Najnowsze

Najnowsze

Pomorskie górą - z Gdańska jest premier, minister edukacji i szef kancelarii oraz gabinetu szefa rządu. Nie może narzekać też Wrocław i Kraków, całkiem nieźle wypada Łódź. "Rzeczpospolita" rekonstruuje nową polityczną mapę Polski.

Notowania Platformy Obywatelskiej nadal idą w górę. Gdyby dziś odbyły się wybory, na partię Donalda Tuska głos oddałoby 58 proc. wyborców - wynika z sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

Premier Australii John Howard przeprosił dziś za skandal, związany z rozprowadzaniem wyborczych ulotek, w których jego partia sugerowała, że jej przeciwnicy z Partii Pracy sympatyzują z islamskimi terrorystami.

Zakopane spiera się o herb miasta. Lokalna opozycja alarmuje, że burmistrz chce zmienić poświęcone przez Jana Pawła II godło i wzywa mieszkańców do obrony symbolu. Władze tłumaczą, że chcą dokonać jedynie drobnych korekt, bo herb nie spełnia wymogów heraldyki - pisze "Rzeczpospolita".

Z dworca PKS w Łomży nie wyjechał dziś żaden autobus. Pracownicy ogłosili strajk okupacyjny. Nie zgadzają się z odwołaniem dotychczasowego zarządcy przedsiębiorstwa.

- Zapoznałem się z tym artykułem i uważam, że materiał dowodowy jest bardzo słaby - skomentował ksiądz Isakowicz-Zaleski tekst z "Głosu Wielkopolskiego", w którym sugerowano, że bp łomżyński Stanisław Stefanek był tajnym współpracownikiem SB.

Polscy żołnierze oskarżeni o umyślne zabicie afgańskich cywilów działali na rozkaz - informuje "Gazeta Wyborcza". Polecenie ostrzelania aż trzech wiosek otrzymali jeszcze zanim wyruszyli do Nangar Khel. Potem oficerowie powiedzieli im, jak zeznawać. Tymczasem były dowódca bazy Olgierd C. zaprzecza, jakoby wydał rozkaz do ataku.

Pierwsze tiry z pakietami edukacyjnymi, wydanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, wyruszą dziś do szkół w całej Polsce. Oferta IPN jest odpowiedzią na prośby nauczycieli o pomoce umożliwiające przybliżenie uczniom najtrudniejszych i kontrowersyjnych tematów z najnowszej historii Polski.

W październiku zginęło na niej 21 osób, teraz, choć zniszczenia są duże, na szczęście nikt nie zginął - jedna z platform wiertniczych u wybrzeży Meksyku po raz drugi w ciągu miesiąca stanęła w ogniu.

Dziś Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Jak w każdy 4 czwartek listopada zasiadają wspólnie z rodzinami do tradycyjnego obiadu z pieczonym indykiem. To najważniejsze święto w Stanach Zjednoczonych. Nie jest związane z konkretną religią, dlatego obchodzą je zarówno chrześcijanie, jak żydzi czy muzułmanie.

Kiedy lekarz Szpitala MSWiA potrzebuje karty pacjenta, musi wpisać się do specjalnego zeszytu, który jest pod kontrolą CBA. Takich utrudnień nigdy nie było - pisze "Życie Warszawy".

- Nie jest to sprawa pilna, nie zapadły więc żadne ostateczne decyzje – tak o ewentualnej przeprowadzce Donalda Tuska na Parkową mówi „Rzeczpospolitej” rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka. Na razie premier Tusk mieszka w jednym z pokojów w hotelu poselskim.

- Nie jestem zwolennikiem tytułomanii. Na dokumentach będę się podpisywał tylko nazwiskiem i stanowiskiem - tłumaczył nowy minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski w wywiadzie dla "Super Expressu".

Prof. Jan Widacki, poseł LiD, napisał już projekt ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - dowiedziała się "Rzeczpospolita". LiD zamierza go złożyć w Sejmie w ciągu kilku dni.

Władze spółek skarbu państwa nie mają prawnego obowiązku wykonywania zarządzenia ministra Grada. Mogą więc spać spokojnie, ale i tak mają problem - twierdzi "Puls Biznesu".

Zniesienie poboru do wojska już w 2009 r. - to jeden z pomysłów PO na profesjonalizację armii. Ale z tych zapowiedzi może nic nie wyjść, ponieważ sprzeciwia im się prezydent i posłowie LiD - donosi "Dziennik".

Aż żal patrzeć na Jana Rokitę. Sam snuje się nocami po ulicach i intensywnie rozmyśla. Być może o swoim związku z Nelli. Ale sen z powiek spędza mu także wielka polityka, bez której najwyraźniej nie może żyć - pisze gazeta "Fakt".

Jest ich niemal 90 i co roku przynoszą wielomilionowe straty - rządowe ośrodki wypoczynkowe - jeden z ostatnich reliktów PRL-u. Aleksander Grad, nowy minister Skarbu Państwa zapowiada, że zamierza je wreszcie sprywatyzować - donosi "Polska".