Najnowsze

Najnowsze

Coraz mniej Amerykanów czyta książki

Kolejny rok z rzędu w Stanach Zjednoczonych spadła liczba czytelników książek drukowanych, natomiast liczba Amerykanów korzystających z e-booków pozostaje względnie taka sama - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Pew Research Center.

Kopacz: proponujecie republikę wyznaniową. Szydło: czas odejść na ławkę rezerwowych

Zakończyło się przedwyborcze starcie Ewy Kopacz i Beaty Szydło. Dyskusja podzielona była na trzy bloki tematyczne: gospodarka i sprawy społeczne; sprawy zagraniczne i obronność; polityka i ustrój państwa. Panie zmierzyły się też w serii pytań wzajemnych, a na koniec podsumowały swoje wystąpienia w dwuminutowych przemówieniach. Beata Szydło na samym początku zaznaczyła, że będzie zwracać się do Ewy Kopacz "pani przewodnicząca", a nie pani premier.

"Próbowali się z nas śmiać, kiedy mówiliśmy: bilion zł. To ja mówię: bilion i 400 mld na inwestycje"

- Dzisiaj są pieniądze państwowe na filmy antypolskie, chorobliwie antypolskie, a nie ma pieniędzy na filmy, które by nas broniły. Taka jest sytuacja. My to zmienimy - zapewnił w poniedziałek w Bielsku-Białej Jarosław Kaczyński. Przeciwnikom politycznym zarzucił, że stosują "metody putinowskie". - Dzisiaj nam próbuje się przypisać, że to my będziemy szli we wschodnim kierunku. Oni już tam zaszli dosyć daleko - stwierdził.

Tłum podpala, a władze burzą kościoły. "Brak zezwoleń"

W indonezyjskiej prowincji Aceh wśród rosnących napięć na tle religijnym władze burzą kościoły - relacjonuje portal BBC News. Władze uzasadniają rozbiórkę brakiem zezwoleń na budowę i twierdzą, że zgodziła się na nią społeczność chrześcijańska.

Przecieki z NATO: Niemcy, Włosi i Turcy zostaną w Afganistanie

Największe kraje NATO zdecydowały - podobnie jak Amerykanie - o utrzymaniu swoich kontyngentów wojskowych w Afganistanie w 2016 roku. O takich decyzjach co najmniej trzech krajów poinformował agencję Reutera wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wdarli się do drukarni miliardera. Pilnują druku kart do głosowania

W Mariupolu grupa ukraińskich aktywistów wzięła szturmem drukarnię, wchodzącą w skład holdingu SKM miliardera Rinata Achmetowa. W zakładzie są drukowane karty do głosowania w wyborach samorządowych 25 października. Aktywiści chcą kontrolować druk w obawie przed fałszerstwami. Twierdzą, że Achmetow szykuje się do przejęcia władzy w mieście. Jutro zamierzają pikietować siedzibę Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie.

Ofiar tragedii w Mekce trzy razy więcej, niż podają władze

W zeszłym miesiącu podczas hadżdżu - pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce - zginęło co najmniej 2177 osób, zadeptanych i zaduszonych w tłoku - podała agencja Associated Press. Poprzedni hadżdż z wysoką liczbą ofiar zdarzył się 25 lat temu.

Największe ćwiczenia od zakończenia zimnej wojny. "Wiadomość dla potencjalnego agresora"

Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął największe wojskowe manewry od zakończenia zimnej wojny. W poniedziałek w bazie floty wojennej Sigonella na Sycylii dowódca wojsk US Army gen. Philip Breedlove powiedział, że "są one jasną wiadomością dla każdego potencjalnego agresora", którego atak spotka się kontruderzeniem wojsk NATO. W manewrach na Morzu Śródziemnym i jego wybrzeżach uczestniczą dziesiątki samolotów, okręty i 36 tys. żołnierzy.

Rzecznik praw dziecka broni "okien życia"

Komitet Praw Dziecka ONZ rekomenduje Polsce likwidację "okien życia", bo jego zdaniem ograniczają one prawo dziecka do tożsamości. Z taką argumentacją nie zgadza się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W rozmowie z TVN24 zapewnił, że nie będzie się starał wprowadzić zaleceń Komitetu w życie.

Rekordowa liczba chińskich intruzów

Japońskie myśliwce podrywały się w okresie lipiec-wrzesień rekordową w tym roku liczbę 117 razy, by zapobiec możliwemu wtargnięciu chińskich samolotów w przestrzeń powietrzną Japonii - poinformował japoński resort obrony.

Śpiewali po niemiecku, nie spodobało się to kandydatowi na posła, bo "tu jest Polska"

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim jest oburzone incydentem, do którego doszło podczas kiermaszu w Krapkowicach. Kandydat PiS do Sejmu przerwał tam występ młodzieży mówiąc, że nie życzy sobie, by śpiewano po niemiecku. "Tu jest Polska" - miał powiedzieć. Teraz przyznaje, że polska impreza powinna być "albo po polsku, albo w różnych językach".