Najnowsze

Najnowsze

Awantura w parlamencie. "To państwo policyjne"

W czwartek prezydent RPA Jacob Zuma miał wygłosić orędzie o stanie państwa. Przywódca skrajnie lewicowego ugrupowania EFF Julius Malema zapragnął jednak wykorzystać okazję, by zadać mu niewygodne pytania. Malema i jego sojusznicy zostali w asyście ochroniarzy i policji wyprowadzeni z sali obrad. W geście solidarności wyszli również członkowie Aliansu Demokratycznego, największej partii opozycyjnej. - To państwo policyjne - zarzucają oburzeni.

"Wysokiej klasy pacyfista"? Łukaszenka zachwycony szczytem i chce więcej

Prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence bardzo odpowiada funkcja gospodarza ważnych wydarzeń i możliwość brylowania wśród najważniejszych tego świata. Lata temu przylgnął do niego przydomek "ostatniego dyktatora Europy", ale - jak zauważa "The Moscow Times" - jego ostatnie wysiłki dyplomatyczne wskazują, że Łukaszenka chciałby zmienić wizerunek i w historii zapisać się jako "wysokiej klasy pacyfista".

Muzułmańscy studenci giną w strzelaninie. Internauci pytają: gdzie są media?

Śmierć trójki muzułmańskich studentów w Stanach Zjednoczonych przeszła niemal bez echa. Brak obszernych relacji w mediach po strzelaninie w Chapel Hill skłonił internautów do nagłośnienia sprawy w sieci. Pod hashtagiem #ChapelHillShooting - wykorzystanym już ponad milion razy - ludzie wspominają ofiary strzelaniny.

Kaczyński pisze do Kopacz. "Kryzys na polskiej wsi jest następstwem złej polityki rządu"

O "podjęcie działań ratujących polską wieś" zaapelował prezes PiS w wysłanym w czwartek do premier Ewy Kopacz liście dotyczącym sytuacji rolników. "Bieda może zmusić rolników do wyprzedaży obcym polskiej ziemi" - napisał Jarosław Kaczyński. Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska w reakcji na list prezesa PiS, powiedziała, że dialog z rolnikami cały czas trwa, dlatego nie ma powodu do dramatycznych apeli.

Biały Dom ostrożnie o Mińsku: ale Rosjanie muszą się wycofać

Biały Dom oświadczył w czwartek, że porozumienie zawarte w Mińsku to „potencjalnie znaczący” krok w kierunku rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W komunikacie stanowczo podkreślono jednak, iż Rosja musi wycofać z regionu żołnierzy i sprzęt wojskowy.  

Jordania wznowiła ofensywę przeciwko islamistom

Siły Powietrzne Jordanii atakowały w czwartek pozycje Państwa Islamskiego - podała telewizja państwowa. Jordania wznowiła naloty na terytorium Syrii i Iraku. Wcześniej pojawiały się informacje, że jordańskie myśliwce są przeciążone nieustającymi nalotami po opublikowaniu wideo z egzekucją pilota. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały wówczas pomoc.

"Współczesna Sparta", czyli długofalowa strategia Putina

Nowe porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy jest słabe i zapewne nie przetrwa - powiedział ekspert ds. ukraińskich z Atlantic Council Adrian Karatnycky. Według niego Donbas stanie się "współczesną Spartą", gotową zagrozić Kijowowi.

Ujawniono tajemnicę państwową? CBA zawiadamia prokuraturę

CBA zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy państwowej - poinformował w czwartek rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. Ma to związek z ujawnieniem notatek po spotkaniach agentów z osobowymi źródłami informacji.

"Putin wysadził w powietrze cały porządek międzynarodowy"

- Putin, podobnie jak kanclerz Merkel i prezydent Hollande, staje się jednym z arbitrów i to on będzie oceniał w jaki sposób są realizowane zapisy tego porozumienia. Jest to sytuacja zupełnie groteskowa w sytuacji, kiedy to on podejmuje zasadnicze decyzje o tym, jak wygląda sytuacja w Donbasie i co robią tam jego ludzie – tak podpisane w Mińsku porozumienie skomentował w „Faktach po południu” były minister obrony, senator PO Bogdan Klich.

Mińsk, Mińsk-2, a "republiki" rosną w oczach. Kiedy następny szczyt?

Podpisane dziś w Mińsku dokumenty zatwierdzają kolejne terytorialne zdobycze sterowanych przez Moskwę rebeliantów w Donbasie. Kijów już wcześniej mówił, że mimo wrześniowego rozejmu przeciwnik systematycznie "połyka" kolejne kawałki terenu, ale dopiero porównanie map aktualnych dla poprzedniego i obecnego szczytu mińskiego pokazuje, jak skutecznie Rosja i jej marionetki wykorzystują "okres rozejmu". A internauci ironicznie pytają: kiedy następny szczyt?

"Mińsk pozwala Paryżowi zachować twarz". Mistrale popłyną w końcu do Rosji?

Decyzja o przekazaniu Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral może zapaść w najbliższych dniach - twierdzi agencja Interfax, która powołuje się na źródła wojskowe i dyplomatyczne. Informator twierdzi, że rosyjska delegacja może pojawić się w Pałacu Elizejskim już w przyszłym tygodniu, a okręty miałyby być gotowe do przekazania w pierwszej połowie marca.

Co punkt to pułapka, wojnę zamrozi na krótko. Analizujemy dokument miński

Tego dokumentu nie podpisywali Putin z Poroszenką, ale to on jest najważniejszy. Uczestnicy Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". To rodzaj mapy drogowej mającej prowadzić do zakończenia konfliktu w Donbasie. Analizujemy jej poszczególne punkty.

W Mińsku zwycięstwo Rosji? "Akceptuje się rozbiór Ukrainy"

To wielkie zwycięstwo Moskwy. Podpisami największych kontynentalnych potęg świata zachodniego akceptuje się rozbiór Ukrainy i zgadza na to, że jest to rosyjska strefa wpływów. Dobrze, że Polska nie przykłada do tego ręki - ocenił prof. Jan Malicki ustalenia szczytu w Mińsku.