Najnowsze

Najnowsze

Nauczyciele będą protestować w Warszawie. Strajk podczas matur?

Im bliżej wyborów tym więcej protestów. Byli górnicy, byli rolnicy, teraz do Warszawy wybierają się nauczyciele. Im też chodzi głównie o pieniądze. Pedagodzy narzekają, że nie tylko zarabiają mało, ale tez od lat nie dostali podwyżek. Ministerstwo odpowiada, że pieniędzy brak.

Ciche manewry pod powierzchnią oceanów. Rosjanie "podwoili aktywność"

- W ostatnim roku, w porównaniu do roku 2013, liczba patroli okrętów podwodnych została zwiększona dwukrotnie - oznajmił szef rosyjskiej floty admirał Wiktor Czirkow. Jak zaznaczył, to „konieczne i logiczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwu”. Amerykanie już wcześniej informowali, że widzą „nadzwyczajną aktywność” Rosjan pod powierzchnią oceanów.

Przeżyli zamach. "Dostaliśmy drugie życie"

W czwartek późnym wieczorem do Polski wróciła grupa turystów, którzy przeżyli zamach w Tunezji. - To było straszne, strzelali do wszystkich, którzy chodzą - opisywała jedna z Polek. Jak mówi, była w Muzeum Bardo, gdy wtargnęli do niego terroryści i zabili 23 osoby. - Dostaliśmy drugie życie - dodał inny turysta.

Jedyna taka okazja na kilkanaście lat

Zdarza się raz na kilkanaście lat, dlatego jest tak niezwykłe i interesujące. Zaćmienie słońca już jutro. U nas widoczne częściowo, a ci którzy chcieliby je obserwować, muszą się do tego odpowiednio przygotować.

Nauczyciele chcą walczyć o swoje

Kolejna grupa chce wyjść na ulice. Tym razem do protestu szykują się nauczyciele. Będą walczyć o podwyżki, bo jak mówią, nie dostali ich od kilku lat. Zapowiadają, że teraz nie odpuszczą. Skłonni są nawet pójść o krok dalej i urządzić strajk, nawet w czasie matur.

To nie była zbrodnia

To nie była zbrodnia wojenna, ale źle wykonany rozkaz - tak uznał Wojskowy Sąd Okręgowy i czterem żołnierzom oskarżonym o zbrodnię wojenną w Nangar Khel, wymierzył znacznie niższe kary, niż te, o które wnioskowali prokuratorzy. Żołnierze dostali wyroki w zawieszeniu. Od dwóch do sześciu miesięcy.

Kłopoty

Ciężkie jest życia kandydata, zwłaszcza tego bezpartyjnego.

Zła karma

Tym razem to nie Jacek Kurski, ale bogata w drogowe zdarzenia historia chyba przyciąga złą karmę.

Pełna sala

Czy frekwencja na spotkaniach wyborczych przełołoży się na wynik wyborczy?

O kilka słów za dużo

Po wtorkowej wypowiedzi marszałka Sejmu o siedmiu ofiarach wśród Polaków i żałobie narodowej Radosław Sikorski staje w ogniu krytyki. Na pytania dziennikarzy odpowiadać nie chce, ale robią to za niego inni politycy. Gorzkich słów nie brakuje, a jedyna pozytywna informacja w politycznym chaosie jest taka, że prognozy marszałka się nie sprawdziły.

Ostrzegać, czy zostawić wolną wolę

Po dramatycznych wydarzeniach w Tunisie, blisko 300 turystów z Polski musiało skrócić urlop w Tunezji. Część z nich wróciła już do kraju, ale nie wszystkim podobała się zmiana planów. MSZ wyjazdy do Tunezji odradza, a my pytamy czy biura podróży powinny informować swoich klientów, że wycieczki na które się wybierają, mogą wiązać się z ryzykiem.

Biernacki: Problemy z identyfikacją ofiar zamachu. Rzecznik MSZ: Znamy pełne dane poszkodowanych

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie przekazała prokuraturze danych Polaków, którzy zginęli w Tunezji. Prokuratura zwróciła się więc o ich dane do MSZ. – Są problemy z identyfikacją – mówił w czwartek Marek Biernacki, szef speckomisji. Powodem miało być m.in. zamieszanie z tłumaczeniem polskich nazwisk zapisanych fonetycznie po arabsku. Z kolei rzecznik resortu spraw zagranicznych oświadczył w czwartek wieczorem, że „ MSZ ma wszystkie dane poszkodowanych Polaków”. W środę podawał, że zginęło czterech Polaków, w czwartek podał inną liczbę.

19.03 | "Meteo News"

W dzisiejszym programie między innymi: najcieplejsza zima w historii pomiarów - amerykańcy naukowcy opublikowali raport, wulkan Villarrica zwiększa swoją aktywność - z jego krateru wydobywają się szkodliwe pyły i gazy oraz Vanuatu, które podnosi się po cyklonie. Z ciekawostek zaćmienie Słońca – dlaczego jutro warto spoglądać w niebo. Nie zabraknie prognozy pogody.

Rosja stawia armię na nogi. "To jest szczerzenie kłów, to jest rosyjski blef"

- Uważam, że to jest rosyjski blef, którego celem jest zastraszenie społeczeństw zachodnich, tak aby Ukraina została sama – tak o kolejnych militarnych demonstracjach Moskwy mówi były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat szef Instytutu Obywatelskiego zaznaczył, że paradoksalnie, taka polityka Rosji tylko wzmacnia polskie bezpieczeństwo, bo teraz cały Zachód mówi o tym, o czym my mówiliśmy przez lata.

W "Dwóch prawdach" o egzotycznych wakacjach Polaków

Mimo ostrzeżeń polskiego MSZ Polacy tłumnie podróżują do Egiptu czy Tunezji. Czy takie wakacje są bezpieczne? - zastanawiali się w "Dwóch prawdach" Jan Wróbel i Roman Kurkiewicz. Pierwszy z nich stwierdził, że Polacy w dobie internetu zupełnie ignorują komunikaty władz. Z kolei zdaniem Kurkiewicza, winne mogą być władze, które mało skutecznie zniechęcają Polaków do wyjazdów.

Słowa i czyny

Drugi z duchownych zamieszanych w skandal pedofilski na Dominikanie - arcybiskup Wesołowski - czeka wciąż na swój proces w Watykanie, choć reakcja papieża Franciszka była wręcz ekspresowa. Gdy tylko pojawiły się podejrzenia, odwołał z Dominikany swojego nuncjusza, a potem - choć śledztwo jeszcze trwa - wydalił go ze stanu kapłańskiego. Ta reakcja stała się symbolem wyraźnej zmiany w podejściu Kościoła do problemu, który dotąd w Kościele był skrywany. Nie tylko zresztą w tej kwestii widać, że Franciszek chce zmian. W drugą rocznicę inauguracji jego pontyfikatu - co przypada dokładnie dziś – Tomasz Marzec analizuje - ile w tym jest szczerych chęci papieża, a ile realnego działania.

Rachunek sumienia

Wielki pedofilski skandal z udziałem polskich duchownych na Dominikanie doczekał się swojej pierwszej sądowej odsłony. W piątek rusza proces księdza Wojciecha G. oskarżonego o wykorzystanie seksualne 8 chłopców na Dominikanie, ale też w Polsce. Drugi z duchownych - arcybiskup Józef Wesołowski - czeka jeszcze na swój proces w Watykanie. W reportażu także o tym, jak ta sprawa i reakcja na nią papieża stały się symbolem wyraźnej zmiany w podejściu Kościoła do problemu, który dotąd w Kościele był mocno skrywany. Rok śledztwa, zeznania ponad 100 świadków i prawie 100 tysięcy pornograficznych zdjęć z komputera księdza - to wszystko pozwoliło śledczym na postawienie 10 zarzutów, za które Wojciechowi G. grozi 15 lat więzienia. G. nie przyznaje się do winy i odmawia składania zeznań, ale prokurator powiedział naszemu reporterowi, że dowody są mocne, co nie znaczy jednak, że proces będzie łatwy.

Tomahawki dla Polski? Ambasador USA: nie wiadomo, czy będą pasować

Nie wiadomo, czy Amerykanie będą gotowi sprzedać Polsce Tomahawki - uważa ambasador USA Stephen Mull. - Zobaczymy. Niedawno dostaliśmy tę prośbę od naszych przyjaciół w MON. Do tej pory sprzedawaliśmy te pociski tylko Brytyjczykom - stwierdził w „Faktach po Faktach”. Podkreślił, że problemem mogą być kwestie techniczne.

Tomahawki dla Polski? Ambasador USA: nie wiadomo, czy będą pasować

Nie wiadomo, czy Amerykanie będą gotowi sprzedać Polsce Tomahawki - uważa ambasador USA Stephen Mull. - Zobaczymy. Niedawno dostaliśmy tę prośbę od naszych przyjaciół w MON. Do tej pory sprzedawaliśmy te pociski tylko Brytyjczykom - stwierdził w „Faktach po Faktach”. Podkreślił, że problemem mogą być kwestie techniczne.

Prawy Sektor obroni Charków? "Samuraj": będzie trzeba, to zadziałamy poza prawem

Po serii zamachów w Charkowie, nacjonalistyczna organizacja Prawy Sektor tworzy batalion do obrony miasta. Aktywiści będą patrolować ulice i kontrolować sytuację w czasie imprez masowych. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje, że zapobiegła serii zamachów w Charkowie, który - według jej funkcjonariuszy - znalazł się na celowniku rosyjskich służb specjalnych.