W Brukseli rozpoczęło się posiedzenie ministrów finansów państw Unii Europejskiej (ECOFIN). Obradom przewodniczy minister Jacek Rostowski. Ministrowie mają wymienić poglądy na temat tzw. sześciopaku, czyli pakietu sześciu legislacji, mających wzmocnić dyscyplinę budżetową w UE. To pierwsze spotkanie unijnych ministrów finansów od rozpoczęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
Wiadomo już, że żadne wiążące decyzje w sprawie "sześciopaku" nie zapadną, ponieważ Parlament Europejski przesunął pierwsze czytanie pakietu na wrzesień.
Minister Rostowski przedstawi program prac Rady ECOFIN w drugiej połowie 2011 r. oraz najważniejsze priorytety, którymi są: wdrażanie inicjatyw na rzecz wzrostu gospodarczego oraz stabilizacja finansów publicznych w UE.
Finlandia i deficyt
W trakcie posiedzenia Rada przyjmie decyzję w sprawie uchylenia procedury nadmiernego deficytu wobec Finlandii w związku z podjęciem przez ten kraj skutecznych działań ograniczających deficyt poniżej wartości referencyjnej 3 proc. PKB.
Rada przyjmie także konkluzje, bazujące na wnioskach z wiosennych prognoz KE, dotyczące nadzoru budżetowego i procedury nadmiernego deficytu. Wraz z formalnym przyjęciem także tego dnia rekomendacji dla poszczególnych krajów, rozpocznie się kontynuacja tzw. Semestru Europejskiego na poziomie krajowym. W efekcie państwa członkowskie powinny wykorzystać te rekomendacje przy podejmowaniu decyzji i planowaniu budżetów na 2012 rok.
O podatkach od dochodów z oszczędności
W trakcie posiedzenia KE przedstawi raport dotyczący skuteczności stosowania dyrektywy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności celem rozpoczęcia prac na szczeblu roboczym nad mandatem do negocjacji umów z państwami trzecimi o środkach równoważnych do dyrektywy.
Dodatkowo na marginesie Rady odbędzie się także spotkanie ministrów finansów UE oraz państw operacji Instrumentu na rzecz Euro-śródziemnomorskiego Partnerstwa i Inwestycji (tzw. FEMIP). Spotkanie jest współorganizowane przez polską prezydencję wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jest ono wyrazem wsparcia przez UE oraz EBI demokratyzacji, a także wzmocnienia potencjału gospodarczego i rozwoju gospodarek państw regionu Południowego Sąsiedztwa UE.
Źródło: tvn24.pl, PAP