Najnowsze

Najnowsze

Światowi przywódcy i tłumy na ulicach. Wielki marsz przeciwko terroryzmowi

W niedzielę po południu na ulice Paryża wyszły tłumy obywateli, by wziąć udział w wielkim marszu przeciwko terroryzmowi. Uczestnicy pochodu, wśród których było wielu przywódców państw, oddali hołd 17 ofiarom zamachów, do jakich doszło w ostatnich dniach we Francji. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami organizatorów, na ulicach mogło się pojawić nawet 1,5 mln osób.

Palą gumę na wrocławskim rynku. Tak wspierają WOŚP

Miłośnicy sportów ekstremalnych palą gumę i rykiem silników zachęcają do wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Strażacy ubierają chętnych w sprzęt do nurkowania. Wrocławianie w niekonwencjonalny sposób wspierają tegoroczną orkiestrą. - Zainteresowanie jest duże, przychodzą dzieci i ich tatusiowie. Każdy grosz wrzucony do puszki się przyda - przekonuje instruktor nurkowania z OSP Zorba.

Ta ulica to sukces społeczników. Taczaka będzie przyjazna pieszym

Deptak, ale z możliwością przejazdu aut i parkowania, a poza tym donice z drzewami i stoliki z krzesłami. Tak wyglądać będzie ulica Taczaka w Poznaniu. W zeszłym roku, dzięki działaniom społeczników i za zgodą mieszkańców, na ulicy eksperymentalnie wprowadzono podobne rozwiązania. Okazały się sukcesem. Teraz prowizorkę mają zastąpić stałe rozwiązania.

Prezydent Poznania i olimpijczycy wiosłowali dla WOŚP

W poznańskiej Galerii Malta po raz szósty odbyło się Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ergometrach kajakowych i wioślarskich. Punktem kulminacyjnym była sztafeta gwiazd, w której wystartowali medaliści olimpijscy na czele z Szymonem Ziółkowskim i Martą Walczykiewicz oraz władze Poznania wśród których znalazł się Jacek Jaśkowiak. - Kiedyś trenowałem wioślarstwo. Mam nadzieję, że nie zapomniałem wszystkich umiejętności - mówił prezydent Poznania.

Modlili się za marynarzy z Cemfjordu

Gdynianie zgromadzili się w świątyni, by wspólnie modlić się za marynarzy, którzy zaginęli na cementowcu Cemfjord. Ale rodziny będą potrzebowały nie tylko duchowego wsparcia. - To są bardzo trudne sytuacje materialne i życiowe. Trzeba załatwić wiele spraw, tu będzie ważna pomoc urzędów, żeby te rodziny mogły sobie poradzić - mówiła posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk tuż po mszy.

Prawie 400 osób odpracowało czynszowe długi

Prawie 390 gdańszczan skorzystało w minionym roku z możliwości odpracowania długu za czynsz w komunalnym mieszkaniu. W sumie wartość ich pracy wyniosła ponad 1,1 mln zł. Nad zmniejszeniem niektórych zaległości pracują całe rodziny, a pomagają im dalsi krewni lub znajomi.

Śpią, piją, uprawiają seks. Wielkie liczenie nietoperzy

Kilkudziesięciu chiropterologów, czyli badaczy nietoperzy z całej Polski przyjechało do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, by policzyć te ssaki. Co roku w poniemieckich bunkrach nocuje kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy. Zliczyć je trudno, bo bardzo lubią zimować w różnych dziwnych zakamarkach. - Hitem ostatnich liczeń są nietoperze nocujące w puszkach z piwem - mówi Monika Pietraszko, jedna z osób liczących te ssaki.

Tłumy na koncertach NOSPR. "Wszyscy chłoną atmosferę"

Nawet ośmiokrotnie w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła liczba uczestników koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odkąd zespół przeniósł się do nowej siedziby, wybudowanej na terenach dawnej kopalni Katowice.

"Je suis Charlie" to infantylne karteczki? "Starcie cywilizacji" w studiu

- Ważne jest jaka będzie odpowiedź Europy. Czy będą infantylne karteczki, infantylne marsze, czy będzie realna odpowiedź. Dziś mam co do tego wątpliwości - mówił w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marcin Mastalerek (PiS). - Ludzie protestują tak, jak im każe serce - odpowiadał mu Marek Siwiec z Twojego Ruchu. Ocena wydarzeń we Francji wyraźnie zwiększyła temperaturę dyskusji w studiu.

"Światełko do nieba" rozświetliło polskie niebo

Wieczorem w Warszawie i wielu innych miastach rozbłysły "światełka do nieba", czyli pokazy sztucznych ogni - kulminacyjny punkt 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja ma już na swoim koncie blisko 17 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.

Poznań odwołuje część koncertów WOŚP. Z powodu wiatru nie ustawili sceny

Nie będzie koncertów towarzyszących XXIII Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W związku z ostrzeżeniami wydanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o południowo-zachodnim i zachodnim wietrze w porywach osiągającym nawet do 90 km/h, podjęliśmy decyzję o odwołaniu - informują organizatorzy. Zgodnie z programem odbędą się koncerty w Zamku.

Dlaczego okna w samolotach są zaokrąglone? Tajemnica katastrof Cometa

Rok 1954 był ciężkim okresem dla brytyjskiego lotnictwa, tak jak rok ubiegły dla malezyjskiego. W odstępie kilku miesięcy z nieznanych przyczyn w powietrzu rozpadły się dwa nowoczesne odrzutowce de Havilland Comet. Przeprowadzone wówczas dochodzenie dało pierwowzór tym, które są organizowane dzisiaj. Pokazało też, że ceną postępu są i będą życia pasażerów.

Potężne okręty i sztuczne wyspy. Chińska "Wielka Szachownica"

Spór o wyspy na Morzu Południowochińskim przycichł, ale nie ma złudzeń, że kolejne incydenty są kwestią czasu. Nim do nich dojdzie, Chiny pracowicie wzmacniają swoją pozycję, kupując nowe okręty i rozbudowując infrastrukturę. Długofalowa strategia na tym strategicznym akwenie zapewnia Pekinowi rosnącą przewagę.

Zrzucane krzyże, zamykane kościoły. Tak źle nie było od czasów Mao

Trwają sekretne rozmowy przedstawicieli Stolicy Apostolskiej z Pekinem, ale nawiązanie dwustronnych relacji dyplomatycznych pozostaje pod znakiem zapytania. Od wyniku tych rozmów zależy los milionów chińskich katolików, wyłączonych obecnie spod zwierzchnictwa papieża i często represjonowanych.

162 Polaków już w Charkowie. Ewakuacja trwa

W sobotę zaczęła się ewakuacja mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Do tej pory do Charkowa dotarły 162 osoby. Kolejni Polacy uciekający z rejonu wojny mają dojechać tam już na własną rękę. Stamtąd być może samolotami przylecą do Polski.

Tajemnica skrywana za murami kościoła: otwarte trumny, zwłoki na drzewie

Widok, jaki w latach 90. zastano za murami ewangelickiego kościoła w Jędrzychowie, mrozi krew w żyłach. Otwarte trumny, zmumifikowane zwłoki czy ciała bez czaszek, które ktoś wyniósł z krypty i powiesił na drzewie - wspominają mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Mimo że 20 lat temu przeprowadzono ekshumację i zorganizowano zbiorowy pogrzeb, to w trawie wokół zabytkowego kościoła nadal można znaleźć ludzkie kości.

Z organów ślizgawka, ambona na opał. Konserwator: Wiele zabytków niszczeje

Organy zdemontowano i zrobiono z nich ślizgawkę dla dzieci. Potem rozebrano schody, drzwi i drewniane empory. Tak jak ambonę, rozkradziono je na opał. - Ludzie zniszczyli kościół, a natura dodatkowo zrobiła swoje - mówią o XVIII-wiecznym zborze ewangelickim mieszkańcy Jędrzychowa (woj. dolnośląskie). Budynek popada w ruinę, bo właściciel terenu, tak jak konserwator zabytków, przez kilkadziesiąt lat nie interesował się ochroną kościoła.

"Superczołgi" w ręku marnego sojusznika i nieszczęście gotowe

Amerykańskie czołgi M1 Abrams często są określane na Zachodzie jako "najlepsze" na świecie. Otacza je aura wyjątkowości. Obecnie irackie wojsko skutecznie ten wizerunek narusza, tracąc jeden czołg za drugim w walkach ze słabo uzbrojonymi dżihadystami. Jest tak źle, że USA chcą dostarczyć dużą partię nowych maszyn i dodatkowo znacząco je ulepszyć.

Merkel znów dzwoni do Moskwy i Kijowa. Putin znów "opowiada się za dialogiem"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentami Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenką i Władimirem Putinem, o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowała w sobotę wieczorem służba prasowa Kremla, Putin ponownie opowiedział się za bezpośrednim dialogiem między władzami w Kijowie a rebeliantami.

Jak pokonać terroryzm? Szefowie MSW spotykają się w Paryżu

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej oraz przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej spotkają się w niedzielę w Paryżu. Spotkanie jest organizowane z inicjatywy szefa francuskiego MSW Bernarda Cazeneuve’a w następstwie ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w stolicy Francji.