Najnowsze

Najnowsze

Trwają starania o uwolnienie porwanych marynarzy. Szafir z resztą załogi jest już w nigeryjskim porcie

11 polskich marynarzy znajdujących się na pokładzie statku Szafir pod eskortą łodzi patrolowej nigeryjskiej marynarki wojennej dopłynęło bezpiecznie do portu w Onne. Załoga spotkała się z polskim konsulem - poinformowało MSZ. We wtorek zostaną złożone wnioski wizowe dla marynarzy mających uzupełnić załogę i zastąpić tych jej członków, którzy wyrazili chęć powrotu. Trwają działania na rzecz uwolnienia porwanych marynarzy.

Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do Trybunału obie ustawy o TK

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o TK z czerwca i jej listopadową nowelizację - poinformował w poniedziałek SN. Prof. Gersdorf realizuje w ten sposób zeszłotygodniową uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów SN.

Spór o zestrzelony samolot. Amerykanie potwierdzają wersję Ankary

Amerykańskie dane wywiadowcze potwierdzają wersję wydarzeń Ankary i wskazują, że rosyjskie samoloty naruszyły turecką przestrzeń powietrzną - poinformował ambasador USA przy NATO. Su-24 został zestrzelony przez tureckie F-16 24 listopada, Incydent doprowadził do kryzysu dyplomatycznego na linii Moskwa-Ankara.

Kryminolog o sprawie Ewy Tylman: ktoś musi być odpowiedzialny za to zniknięcie

Mija tydzień, odkąd 26-letnia Ewa Tylman zaginęła w centrum Poznania. Trwają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania kobiety, lecz przełomu wciąż nie ma. Jak to możliwe, że w dobie wszechobecnego monitoringu, telefonów komórkowych i mediów społecznościowych w środku dużego miasta znika bez śladu kobieta? - Myślę, że policja wie więcej, niż mówi - ocenia kryminolog Paweł Moczydłowski.

Neumann: prezydent jest prawnikiem, wierzę, że najdzie go refleksja

- Poza wszelką dyskusją jest, wszyscy poważni eksperci o tym mówią, że trzech sędziów Trybunału rozpoczęło siódmego listopada swoją kadencję i są sędziami. Nie mogą podjąć pracy, bo jest jeden problem: pan prezydent Duda nie przyjął od nich ślubowania - powiedział w poniedziałek szef klubu PO, Sławomir Neumann.

Prokurator Generalny ma wątpliwości do wyboru dwóch sędziów. PO: jeśli TK tak uzna, przeprosimy

Niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który umożliwił poprzedniemu Sejmowi wybór dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w kadencji obecnego Sejmu - to stanowisko Prokuratora Generalnego przygotowane dla TK. - Jeżeli Trybunał tak uzna, to oczywiście uderzymy się w pierś i przeprosimy- zapewnił Sławomir Neumann, szef klubu PO. Ustawa, o której mowa, została przyjęta głosami koalicji PO-PSL.

Trzydzieści minut Putina i Obamy. O Syrii, Ukrainie i zestrzelonym samolocie

Władimir Putin i Barack Obama spotkali się w kuluarach szczytu klimatycznego w Paryżu. Jak poinformował Kreml, spotkanie trwało około 30 minut. Przywódcy rozmawiali m.in. na temat Ukrainy i sytuacji w Syrii. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Obama wyraził ubolewanie z powodu zestrzelenia rosyjskiego bombowca przez Turcję.

Sasin: Prokurator Generalny potwierdził, że ustawa o TK łamała konstytucję

- Ta ustawa łamała konstytucję, przynajmniej w tej części, o której mówi prokurator generalny - tak Jacek Sasin z PiS skomentował stanowisko przygotowane przez PG dla Trybunału Konstytucyjnego, w którym zakwestionowano podstawę wyboru przez poprzedni parlament dwóch sędziów TK. Sasin podkreślił jednocześnie, że zdaniem PiS zakres łamania konstytucji przez ten akt prawny był większy.

Aktywiści pytają, ile Kraków wyda na Światowe Dni Młodzieży. "Mamy swoje obowiązki"

Ile pieniędzy wyda Kraków na Światowe Dni Młodzieży? Jakie zadania związane z obsługą imprezy sfinansowane zostaną z miejskiego budżetu? Odpowiedzi na te i inne pytania domagają się od władz miasta aktywiści skupieni wokół akcji "Nie płacę za Światowe Dni Młodzieży”. Urzędnicy nie podają konkretnej kwoty, a komitet organizacyjny wylicza, ile miasto zarobi na wydarzeniu.

Zatrzymany za marihuanę. "To lek na astmę"

Policja z Tychów zatrzymała 34-latka, który miał w domu kilkadziesiąt gram marihuany. Nie jest to jego pierwsza wpadka, dlatego teraz, jak informuje policja, może trafić za kraty. - Wyjaśniał, że leczy marihuaną astmę, ale recepty nie posiadał - mówi rzeczniczka tyskiej policji. Nie mógł mieć recepty, bo w Polsce marihuana nie jest lekarstwem.

Ciało 15-latka w rowie melioracyjnym. "Znalazł je brat"

Policja i prokuratura próbują rozwikłać zagadkę śmierci 15-latka z okolic Kartuz. Ciało chłopaka znaleziono w rowie melioracyjnym w Żukowie. Lekarz wstępnie stwierdził, że przyczyną śmierci było utonięcie. Wszelkie wątpliwości wyjaśni sekcja zwłok.

Seryjny zabójca, który przyznał się już do morderstw w Szwecji i Austrii pochodzi z Opola

Do trzech zabójstw ze szczególnym okrucieństwem już się przyznał. To jednak może nie być koniec. Zdaniem brytyjskich mediów, powołujących się na policyjny raport, pochodzący z Polski Dariusz K. jest prawdopodobnie pierwszym seryjnym mordercą, który działał na terenie kilku krajów Europy i uciekał przed sprawiedliwością dzięki otwartym granicom. W Polsce mieszkał w Opolu. Jego koledzy mówią: spokojny, nie pchał się do bitki.

Wykorzystała zdjęcie ofiary ZOMO do reklamy wódki. Usłyszała zarzut

Prokuratorzy z Legnicy (woj. dolnośląskie) postawili zarzut pomówienia jednej z pracownic agencji reklamowej, która umieściła zdjęcie śmiertelnie postrzelonego mężczyzny w reklamie wódki. Fotografia pokazująca rannego Michała Adamowicza, niesionego przez grupę mężczyzn, opatrzona była komentarzem "gdy wieczór kawalerski wymknie się spod kontroli. Wina Żytniej?".

Premier Krymu idzie na wojnę z prorządową TV. "Zostanie kozłem ofiarnym"

- To bzdury i obelgi – oświadczył premier okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow, oburzony reportażem prorządowej rosyjskiej telewizji NTV. Stacja oskarżyła szefa krymskiego rządu, że nic nie robi, by uniezależnić półwysep od dostaw prądu z Ukrainy. Kijowscy eksperci już wcześniej snuli przypuszczenia, że premierostwo Aksjonowa niebawem się skończy, a Kreml uczyni go "kozłem ofiarnym".

Gallup: niemal połowa Syryjczyków chciałaby opuścić kraj, gdyby mogła

Ponad cztery miliony Syryjczyków uciekły z kraju od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa. Kolejne miliony musiały opuścić swoje domy, choć nie udało im się wyjechać z Syrii. Po niemal pięciu latach wojny 46 proc. Syryjczyków chce wyjechać z kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji - wynika z badania opinii, sporządzonego przez Insytut Gallupa. Co najmniej 43 proc. Syryjczyków zakłada, że w ciągu 12 miesięcy opuści miejsce, w którym obecnie przebywa.