier.
- Jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym - dodała.
Dymisje w rządzie
Ewa Kopacz przekazała, że rozmawiała w środę z osobami nagranymi na taśmach. - Za aferę nie może być obwiniana PO. Nie pozwolę na grę taśmami w kampanii - podkreśliła szefowa rządu.
Jak powiedziała, po rozmowach politycy, którzy są ofiarami podsłuchów, wykazali się odpowiedzialnością za państwo. - Na moje ręce rezygnacje z pełnionych funkcji złożyli ministrowie: zdrowia - Bartosz Arłukowicz, sportu i turystyki - Andrzej Biernat, skarbu państwa - Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: Rafał Baniak, Stanisława Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz, a także szef doradców premiera prof. Jan Vincent Rostowski - poinformowała.
Dodała, że odbyła też bardzo trudną rozmowę z Radosławem Sikorskim: - Zapowiedział, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu.
Premier nie poinformowała, kto zastąpi odchodzących ministrów, nie powiedziała też, kto będzie kandydatem koalicji na marszałka Sejmu.
- W imieniu PO bardzo serdecznie przepraszam wyborców za to, co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków Platformy - Kopacz tymi słowami zakończyła swoje wystąpienie.
Cichocki rezygnuje
Po zakończonym briefingu Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, że Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych. Pozostaje jednak szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wcześniej podczas briefingu szefowa rządu mówiła, że rozmawiała z ministrem Cichockim. - Przyjął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działanie służb, szczególnie w ostatnim okresie. Za zbyt małą skuteczność służb, w których rolę wpisana jest profilaktyka - mówiła.
Wyciek akt
Rekonstrukcja rządu to skutek ujawnienia akt z afery podsłuchowej.
Akta ze śledztwa z afery podsłuchowej opublikował na swoim profilu na portalu społecznościowym Zbigniew S., kontrowersyjny bloger i były współpracownik Andrzeja Leppera. We wtorek został zatrzymany, przeszukano jego dom i miejsce pracy.
S. usłyszał zarzut ujawnienia materiałów bez zgody prowadzącego śledztwo, po kilku godzinach został wypuszczony.
Za publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia materiałów ze śledztwa grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do lat dwóch pozbawienia wolności.
Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotyczy ono podejrzenia bezprawnego upublicznienia informacji z postępowania praskiej prokuratury, a nie wycieku materiałów z akt sprawy. Śledztwo ma też odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób osoba, która upubliczniła fotokopie, je uzyskała.
Autor: js/ / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24