Polski język na Litwie jednak będzie?

 
Będą legalne?TVN24

Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców.

Takie założenie przewiduje projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który był omawiany w piątek na posiedzeniu komisji koordynacyjnej ds. mniejszości narodowych. Udział wzięli w nim m.in. premier Andrius Kubilius, minister kultury Arunas Gelunas i minister finansów Ingrida Szimonyte.

Projekt przewiduje też wprowadzenie języka mniejszości narodowych do urzędów państwowych w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez daną mniejszość. W praktyce oznacza to, że na Wileńszczyźnie, gdzie większość stanowią Polacy, w urzędach można będzie używać języka polskiego. Po posiedzeniu premier Kubilius zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami, że omawiana koncepcja jest dopiero projektem. - Jakie będą ostateczne decyzje, zobaczymy - dodał.

Priorytetowa oświata

Sekretarz Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu, powiedział PAP, że "odnosi się wrażenie, iż w rządzie jest wola polityczna uprawomocnienia podwójnych napisów i używania języka mniejszości w życiu publicznym". Rząd zapowiada, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu już podczas jesiennej sesji parlamentarnej. - Jeżeli podczas omawiania w parlamencie rządowy projekt nie ulegnie zmianom, będzie on zadowalał społeczność polską - powiedział Trusewicz.

Odnotował, że opracowywany przez litewski rząd projekt ustawy o mniejszościach narodowych "nie jest niczym nadzwyczajnym", bo przenosi jedynie do ustawodawstwa litewskiego założenia Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, którą Litwa ratyfikowała w 2000 roku. Trusewicz przypomniał, że europejskie standardy obowiązują w Polsce, Czechach, na Węgrzech i innych krajach.

- Propozycja rządu uprawomocnienia podwójnych nazw ulic i miejscowości nie oznacza, że my teraz zaprzestaniemy walki o pisownię nazwisk polskich i nie będziemy żądali wniesienia poprawek do ustawy o oświacie - powiedział Edward Trusewicz. Podkreślił, że obecnie dla społeczności polskiej na Litwie sprawą priorytetową jest oświata.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24