Najnowsze

Najnowsze

MSZ wysyła notę protestacyjną. "Nie wiedzieliśmy o liście Polaków objętych zakazem wjazdu"

- W nocie dyplomatycznej MSZ wyraża protest w związku z niewpuszczeniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza na pogrzeb Borysa Niemcowa - powiedział rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. - Podkreślamy, że marszałek Borusewicz chciał oddać hołd w imieniu Polski i Polaków wybitnemu rosyjskiemu politykowi - poinformował, dodając, że MSZ nie otrzymało listy Polaków objętych zakazem wjazdu w ramach retorsji za objęcie sankcjami rosyjskich urzędników państwowych.

Sejm uczcił uchwałą pamięć Borysa Niemcowa

Posłowie jednogłośnie przyjęli uchwałę oddająca hołd Borysowi Niemcowowi, rosyjskiemu opozycjoniście, zamordowanemu w piątek w Moskwie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski przyznał we wtorek, że jest osobiście wstrząśnięty zabójstwem Niemcowa.

W Filharmonii Krakowskiej muzycy protestują po zwolnieniu dyrygenta

Muzycy z Filharmonii Krakowskiej protestują po tym, jak w trybie natychmiastowym zwolniony został Michał Dworzyński, dyrektor artystyczny. Jak zaznaczają, dyrygent był jedyną osobą, która dążyła do rozwoju filharmonii i sprzeciwiają się zarządzeniom naczelnego dyrektora placówki Bogdana Toszy. Wcześniej wystosowali pismo o jego odwołanie.

Cień "afery rozporkowej". Ukryta wskazówka na portrecie Clintona

Portret Clintona wisi w Waszyngtonie już prawie dekadę, ale dopiero teraz autor ujawnił jego ukryty przekaz. A chodzi o niepozorne zaciemnienie, które widać na gzymsie kominka tuż obok prezydenta. Jak twierdzi autor obrazu, cień rzuca słynna niebieska sukienka, należąca do kochanki Clintona z czasów tzw. "afery rozporkowej", Moniki Lewinsky.

Im Rosja nie mogła odmówić wiz. Kto z Zachodu żegnał Niemcowa?

Rosyjskie władze starały się, by obecność zachodnich polityków na pogrzebie Niemcowa ograniczyć do minimum. Przykładem jest brak zgody na wjazd dla delegacji parlamentarnej z Polski. Jednak pojechała tam grupa dyplomatów, którym Kreml nie mógł zabronić udziału w pogrzebie, zablokować wjazdu do Rosji. To ambasadorowie USA i krajów UE, na stałe przebywający w Moskwie. Ale nie tylko oni pojawili się w Centrum Sacharowa.

Mieszkańcy nie chcą rzeźby przypominającej waginę, urzędnicy będą ich edukować

Wciąż nie wiadomo, czy w Ustce stanie 3-metrowa rzeźba, która ma być nowym symbolem kurortu. Projekt Maurycego Gomulickiego od początku budzi wiele kontrowersji, bo mieszkańcom kojarzy się z waginą. Podczas konsultacji krytykowali rzeźbę, jednak burmistrz ciągle nie zdecydował, czy pojawi się ona w porcie. Do sztuki współczesnej mieszkańców kurortu zamierzają przekonywać inicjatorzy nowej wizji "ust".

"Ogórek rośnie, Dudzie rośnie, Komorowski ma tendencję odwrotną"

Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski to zastój, a Andrzej Duda to rozwój - w taki sposób opozycja komentuje najnowszy sondaż Millward Brown dla TVN24. Wynika z niego, że w wyborach prezydenckich możliwa jest druga tura, w której Bronisław Komorowski o reelekcję zawalczyłby z kandydatem PiS, Andrzejem Dudą.

Włamali się do plebanii w Przemęcie. Wpadli dzięki badaniom DNA

10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy włamali się do plebanii w Przemęcie. Do kradzieży doszło latem zeszłego roku. Sprawców wówczas nie udało się ustalić, jednak policjanci na miejscu zdarzenia zabezpieczyli próbkę krwi. Porównano ją z DNA seryjnych włamywaczy z Dolnego Śląska. Okazało się, że to krew jednego z nich.

Snowden już nie chce mieszkać w Rosji? Jego adwokat ujawnia plany

Rosyjski adwokat byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena ujawnił, że ten chciałby wrócić do ojczyzny. Snowden otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., po ujawnieniu tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W Stanach Zjednoczonych postawiono mu zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

Wybory w Egipcie wstrzymane. Nie wiadomo, na jak długo

Egipski Sąd Administracyjny podjął we wtorek decyzję o wstrzymaniu zaplanowanych na marzec i kwiecień wyborów parlamentarnych - podano na portalu dziennika "Al-Ahram". W zeszłym tygodniu Sąd Konstytucyjny uznał część ordynacji wyborczej za niekonstytucyjną.

Chore kolejki pod przychodnią. Pacjenci czekają, a telefon milczy

Codziennie rano przed poznańską przychodnią na osiedlu Orła Białego ustawiają się długie kolejki. Pacjenci przychodzą jeszcze przed otwarciem i czekają w ogonku przed budynkiem. Tłumaczą, że to jedyny sposób, żeby dostać się do lekarza, bo telefonu nikt nie odbiera i zapisać się wcześniej na wizytę nie sposób.

Chodnik donikąd, czyli jak urzędnicy chcieli pomóc choremu łodzianinowi

Miała być pomoc w wydostaniu się z własnego podwórka, wyszło budowalne kuriozum. Urzędnicy zaczęli budować chodnik, po którym jeżdżący na wózku pan Leszek miał dojechać do ulicy bez brodzenia w błocie. Chodnik jednak urywa się trzydzieści metrów od ulicy. Dlaczego? Przez "problemy administracyjne".

MSZ Ukrainy: zwrot Krymu warunkiem normalizacji stosunków z Rosją

Nie można spodziewać się normalizacji stosunków między Ukrainą a Rosją, jeśli Krym nie wróci pod władzę Ukrainy - oświadczył we wtorek szef MSZ tego kraju Pawło Klimkin podczas wizyty w Japonii. Dodał także, że należy zamknąć granicę w celu uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W rozmowie z dziennikarzami wyraził wątpliwość w kwestii trwałości rozejmu w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Sytuację tam określił jako "bardzo trudną".

Kot z Orłem, czyli "Bogowie" razy siedem. "Miasto 44" też docenione

Nie było dużych niespodzianek na gali Polskich Orłów. Wielkim zwycięzcą, podobnie jak na festiwalu w Gdyni, okazali się "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Obraz zdobył aż siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, scenarzysty i aktora – Tomasza Kota. Po raz kolejny okazało się też, że Polskie Orły, przyznawane przez ludzi z branży filmowej, korygują często niezrozumiałe wybory jurorów w Gdyni. Tym razem widać to było na przykładzie nagród dla "Miasta 44" Jana Komasy.

Atak zimy sparaliżował Śląsk. "Sytuacja jest już opanowana"

Zima na kilka godzin sparaliżowała drogi województwa śląskiego. W nocy spadło tyle śniegu, że od rana w wielu miejscach tworzyły się korki, a autobusy i tramwaje jeździły z opóźnieniem. Dojazd do pracy zajmował nawet kilka godzin. Policja odnotowała ok. 60 kolizji.

Sopot przegrał w sądzie z klubem go-go

Gdański sąd uznał, że pozew przeciwko działalności klubu go-go, który złożyły władze Sopotu, jest bezzasadny, i oddalił go w całości. Władze samorządu utrzymują, że działalność lokalu negatywnie wpływa na wizerunek kurortu i już zapowiadają, że odwołają się od tej decyzji.

Bobry zamieszkały w Tatrach. Żeremia przy trasie do Morskiego Oka

Żeremia i charakterystyczne dla bobrów rozlewisko leśnicy zauważyli w okolicach Łysej Polany, na początku szlaku do Morskiego Oka. To pierwsze zaobserwowane stanowisko bobra w Tatrzańskim Parku Narodowym, a być może nawet w całych Tatrach. - Na Podtatrzu znajdują się stanowiska tych zwierząt, ale w samych górach, to lokalizacja pionierska – powiedział leśniczy z obwodu Morskie Oko, Marcin Strączek-Helios.