Zachodnie media przesadziły w ocenach dotyczących rządów Prawa i Sprawiedliwości - twierdzi autor komentarza zamieszonego na łamach portalu Politico, w którym analizuje sytuację polityczną w Polsce. Omawia pokrótce argumenty używane przez przeciwników partii rządzącej i stwierdza, że nieuprawnione jest używanie określenia "zamach stanu". O Polsce pisze także "New York Times".
Autorem komentarza w Politico jest Adrian Karatnycky, ekspert waszyngtońskiego think-tanku Atlantic Council i były szef amerykańskiej fundacji Freedom House.
Jak pisze, w ostatnich dniach "kaskada informacji podawanych przez zachodnie media sugeruje, że konserwatywna polska partia Prawo i Sprawiedliwość w szybkim tempie posuwa się w kierunku dyktatury". Podaje przykład artykułu, autorstwa komentatora dziennika "Washington Post" Jacksona Diehla, a także materiału telewizji CNN, wyemitowanym w programie Fareeda Zakarii, który ocenił, że wydarzenia w Polsce "przybrały brzydki obrót".
"Po pierwsze, spójrzmy na fakty. Polski PiS jest przede wszystkim konserwatywną partią głównego nurtu, do której należą zarówno populiści jak i zorientowani na rynek pragmatycy. Jej liderzy reprezentują spektrum, które rozciąga się od umiarkowanych, probiznesowych konserwatystów do kulturowych konserwatystów oraz ultrakonserwatywnych nacjonalistów" - pisze autor. Dodaje, że wielu liderów PiS "było bohaterami walki Solidarności o wolność, podczas gdy inni byli bohaterskimi dysydentami z długim stażem, którzy spędzili dekady na walce przeciwko komunistycznym rządom".
Karatnycky uważa, że na informacje mediów o PiS wpływa to, że partia ta broni suwerenności narodowej i w konsekwencji jest eurosceptyczna, a także wizerunek niektórych jej przywódców, uważanych za homofobów i antysemitów. "To prawda, że liderzy PiS publicznie sprzeciwiają się legalizacji małżeństw homoseksualnych i podkreślają katolicką naturę Polski. Ale choć te konserwatywne poglądy nie są zgodne z przeważającymi w UE tendencjami, nie znaczy to, że ucieleśniają skrajną prawicę" - ocenia komentator.
"alarmistyczne, odruchowe reakcje oraz instynktowna stronniczość"
W swoim komentarzu odnosi się m.in. do zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pisze, że to Platforma Obywatelska "wznieciła kryzys". Wówczas - jak argumentuje - zachodnie media nie potępiały działań Sejmu, głównie dlatego - jak twierdzi - że "działania podjęła partia, która stanowczo jest częścią establishmentu UE i przeciwnie niż PiS ma silne związki z międzynarodową polityką i światowymi mediami".
Polemizuje on także z zarzutami o próbę cenzury, a także z krytyką dotyczącą ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.
"Twierdzenia, że Polska wkracza w nową erę cenzury w sowieckim stylu to absurd" - przekonuje Adrian Karatnycky, komentując z kolei próbę odwołania premiery sztuki opartej na dziele noblistki Elfriede Jelinek. Dodaje, że porównania do czasów komunistycznych wobec polityków PiS to dla nich obraza, bo spędzili lata w więzieniu w PRL.
"Krótko mówiąc, uważne spojrzenie na główne rzekome zarzuty przeciwko nowemu rządowi PiS sugeruje, że kryje się za nimi mniej, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Polska, jak wszystkie zachodnie demokracje, może tylko zyskać na uwadze mediów i międzynarodowej czujności. Polska nie ucierpi z powodu starannego i odpowiedzialnego informowania o sytuacji w jej instytucjach politycznych. Ale nie służą jej alarmistyczne, odruchowe reakcje oraz instynktowna stronniczość, z jaką powitano powrót mainstreamowej konserwatywnej partii do władzy w Polsce" - ocenia Karatnycky.
"Seria wątpliwych manewrów"
O Polsce pisze także "New York Times", który pokrótce omawia ostatnie wzbudzające kontrowersje działania partii rządzącej. W artykule jest mowa o "serii wątpliwych manewrów w wykonaniu parlamentu i rządu", ułaskawianiu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, próbie wstrzymania sztuki teatralnej uznanej za "pornograficzną", zapowiedź przejęcia kontroli nad mediami i odmowa przyjęcia uchodźców.
"New York Times" pisze, że niektórzy określają działania polityków PiS mianem "putinistycznych".
Autor: pk\mtom / Źródło: Politico, New York Times
Źródło zdjęcia głównego: nytimes.com / politico.eu