Najnowsze

Najnowsze

Zakonnice nie chcą kasyna

Zakonnice protestują przeciw powstaniu kasyna w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia. - Klasztor ma do spełnienia szczególne zadanie i wymaga swoistego klimatu otaczającego środowiska - napisała siostra Klawera Wolska w liście do władz miasta.

Bin Laden nie żyje, końca wojny nie widać

Prezydent Barack Obama z dumą ogłosił światu zabicie Osamy bin Ladena, ale analitycy ostrzegają, że eliminacja lidera Al-Kaidy wcale nie oznacza, że afgańscy talibowie zaprzestaną walk albo że od razu poprawią się napięte stosunki Waszyngtonu z Pakistanem. Oba kraje: Afganistan i Pakistan są kluczowe dla prowadzonej przez USA od zamachów 11 września wojny z terroryzmem.

Pobili, okradli i zgwałcili 17-latkę

6 osób zatrzymali w Markach policjanci z wydziału kryminalnego wołomińskiej komendy. Pięć z nich miało okraść, pobić i zgwałcić przed świętami 17-letnią dziewczynę. Najmłodszy z zatrzymanych ma 15 lat.

Papież błogosławi kolejnemu wnukowi prezydenta

Lekko spóźniony, z powodu uczestnictwa we mszy, przybył na audiencję do papieża Benedykta XVI prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną. Podziękował na niej papieżowi za beatyfikację Jana Pawła II, a Anna Komorowska, podobnie jak podczas poprzedniej audiencji, poprosiła o błogosławieństwo dla kolejnego wnuka, którego oczekuje prezydencka para.

PKP o pociągu z posłami PiS: zbadamy awarię

Pociąg, którym wracają posłowie Prawa i Sprawiedliwości z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie jest już sprawny. Do jego awarii doszło wczoraj około godziny 21 w miejscowości Talamone, 120 km za Rzymem. "Utrudnienia trwały około dwóch godzin. Wszystko przebiegało sprawnie. Teraz jedziemy dalej i nadal przeżywamy wczorajsze uroczystości" - mówi w rozmowie telefonicznej z redakcją Kontaktu 24 poseł Wojciech Kossakowski.

Brudziński: Najgorszy jest mit męczeńskiej śmierci

- Obawiam się, że śmierć może być też zalążkiem rodzącego się mitu, a nie ma nic groźniejszego, niż mit założycielski i mit śmierci męczeńskiej – tak Joachim Brudziński skomentował zabicie Osamy bin Ladena przez amerykańskie wojsko. A Leszek Miller chwali sprawność oddziałów USA.

Spadł szybowiec, pilot przeżył

Z wybitym barkiem i obrażeniami nogi został przewieziony do szpitala pilot szybowca, który rozbił się w lesie na zboczu Czupla w paśmie Magurki w Beskidach. Jego życiu nic nie zagraża.

Dekada bezradności Amerykanów

Przez lata był nieuchwytnym symbolem zła, miejsce jego pobytu próbowało w tym czasie ustalić nawet 10 tys. agentów wywiadu - udało się dopiero teraz, niemal 10 lat po zamachach na World Trade Center, które wstrząsnęły światem. Przypominamy materiał "Czarno na białym" z lutego bieżącego roku, który odpowiada na pytanie, dlaczego tak długo nie udawało go się złapać.

Komorowski: To ważny dzień także dla Polski

Zabicie Osamy bin Ladena to źródło satysfakcji dla Ameryki, ale także ważny dzień dla Polski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. I podkreślił, że śmierć przywódcy Al-Kaidy to także przestroga dla wszystkich terrorystów spod różnych znaków i organizacji, które w dalszym ciągu stanowią zagrożenie.

Ćwierć miliona ludzi przed trumną Jana Pawła II

Ponad 250 tysięcy osób przeszło przed trumną Jana Pawła II wystawioną od niedzieli w bazylice św. Piotra - podał w poniedziałek rano Watykan. Hołd papieżowi będzie można składać także dzisiaj, wieczorem trumna zostanie złożona w Kaplicy św. Sebastiana bazyliki watykańskiej.

"Zróbcie to samo Kaddafiemu"

Przywódca Libii Muammar Kaddafi powinien skończyć tak samo, jak zabity przez amerykańskie siły specjalne Osama bin Laden - powiedzieli w poniedziałek libijscy rebelianci.

Budynki w barwach narodowych

Pałac Prezydencki, Ratusz, most Śląsko-Dąbrowski czy Pałac Kultury i Nauki - to niektóre z budowli, jakie w niedzielny wieczór przybrały narodowe barwy. Patriotyczna iluminacja to specjalny świąteczny akcent. Będzie towarzyszyć nam trzy dni.

Oni zabili bin Ladena

Osama bin Laden został zabity przez żołnierzy US Navy SEALs, elitarne oddziały amerykańskiej marynarki wojennej - podały amerykańskie media. "Foki", bo tak się ich popularnie określa, są absolutną elitą, jeśli chodzi światowe oddziały specjalne. Kim są? Ilu ich jest? Gdzie i jak walczą?

"SERCE" Izraela będzie walczyć o zabrany majątek

Specjalną komisję - Grupę Zadaniową ds. Restytucji Majątku z Okresu Holokaustu (HEART) - utworzył w niedzielę Izrael. Jej zadaniem jest odnaleźć mienie odebrane Żydom przez różne państwa europejskie. Projekt poparł premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Tłumy w euforii na ulicach USA

Tłumy Amerykanów wiwatują pod Białym Domem w Waszyngtonie po ogłoszeniu informacji o śmierci Osamy Bin Ladena. Zbierają się również w strefie Ground Zero, gdzie stały wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Skandują "USA", wymachują flagami i prowizorycznymi transparentami.

Lateksowe bikini zapewni filmowi sukces?

Ubrana w czarny, lateksowy mundurek, a następnie skąpe (również lateksowe) bikini, bollywoodzka aktorka Sofia Hayat promowała swój najnowszy film "Pamiętnik Motyla". Skutecznie. Na nietypowej konferencji prasowej wianuszek fotoreporterów (głównie płci męskiej) nie odstępował jej na krok.

Aresztowany za krytykę władz

Syryjski wywiad wojskowy aresztował na północy kraju Abdallaha Chalila - prominentnego prawnika, obrońcę praw człowieka, bo krytykował on sposób, w jaki reżim zareagował na antyrządowe protesty - poinformowało Obserwatorium Praw Człowieka.

Konserwatyści znów wygrają w Kanadzie?

W poniedziałek rozpoczynają się wybory parlamentarne w Kanadzie. Faworytem do wygranej są rządzący obecnie konserwatyści pod przewodnictwem premiera Stephena Harpera.

1400 ofiar narkowojny w miesiąc

Konsekwencje meksykańskiej narkowojny są coraz tragiczniejsze. Tylko w kwietniu w porachunkach karteli narkotykowych zginęło tam ponad 1400 osób - informuje dziennik "Milenio". To najwyższa dotychczas odnotowana liczba zabitych na tle narkotykowym w jednym miesiącu.

Pijany rekord majówki. Prawie 600 pijanych kierowców

60 wypadków, w których zginęło osiem osób, a 96 zostało rannych - to drogowa statystyka z niedzieli. Policjanci zatrzymali aż 585 nietrzeźwych kierowców - poinformował tvn24.pl dyżurny Komendy Głównej Policji. To pijany rekord tej majówki.

Setki ofiar tornad. Straty liczone w miliardach

344 osób - to najnowsza liczba ofiar tornad, które szaleją na południu USA. Do punktów pomocy zgłaszają się tysiące rannych i pozbawionych domu. W niedzielę zniszczone tereny odwiedzili przedstawiciele amerykańskiego rządu. Szkody powstałe w wyniku kataklizmu liczone są w miliardach dolarów.

11 września - najbardziej upiorny spektakl bin Ladena

11 września 2001 roku, godzina 8.46 czasu lokalnego - samolot pasażerski uderza w północną wieżę kompleksu World Trade Center. Tak rozpoczął się najbardziej upiorny, spektakularny i najkrwawszy spektakl wyreżyserowany przez Osamę bin Ladena.

Polityk zielonych dźgnięty nożem

Polityk szwedzkiej partii Zielonych Anders Wallner został napadnięty i ciężko raniony nożem w sztokholmskim metrze w nocy z soboty na niedzielę. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Katolicki świat uczcił nowego błogosławionego

Wielka Brytania, Portugalia, Meksyk, Litwa - uroczystości z okazji beatyfikacji Jana Pawła II odbywały się na całym świecie. Na Litwie miała miejsce premiera musicalu o papieżu pt. "Karol". W Meksyku wierni zebrali się w bazylice Guadalupe, w Wielkiej Brytanii w Katedrze Westminsterskiej. W Portugalii msze dziękczynne odprawiono m.in. w Fatimie i Cascais.

Pontyfikat ekumenizmu i historycznych gestów

Ekumenizm, otwarcie się Kościoła katolickiego na inne religie - tak przedstawiciele różnych wyznań mówią najczęściej o pontyfikacie Jana Pawła II. Przypominają ważne gesty - wizytę w meczecie w Syrii, modlitwę pod Ścianą Płaczu w Izraelu i stałą pracę na rzecz dialogu między religiami. Ogłoszeniem "mea culpa" Kościoła za grzechy jego wyznawców wobec przedstawicieli innych religii i kultur otworzył drzwi do pojednania chrześcijan z żydami i muzułmanami.

Czekają w nocy, żeby pokłonić się papieżowi

Mimo nocnej pory, na placu św. Piotra tysiące wiernych oczekują na wejście do Bazyliki i możliwość pokłonienia się przed trumną Jana Pawła II. By wejść do świątyni, trzeba stać w kolejce około dwóch godzin. W środku panują tłumy.

Drugi dzień uroczystości. Złożenie trumny papieża

W Watykanie odbędą się dziś kolejne uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II. O godzinie 10.30 na Placu św. Piotra odprawiona zostanie msza dziękczynna za polskiego papieża, a w bazylice św. Piotra zostanie złożona trumna ze szczątkami błogosławionego.

"Bez Jana Pawła II mur berliński stałby nadal"

Zdaniem wielu watykanistów, Jan Paweł II przejdzie do historii głównie jako papież, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Nie polegało to tylko na dodaniu duchowej siły Polakom i zainspirowaniu ich do rewolty w sierpniu 1980 r. Ale polityczne znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II nie ogranicza się tylko do jednej z kluczowych ról w przezwyciężeniu podziału świata na dwa wrogie bloki. Polski papież wzywał do moralności w polityce, i nie miał tu znaczenia podział na lewicę i prawicę.

Tam chodził na kremówki, tam przeżył okupację

Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski wszędzie czuł się jak u siebie. Niewątpliwie jednak z papieżem-Polakiem kojarzą się przede wszystkim dwa miasta - Wadowice, gdzie "wszystko się zaczęło" oraz Kraków, w którym ksiądz Karol Wojtyła rozpoczynał swoją kościelną karierę.