Najnowsze

Najnowsze

To nie jest czaszka Homo sapiens. Naukowcy sądzą, że znaleźli "piwnicę" hobbitów

Zaczęło się ponad dekadę temu. W pewnej jaskini na wyspie Flores w Indonezji archeolodzy odkryli małą, podobną do ludzkiej, czaszkę. Część naukowców stwierdziła, że szczątki należą do zdeformowanego z powodu choroby człowieka, część uważała jednak, że odkryto nowy gatunek: mniejszy od człowieka współczesnego, z dłuższymi, inaczej ukształtowanymi stopami. Teraz archeolodzy dokonali kolejnego odkrycia. Tego, które – jak sądzą – pozwoli im przekonać świat, że mamy do czynienia ze śladami istnienia hobbitów. Znaleźli coś, co nazywają ich "piwnicą" lub "domem".

Prof. Antoni Dudek: nie można wykluczyć przedterminowych wyborów już na wiosnę

Jeśli notowania PiS-u w sondażach pójdą w górę, nie można wykluczyć, że wiosną będziemy mieć przedterminowe wybory, żeby wytworzyć większość konstytucyjną – mówi w wywiadzie dla portalu tvn24.pl profesor Antoni Dudek. Zdaniem profesora pierwszych powyborczych zmian należy spodziewać się w obszarze służb specjalnych i w mediach publicznych.

Źle zapięty pas? Skutki mogą być tragiczne

Ważysz 76 kilogramów, jedziesz z prędkością około 60 km/h. Przy mocnym hamowaniu twoje ciało zwiększa masę do 2,5 tony. Jeśli masz zapięte pasy bezpieczeństwa, szansa na przeżycie w wypadku samochodowym zwiększa się o 40 procent - tłumaczą eksperci. Jak prawidłowo zapiąć pasy? Materiał programu "Polska i Świat".

Studentka do towarzystwa. Sponsoring po polsku

Zainteresowanie sponsoringiem rośnie i to wśród studentek. Dziewczyny decydują się na tę formę prostytucji, by np. pokryć koszty nauki. W Anglii to modny sposób na lżejsze życie studenckie, ale i w Polsce równie popularny. Dlaczego studentki wchodzą w taki układ i ile zarabiają? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gdzie jest Beata Szydło?

Od wyborów minęło pięć dni, a kandydatka PiS-u na premiera jakby zapadła się pod ziemię. Beata Szydło ostatni raz uczestniczyła w posiedzeniu władz partii, ale już przy spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą jej nie było. To spora zmiana, bo w czasie kampanii wyborcy widzieliśmy ją codziennie. Co dzieje się z Beatą Szydło i dlaczego zamilkła? Maciej Warsiński

Gra w nazwiska

Beaty Szydło nie widać, a spekulacje, kto kim zostanie w nowym rządzie, nie cichną. Ostatnio często wymienianym nazwiskiem jest Jarosław Gowin. Miał objąć MON, ale może się skończyć na MEN-ie, bo plany może mu pokrzyżować "schowany" w czasie kampanii Antoni Macierewicz. O personalnej grze wokół rządu - Marek Osiecimski.

Czas na zmianę?

Spór o zmianę czasu w Unii. Eurodeputowani od dawna domagają się jej zniesienia, ale Komisja Europejska odmawia. Argumenty jakie podaje ich nie przekonują, dlatego wprost jej stanowisko nazywają bezczelnością i arogancją wobec obywateli. Paulina Chacińska

Walka o władzę

Subiektywne podsumowanie najważniejszego politycznego wydarzenia ostatnich lat - kampanii parlamentarnej 2015. To po niej, po raz pierwszy w wolnej Polsce, jedna partia będzie mogła samodzielnie rządzić. Ale zanim do tego zwycięstwa Szydłobus dowiózł Prawo i Sprawiedliwość, a hasło "kolej na Ewę" odstawiło Platformę na boczny tor, mieliśmy maraton wizyt, spotkań i wieców. Dyskusję na fundamentalne dla Polski tematy i wydarzenia mniej poważne, jak spotkanie z kobietą, której dotyk zapewnia władzę i przyśpiewki ludowe robiące polityczną karierę. Wszystko to w relacji Piotra Świerczka, który wyprowadzi z błędu tych, którzy uważają, że była to nudna kampania.

Pasy trzymają przy życiu

Ważysz 76 kilogramów, jedziesz z prędkością około 60 km/h. Przy mocnym hamowaniu twoje ciało zwiększa masę do 2,5 tony. Jeśli masz zapięte pasy bezpieczeństwa, to masz 40 procent więcej szans na przeżycie. Jak dobrze zapinać pasy – o tym Łukasz Frątczak.

Sponsoring po polsku

Zainteresowanie sponsoringiem rośnie i to wśród studentek. Dziewczyny decydują się na to, bo chcą pokryć koszty nauki. W Anglii to modny sposób na lżejsze życie studenckie, ale i w Polsce równie popularny. Dlaczego studentki wchodzą w taki układ i ile zarabiają? O tym Mateusz Wróbel.

Czy to sztuka?

Rzeźba Fryga obiektem kpin w Szczecinie. Budzi niesmak, śmieszy mieszkańców, a niektórych wręcz denerwuje. Głównie z tego powodu, że miasto dorzuciło do dzieła sporo pieniędzy. O sztuce nowoczesnej, którą nie każdy kupuje - Łukasz Wieczorek.

Ujazdowski: polska polityka musi być bardziej odważna

- Przyszedł czas, by z odwagą zdefiniować własną wizję Unii Europejskiej, by uczestniczyć w debatach o jej przyszłości z własnym zdaniem - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Katastofa rosyjskiego MIG-a. Załoga uratowana

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozbił się myśliwiec MIG-31, który powracał do bazy z lotu szkoleniowego. Uratowano dwuosobową załogę maszyny - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Rosji.

Waszczykowski kandydatem na szefa MSZ? "Na pewno nie na ministra zdrowia czy kultury"

Wiadomo, w jakich sprawach się specjalizuję, a reszta zależy od kierownictwa partii - tak w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski odpowiadał na pytanie, czy jest kandydatem PiS na ministra spraw zagranicznych. Proces formowania nowego rządu komentowała także Julia Pitera. - Odnoszę wrażenie, że jest spory konflikt i spora konkurencja - mówiła europosłanka PO.

"Dwie prawdy" o Romanie Polańskim i importowanym Halloween

W piątkowym programie "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o werdykcje krakowskiego sądu ws. ekstradycji Romana Polańskiego do USA, o zderzeniu Halloween z polską tradycją Święta Zmarłych i o tym, czy Polonia powinna głosować w wyborach.

Szkocki fotograf przeżył chwilę zdumienia. "On wygląda jak ja"

Fotograf z Glasgow w Szkocji przeżył chwilę zdumienia, gdy w trakcie podróży samolotem napotkał własnego sobowtóra. Zgodnie z jego relacją dwaj uderzająco podobni mężczyźni natknęli się na siebie ponownie w hotelu, a kolejne spotkanie, w pubie, uczcili kuflem piwa.

Adwokat Polańskiego w USA: możliwe ponowne otwarcie sprawy w Los Angeles

- Decyzja krakowskiego sądu może stanowić podstawę do wygaszenia wszystkich wniosków ekstradycyjnych dotyczących Romana Polańskiego - powiedział adwokat reżysera Harland Braun w rozmowie z reporterem Faktów TVN Marcinem Wroną. Prawnik był "pod wrażeniem uzasadnienia krakowskiego sądu", który zadecydował, że ekstradycja jest niedopuszczalna.

Za życie "cyborga" rebelianci chcieli samochód terenowy. Wyszedł na wolność

Rebelianci w Doniecku zgodzili się uwolnić żołnierza Gwardii Narodowej Oresta Petryszyna. 41-letni lwowianin trafił do niewoli w lutym, w czasie walk o Debalcewe. Był uznawany za zaginionego. Rodzina Petryszyna dowiedziała się, że żyje, od separatystów, którzy zadzwonili pewnego dnia i zażądali – w zamian za jego życie - terenowy samochód.

Waszczykowski kandydatem na szefa MSZ? "Na pewno nie na ministra zdrowia czy kultury"

Wiadomo, w jakich sprawach się specjalizuję, a reszta zależy od kierownictwa partii - tak w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski odpowiadał na pytanie, czy jest kandydatem PiS na ministra spraw zagranicznych. Proces formowania nowego rządu komentowała także Julia Pitera. - Odnoszę wrażenie, że jest spory konflikt i spora konkurencja - mówiła europosłanka PO.

Polityka a ekstradycja Polańskiego

Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. Krakowski sąd stwierdził, że jest ona niedopuszczalna. Postanowienie jest nieprawomocne i prokuratura może się od niego odwołać do sądu drugiej instancji. O tym, czy sprawa może mieć swój dalszy - także po zaangażowaniu polityków - dyskutowali goście programu Tak jest: Ryszard Kalisz i Jacek Żalek

Rosja twierdzi, że zniszczyła w Syrii ponad 1600 "obiektów terrorystów"

Rosyjskie lotnictwo zniszczyło w Syrii 1623 obiekty infrastruktury terrorystów, samoloty wykonały 1391 lotów bojowych, zniszczone cele to 786 obozów polowych i baz terrorystycznych, 371 punktów oporu i 249 ośrodków dowodzenia i węzłów łączności – sztab generalny Rosji podsumował operację wojskową w Syrii, która zaczęła się dokładnie miesiąc temu, 30 września.

Rozmowy o Syrii bez przełomu. "Różnica zdań" między USA i Rosją

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział po zakończeniu rozmów w Wiedniu, że jest zgoda mocarstw na zachowanie Syrii jako państwa i dodał, że wynegocjowaniem tam rozejmu ma się zająć ONZ. Piątkowe rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Syrii nie przyniosły przełomu i będą kontynuowane w następnym tygodniu.