Najnowsze

Najnowsze

Polskie akcenty za oceanem. 80. Parada Pułaskiego przeszła ulicami Manhattanu

Tysiące amerykańskich Polaków wzięło w niedzielę udział w jubileuszowej, 80. Paradzie Pułaskiego, która przeszła przez reprezentacyjną Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

"Prezydent wie, że Polacy wybaczają politykom błędy"

- Absolutnie nie można mówić o żadnej wojnie między prezydentem a prezesem PiS - zapewniał w "Jeden na jeden" europoseł PiS Ryszard Czarnecki, pytany o relacje wewnątrz obozu rządzącego. Jak dodał, Jarosław Kaczyński, "który wymyślił kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta", mówił o jedności w tym obozie.

"Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość"

O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość".

Sikh przywódcą kanadyjskich socjaldemokratów

- Kanadyjczycy powinni pozostać zjednoczeni, aby bronić polityki odwagi wobec polityki strachu, polityki miłości wobec narastającej polityki podziałów - powiedział Sikh Jagmeet Singh, nowy przywódca kanadyjskiej socjaldemokratycznej Nowej Partii Demokratycznej (NPD).

Pierwsze małżeństwo gejów w Niemczech. Są parą od 38 lat

Pierwsza para gejów zawarła w niedzielę w Berlinie związek małżeński na podstawie nowych przepisów przyjętych w czerwcu przez Bundestag. Niemieccy parlamentarzyści zrównali prawnie związki gejów i lesbijek z małżeństwami heteroseksualnymi.

Sforsował zaporę, potrącił. Potem dźgał

Policja kanadyjska postawiła zarzut wielokrotnego usiłowania zabójstwa mężczyźnie, który w Edmonton staranował samochodem i pchnął nożem policjanta, a potem potrącił cztery osoby.

Konserwatyści "zjednoczeni w swojej misji"

- To ja zwołałam wybory, ja prowadziłam kampanię, więc biorę na siebie odpowiedzialność i przepraszam, że wielu dobrych posłów straciło swoje mandaty - mówiła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji BBC szefowa brytyjskiego rządu, Teresa May

Przegląd prasy. Warto poczekać z przejściem na emeryturę. Do kiedy?

W nowym systemie, kto może, ten powinien poczekać z przejściem na emeryturę. Najkorzystniejszym miesiącem na złożenie wniosku jest zaś lipiec i sierpień, gdy zbiegają się dwie korzystne waloryzacje składek - podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

20 lat TVN. "Zapaliłem światło, które świeci się do dzisiaj"

Ta historia zaczęła się 20 lat temu i trwa do dziś. 3 października 1997 roku rozpoczęła nadawanie telewizja TVN. Była spełnieniem marzeń wizjonerów, którzy wierzyli, że mogą dać widzom rozrywkę, informacje, a przede wszystkim emocje, jakich jeszcze w telewizji nie było. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

"Zrobimy, co trzeba". Trump o Korei Północnej

Prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że powiedział sekretarzowi stanu Rexowi Tillersonowi, aby nie tracił czasu na rozmawianie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Groźba strajku generalnego w Katalonii

Organizacje proniepodległościowe i związki zawodowe w Katalonii wezwały w niedzielę do przeprowadzenia strajku generalnego w tym autonomicznym regionie Hiszpanii - podał wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Strajk miałby się odbyć we wtorek, 3 października.

Hiszpańskie media: czarny dzień w historii demokracji

Hiszpańskie media - komentując przebieg niedzielnego referendum niepodległościowego - odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX wieku dyktatury frankistowskiej nie było na Półwyspie Iberyjskim tak poważnego kryzysu politycznego. Pojawiają się opinie, że był to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji tego kraju.

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Głos oddało około 2,26 miliona osób, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością tego regionu - ogłosił regionalny rząd Katalonii, podając wyniki niedzielnego referendum. 8 procent było przeciwnych niepodległości regionu. Pozostałe głosy były nieważne.

Loża prasowa 1.10.2017

Prezydenckie projekty ustaw dotyczących zmian w sądownictwie i referendum niepodległościowe w Katalonii to główne tematy magazynu "Loża prasowa". Goście programu: Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"), Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Magdalena Rigamonti ("Dziennik Gazeta Prawna") i Piotr Semka ("Do Rzeczy") rozmawiali o interwencji policji na ulicach i w lokalach wyborczych w Katalonii oraz o tym, co może oznaczać wynik nieuznawanego przez Madryt głosowania. Ponadto tematem rozmów była prezydencko-rządowa walka o kształt reformy wymiaru sprawiedliwości.

Premier Hiszpanii: nie było żadnego referendum. Setki rannych

- To była strategia wymierzona w prawo i demokrację - oświadczył premier Hiszpanii, Mariano Rajoy. - 844 osoby zostały ranne w niedzielę w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii - poinformował regionalny rząd tego autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwoje ludzi przebywa w poważnym stanie w szpitalach w Barcelonie.

Literacka Nagroda Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza

O godzinie 20 rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której poznamy tegorocznego zwycięzcę Literackiej Nagrody Nike. O miano najlepszej książki walczy siedem pozycji. W finale znalazły się dwie powieści, dwa tomy poetyckie, dwa zbiory esejów i jeden reportaż.