Najnowsze

Najnowsze

"Bez Jana Pawła II mur berliński stałby nadal"

Zdaniem wielu watykanistów, Jan Paweł II przejdzie do historii głównie jako papież, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Nie polegało to tylko na dodaniu duchowej siły Polakom i zainspirowaniu ich do rewolty w sierpniu 1980 r. Ale polityczne znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II nie ogranicza się tylko do jednej z kluczowych ról w przezwyciężeniu podziału świata na dwa wrogie bloki. Polski papież wzywał do moralności w polityce, i nie miał tu znaczenia podział na lewicę i prawicę.

Tam chodził na kremówki, tam przeżył okupację

Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski wszędzie czuł się jak u siebie. Niewątpliwie jednak z papieżem-Polakiem kojarzą się przede wszystkim dwa miasta - Wadowice, gdzie "wszystko się zaczęło" oraz Kraków, w którym ksiądz Karol Wojtyła rozpoczynał swoją kościelną karierę.

Śpiewali dla papieża

Do późnych godzin wieczornych w Wadowicach trwał koncert ku czci Jana Pawła II. Wspólne śpiewanie mieszkańców rodzinnego miasta przedłużyło się na tyle, że uniemożliwiło realizację wcześniejszych planów. Wadowiczanie zamierzali o 21.37 - dokładnie w godzinę śmierci papieża - zgromadzić się i czuwać pod jego pomnikiem. Z kolei w Krakowie mieszkańcy miasta wieczorem zebrali się na modlitewne spotkanie pod "oknem papieskim" na ulicy Franciszkańskiej 3.

"Papież - duchowa supergwiazda"

Amerykańskie media obszernie relacjonowały niedzielną uroczystość beatyfikacji papieża Jana Pawła II. - Dla zwykłych katolików osobiste cechy papieża czyniły z niego duchową supergwiazdę - napisał "Washington Post". Niektóre media rozważały też słuszność wyniesienia Karola Wojtyły na ołtarze w tak krótkim czasie po śmierci.

Dwie minuty syren dla 6 milionów ofiar

Od niedzieli wieczorem do poniedziałku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście. Główna uroczystość odbyła się w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. W poniedziałek przez dwie minuty syreny będą przypominać o 6 mln zamordowanych Żydów.

W beatyfikacji wzięło udział 100 tys. Polaków

W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II uczestniczyło około 100 tys. Polaków - takie wstępne szacunki podało Biuro Informacji dla Pielgrzymów przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie. To właśnie pielgrzymi znad Wisły byli najbardziej zauważalną grupą na placu św. Piotra.

"Pielgrzym". Dokument o pierwszej pielgrzymce

"Pielgrzym" to wyjątkowy zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, w 1979 roku. Dokument został zrealizowany na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski. Premiera filmu odbyła się jeszcze w 1979 roku w Watykanie w obecności Ojca Świętego.

Nietypowy ładunek na parkingu

Nietypowy ładunek pojawił się na jednym z warszawskich parkingów. - To najprawdopodobniej zbiorniki na paliwo do samolotu wojskowego - pisze Dorota i przesyła na Kontakt 24 zdjęcia.

Wahadłowiec uziemiony na kolejny tydzień

Start wahadłowca Endeavour, który opóźnił się po pojawieniu się problemów z elektroniką, odbędzie się nie wcześniej niż 8 maja - poinformowała NASA. Pierwotnie Endeavour miał wystartować w piątek.

"Niech się święci 1 maja", a płace rosną

Pierwszomajowe demonstracje przeszły ulicami europejskich miast. W Hiszpanii tłumy pojawiły się na ulicach ponad 80 miast. Demonstracje miały miejsce między innymi w stolicach Grecji, Francji, Belgii, Niemiec i Portugalii.

Znaleźli czarną skrzynkę airbusa

Wyłowiono jedną z dwóch czarnych skrzynek Airbusa A330 francuskich linii lotniczych Air France. Samolot uległ katastrofie nad Atlantykiem 1 czerwca 2009 roku w czasie rejsu z Rio de Janeiro do Paryża.

Zabicie Kaddafiego? "Fine"

Byłoby "w porządku" (ang. fine), gdyby libijski przywódca Muammar Kaddafi zginął w nalotach, prowadzonych przez NATO na jego ośrodki dowodzenia - powiedział amerykański senator John McCain, były kandydat na prezydenta USA. Włoski biskup katolicki potwierdził, że widział ciało syna Muammara Kaddafiego, który zginął rzekomo podczas nalotu NATO.

Port w Misracie w ogniu. Kaddafi strzela do NATO

Siły wierne Muammarowi Kaddafiemu ostrzelały w niedziele port w Misracie, gdzie statek w pomocą humanitarną stara się wyładować ładunek - podali rebelianci. Z kolei libijska telewizja poinformowała, że o chodzi o statki, przy pomocy których NATO chciało dostarczyć broń i zaopatrzenie rebelii.

Ataki na ambasady w Trypolisie. Londyn wyrzuca ambasadora

Wielka Brytania postanowiła wyrzucić libijskiego ambasadora w Londynie po tym, gdy jej ambasada w Trypolisie została zaatakowana. Także w niedzielę Włosi potępili atak na ich ambasadę w stolicy Libii. ONZ poinformowało tego dnia, że ze względu na niespokojną sytuację w stolicy Libii wycofuje stamtąd swój międzynarodowy personel, czyli osiem osób.

Pierwsza w Polsce parafia bł. Jana Pawła II

Powstała pierwsza w Polsce parafia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Dekret biskupa bydgoskiego, erygujący nową parafię, wszedł w życie w niedzielę. Pierwsza w diecezji bydgoskiej świątynia pod wezwaniem papieża Polaka, która tu powstanie w przyszłości, ma być wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Pół miliona Turków na ulicach Stambułu

W Stambule, na centralnym placu Taksim, demonstrowało pół miliona ludzi. Domagali się przywrócenia praw pracowniczych i rozliczenia masakry 1977 roku. Zakaz obchodów 1 maja wprowadzony w 1979 roku, zniesiono w Turcji dopiero w zeszłym roku.

Rosja krytykuje atak NATO w Trypolisie

Rosyjskie MSZ skrytykowało przeprowadzenie przez NATO ataku powietrznego na cel w Trypolisie. Według libijskich władz w nalocie miał zginąć jeden z synów i trzech wnuków Mummara Kaddafiego.

"Nauki papieża są fundamentem programu PiS"

Ponad 300-osobowa pielgrzymka parlamentarzystów PiS, wraz z rodzinami i sympatykami partii przyjechała w niedzielę rano pociągiem do Rzymu, gdzie weźmie udział w mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II, którą o godz. 10 na Placu św. Piotra odprawi papież Benedykt XVI.

Playboy komunistycznej Bułgarii nie żyje

W niedzielę zmarł w Sofii Iwan Sławkow. Zięć bułgarskiego przywódcy komunistów Teodora Żiwkowa był przez lata postrzegany jako playboy epoki komunistycznej. Miał 71 lat.

Kardynał zmarł przed beatyfikacją

W Rzymie na zawał serca zmarł kardynał Agustin Garcia Gasco, emerytowany arcybiskup Walencji. 80-letni duchowny przyjechał na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II.

Białoruś się bawi

Na Białorusi 1 maja jest tradycyjnie dniem mityngów organizowanych przez związki zawodowe, ale w Mińsku święto bardziej przypomina festyn niż wydarzenie polityczne. W kraju trwa długi weekend, ponieważ w tym roku 3 maja przypada prawosławne święto Radunicy.

Dziecko samobójca wysadziło się w powietrze

Pomimo zaostrzenia środków bezpieczeństwa, co najmniej 11 osób zginęło w niedzielnych atakach terrorystycznych w Afganistanie. Ataki odnotowano w prowincjach Paktika, Kandahar, Ghazni i Logar.

Dwa pożary. Dwa podpalenia?

Zdążyli opanować jeden duży pożar, gdy na niebie pojawiła się kolejna chmura dymu. Przed godziną 16 we Wrocławiu doszło do pożaru składowiska zużytych opon. To już dzisiaj drugie takie zdarzenie - wcześniej paliła się hala z plastikiem na ul. Północnej. Straż pożarna nie wyklucza, że przyczyną obydwu zdarzeń było podpalenie.

Jak William i Kate opłacą dwór?

Nawet rodzina królewska ma swoje zmartwienia. Jednym z tych, przed którym stoją Kate i William jest: jak opłacić własny dwór. Tygodnik "Sunday Times" donosi, że wnuk Elżbiety II może uzyskać osobny, pokaźny przychód, umożliwiający im rozwiązanie tego problemu.

Wstrzymali transfer pieniędzy dla Palestyny

Izrael zawiesił transfer pieniędzy dla Autonomii Palestyńskiej. Jest to reakcja na zawarte niedawno porozumienie palestyńskich ugrupowań - prezydenckiego Fatahu i radykalnego Hamasu. Ten drugi uznawany jest przez Izrael za ugrupowanie terrorystyczne.

Komuniści na ulicach Kijowa

Pięć tysięcy zwolenników Komunistycznej Partii Ukrainy przemaszerowało w ulicami Kijowa. Pochód zorganizowany z okazji Święta Pracy stanowił okazję do protestu przeciwko oligarchom, którzy - jak podkreślano - opanowali Ukrainę.