Najnowsze

Najnowsze

Niemal rozjechał pieszą, stracił prawo jazdy

Deszcz i mrok. Kierowca samochodu osobowego mknie po dwupasmówce w centrum Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) i nie zatrzymuje się na przejściu dla pieszych, po którym przechodzi kobieta. Policjanci są pewni: gdyby nie jej refleks doszłoby do tragedii. Kierowca stracił prawo jazdy.

Bombowiec strategiczny i myśliwce USA nad Półwyspem Koreańskim

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

"Bezpośrednia zemsta ministra Macierewicza"

Tu jest realizowany scenariusz pisany w Moskwie i to jest smutne - tak Marek Sawicki z PSL komentował we "Wstajesz i wiesz" zatrzymanie byłego szefa Kontrwywiadu Wojskowego generała Piotra Pytla. Poseł PO Krzysztof Brejza dodawał, że sprawa ma związek z reportażem programu "Superwizjer" wyemitowanym w sobotę w TVN24.

Strach ma oczy Macierewicza

Andrzej Duda w orędziu mówi o silnej armii. Dla niektórych może to być banał, ale w kontekście napięcia na linii prezydent-minister obrony to wyraźny sygnał, w którą stronę powinno iść wojsko. Antoni Macierewicz wyciąga rękę w kierunku prezydenta i proponuje zmiany w systemie dowodzenia. A wszystko dzieje się wtedy, kiedy na Nowogrodzkiej mówią o rekonstrukcji.

Wymiana premiera jednak możliwa

Czy Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło? Temat rekonstrukcji z wyraźną zmianą odżył na nowo, kiedy na stole pojawiła się propozycja wymiany premiera. To, że taka propozycja padła, oficjalnie potwierdza rzeczniczka PiS.

Szyszko sprzeciwia się Kaczyńskiemu

Podczas gdy szef PiS daje zielone światło dla zakazu hodowania zwierząt na futra, minister środowiska jest zdecydowanie innego zdania. Według niego futra zwierząt są "dobrym produktem". Czy to oznacza wojnę na linii Szyszko-Kaczyński?

Saakaszwili wzywa na nowy Majdan

Najpierw został zatrzymany przez ukraińską policję, potem uwolnili go jego zwolennicy. Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, chce uwolnić Ukrainę spod rządów Petra Poroszenki i wzywa ludzi na Majdan. Do rewolucji.

"Dopasowuje się personalia do zadań"

Po dwóch latach jest bilans, jest zastanawianie się nad tym, jakie zadania są na następne dwa lata i do tych zadań dopasowuje się personalia - podkreślał w "Jeden na jeden" wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując plany rekonstrukcji rządu. We wtorek pojawiła się informacja, że na stanowisku premiera Beatę Szydło miałby zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Wymiar sprawiedliwości musi wrócić do narodu"

- To są kolejne demonstracje o charakterze politycznym sędziów. Uważam, że to jest dowód na to, że jest choroba, którą trzeba uzdrowić i naprawić sytuację w wymiarze sprawiedliwości - przekonywał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w środę w dogrywce "Jeden na jeden", pytany o sprzeciw sędziów wobec zmian zaprowadzanych przez PiS.

Generał Pytel zatrzymany. Były szef kontrwywiadu usłyszy "zmieniony zarzut"

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała rezerwy Piotra Pytla. Były szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w trwającym w jego sprawie śledztwie - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Zarzuty wobec generała dotyczą przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia kontaktów ze służbą obcego państwa, a dokładnie - rosyjską FSB.

"Wymiar sprawiedliwości musi wrócić do narodu"

- To są kolejne demonstracje o charakterze politycznym sędziów. Uważam, że to jest dowód na to, że jest choroba, którą trzeba uzdrowić i naprawić sytuację w wymiarze sprawiedliwości - przekonywał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w środę w dogrywce "Jeden na jeden", pytany o sprzeciw sędziów wobec zmian zaprowadzanych przez PiS.

Mąż prezydent Warszawy złożył zeznania

Na ten moment członkowie komisji weryfikacyjnej czekali od dawna. Na posiedzeniu komisji stawił się mąż prezydent Warszawy, Andrzej Waltz. Hanna Gronkiewicz-Waltz nadal konsekwentnie odmawia przyjścia. Chodzi o kamienicę przy ulicy Noakowskiego 16, do której Andrzej Waltz nabył część praw po śmierci swojego wuja. A wraz z nią - jak się teraz okazuje - szereg kłopotów.

PiS zmienia ordynację i sądy. Ostatnie poprawki

W Sejmie dzieją się bardzo ważne rzeczy, których nie tracimy z pola widzenia - bo zmiany, punkt po punkcie przegłosowywane przez Prawo i Sprawiedliwość - dotyczą istotnych spraw: ordynacji wyborczej i Sądu Najwyższego. Spraw, które powoli są na ukończeniu.

"Dopasowuje się personalia do zadań"

Po dwóch latach jest bilans, jest zastanawianie się nad tym, jakie zadania są na następne dwa lata i do tych zadań dopasowuje się personalia - podkreślał w "Jeden na jeden" wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując plany rekonstrukcji rządu. We wtorek pojawiła się informacja, że na stanowisku premiera Beatę Szydło miałby zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Piloci odmawiają lotów z imigrantami

Niemieccy piloci odmawiają lotów z deportowanymi imigrantami. Informacje ujawniają sami Niemcy, i podają, że z powodu sprzeciwu pilotów wstrzymano już 222 loty z Afgańczykami. Sprawa budzi kontrowersje, podobnie jak program dobrowolnych powrotów, które niemiecki rząd chce finansować.

Efekty "czystki" w sądach. Prezes z wyrokiem i postępowaniem dyscyplinarnym

Minister Zbigniew Ziobro jednego dnia wymienił 11 prezesów śląskich sądów - w tym także tego, który w Żorach kierował drugim najbardziej sprawnym sądem w Polsce. Błyskawicznie mianował też kolejnych prezesów - między innymi sędzię skazaną prawomocnie w postępowaniu dyscyplinarnym za mobbing. - Powołane osoby wiedzą, że wszystko zawdzięczają tym, którzy je na te stanowiska wskazali - ocenił rzecznik KRS Waldemar Żurek w "Czarno na białym" TVN24.

Protesty przed czytaniem prezydenckich ustaw. "Mam 81 lat, chcę umrzeć w wolnej Polsce"

Po raz kolejny w wielu polskich miastach odbyły się we wtorek manifestacje w obronie niezależności polskich sądów, czyli tak zwane "łańcuchy światła". Protesty miały miejsce między innymi w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. - Przeżyłam komunę - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji. - Mam 81 lat i ja chcę umrzeć w wolnej Polsce - dodawała.

Prezydent Kosowa: mój kraj jest dyskryminowany

Prezydent Hashim Thaci wezwał misje międzynarodowe stacjonujące w kraju, aby opuściły Kosowo. Oskarżył społeczność międzynarodową o dyskryminację Kosowa w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych oraz w procesie akcesji do Unii Europejskiej.

Brzemienna w skutki decyzja Trumpa w sprawie Jerozolimy. "Przekroczenie czerwonych linii"

Prezydent Donald Trump wygłosi w środę przemówienie w sprawie swojej decyzji o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Jak dodała, jego stanowisko w tej sprawie jest "dość stałe". Trump ogłosi także decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Zapowiedzi te już budzą sprzeciw części przywódców arabskich.

Kaczyński: ja i mój brat uważaliśmy się za kontynuatorów myśli Piłsudskiego

"Mój świętej pamięci brat, pytany o to, jak by się zachował w maju 1926 roku, gdyby żył w tamtej epoce, zwykł odpowiadać, że opowiedziałby się po stronie Piłsudskiego ze względu na skalę zagrożeń i ówczesne tendencje w polityce europejskiej" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników koncertu w 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

Argument siły

Resort Zbigniewa Ziobry zapowiada kadrowe przyspieszenie. Coraz więcej zwolnień, coraz większy jest jednak też sprzeciw zwalnianych prezesów, którzy chcą wiedzieć, za co dostają dymisję, bo - bez tego jak tłumaczą - czują się napiętnowani. Szczególnie, gdy ich zwolnienie zbiega się z aresztowaniem innych osób - jak na przykład w Krakowie. Była już szefowa tamtejszego Sądu Okręgowego chce teraz pozwać ministra za naruszenie jej dobrego imienia. Każdy przypadek może być inny, ale nawet nie o same dymisje chodzi, a o ich sposób i rzeczywiste powody.

Plan Ziobry

Jest pospieszna wymiana sądowych kadr zamiast przyspieszenia pracy sądów, czyli tego na co tak zwani zwykli obywatele najbardziej czekają i co w dużej mierze wpływa na postrzeganie sądów jako nieprzyjaznych ludziom. Ale o rozwiązaniach tych problemów w ustawach prezydenta i PiS nie ma mowy. Te pomysły pojawiły się ostatnio w ministerialnym projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zasadniczo trudno się z nimi nie zgodzić, pytanie jednak o to, jak teoria przełoży się na praktykę, bo raczej żadne przepisy nie pomogą, jeśli będą instrumentalnie traktowane, czego sam minister Ziobro dał już nie raz dowiódł.

Nocna zmiana

Pokażemy, co już dzieje się w sądach po tym, jak większą władzę nad nimi przejął minister Zbigniew Ziobro, czyli sprawdzamy, jaki jest efekt jedynej z trzech sądowych ustaw PiS, której prezydent Andrzej Duda w lipcu nie zawetował. Przyspieszenia spraw, co jest jedną z największych bolączek sądownictwa, na razie nie ma, jest za to pospieszna wymiana szefów sądów - faksem, w weekend, bez podania przyczyn. Tak minister jednego dnia wymienił 11 prezesów na Śląsku, w tym też tego, który w Żorach kierował drugim najbardziej sprawnym sądem w Polsce. Po tej błyskawicznej czystce równie ciekawe jest to, kogo na miejsce zwolnionych Zbigniew Ziobro powołuje.