Najnowsze

Najnowsze

Ustawa o IPN "to negowanie Holokaustu". Ostre słowa izraelskich ministrów

Izraelski minister do spraw służb specjalnych, transportu i energii atomowej Israel Kac skrytykował przyjęcie przez polski Senat noweli o IPN. To "odrzucanie odpowiedzialności i zakłamywanie polskiego udziału w Zagładzie" - ocenił. Zaapelował też o odwołanie do kraju na konsultacje ambasador Izraela w Warszawie.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Poroszenko: prawda historyczna wymaga dialogu, a nie zakazów

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek do Polski o obiektywność i dialog w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych między innymi za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Turecka armia zaatakowała cele Kurdów w Iraku

49 bojowników zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w nalotach przeprowadzonych w poniedziałek w północnym Iraku przez tureckie siły powietrzne - poinformowała w czwartek armia Turcji. W sumie trafiono w 19 celów PKK.

Siemoniak: stanowisko USA to niesłychanie poważny sygnał

Apelowaliśmy o to, żeby odłożyć pracę, dać sobie czas, dać sobie dwa tygodnie co najmniej na to, żeby spokojnie porozmawiać i też wziąć pod uwagę ogromne zainteresowanie zagranicy - komentował w RMF FM prace nad nowelizacją ustawy o IPN Tomasz Siemoniak (PO).

"Straty są, nie zaprzeczam temu"

Zrobimy wszystko, żeby to się skończyło zminimalizowaniem strat. Dobrego wyjścia nie ma, są złe i mniej złe. Trzeba pracować nad tymi mniej złymi - komentował w internetowej części programu "Jeden na jeden" kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rosyjski myśliwiec "półtora metra" od Amerykanina. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko publikuje kolejne nagranie z niebezpiecznego incydentu nad Morzem Czarnym. Według ich relacji, rosyjski myśliwiec Su-27 podleciał do samolotu rozpoznawczego EP-3 Ariess II na zaledwie "półtora metra". W wydanym przez Departament Stanu USA oświadczeniu zachowanie rosyjskiego pilota oceniono jako "niebezpiecznie i nieprofesjonalnie".

"Chcemy dojść do porozumienia z Izraelem"

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył w "Jeden na jeden" w TVN24 fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.

"Straty są, nie zaprzeczam temu"

Zrobimy wszystko, żeby to się skończyło zminimalizowaniem strat. Dobrego wyjścia nie ma, są złe i mniej złe. Trzeba pracować nad tymi mniej złymi - komentował w internetowej części programu "Jeden na jeden" kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin: Trzeba zachować zimną krew. Przyjmujemy do wiadomości stanowisko USA

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie około 220 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1999 roku - przypomniało MON. Kwalifikacja, która co roku rozpoczyna się pod koniec stycznia, potrwa do 28 kwietnia.

Jeden podpis i Kanada zmieni słowa hymnu

Kanadyjski hymn będzie neutralny pod względem płci. W środę, po kilkunastu miesiącach prac parlamentarnych, Senat przyjął ustawę zmieniającą dwa słowa wersji angielskiej hymnu. Zamiast "Twoi synowie" Kanadyjczycy będą od teraz śpiewać "my wszyscy".

Senat zniósł tajność głosowań w sprawach personalnych

Senat przyjął uchwałę dotyczącą zmian w regulaminie Izby. Chodzi o uchylenie zapisów stanowiących, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart. Zmiany przewidują też jawność głosowań dotyczących wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.