Najnowsze

Najnowsze

Szef Solidarności: lekcja pokory dla rządu, nic o nas bez nas

- Kopalnie i miejsca pracy zostaną utrzymane. Porozumienie na pewno nie uzdrawia i nie reformuje całego polskiego górnictwa, ale pozwala na zawieszenie strajku - powiedział przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda po podpisaniu w sobotę w Katowicach porozumienia ws. planu naprawczego dla Kompanii Węglowej między rządzem a górniczymi związkami zawodowymi.

#Wygaszone kontra #wybudowane. Spór internautów o losy inwestycji

Po słowach premier o "wygaszaniu", a nie "likwidacji" nierentownych kopalń, część internautów zaczęła pod hasłem #wygaszone udostępniać zdjęcia opuszczonych zakładów w całej Polsce. W kontrze do ich akcji, inni pod hashtagiem #wybudowane dowodzą, że miejsce starych zakładów zajmują często nowe.

Zajścia podczas demonstracji w Zabrzu. "Musieliśmy użyć siły"

Kilkunastoosobowa grupa, która odłączyła się od górniczej manifestacji, próbowała wedrzeć się do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie odbywała się gala przedsiębiorców. Napastnicy sforsowali ustawione przed budynkiem barierki oraz obrzucili go racami i petardami. - Musieliśmy użyć siły - poinformował rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Testy tajemniczego okrętu na Bałtyku. Jantar będzie pływał z Konsulem i Rusem

Na Bałtyku trwają próby jednego z bardziej niepozornych i tajemniczych okrętów budowanych dla rosyjskiej floty. Specjalistyczna jednostka o nazwie Jantar ma być formalnie przeznaczona do badań oceanograficznych. Faktycznie jest to przykrywka. Jednostka najpewniej będzie wykonywać tajne zadania dla Głównego Zarządu Badań Podwodnych, najbardziej skrytego oddziału rosyjskiej floty.

"Żadna kopalnia nie zostanie zamknięta"

Strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały w sobotę po południu w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. - Chciałabym podziękować za kompromis dobry dla przyszłości polskiego górnictwa - mówiła premier Ewa Kopacz, która specjalnie przyjechała na Śląsk.

Tunel pod kanałem La Manche ewakuowany. Zapaliła się ciężarówka

W rozciągającym się na długość 50 km Eurotunelu pod kanałem La Manche, łączącym Francję z Wielką Brytanią, zapaliła się ciężarówka. W obawie o bezpieczeństwo podróżnych stojących w korku spółka zdecydowała się na ewakuację. Wyprowadzono około 400 osób.

Makieta Batorego już w muzeum. Waży 4 tony

Do powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji trafiła w sobotę makieta transatlantyku MS Batory, na pokładzie którego wielu Polaków opuściło na stałe kraj. Model będzie jedną z głównych atrakcji placówki.

Piechociński potwierdza: zanosi się na porozumienie

Nastąpiło zbliżenie stanowisk i zanosi się na to, że po południu zostanie podpisane porozumienie - napisał w sobotę na blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Zaznaczył, że kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Karkonosze gotowe na ferie. Uwaga na oblodzone szlaki

W pierwszych dniach ferii w Karkonoszach pogoda sprzyja narciarzom. Białego puchu na stokach przybywa, ale dobre warunki przyciągają na razie niewielu śmiałków. Tymczasem ratownicy GOPR ostrzegają przed oblodzonymi szlakami i zagrożeniem lawinowym.

Zbrodnia w mieście, gdzie powstawał "Lewiatan". Zastrzelił mera i jego zastępcę, popełnił samobójstwo

Zdesperowany przedsiębiorca zastrzelił szefa administracji miejskiej i jego zastępcę. Później popełnił samobójstwo. Dramat rozegrał się w mieście Kirowsk na północy Rosji, w którym kręcono film "Lewiatan", nominowany w czwartek do Oscara. W filmie zdesperowany mieszkaniec tego miasta walczy z władzami o utrzymanie swojej własności. Rosyjski minister kultury uznał, że film przedstawia "wymysloną historię",

Kontrola autokaru? Policja przygotowała dla dzieci "fajne" atrakcje

Zwiedzanie siedzib policji i straży pożarnej, kursy pierwszej pomocy i nauka zasad bezpieczeństwa. Dzieci wybierające się na zimowiska na Śląsku nie będą nudzić się. Funkcjonariusze z drogówki sprawdzą stan ich autokarów. Ruszyła specjalna akcja edukacyjna policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Pięciu aresztowanych po masakrze w szkole w Peszawarze

Afgańskie siły bezpieczeństwa aresztowały pięć osób podejrzanych o udział w masakrze w szkole w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie w grudniu ub. r. - poinformowały w sobotę agencję AP afgańskie władze. W zamachu zginęło 150 osób, w tym 134 dzieci.

Kobieta? To się nie opłaca. Wojna płci od dekad pisze historię Oscarów

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Koziołek albinos błąkał się po wsi. Mieszkańcy myśleli, że to zmutowany królik

Zupełnie białe zwierzę znaleziono na terenie szkoły w miejscowości Krówniki (woj. podkarpackie), gdzie karmiły je dzieci. Wcześniej koziołek błąkał się po okolicy, a mieszkańcy brali go za zmutowanego królika. Niezwykle rzadki okaz koziołka albinosa trafił do ośrodka pomocy weterynaryjnej w Przemyślu. Po przejściu rekonwalescencji, być może przygarnie go ogród zoologiczny. - Jak mu urośnie poroże, będzie jeszcze piękniejszy - mówi opiekun "Białaska".

Trzy pożary jednej nocy. Zatrzymano 16-latka

Minionej nocy strażacy aż trzy razy wyjeżdżali do pożarów w Białachowie (woj. pomorskie). W miejscowości płonęły stodoły i budynki gospodarcze. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Trwa liczenie strat. Psy tropiące doprowadziły policjantów do 16-latka, który przebywał w pobliżu. Chłopak złożył już wyjaśnienia i trafił do policyjnej izby dziecka. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Wjechał autem w barierki, nie przeżył wypadku

Tragiczny wypadek we Władysławowie. Tuż po północy kierowca suzuki zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w barierki energochłonne. Mężczyzna zmarł na miejscu. Nikt inny nie ucierpiał. Sekcja zwłok wykaże, czy mężczyzna był trzeźwy.

Mały Jaś walczy o oko. Potrzeba pieniędzy na kosztowną terapię

Dramatyczna walka z czasem, jaką rozpoczęli rodzice niespełna dwuletniego chłopca spod Lublina. Dwa miesiące temu u małego Jasia lekarze wykryli złośliwy nowotwór oka, a diagnoza zabrzmiała jak wyrok. Jedynym sposobem na skuteczne pozbycie się choroby miało być usuniecie oka, na co rodzice nie chcą się zgodzić. Szansą dla Jasia jest nowatorska terapia w klinice w Nowym Jorku, ale na to potrzeba ogromnych pieniędzy. Dzięki wsparciu przyjaciół, znajomych i darczyńców część kwoty już udało się zebrać.

Znachor z Nowego Sącza pozostanie na wolności

Znachor z Nowego Sącza, podejrzewany o przyczynienie się do spowodowania śmierci półrocznej Magdy, pozostanie na wolności. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o przedłużenie aresztu dla Marka Haslika, który leczony jest w jednym z krakowskich szpitali.

Wrocławski lekarz Lenina. "Jedyny, który mógł uratować wodza"

"Idiota, niemiecki profesor" - tak schorowany przywódca bolszewickiej rewolucji miał nazwać Otfrida Foerstera, wrocławskiego neurologa. Lekarz był jednym z najbardziej znanych niemieckich specjalistów i przez dwa lata opiekował się Włodzimierzem Leninem. Zawrotną karierę neurologa przerwali naziści, którym nie podobała się żydowska żona lekarza i to, że miał kontakty z komunistyczną Rosją.

Hiszpania uregulowała kwestie wprowadzenia stanu alarmowego

Rząd hiszpański przyjął w piątek nowy akt prawny regulujący postępowanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego wskutek ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych i innych wydarzeń. Przewiduje on ogłaszanie "stanu alarmowego" i "stanu wyjątkowego".