Najnowsze

Najnowsze

Powstają kolejne szlaki przemytu ludzi. Oto newralgiczne punkty

Walka z państwem islamskim to jeden front, drugi, niemniej trudny, to walka z przemytnikami ludzi. Unia Europejska przygotowuje nasilenie operacji wojskowej na Morzu Śródziemnym. To jednak nie wystarczy, bo powstają kolejne szlaki przemytu. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rosjanie popisują się Su-30. Nowe-stare maszyny jako odpowiedź na F-22

Rosyjskie wojsko i media w ostatnich dniach kilka razy podkreślały fakt posiadania przez lotnictwo nowoczesnych myśliwców Su-30. Zaprezentowano między innymi wyjątkowe nagranie z ćwiczeń pilotów. Zbiega się to nieprzypadkowo z wysłaniem po raz pierwszy do Europy najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-22.

Sondaż: dlaczego większość Polaków nie wzięła udziału w referendum?

22 proc. badanych nie wzięło udziału w niedzielnym referendum, ponieważ miało o nim za mało informacji lub nie wiedziało, że się odbywa - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Zdaniem 12 proc. respondentów pytania dotyczyły spraw nieistotnych, a dla 7 proc. były niezrozumiałe.

"Dostaliśmy po głowie i mamy nauczkę"

Mamy już nauczkę za sobą i nigdy nie będziemy mówili, żeby organizować jakiekolwiek kolejne polityczne referendum. Instytucja referendum nie jest od tego - powiedziała w "Kropce nad i" rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha, odnosząc się do wyników niedzielnego plebiscytu.

Kilkanaście tysięcy uchodźców na Lesbos. "Krok od wybuchu"

Od 15 tys. do 17 tys. uchodźców i imigrantów przebywa na greckiej wyspie Lesbos. Panująca tam sytuacja jest o krok od wybuchu - ostrzegł minister ds. polityki migracyjnej Joannis Muzalas. Władze liczą jednak, że w najbliższych dniach sytuacja się poprawi.

Rosjanie mogą jeszcze zarobić na mistralach. "Dwa państwa zainteresowane zakupem"

Francuzi mogą sprzedać niedostarczone Rosji okręty desantowe Mistral dwóm bliskowschodnim krajom. Według rosyjskich mediów są to Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeden z portali specjalistycznych twierdzi, że anonimowy przedstawiciel władz tego drugiego kraju potwierdza chęć zakupu jednego okrętu. Na tej transakcji mogą dodatkowo zarobić Rosjanie.

Minister obrony Węgier rezygnuje. Na granicy gaz pieprzowy

Węgierski minister obrony Csaba Hende zrezygnował ze stanowiska. O jego decyzji poinformowano po spotkaniu rady bezpieczeństwa, na której dyskutowano o kryzysie związanym z masowym napływem uchodźców i imigrantów na terytorium Węgier. Tymczasem na granicy węgiersko-serbskiej doszło do starć z policją, która - zgodnie z doniesieniami - użyła wobec imigrantów i uchodźców gazu pieprzowego.

"20 tys. zł w trzy minuty". Polskie parafie odpowiadają na apel Franciszka ws. uchodźców

- W ciągu trzech minut zebraliśmy 20 tys. złotych. Wierni zadeklarowali płacenie czynszu, pomoc wszelaką. Możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców - mówi ks. Radosław Rakowski z parafii św. Floriana w Poznaniu. To jeden z przykładów odpowiedzi na apel papieża Franciszka o przyjęcie imigrantów przez katolickie wspólnoty. Nie wszystkie parafie są jednak tak gotowe do niesienia pomocy.

"Kampania kontrolowana" już trwa. Ostre spojrzenie na wybory

Emocje w zaciętej walce wyborczej mogą sięgać zenitu. Aby nabrać nieco dystansu, o podsumowanie bieżących wydarzeń poprosiliśmy dwóch rysowników i jedną rysowniczkę. Przez najbliższe tygodnie komentować będą dla Was Andrzej Milewski znany jako Andrzej Rysuje, Henryk Sawka i Marta Frej - czyli "Kampania kontrolowana" w tvn24.pl.

Kraje krytykowane ws. imigrantów łagodzą stanowiska

Kraje, które były dotychczas krytykowane za brak zaangażowania w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców, łagodzą swoje stanowiska. Wielka Brytania zamierza zapewnić ochronę 20 tys. syryjskich uchodźców, zdecydowanie bardziej otwarta na negocacje jest też Hiszpania. Prezydent Słowacji apeluje natomiast do rządu swojego kraju, by przyjął więcej osób.

W Izraelu stanęły chrześcijańskie i arabskie szkoły

Większość arabskich szkół w Izraelu, w ramach solidarności ze szkołami chrześcijańskimi, przyłączyła się w poniedziałek na jeden dzień do ich strajku przeciwko redukcji dofinansowania. Protest szkół chrześcijańskich rozpoczął się wraz z nowym rokiem szkolnym.

Która ordynacja wyborcza jest najlepsza: proporcjonalna, JOW, a może STV?

Niezależnie od tego, jakim wynikiem zakończą najbliższe wybory do Sejmu, będą prawdopodobnie ostatnimi z obowiązującą dziś ordynacją. Wszystkie partie chcą zmian, choć nie wiadomo, jaki miałby być nowy system rozdzielania mandatów. Warto przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje obecna ordynacja i jakie są alternatywy.

Po eboli może nadejść polio

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się polio w Gwinei i Mali, gdzie niedawno szalała epidemia eboli. W ostatnim czasie w Gwinei stwierdzono przypadek polio u 19-miesięcznego dziecka.