Najnowsze

Najnowsze

Ukraina: bliżej wojny czy pokoju? Poroszenko i OBWE mają różne zdania

- To, co dziś zrobiliśmy, przyczyni się do wzmocnienia rozejmu - powiedział przedstawiciel Rosji po środowym spotkaniu grupy kontaktowej ws. Ukrainy. Pozytywnie wypowiadała się także przedstawicielka OBWE. Tymczasem prezydent Ukrainy uznał, że ryzyko eskalacji konfliktu w Donbasie zwiększyło się.

Sen o JOW-ach

JOW-y - tajemnicze hasło, na którym swoją pozycję w kampanii prezydenckiej zbudował Paweł Kukiz. W "Czarno na białym" wyjaśniamy, czym są JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Według Kukiza - mają być lekiem na całe zło systemu wyborczego w Polsce, bo mniej będą się liczyły partyjne szyldy, a bardziej osobowości, konkretni ludzie znani wyborcom. Czy tak jest rzeczywiście? Katarzyna Górniak sprawdziła m.in. w Kutnie, gdzie w ostatnich wyborach samorządowych w JOW-ach wybierano radnych.

Quo vadis?

O wyborczą obietnicę wprowadzenia JOW-ów ostro pokłócili się tuż przez finałem kampanii dwaj tak zwani kandydaci antysystemowi. Niespodziewanie przy tej okazji wyszło na jaw, że obaj Paweł Kukiz i Janusz Korwin Mikke snuli już plany bliskiej współpracy po wyborach prezydenckich. Teraz nie wiadomo, co z tego wyjdzie, ale pewne jest, że antysystemowy Kukiz dostał właśnie systemową lekcję polityczną. O czarnym koniu tych wyborów i człowieku spoza polityki, który walczył już w życiu z własnymi słabościami, a teraz chce walczyć ze słabym - jego zdaniem - systemem.

Drogie obiecanki

Ile są warte obietnice kandydatów na najwyższy urząd w państwie? Kampania to oczywiście czas obietnic, więc w ostatnich tygodniach padło ich mnóstwo - od obniżenia podatków do obniżenia wieku emerytalnego. Im bardziej atrakcyjnie, tym mniej konkretnie. Tomasz Marzec - z pomocą ekspertów - spróbował policzyć ile kosztowałyby państwo i Polaków wyborcze obietnice różnych kandydatów.

Nałęcz: Debata? Prezydent musiałby słuchać treści antysemickich

Słuszna była diagnoza prezydenta Komorowskiego, że to nie będzie debata. To był ciąg monologów. Ponadto prezydenta do wzięcia udziału w debacie zniechęcało to, że przyszłoby mu wysłuchać treści, których nie powinien zaakceptować. Chodzi mi o obrzydliwe, antysemickie hasła Grzegorza Brauna - powiedział w „Kropce nad i” doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Z kolei Tadeusz Cymański stwierdził, że prezydent powinien był wziąć udział w telewizyjnej debacie. - Ciekawe jakby się spisał - pytał.

"Po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę"

- Nikt się nie zwracał do mnie o wsparcie. Pójdę na wybory i po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent nie chciał jednak zdradzić kogo poprze w nadchodzących wyborach. Nie wykluczył, że Bronisław Komorowski nie wygra w pierwszej turze i wówczas będziemy mieli do czynienia z "dramatyczną" kampanią przed drugim głosowaniem.

Nałęcz: Debata? Prezydent musiałby słuchać treści antysemickich

Słuszna była diagnoza prezydenta Komorowskiego, że to nie będzie debata. To był ciąg monologów. Ponadto prezydenta do wzięcia udziału w debacie zniechęcało to, że przyszłoby mu wysłuchać treści, których nie powinien zaakceptować. Chodzi mi o obrzydliwe, antysemickie hasła Grzegorza Brauna - powiedział w „Kropce nad i” doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Z kolei Tadeusz Cymański stwierdził, że prezydent powinien był wziąć udział w telewizyjnej debacie. - Ciekawe jakby się spisał - pytał.

Szef Pentagonu potwierdza: rebelianci szykują się do ofensywy

Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził wcześniejszą ocenę dowódcy sił lądowych NATO w Europie gen. Philipe'a Breedlove'a o dużym prawdopodobieństwie ofensywy rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił tymczasem liczby potencjalnych agresorów: ponad 40 tys. w Donbasie i 50 tys. tuż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej.

"Po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę"

- Nikt się nie zwracał do mnie o wsparcie. Pójdę na wybory i po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent nie chciał jednak zdradzić kogo poprze w nadchodzących wyborach.

Zgorszenie ks. Lemańskiego

Kuria warszawsko-praska ostro skrytykowała udział zawieszonego ks. Wojciecha Lemańskiego w mszy żałobnej prof. Władysława Bartoszewskiego. Według diecezji, takie zachowanie duchownego "powoduje zgorszenie". Zdaniem rzecznika kurii Mateusza Dzieduszyckiego, udział ks. Lemańskiego w mszy odciagał uwagę od istoty uroczystości. "Największą szkodę wyrządził sobie" uważał Dzieduszycki. Ksiądz Kazimierz Sowa podkreślał natomiast, że ks. Lemanski wziął udział w mszy za wiedzą i zgodą hierarchów, w tym kard. Nycza. "Jego motywacją był głęboki szacunek dla prof. Bartoszewskiego" mówił ks. Sowa.

5,5 miliona dolarów dla torturowanych przez policję w Chicago

Władze miasta Chicago zgodziły się zapłacić 5,5 miliona dolarów kilkudziesięciu osobom, które w latach 70. i 80. były torturowane przez policję. - Mamy dość siły, aby przyznać się do błędów. Nareszcie staniemy twarzą twarz z przeszłością i rozliczymy ją - powiedział burmistrz Rahm Emanuel.

"Zielone ludziki" atakują terminal gazowy. Litwini ćwiczą taki scenariusz

Litewskie wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w Kłajpedzie i okolicach. Ich celem jest zwalczanie „zielonych ludzików”, którzy próbują atakować jeden z najważniejszych obiektów strategicznych kraju, czyli terminal gazowy w kłajpedzkim porcie. - Staramy się wyciągać wnioski z sytuacji na Ukrainie i Krymie. Nie boimy się nikogo - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite.

Prokuratura pyta posła PiS o jego pozwolenie na broń

Teraz to poseł PiS Dariusz Seliga zeznawał w prokuraturze w sprawie swojego egzaminu na broń - dowiedział się portal tvn24.pl. Śledczy podejrzewają, że podobnie jak w przypadku Cezarego Grabarczyka, część praktyczna była tylko formalnością.

Debalcewe na liście zwycięstw rosyjskiego oręża. Baner wywołał burzę

Właściciel centrum handlowo-biurowego w Kałudze najwyraźniej nie bierze pod uwagę oficjalnych komunikatów Kremla o tym, że "rosyjskich wojsk w Donbasie nie ma". Na ogrodzeniu jego firmy zawisły banery informujące o "rosyjskich zwycięstwach". Jeden z nich jest poświęcony bitwie o Debalcewe w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Rząd Włoch: O Ukrainie mówimy wspólnie z Polską

Oba kraje zajmą wspólne stanowisko ws. Ukrainy na majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Zgadzają się też, że nielegalną imigrację do UE trzeba zatrzymać. Tak ocenili w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Włoch - Grzegorz Schetyna i Paolo Gentiloni.

Policjant był pijany, gdy prowadził samochód? Jest postępowanie i... szybkie przejście na emeryturę

- Kierowca renault jechał slalomem i kładł głowę na kierownicy. Podejrzewałem, że może być pijany, więc wezwałem policję. Niestety, patrol nie przyjechał i facet uciekł - opowiada tvn24.pl autor filmiku, na którym widać wyczyny kierowcy. Okazało się, że za kierownicą renault siedział policjant, który po tym jak nagłośniono tę historię szybko przeszedł na emeryturę. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Polityczna walka Burego? Zawiadomienie do Prokuratury Generalnej

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach uznała, że informacje radia RMF FM na temat kontaktów pomiędzy posłem PSL Janem Burym a wiceszefem policji nadinsp. Mirosławem Schosslerem to "przeciek" ze śledztwa i skierowała zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratury Generalnej. Bury miał wykorzystać swoje kontakty z wiceszefem policji do politycznej zemsty. Sam Bury zaprzecza i nie chce komentować tej sprawy.

Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Bitwa o Aden. Zginął generał lojalistów

Co najmniej 80 osób, w tym wielu cywilów, zginęło w środę w Adenie podczas walk między szyickimi rebeliantami Huti a zwolennikami prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Ok. 40 ofiar to uciekający przed walkami cywile, których łódź ostrzelali Huti.

"Jest obawa przed wojną". Rosyjski ekspert o czarnym scenariuszu

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.