Najnowsze

Najnowsze

Zasiada za sterami Anakondy, ratuje ludzi na morzu. Przed nią nie robiła tego żadna kobieta

Przychodzi sygnał telefoniczny, później faks. Tam znajdują się informacje, gdzie i kto potrzebuje pomocy. Wszyscy wiedzą, co mają robić. Szybko, ale nie nerwowo wykonują swoje zadania. Pełni skupienia wiedzą, że to realna akcja, nie ćwiczenia. Startują. Ona odpowiada za koordynację lotu. Porucznik Justyna Czerwonko jest drugim pilotem śmigłowca ratunkowego Anakonda. Jako pierwsza kobieta w Polsce.

Co trzeci włoski trzydziestolatek dostaje kieszonkowe

Ponad jedna trzecia trzydziestolatków we Włoszech dostaje kieszonkowe od rodziców, dziadków i krewnych, którzy muszą pomagać im finansowo - taki wynik sondażu znalazł się w analizie na temat sytuacji młodych ludzi i ich szans na rynku pracy.

USA rozszerzyły sankcje wobec Rosji

Władze USA poinformowały w piątek o objęciu sankcjami kolejnych osób i firm w związku z działaniami Moskwy we wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu. Sankcje ogłoszono w dniu spotkania w Davos sekretarza stanu Rexa Tillersona z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Zbrodnia połaniecka i zmowa milczenia. "Polska kryminalistyka nie zna straszliwszej"

42 lata temu, w małej wsi zginęły trzy osoby, w tym dziecko. W wigilijną noc doszło do przerażającego morderstwa, które nigdy więcej nie powtórzyło się w historii polskiej kryminalistyki. Zbrodnię obserwowało 30 mieszkańców miejscowości Zrębin. Do dziś trudno wytłumaczyć zmowę milczenia, w której pogrążyli się świadkowie przestępstwa. - To był straszny koszmar - mówi jeden z nich, prosząc o utajnienie jego imienia i nazwiska. - Naprawdę, mam prawo się bać - tłumaczy. - Nawet adwokaci mówili, że polska kryminalistyka nie zna straszliwszej zbrodni - zaznacza Wiesław Łuka, autor książki "Nie oświadczam się", dotyczącej morderstwa w Zrębinie. "Czarno na białym".

Kłopotliwa wszawica

Może zdarzyć się każdemu, szczególnie teraz, gdy nasze dzieci wracają z zimowisk. Naszym zadaniem jest uważne sprawdzenie, czy oprócz pamiątek z zimowego odpoczynku nie przywiozły ze sobą niemiłej niespodzianki, wszawicy. Ta, kkiedyś częsta, później opanowana, wciąż jest jednak pewnym problemem.

Dron w walce ze smogiem

Problemem jest nie tyle walka z węglem, co ze skutkami jego spalania. Politycy planują jak działać długoterminowo, w międzyczasie smog dusi i zabija, a my niewiele sobie z tą wiedzą robimy. Palimy czymkolwiek i w czym popadnie. Na szczęście jest coraz więcej sposobów, aby sprawdzić, co przeminęło z wiatrem.

Macron chce pozbyć się węgla

Emmanuel Macron przelicytowuje swojego poprzednika i podaje nowa datę. Rok 2021 ma być terminem, w którym Francuzi ostatecznie pożegnają się z węglem. Francois Hollande chciał, aby stało się to dwa lata później, ale niezależnie od daty warto pamiętać, że to, co planują politycy znad Sekwany, nad Wisłą nie wydarzy się jeszcze długo. Dlaczego?

Prezes PZKol zrezygnował

Do winy się nie poczuwa, ale rezygnuje - jak mówi - dla dobra kolarstwa. Tyle, że w kolarstwie dobrze się nie dzieje. Cieniem kładzie się wciąż niewyjaśniona afera obyczajowa, ale także olbrzymie zadłużenie związku. Minister sportu rezygnacji Dariusza Banaszka domagał się już kilka miesięcy temu, prezes Polskiego Związku Kolarskiego posłuchał dopiero dziś.

Nowy minister, stare wyzwania

Informatyzacja, efektywność, innowacyjność - to słowa, którymi minister zdrowia opisywał swoje priorytety. Łukasz Szumowski wymieniał ich wiele, lekarze twierdzą, że zabrakło jednego. To "pieniądze". Te dla nich i te przeznaczane na ochronę zdrowia. Plan ambitny, konkretów niewiele.

Hasła, które wywołały oburzenie

"To margines" - mówią organizatorzy Marszu Niepodległości o tych, którzy pod biało-czerwonymi flagami wypisywali brunatne hasła. "Nigdy nie powinni tam się znaleźć" - odpowiadają przeciwnicy i pytają, czy uda się tego uniknąć w setną rocznicę niepodległości Polski. Bo marsz odbędzie się na pewno.

"Paleta tematów była bardzo szeroka". Godzinna rozmowa Dudy i Tillersona

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA rozmawiali godzinę, czyli "dłużej niż to było zaplanowane" - powiedział w piątek wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tillerson przyleciał do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym obecny był także polski prezydent.

"Nierozwiązana sprawa" wampira z Zagłębia

To była największa kryminalna sprawa w historii Polski. Zdzisław Marchwicki został skazany na śmierć za brutalne zamordowanie czternastu młodych kobiet na terenie Śląska i Zagłębia. Wyrok wykonano. Rodziny ofiar wciąż nie mogą otrząsnąć się po tragedii. - Tego się nie da wymazać - mówią. Jednak przypadek Marchwickiego nadal budzi wątpliwości. Po ogłoszeniu wyroku, PRL- owskie władze mogły ogłosić sukces ale dziennikarze obecni na sali procesu zadawali sobie jedno pytanie: czy Marchwicki rzeczywiście był mordercą. - Najdziwniejsza i najgłośniejsza sprawa o tak zwanego seryjnego zabójcę w Polsce jest nierozwiązana - uważa jeden z nich. Z kolei autor książki o wampirze z Zagłębia, Przemysław Semczuk twierdzi, że "to nie Marchwicki mordował kobiety". ("Czarno na Białym")

Zmowa milczenia wokół zbrodni połanieckiej

W historii, którą pokażemy teraz, wszystko ustalić się udało. Może poza tym, jak człowiek mógł dopuścić się takiej zbrodni i jak udało mu się zmusić do milczenia kilkudziesięciu świadków przerażającego morderstwa. W małej wsi, w wigilijną noc, na oczach mieszkańców giną trzy osoby, w tym dziecko.

"Nierozwiązana sprawa" wampira z Zagłębia

Jedna z największych zagadek kryminalnych w historii Polski to historia wampira z Zagłębia. Człowieka, który dokonał czternastu zabójstw. Zdzisław Marchwicki został skazany na śmierć, a wyrok wykonano. PRL-owskie władze mogły ogłosić sukces, ale pozostało pytanie czy to rzeczywiście Marchwicki był mordercą. Leszek Dawidowicz rozmawiał na ten temat z człowiekiem uczestniczącym w śledztwie i synem skazanego.

Schetyna: była chemia z Katarzyną Lubnauer

Chcemy to zrobić, bo takie jest oczekiwanie wyborców PO i Nowoczesnej i tych wszystkich, którzy chcą bronić samorządów - tak Grzegorz Schetyna w "Faktach po Faktach" w TVN24 uzasadniał powody powołania wyborczej koalicji opozycji. Lider PO podkreślił, że jest również otwarty na współpracę z innymi środowiskami, na przykład kobiecymi.

Schetyna o szerszej koalicji, nie tylko  z Lubnauer. "Takie jest oczekiwanie"

Chcemy to zrobić, bo takie jest oczekiwanie wyborców PO i Nowoczesnej i tych wszystkich, którzy chcą bronić samorządów - tak Grzegorz Schetyna w "Faktach po Faktach" w TVN24 uzasadniał powody powołania wyborczej koalicji opozycji. Lider PO podkreślił, że jest również otwarty na współpracę z innymi środowiskami, na przykład kobiecymi.