- Winszuję podmiotom, które mają rozpatrywać wnioski o wniesienie nadzwyczajnych skarg - powiedział o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co pan prezydent tylko złe. Złe, bo nie mieści się w konstytucji - dodawał.
Rzecznik Sądu Najwyższego: wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym to przełamanie pewnej tradycji
Rzecznik Sądu Najwyższego: jestem zwolennikiem ławników w sądach pierwszej instancji
Michał Laskowski o skardze nadzwyczajnej: uważam, że to jest zły pomysł
Laskowski: przechodzenie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego po ukończeniu 65 lat - bardzo wątpliwe konstytucyjnie
Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24: ja myślę, że w ogóle nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo ona oczywiście wygląda lepiej
Profesor Strzembosz: mam taką nadzieję, że nie kończymy z demokracją, zawsze byłem optymistą
Profesor Strzembosz: wybieranie członków KRS przez posłów jest nie do utrzymania na gruncie konstytucji
Były prezes Sądu Najwyższego: szanuję ławników, ale nie może być tak, że będą funkcjonować jak sędziowie w Sądzie Najwyższym
Profesor Strzembosz o nadzwyczajnej skardze: winszuję podmiotom, które mają rozpatrywać wnioski o wniesienie "nadzwyczajnych skarg"
Profesor Strzembosz: było to dla mnie dziwne, że prezydent nawet nie zająknął się na temat kadencji prezes Gersdorf
Profesor Strzembosz o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku w wieku 65 lat: to jest marnowanie ludzkich talentów i zdolności
Profesor Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego w "Faktach po Faktach" w TVN24: jeżeli można stopniować to to, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co pan prezydent tylko złe. Złe, bo nie mieści się w konstytucji
Profesor Matczak: rozpatrujemy propozycje prezydenta w kontraście do propozycji PiS, jeśli tamte były straszne, to te wydają się niezłe
Profesor Matczak: nigdy mając w ręku wyrok nie będę miał pewności, czy jest on ostateczny, czy grupa posłów nie zechce go zakwestionować
Profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego w "Tak jest" w TVN24: mam bardzo mieszane uczucia po dzisiejszej prezentacji
Spotkanie #PAD z przedstawicielami: @pisorgpl @RyszardTerlecki, @Kukiz15 @styszka, @nowePSL@KosiniakKamysz i @Nowoczesna @RyszardPetru. #KRS pic.twitter.com/EpQzoMbtDU
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) September 25, 2017
Andrzej Dera: jutro, najpóźniej pojutrze projekty prezydenckie zostaną wywieszone na stronie
Zapowiedział, że KRS wyda opinie o tym projekcie. Według niego może nastąpić to nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu. - Liczę, że dostaniemy gotowy projekt do konsultacji - dodał.
Rzecznik KRS Waldemar Żurek ocenił projekt prezydenta. Powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że widzi pewien postęp w stosunku do projektu, który prezydent zawetował. Dodał zarazem, że "wygląda to mu na mocowanie się z własną partią i wzmacnianie swej pozycji".
- Być może prezydent czeka na to, co zrobią organy Unii Europejskiej i wtedy być może nie będzie musiał podejmować trudnych decyzji o kolejnym wecie - oświadczył Żurek. - To jest na pewno plus, że prezydent przyhamował to, co się może źle dla nas skończyć na forum unijnym i za to trzeba mu podziękować - dodał.
Przepis o wyborze sędziów do KRS większością 3/5 będzie w ustawie o KRS.
— Krzysztof Łapiński (@kplapinski) September 25, 2017
#PAD: Jeśli Sejm nie wybierze kandydata do #KRS większością 3/5, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł zagłosować tylko na 1 kandydata. pic.twitter.com/lnL1HuVP6T
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) September 25, 2017
- Jeżeli chcemy zwyciężyć, a to zwycięstwo będzie polegać na tym, że przeprowadzimy te wszystkie zmiany, do których się zobowiązaliśmy, że wprowadzimy nasz program i do tego wszystkiego jeszcze musimy mieć świadomość, że naszym kolejnym wielkim celem jest ponowne zwycięstwo w kolejnych wyborach - by te zmiany można było ugruntować i jeszcze więcej dobrego zrobić dla Polaków, musimy być razem. Nie możemy się dać podzielić – mówiła w Radiu Kraków premier.
- Nie możemy uwierzyć w to, że projekt PiS, który jest przez wiele nam nieprzychylnych środowisk krytykowany, należy zmieniać, bo krytycy sobie tego życzą. Nie. Im bardziej nas krytykują, im bardziej są atakowane reformy, które wprowadzamy, tym bardziej jestem przekonana, że robimy dobrze – zaznaczyła premier Szydło.
Premier była także pytana, czy propozycja prezydenta reformuje, czy tylko wprowadza drobne poprawki. Jak mówiła, dla PiS rozwiązaniami, które najlepiej przeprowadzały reformę sądów były te zawarte w zawetowanych projektach. - Ponieważ pan prezydent część tych zastrzeżeń podtrzymał, jasne jest, że my chcielibyśmy pójść jeszcze głębiej w tę reformę, ale jesteśmy otwarci na kompromis - mówiła Szydło. Dodała, że ważne jest, by prezydent był skłonny do tej rozmowy i analizy.
Premier mówiła w Radio Kraków, że projekty ustaw, które zostały przygotowane, przedłożone i przyjęte przez parlament [a potem zawetowane – przyp. red.] były dogłębną reformą sądownictwa i o to chodziło zarówno prezydentowi Andrzejowi Dudzie w kampanii wyborczej, jak i Prawu i Sprawiedliwości oraz rządowi. - Doszliśmy do takiego momentu, że dzisiaj pojawiają się wątpliwości nad zasadnością tych wet. Ale ja myślę, że to już jest za nami, to już jest historia. Powinniśmy się teraz koncentrować nad tym, co mamy na dzień dzisiejszy na stole – oceniła premier.
Beata Szydła inną propozycję prezydenta - skargę nadzwyczajną - uznała za bardzo dobre rozwiązanie. - Idea tego typu rozwiązań wyszła od pana europosła Janusza Wojciechowskiego. Pan prezydent Andrzej Duda mówił o tym również w kampanii wyborczej. Uważam, że to jest pomysł, który będzie akceptowalny przez wszystkich. Nie znajduję tutaj jakichś kontrowersji. Sądzę, że warto się nad tym pochylić – powiedziała.
- Jeżeli prezydent będzie otwarty na dyskusję, na ewentualnie wprowadzenie zmian, które poszczególne kluby – ja mówię przede wszystkim w imieniu PiS – chciałyby zaproponować, to wydaje mi się, że jesteśmy w stanie konsensus osiągnąć – dodała szefowa rządu.
W ocenie premier, jeśli chodzi o wybór członków KRS "konsensus można osiągnąć w prostszy sposób niż dokonywać zmiany konstytucji".
- Ta propozycja powoduje, że przede wszystkim trzeba znaleźć większość konstytucyjną w parlamencie. A dzisiaj już słyszymy z ust opozycji, że nie są na to otwarci i chętni. Boję się, że wtedy możemy mieć pat i może dojść do zawieszenia prac nad tymi zmianami w sądownictwie, one są potrzebne. Polacy czekają na dogłębną reformę sądów. Warto zastanowić się, jakie podjąć kroki, żeby ta reforma rzeczywiście mogła być w tej chwili przeprowadzona – mówiła Szydło.
- Ta propozycja, którą zaprezentował pan prezydent - muszę powiedzieć, że nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z nią szczegółowo, znam wypowiedź pana prezydenta - wydaje mi się, że w tej chwili otwiera drogę do dyskusji, do debaty - powiedziała premier.
Premier Beata Szydło odniosła się do propozycji prezydenta w Radiu Kraków. Wywiadu udzieliła jeszcze przed wprowadzonymi zmianami po spotkaniu prezydenta z klubami parlamentarnymi. - Sądzę, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie, podobnie jak i Prawu i Sprawiedliwości, zależy na tym, żeby w Polsce przeprowadzić dogłębną reformę sądownictwa. Reformę, na którą czekają Polacy, do której my zobowiązaliśmy się w kampanii wyborczej - powiedziała Szydło.
Kosiniak-Kamysz: widać, że już projekt zmian w konstytucji jest po prostu nieaktualny
Kosiniak-Kamysz: ta reforma jest dla wąskiej grupy władzy w Sejmie, a nie dla obywateli
Kosiniak-Kamysz: będziemy zgłaszać swoje poprawki, mamy całą pulę poprawek
Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem: uważam, że lepiej korzystać z zaproszeń, jestem ostatni, który będzie krytycznie oceniał inne partie w opozycji
Prezydent: jeden z klubów odmówił przyjścia na konsultacje, to pokazuje jego zainteresowanie niezwykle ważną sprawą
Prezydent: jeśli w Sejmie nie uda się wybrać kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata
- 3/5 jako zasada, jako tryb podstawowy. W przypadku, gdyby nie udało się w terminie wybrać w ten sposób sędziów do KRS, będzie włączał się drugi tryb, taki, że każdy poseł ma jeden głos - tłumaczył prezydent.
Jak ocenił, "to w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS". - Taka propozycja będzie ostatecznie w moim projekcie zmiany ustawy o KRS - powiedział prezydent.
Prezydent: dlatego moja propozycja będzie inna
Prezydent po spotkaniu: nie ma szans na uchwalenie tego, co proponowałem w sprawie mechanizmu wyboru sędziów do KRS
Prezydent: podziękował klubom parlamentarnymi za przybycie na spotkanie
Oświadczenie prezydenta po spotkaniu z klubami parlamentarnymi
Terlecki: prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu wyboru członków KRS
Terlecki: największy klub opozycyjny nie bierze udział w konsultacjach, to jest kompromitujące
Ryszard Terlecki po spotkaniu z prezydentem
Petru o nieobecności PO: ja nie jestem zwolennikiem fochów
Petru: mam wrażenie, że zarówno Kukiz'15, PiS i Duda jedzą sobie z dzióbków
Petru: konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego
Petru: poinformowałem, że nie będzie z naszej zgody na zmiany w konstytucji
Petru: powiedziałem, nie ma potrzeby, żeby zmieniać konstytucję
Petru: prezydent powiedział, że prawdopodobnie zrezygnuje z wyboru członków KRS większością 3/5
Ryszard Petru po spotkaniu z prezydentem
W spotkaniu z Prezydent @AndrzejDuda uczestniczą: @RyszardTerlecki @styszka @RyszardPetru @KosiniakKamysz
— Krzysztof Łapiński (@kplapinski) September 25, 2017
W spotkaniu uczestniczą: szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godziną 16:00 do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Ma ono dotyczyć projektu zmian konstytucji w sprawie KRS.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią na spotkanie nie przybyli politycy PO.
Reporter TVN24 Rafał Poniatowski: Ryszard Petru wszedł już do Pałacu Prezydenckiego
O godzinie 16.45 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Idę na spotkanie do #PAD, by osobiście przekazać, że opozycja nie zgadza się na zmiany w Konstytucji.#WolneSądy
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) September 25, 2017
"PO nie przyjmuje zaproszenia do prezydenta Andrzeja Dudy. To zdumiewające - napisał Karczewski na Twitterze.
Jak dodał, absencja Grzegorza Schetyny w styczniu na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "skończyła się dla PO kompromitacją".
#PO nie przyjmuje zaproszenia do #PAD. To zdumiewające. Absencja #Schetyny w grudniu na spotkaniu z #PJK skoczyła się dla PO kompromitacją.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) September 25, 2017
Zdolność do pracy jako sędzia SN to kwestia kompetencji a nie wieku emerytalnego.Ten wiek emerytalny, który jest obecnie,sprawdza się dobrze
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) September 25, 2017
Gasiuk-Pihowicz o stanie spoczynku sędziów SN, w tym także I prezes Sądu Najwyższego: jeśli nie zostanie uszanowana 6-letnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego, to dojdzie do złamania konstytucji
Kamila Gasiuk-Pihowicz: przekazanie jakimkolwiek politykom kompetencji do wyboru członków KRS będzie złamaniem konstytucji
Petru: te zmiany służą upolitycznieniu sądownictwa, tylko zamiast Ziobry będzie Duda
Konferencja Nowoczesnej. Petru: wybieram się dzisiaj o 16:00 do pana prezydenta, aby przekazać mu, że po naszej stronie nie będzie zgody na zmianę konstytucji
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) napisała na Twitterze: "Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy koncentrują się głównie na sprawach personalnych. Nie ma żadnej propozycji przyspieszenia procesów przed sądami - to główne wyzwanie".
Propozycje #PAD koncentrują się gł. na sprawach personalnych. Nie ma żadnej propoz przyspieszenia procesów przed sądami-to główne wyzwanie.
— KamilaGasiukPihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) September 25, 2017
Rzecznik SN: jestem przekonany, że nie ma specjalnie przesłanek do tego, aby rewolucyjnie zmieniać Sąd Najwyższy
Rzecznik SN : nie wiemy, czy w przepisach przejściowych będą jakieś rozwiązania w sprawie przechodzenia w stan spoczynku
Michał Laskowski odniósł się do propozycji prezydenta, by sędziowie Sądu Najwyższego przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat i mieli możliwość wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania. - Nie wiemy, czy ten przepis nie został stworzony w ogóle pod adresem pani prezes Sądu Najwyższego, bo i takie można mieć podejrzenia - powiedział rzecznik. - Jak wiemy w listopadzie pani prezes kończy 65 lat. Jak sądzę, wiele osób chciałoby, aby przestała być prezesem - ocenił.
Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego o skardze nadzwyczajnej: nie powinno być tak, że postępowania mogą ciągnąć się w nieskończoność
Kosiniak-Kamysz (PSL): PSL weźmie udział w konsultacjach u prezydenta
Nowoczesna dopiero zdecyduje, czy uda się na konsultacje do prezydenta
Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna: propozycje są częściowo niekonstytucyjne
Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna: rozmowa na temat aktów prawnych powinna się odbywać w spokojniejszym tempie
PAD:sędzia po ukończ.65lat musi przedst.zaśw.lekar. i uzysk.zgodę PAD aby sądzić.Czy JarKacz(68) może rządzić państwem bez zaśw.lekarskiego?
— Marek Borowski (@MarekBorowski) September 25, 2017
- Propozycje złożone przez prezydenta otwierają pole do dyskusji (...) zmiany konstytucji wymagają szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości, więc wszystko jest uzależnione od tego, jak inni się do tego odniosą - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent, chociaż - jak zastrzegła - "do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być prawnicy". - Droga do zmiany jest otwarta - podkreśliła Mazurek. - Gdyby się okazało, że inni nie widzą pomysłu zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami, dotyczącymi 3/5 - zaznaczyła rzeczniczka PiS.
Dzis w spotkaniu z PAD udział weźmie @RyszardTerlecki.Propozycje PAD są podstawą do dalszych rozmów.
— Beata Mazurek (@beatamk) September 25, 2017
prof. Maciej Gutowski: od dwóch lat nie ma propozycji zmiany procedur, dyskutujemy o tym, kto ma wyłaniać sędziów, o kompetencjach sędziów, sposobie wyłaniania kandydatów - nie mówimy w ogóle
prof. Maciej Gutowski: nie dostrzegam wielu zmian systemowych w tych projektach
prof. Maciej Gutowski: cały czas nie mówimy o tym, co dotyka obywatela najbardziej, np. zmiany procedur
prof. Maciej Gutowski (Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu): nie zmienia się systemu tak, by rozpoczynać od zmiany konstytucji
No i mamy propozycje prawdziwej reformy SN i KRS. Brawo @AndrzejDuda!
— Tomasz Rzymkowski (@TRzymkowski) September 25, 2017
Grabiec (PO): PO nie weźmie udziału w spotkaniu z prezydentem
Grabiec (PO): nie widzimy żadnych podstaw, aby w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji, nie można do niezgodnej z konstytucją ustawy dostosowywać konstytucji
.@styszka: Dzisiejszy projekt ustawy może być pierwszym krokiem do korekty konstytucji z 1997 r., którą oceniamy negatywnie.
— Kukiz'15 (@Kukiz15) September 25, 2017
Kukiz dla RMF FM: Na dziś dzień mogę powiedzieć: To jest mój prezydent. Andrzej Duda jest moim prezydentem. Jak będzie dalej - zobaczymy
Krzysztof Skórzyński ("Fakty" TVN): otworzyła się nowa kurtyna na scenie politycznej, pojawił się na niej nowy aktor pierwszoplanowy - Andrzej Duda
Krzysztof Skórzyński ("Fakty" TVN): opozycja nie może sobie na to pozwolić, bo zmiana konstytucji wzmacnia prezydenta, który nie jest ich prezydentem
Krzysztof Skórzyński ("Fakty" TVN): do zmiany konstytucji nie dojdzie
Krzysztof Skórzyński ("Fakty" TVN): Andrzej Duda pogodził się z tym, że nie będzie kandydatem PiS na prezydenta
Znów to samo: naprawa sądów mocno wątpliwa, za to interes własny #PAD zadbany.
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) September 25, 2017
PSL zapowiedziało, że uda się na spotkanie z prezydentem. Poseł Paweł Bejda (PSL) poinformował, że propozycje jego partii zostały uwzględnione.
Rzecznik prasowy KRS, sędzia Waldemar Żurek: w Polsce często obywatele korzystają z wszystkich możliwych środków jeśli czują się pokrzywdzeni przez sąd, to będzie de facto trzecia instancja
Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"): pytanie jaka będzie proporcja ławników do sędziów zawodowych, ta izba nie powinna się przeistoczyć w sąd polityków
Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"): polskie państwo nie zapewnia obywatelom pomocy prawnej, tak jak w innych krajach
Bartłomiej Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia"): skarga nadzwyczajna to nowa instytucja, w sposób ostrożny byłbym przychylny temu pomysłowi, oczywiście diabeł będzie tkwił w szczegółach
.N jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwosci. Refomy sadownictwa można przeprowadzic w ramach obecnej Konstytucji
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) September 25, 2017
Tyszka (Kukiz'15): to jeszcze nie jest prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości, chcemy, żeby sędziów wybierali obywatele
Tyszka (Kukiz'15): PiS to partia ogarnięta manią władzy, PO - obsesją antypisowską, my chcemy reprezentować obywateli i chcemy prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości
Tyszka (Kukiz'15): pierwszy krok do zmiany konstytucji, którą oceniamy generalnie negatywnie
Tyszka (Kukiz'15): podoba nam się pomysł przegłosowania poprawki do konstytucji
Tyszka (Kukiz'15): propozycje prezydenta oceniamy generalnie pozytywnie, zostały zrealizowane postulaty Kukiz'15
Rzecznik prasowy KRS, sędzia Waldemar Żurek: chodzi o to, żeby dokonać wymiany kadry
Przymusiński ("Iustitia"): sędzią SN nie zostaje się w młodym wieku
Przymusiński ("Iustitia"): Czy posłowie mogą być posłami tylko do 65 roku życia? Nie.
Przymusiński ("Iustitia"): można się obawiać, że to sposób na usunięcie I prezes SN ze stanowiska
Bartłomiej Przymusiński ("Iustitia"): jednym z kontrowersyjnych punktów jest możliwość przedłużenia wieku przejścia w stan spoczynku decyzją polityczną oraz obniżenie tego wieku
Prezydent @AndrzejDuda zaprosił na godz. 16:00 przedstawicieli partii politycznych na rozmowę o zmianie konstytucji dot. #KRS. pic.twitter.com/4cIwjtIkZv
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) September 25, 2017
PAD wrzucił granat: zmiana konstytucji.
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) September 25, 2017
Rzecznik prasowy KRS, sędzia Waldemar Żurek: moim zdaniem w pomysłach prezydenta występuje konflikt z konstytucją w samym założeniu, że Sejm ma wybierać kandydatów do KRS
Prezydent zakończył konferencję prasową
Prezydent: wierzę, że prawdziwa reforma sądownictwa zostanie dokonana
- Przygotowałem projekt zmian w konstytucji - #PAD o ustawie o #KRS
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) September 25, 2017
Prezydent: to były bardzo dobre rozmowy, część propozycji została uwzględniona
Prezydent: chcę podziękować za wszystkie konsultacje
Prezydent: proponuję, aby kandydatów do KRS mogły zgłaszać środowiska sędziowskie oraz 2 tysiące obywateli
Prezydent: kandydaci do KRS chciałbym, aby byli zgłaszani przez ludzi
Prezydent: jeżeli nie uda się tego uchwalić, to będzie potrzebne inne rozwiązanie
Prezydent: zapraszam przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w tej sprawie
Prezydent: w związku z tym przygotowałem projekt zmiany konstytucji
Prezydent: PiS i Nowoczesna podniosły kwestię, że to rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją
Prezydent: zaproponowałem, że w przypadku, jeśli w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze kandydatów do KRS, to wyboru z kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent
Prezydent: pojawiły się głosy, że potrzebny jest mechanizm zabezpieczający, który spowoduje, że będzie zachowana ciągłość władzy, jeśli parlament nie będzie w stanie wyłonić kandydatów
Prezydent: moja propozycja wyboru większością 3/5 głosów w Sejmie jest podtrzymana, tak musi być dla porządku i komfortu sędziów wybieranych do KRS
Prezydent: ustawa o KRS jest bardziej skomplikowana
Prezydent zaprezentował projekt ustawy o KRS
Prezydent: przedstawicieli społeczeństwa do SN wybierałby Senat z propozycji m.in. od NGOs-ów
Prezydent: chcę wprowadzenia ławników w sprawach dyscyplinarnych i sprawach dotyczących skarg nadzwyczajnych
Prezydent: wierzę, że skarga nadzwyczajna spotka się z aprobatą wszystkich stron politycznych
"W Sądzie Najwyższym będzie utworzona także Izba Dyscyplinarna; to niezwykle ważne" - #PAD #SN
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) September 25, 2017
Prezydent: zmianie ulega sposób przenoszenia sędziów SN w stan spoczynku - nie będzie takiej sytuacji, że wszyscy są relegowani z SN jednego dnia, proponuję 65 lat i przejście w stan spoczynku z możliwością wystąpienia do prezydenta o to, aby orzekać dłużej
Prezydent: w Sądzie Najwyższym będzie utworzona Izba Dyscyplinarna
Prezydent: skargi nadzwyczajne będzie można składać za pomocą różnych podmiotów
Prezydent: Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych ma powstać w Sądzie Najwyższym
Prezydent: spraw, w których jest poczucie krzywdy, jest w Polsce bardzo dużo
Prezydent: mam nie tylko doświadczenie prezydenckie, nie tylko doświadczenie Dudapomocy, ale też doświadczenie prowadzenia biura poselskiego
Prezydent: wprowadza też zmianę o charakterze prospołecznym, czyli skargę nadzwyczajną - możliwość wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia
Prezydent: projekt jest w pełni ukończony, razem z uzasadnieniem
Prezydent pokazał prezydencki projekt ustawy
Prezydent: jednym z elementów, z którym się nie zgadzałem była ogromna władza ministra nad SN
Prezydent: obiecałem, że przygotuję prezydenckie projekty
Prezydent: dziękuję za zainteresowanie tą sprawą
Prezydent pojawił się na sali
Prezentacja prezydenckich projektów miała się rozpocząć o 12, prezydenta nie ma jeszcze na sali
24 lipca Andrzej Duda zawetował przygotowane przez posłów PiS - nową ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, wytykając im między innymi niekonstytucyjność części przepisów. Podobne zastrzeżenia mieli eksperci.
"Nie kosmetyczne, ale głębokie zmiany"
Pytaniem wciąż pozostaje, czy zaproponowane przez prezydenta projekty zostaną zaakceptowane przez większość sejmową, czyli Prawo i Sprawiedliwość.
- Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent - mówił w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Sieci Prawdy" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Oczekiwanie na projekty komentował na swoim profilu na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Czekamy na zmiany w sądownictwie - nie kosmetyczne, ale głębokie. W poszanowaniu Konstytucji RP i które zaakceptuje większość parlamentarna" - napisał.
Czekamy na zmiany w sądownictwie – nie kosmetyczne, ale głębokie. W poszanowaniu Konstytucji RP i które zaakceptuje większość parlamentarna
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) September 24, 2017
Nie mógł zaakceptować
Prezydent mówił, że co prawda regulacje PiS "w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom", jednak podkreślał, że nie mógł ich zaakceptować. - Wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od rożnego rodzaju nacisków - podkreślał Duda, uzasadniając lipcowe weto.
W piątek prezydent spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim i była to już jego druga rozmowa na temat projektowanych przez jego kancelarię zmian w KRS i SN (do pierwszego spotkania doszło 8 września). Łapiński ocenił piątkową rozmowę jako "konstruktywną". Według jego relacji lider Prawa i Sprawiedliwości przedstawił prezydentowi "pewne postulaty" swej partii dotyczące reformy sądownictwa.
Duda - jak mówił jego rzecznik - zadeklarował, że się nad nimi pochyli i przeanalizuje z prawnikami.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany w TVN24 o komentarz do rozbieżności między partią rządzącą a pałacem, przyznał, że "teoretycznie zawsze jest taka możliwość", że PiS nie poprze przygotowanych przez Dudę ustaw. - Ale jesteśmy dobrej myśli, wierzymy w to, że wspólnie chcemy dotrzymać naszej obietnicy, wierzymy że sądy mogą działać lepiej - podkreślił.
"Bardzo dobrze przygotowane"
O prezydenckich projektach do momentu ogłoszenia ich przez prezydenta wiadomo było niewiele. Według współpracowników Andrzeja Dudy przygotował je zespół pod kierunkiem minister w KPRP Anny Surówki-Pasek. W pracach - jak sam niedawno przyznał - brał też udział były wiceminister sprawiedliwości w rządach PO-PSL, profesor Michał Królikowski.
Łapiński zapewniał w TVN24, że projekty ustaw o SN i KRS zostały "bardzo dobrze przygotowane". W piątek sugerował, że nie znajdą się w nich rozwiązania, które Duda zakwestionował w lipcu. Jak mówił, prezydent nie po to wetował poprzednie ustawy w sprawie KRS i SN, w związku z kilkoma przepisami, żeby te przepisy znowu się w jego projektach znalazły. Nie wykluczył za to, że Duda uwzględni niektóre postulaty zgłoszone mu podczas spotkań z przedstawicielami klubów parlamentarnych 13 września.
Wygaszenie kadencji, przeniesienie w stan spoczynku
Zawetowana w lipcu przez Dudę nowela ustawy o KRS przewidywała między innymi wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców miał wybrać Sejm (obecnie są wybierani przez środowiska sędziowskie). Ustawa o Sądzie Najwyższym umożliwiała z kolei przeniesienie w stan spoczynku wszystkich obecnych sędziów SN.
Autor: TG,mart//now / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24