Najnowsze

Najnowsze

Rosja tworzy "arktyczne wojsko"

Rosjanie stworzą dwie brygady, których jedynym zadaniem będzie ochrona cennych zasobów za kołem podbiegunowym. Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow oznajmił również, że ruszy produkcja rosyjskich pocisków balistycznych Buława.

Pół roku za napaść na Sarkozy'ego

Na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał francuski sąd 32-letniego mężczyznę, który mocno pociągnął prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, gdy ten witał się z mieszkańcami miejscowości Brax na południu kraju. Skazany będzie też musiał m.in. przejść kurację w ośrodku leczniczym.

Albert i Charlene powiedzieli sobie "tak". Tłum wiwatował

Władca Monako, książę Albert II poślubił byłą pływaczkę Charlene Wittstock. Cywilny ślub odbył się w sali tronowej książęcego pałacu, który jest siedzibą rządzącego księstwem rodu Grimaldich. Jutro para weźmie ślub kościelny.

Matury unieważnione. Rodzice proszą o pomoc urzędników

53 osoby w dwóch liceach w Ostrowcu Świętokrzyskim niesamodzielnie napisały maturę z chemii - stwierdziła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi i unieważniła ich prace. Z decyzją OKE nie zgadzają się rodzice maturzystów. Dziś spotkali się w tej sprawie ze starostą i prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego, prosząc urzędników o interwencję. Na poniedziałek zaplanowano kolejne spotkania. O sprawie zaalarmował nas rodzic jednego z uczniów ostrowieckiego liceum.

"Czekaliśmy na ten moment, jeszcze zanim się pobraliśmy"

Książę William i księżna Catherine przybyli do Kanady z pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną od czasu ich ślubu w kwietniu. - Catherine i ja jesteśmy zachwyceni, że jesteśmy w Kanadzie. Czekaliśmy na ten moment od długiego czasu. Jeszcze zanim się pobraliśmy, chcieliśmy tu razem przyjechać. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że mamy możliwość dowiedzieć się więcej o tym zachwycającym kraju - powiedział Kanadyjczykom książę William podczas przemówienia.

"Wilkołak" przyciągnie neonazistów?

Plany przekształcenia w muzeum pozostałości po hitlerowskim kompleksie bunkrów "Wilkołak" ("Wehrwolf") w pobliżu Winnicy, na środkowej Ukrainie, wywołują obawy, że obiekt stanie się ośrodkiem propagandy nazistowskiej - pisze brytyjski "Times".

Śledztwa ws. matur w "Hoffmanowej" nie będzie

Nie ma dowodów, że doszło do popełnienia przestępstwa, uznała prokuratura rejonowa Warszawa-Śródmieście i odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wycieku tematów maturalnych z matematyki w warszawskim LO im. Klementyny Hoffmanowej.

"Flotylla Wolności" nie popłynie

Grecja zabroniła wyjścia ze swoich portów statkom "Flotylli Wolności", zamierzającym przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy - poinformowała agencja Associated Press.

EHEC zabiła już 50 osób

Kolejna osoba zmarła w wyniku zakażenia pałeczką okrężnicy. Oznacza to, że szczep bakterii EHEC zabił już łącznie 50 osób, głównie w Niemczech - poinformowały niemieckie władze.

Brak sprawców ws. przecieków z weryfikacji WSI

Z powodu m.in. "niewykrycia sprawców" Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie przecieków do mediów tajnych informacji z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Przecieki miały miejsce zanim raport na temat WSI ujawnił w lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński. Postępowanie trwało ponad cztery lata.

SLD przestrzega: czeka nas wojna aborcyjna

SLD ma pretensje do PO, że to przez jej "brak zdecydowania" Sejm w pierwszym czytaniu nie odrzucił obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji. Projekt zostanie skierowany do prac w komisji. - To może spowodować "wojnę aborcyjną" w Polsce w trakcie prezydencji - ostrzega Lewica.

Znaleźli "pole śmierci" Polaków. "Pięć ogromnych dołów"

Polscy archeolodzy zlokalizowali tzw. pole śmierci w miejscowości Ostrówki koło Lubomla na Ukrainie, gdzie w 1943 roku z rąk Ukraińców zginęło ponad 1000 Polaków - powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Poinformował on także, że w czwartek "w Bykowni pod Kijowem pogrzebano szczątki prawie 500 Polaków z listy katyńskiej, odnalezione w trakcie trwających dwa miesiące poszukiwań archeologicznych". Planowane jest założenie w tej miejscowości czwartego cmentarza katyńskiego.

DSK wróci do gry? "Nasz kraj go potrzebuje"

Czy decyzja o zwolnieniu Dominique'a Straussa-Kahna z aresztu wpłynie na jego dalszą polityczną karierę? Czy DSK ma szansę znów stać się faworytem w wyścigu o fotel prezydenta Francji w przyszłym roku? Jego zwolennicy mają taką nadzieję.

"Był skrzydlatym rycerzem"

Na warszawskich Powązkach pochowano w piątek pilota Marka Szufę, który zginął w wypadku samolotowym 18 czerwca podczas V Płockiego Pikniku Lotniczego. - Był najlepszym z najlepszych, mistrzem podniebnych lotów - mówił bp polowy Józef Guzdek podczas mszy w intencji Szufy. Pilot został pochowany w asyście Kompanii Honorowej na Powązkach.

"Odznaczał się wielkim darem mądrości"

Polska w dniu rozpoczęcia prezydencji w Unii Europejskiej żegna Jana Kułakowskiego - pierwszego negocjatora członkostwa Polski w UE i ambasadora Polski przy Unii. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy żałobnej w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli. - Jan Kułakowski zawsze był gotowy służyć Polsce bezcenną wiedzą, a także wielką życiową mądrością - napisał w liście odczytanym podczas mszy prezydent Bronisław Komorowski.

"Wymiar sprawiedliwości zawiódł w sprawie Olewnika"

Wymiar sprawiedliwości zawiódł w tej sprawie - mówił w piątek w Sejmie Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji śledczej do zbadania działań władz w sprawie Krzysztofa Olewnika. Przedstawiciele wszystkich klubów i członkowie komisji zgodnie ocenili podczas debaty, że praca zespołu sejmowego obnażyła słabość państwa w związku ze sprawą Olewnika.

"Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej"

Sytuacja w północnej Afryce jest równie ważna, jak partnerstwo wschodnie - mówił na wspólnej konferencji z Bronisławem Komorowskim przewodniczący Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy mówił też, że "liczy na Polskę" w dalszej współpracy w kwestii uporania się ze skutkami kryzysu gospodarczego. - Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej - podsumował swoje wystąpienie.

Umorzono śledztwo ws. samochodu Danuty Olewnik

Prokuratura Rejonowa w Płocku umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia poluzowania śrub w kołach samochodu Danuty Olewnik-Cieplińskiej, siostry uprowadzonego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa Olewnika. Powodem umorzenia był brak jednoznacznych dowodów.

Polska prezydencja "wywołuje niepokój"

- Polska chce uwieść Unię - piszą dzienniki w Pradze przy okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w UE. Natomiast według rosyjskiej gazety "Nowyje Izwiestija", "informacja o przejmowaniu prezydencji przez kraj wschodnioeuropejski tradycyjnie wywołuje pewien niepokój w Starej Europie".

Polski język na Litwie jednak będzie?

Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców.

PiS pozwie Radio Zet za sondaż?

Prawo i Sprawiedliwość chce pozwać Radio Zet za opublikowanie sondażu na temat słuszności decyzji sądu o badaniach psychiatrycznych prezesa PiS. - Jedynym i nadrzędnym celem była próba ośmieszenia i poniżenia lidera opozycji - napisał w oświadczeniu rzecznik partii Adam Hofman.

"Polska długo uchodziła za awanturnika"

- Polska długo uchodziła za awanturnika w Unii Europejskiej, teraz chce wykorzystać prezydencję, by dowieść, że jest partnerem - ocenił niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" komentując objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Według gazety dla premiera Donalda Tuska unijna prezydencja rozpoczyna się w dobrym momencie. - Jesienią w Polsce wybrany zostanie nowy parlament, Tusk chce się zaprezentować w kampanii wyborczej jako europejski przywódca i myśliciel - pisze "SZ".

Amerykanie naciskają na dialog z dyktatorem?

Waszyngton naciska na syryjską opozycję, by doszła do porozumienia z prezydentem Baszarem al-Asadem, którego bezpieka i wojsko od miesięcy krwawo rozprawiają się z antyrządowymi protestami - informuje brytyjski "Guardian" powołując się na źródła w Syrii.

Rebelianci w odwrocie. Trypolis obroniony

Libijscy powstańcy, których ofensywa dotarła na początku tygodnia do miejscowości Bir al-Ghanam, w piątek musieli się stamtąd wycofać po silnym ataku wojsk pułkownika Muammara Kaddafiego - podała agencja Reutera.

Zalało wschodnie Czechy. Ofiara nagłej powodzi

Deszcze i burze, które wystąpiły w czwartek wieczorem na wschodzie Polski, w Czechach spowodowały nagły wzrost poziomu wód w dorzeczu Odry. Zalane są drogi i domy, w tym część Ostrawy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformowały czeskie media.

Ciął wszystko. Słup, znak, żywopłot

Mocno zdziwił się właściciel renault megane, kiedy wyszedł przed dom i zobaczył, że na jego samochodzie leży słup telegraficzny. Przez miasto nie przetoczyły się żadne ulewy, ani burze, przejechał za to pewien kierowca, który na jednym z zakrętów ściął wszystko, co stanęło mu na poboczu drogi.

"Ten kurczak sobie nie poradzi”

308 tysięcy podpisów, a wciąż przychodzą kolejne – to zaniepokojeni rodzice sześciolatków walczą o podwyższenie wieku szkolnego do 7 roku życia. Do Sejmu podpisy trafią w poniedziałek. - Mamy szansę powstrzymać to, co zafundowała nam minister edukacji – mówi koordynatorka akcji, Karolina Elbanowska. MEN uważa, że rodzice nie mają czego się bać. – Ja moją 6-latkę do szkoły poślę – zapowiada rzecznik resortu.

Wpadł szef klanu Corleone

Na Sycylii karabinierzy aresztowali Gaetano Rinnę, brata bossa bossów cosa nostry Toto Riiny. 79-letni mężczyzna uważany jest za nowego szefa klanu Corleone. Toto Riina, aresztowany w 1993 roku, odbywa kilka wyroków dożywocia w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

"Zobaczył mnie w stroju kąpielowym"

- Zakochałem się w jej poczuciu humoru, prostocie i naturalnym sposobie w jaki odnosi się do ludzi – wyznał w magazynie "Vogue" książę Albert z Monako, który dziś poślubi byłą pływaczkę z RPA Charlene Wittstock. Panna młoda wystąpi w sukni zaprojektowanej przez Giorgio Armaniego.

"Prezydencja sukcesem całej Polski. Tu bije serce Unii"

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej jest momentem symbolicznym w historii najnowszej naszego kraju – mówił podczas swojego przemówienia w Sejmie Bronisław Komorowski w czasie Zgromadzenia Narodowego inaugurującego polską prezydencję. Prezydent podkreślił, że jest ona "sukcesem całej Polski i wszystkich ekip rządzących Polską po 1989 roku".