Najnowsze

Najnowsze

Kongres przyjął "globalną ustawę Magnitskiego"

Kongres USA przyjął ustawę o zasięgu globalnym nakładającą sankcje za łamanie praw człowieka i korupcję. Ustawa nazwana imieniem zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, czeka tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Martin Schulz równa do Angeli Merkel

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zrównał się pod względem popularności z kanclerz Angelą Merkel. Schulz uważany jest za najpoważniejszego kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, a być może także kandydata SPD na kanclerza.

Wyjątkowo dużo generałów u boku Trumpa. Najwięcej od wojny

Donald Trump buduje sobie wyjątkowo zmilitaryzowaną administrację. Na wysokie stanowiska wybrał już trzech emerytowanych generałów, a dwóch kolejnych jest rozważanych. Dwóch innych byłych wojskowych, niższych rangą, też dostało ważne funkcje. To rodzi obawy - twierdzi dziennik "Washington Post".

Udzielił ślubu po pijanemu, uniknął kary. Jeden sąd umorzył, drugi zdecydował: będzie proces

2,4 promila - tyle alkoholu we krwi miał wójt z Żelazkowa, kiedy udzielał ślubu. Goście ceremonii mówili, że nie był w stanie wejść do urzędu, bełkotał i pomylił imię pana młodego. We wrześniu sąd rejonowy umorzył postępowanie przeciwko włodarzowi, bo "nie dopatrzył się znamion czynu zabronionego". Jednak teraz sąd wyższej instancji zdecydował, że proces ruszy ponownie

Trump: musimy poprawić nasze relacje z Chinami. Pomóc ma w tym znajomy Xi Jinpinga

- Jedną z najważniejszych relacji, które musimy poprawić, są nasze relacje z Chinami - powiedział Donald Trump. Amerykański prezydent elekt stopniowo osłabia swoją wyborczą wojowniczą retorykę wobec Pekinu. Zaczął mówić o konieczności "poprawy relacji", a na ambasadora USA w Chinach wyznaczył dobrego znajomego chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga.

Zatrzymani za artykuły w rosyjskiej prasie. "Obrażali Białoruś"

Białoruski Komitet Śledczy poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania karnego w związku z artykułami, które Dzmitry Alimkin i Jury Pawławiec publikowali w rosyjskich mediach. Są podejrzewani o "podżeganie do nienawiści". Według mediów "obrażali Białoruś".

Dżihadyści wykorzystują błędy Rosjan i reżimu. Palmira zagrożona

Bojówkarze tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęli pierwszą od wielu miesięcy ofensywę. Uderzyli w kilku miejscach na pozycje syryjskich sił reżimowych wokół antycznej Palmiry. Początkowo mieli odnieść szereg sukcesów, ale na razie nie udało im się dotrzeć do samego miasta, choć są od niego o kilka kilometrów.

Wśród zatrzymanych szef "sieci gulenistów" w policji

Tureckie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w czwartek jednoczesne obławy w celu aresztowania 58 funkcjonariuszy policji i 136 pracowników domów studenckich. Są podejrzani - według władz - o współpracę ze zwolennikami muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

Kiedy się pojawia, lepiej go słuchać. Szef wywiadu o zagrożeniach i Bondzie

Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger powiedział w czwartek, że cyberterroryzm, a także rozwój propagandy i dezinformacji stanowią "fundamentalne zagrożenie" dla europejskiej demokracji, a także dla Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze istotne publiczne wystąpienie Youngera, odkąd objął stanowisko szefa MI6 w 2014 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Nowe zasady podróżowania do UE. Co one oznaczają?

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na uzgodnione wcześniej z Parlamentem Europejskim zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach UE. Sprawdzana będzie każda osoba wjeżdżająca lub wyjeżdżająca z terytorium Unii, także obywatele państw członkowskich. To część większej umowy, która przewiduje też zniesienie wiz dla mieszkańców Gruzji i Ukrainy. Bruksela w tej sprawie mówi: zgoda, mogą wjechać bez wiz, ale za to kontrolę muszą być ostrzejsze. Co te zmiany oznaczają dla nas wszystkich? Materiał "Faktów z Zagranicy"

Senatorowie piszą do Trumpa. W sprawie Rosji

27 amerykańskich senatorów z obu partii politycznych zaapelowało w czwartek w liście do prezydenta elekta Donalda Trumpa o stanowczość wobec Rosji w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy.

Podczas rozmowy uzgodnili, że będą dalej rozmawiać

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, w czwartek rozmawiali przez telefon o sytuacji w syryjskim mieście Aleppo i uzgodnili, że będą kontynuować rozmowy o rozejmie - poinformował amerykański Departament Stanu.

Za co Piotrowicz dostał odznaczenie? Historyk: wzorowy prokurator PRL

- Treść tego uzasadnienia mówi nam o aktywności w prokuraturze i aktywności społecznej, tudzież o aktywności partyjnej. Jest wzorowym prokuratorem PRL - mówi prof. Andrzej Friszke, historyk. Tłumaczy w ten sposób uzasadnienie dla nadania Brązowego Krzyża Zasługi w czasach PRL Stanisławowi Piotrowiczowi. Materiał magazynu "Polska i Świat".