Najnowsze

Najnowsze

Rosyjscy krytycy bronią aresztowanego reżysera

Rosyjskie Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych wystąpiło w piątek z listem w obronie reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa, którego w środę osadzono w areszcie domowym wyrokiem moskiewskiego sądu. Oskarżono go o defraudację 68 mln rubli podczas realizacji projektu "Platforma".

"Nie będziemy tolerować dyktatury, ani respektować farsy"

Ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley ostrzegła w piątek, że jej kraj nie dopuści do tego, by Wenezuela nadal kroczyła ku "dyktaturze". Haley dała do zrozumienia, że Waszyngton szykuje nowe sankcje wobec rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Solidarność miała łączyć, a dzieli

Komitet Obrony Demokracji w odpowiedzi na decyzję wojewody pomorskiego - przeniósł miejsce obchodów 37. rocznicy porozumień sierpniowych. KOD chciał świętować na gdańskim placu Solidarności, na co zgodę wydał prezydent miasta, ale wojewoda Dariusz Drelich, na wniosek obecnych władz NSZZ "Solidarność" zdecydował, że to im udostępni plac. Decyzja została wydana na podstawie przepisów o zgromadzeniach cyklicznych i będzie obowiązywać co najmniej trzy lata z rzędu. O tym kto ma prawo do obchodzenia rocznicy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i Bramą Stoczni w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Janas i Kornel Morawiecki.

Szykują odpowiedź na "imperialistyczne zagrożenie": manewry "wojskowo-obywatelskie"

Szef wenezuelskiego MSZ Jorge Arreaza oświadczył w piątek w ONZ, że sankcje finansowe wobec Wenezueli to "najgorsza od 200 lat agresja" przeciwko jego krajowi. Oskarżył USA o to, że "chcą doprowadzić do kryzysu humanitarnego w Wenezueli". Wenezuelskie Strategiczne Dowództwo Operacyjne podało z kolei, że w weekend 900 tysięcy "bojowników" weźmie udział w "manewrach wojskowo-obywatelskich",

Od śmierci dzieliły ich centymetry. Nowe nagranie z ataku w Barcelonie

Hiszpańskie media pokazały w piątek niepublikowane wcześniej nagranie z kamery monitoringu, która uchwyciła moment ataku terrorystycznego na La Rambli. Na filmie widać przejeżdżającą białą furgonetkę, którą Junes Abujakub wjechał w zeszły czwartek w spacerujących po najsłynniejszej alei Barcelony ludzi. Nagranie pokazuje uciekające w popłochu osoby. Niektórym z nich cudem udało się uniknąć staranowania przez jadącego zygzakiem terrorystę. W ataku zginęło 13 osób.

Trzy rakiety Kima. Jedna eksplodowała już przy starcie

Korea Północna wystrzeliła z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu trzy rakiety krótkiego zasięgu. Pociski poleciały w kierunku Morza Japońskiego i, jak podało dowództwo Floty Pacyfiku USA, pierwsza i trzecia z rakiet "zawiodły w locie", a druga prawdopodobnie eksplodowała przy starcie.

Drożej za studia?

Była reforma edukacji, teraz czas na reformę szkolnictwa wyższego. Nowy plan ma Jarosław Gowin. Minister proponuje wydłużenie studiów niestacjonarnych i wieczorowych do siedmiu lat.

Sygnał dla Moskwy

To historyczny dzień - podkreśla armia, ministrowie i szef NATO, który jest w Polsce. Jedność jest wielka, bo wielkie za chwilę mają być rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad, które odbędą się tuż przy naszej granicy.

Polska dwóch prędkości

Podczas gdy jedne miasta rozwijają się, inne stoją w miejscu. Ponad stu grozi nawet demograficzno-gospodarcza katastrofa. To wniosek z raportu przygotowanego przez naukowców dla ministerstwa rozwoju. O miastach, które walczą przed upadkiem.

Reforma edukacji w praktyce

Fizyka nie idzie w parze z matematyką, a na historii powtórka programu z ubiegłego roku - to rzeczywistość polskich szkół po reformie Anny Zalewskiej. Uczniowie zamiast do gimnazjum idą do siódmej klasy i lądują w samym środku nowej podstawy programowej. W magazynie "Polska i świat" zaglądamy do nowych podręczników dla klas siódmych.

Konstytucja nie dla elit

Andrzej Duda rozpoczął w Gdańsku debatę o konstytucji. Obecna mu się nie podoba, więc w przyszłej chciałby wzmocnić role prezydenta i zapisać wiek emerytalny. O konstytucji "dla obywateli, a nie dla elit" w wersji Andrzeja Dudy i Solidarności.

Ambasador nie do lustracji

Andrzej Przyłębski, ambasador Polski w Berlinie, oczyszczony przez IPN. TW "Wolfgang" nie współpracował ze służbą, choć kwit podpisał. Sprawy w sądzie nie będzie, ale kontrowersje nie cichną. Opozycja mówi o podwójnych standardach, a historycy, byli członkowie IPN, o politycznym parasolu.