Najnowsze

Najnowsze

Komorowski sześć razy, Duda raz. Prezydenci stosują "kontrolę następczą"

To nie pierwszy raz, gdy prezydent podpisuje ustawę i kieruje ją albo jeden z jej przepisów do sprawdzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Prawnicy nazywają ten mechanizm kontrolą następczą. Najczęściej po ten tryb sięgał prezydent Bronisław Komorowski - skorzystał z niego sześciokrotnie. Andrzej Duda wykorzystał tę możliwość po raz pierwszy, właśnie przy nowelizacji ustawy o IPN.

Zagraniczna prasa o podpisaniu ustawy o IPN. "Duda przekreślił możliwość negocjacji"

- Przez brak umiaru można osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego - pisze niemiecki dziennik "Die Welt", komentując działania polskich władz w sprawie ustawy o IPN. Jej podpisanie przez prezydenta skomentował szereg zagranicznych mediów. "Andrzej Duda przekreślił możliwość negocjacji politycznych, na które w ostatnich dniach liczyły Stany Zjednoczone i Izrael" - zaznacza "Washington Post". #PisząoPolsce.

Europarlament odwołał Czarneckiego

"Dziś to jestem ja, jutro możesz to być ty" - przekonywał Ryszard Czarnecki na ulotkach przekazywanych europosłom. Apelował, by wstrzymali się od głosu w czasie głosowania nad odwołaniem go z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a gdy zasady głosowania zostały zmienione - do opowiedzenia się przeciw. Te zabiegi mu nie pomogły. Za jego usunięciem opowiedziały się największe frakcje polityczne w europarlamencie. Czarnecki stracił stanowisko.

Komisja etyki nie rozpatrzyła wniosku o ukaranie Kaczyńskiego

Z powodu nieobecności posła Kukiz'15 Grzegorza Długiego, wchodzącego w skład komisji etyki poselskiej, komisja nie rozpatrzyła wniosku byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru o ukaranie posła PiS Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedź o "zdradzieckich mordach" i "kanaliach".

"Będziemy dalej stali ramię w ramię"

Stany Zjednoczone będą dalej stały ramię w ramię z Japonią, Koreą Południową i innymi sojusznikami, dążąc do rozbrojenia nuklearnego na Półwyspie Koreańskim – zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence, który przebywa z oficjalną wizytą w Tokio.

13-miesięczne dziecko z siniakami trafiło do szpitala. Zatrzymano 38-latka

Prokuratura Rejonowa w Szczecinku bada sprawę uszkodzenia ciała 13-miesięcznego chłopca. Dziecko było pod opieką przyjaciela matki. Kiedy kobieta wróciła do domu i zobaczyła stan niemowlaka, zabrała go do szpitala. Lekarze, podejrzewając pobicie, wezwali policję. Zatrzymano pijanego 38-latka. W środę ma zostać przesłuchany.

Trzy sukcesy i porażka w jednym locie. Wielka rakieta może wiele zmienić

Dlaczego pierwszy lot Falcon Heavy jest tak ważny i przełomowy? Nowa rakieta Elona Muska jest zaliczana do kategorii "superciężkich". Takie pozwolą ludzkości wrócić do wysyłania dużych statków na Księżyc i dalej. Jednocześnie Falcon Heavy jest w znacznej mierze pojazdem wielokrotnego użytku i ma być drastycznie tańsza od konkurencji. Otwiera to pole do budowy prywatnych stacji kosmicznych czy kosmicznego górnictwa i przyśpieszy drogę SpaceX na Marsa.

"Dziennikarze będą przestępcami". Konstytucjonalista o ustawie o IPN

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wyłącza spod penalizacji działalność artystyczną i naukową, ale to sąd będzie musiał ustalić, kto jest naukowcem czy artystą - zwrócił uwagę konstytucjonalista doktor Ryszard Piotrowski we "Wstajesz i wiesz". - Dziennikarze będą przestępcami, dlatego że ustawa dziennikarzy nie wyłącza - dodał.

Koszmarna noc w Krakowie. W trzech pożarach zginęły trzy osoby

Najpierw pożar wybuchł w jednym z mieszkań przy ulicy Królewskiej. Ewakuowano osiem osób, w tym dziecko. Mężczyzny, pomimo podjętej reanimacji, nie udało się uratować. Do kolejnych pożarów strażacy wzywani byli kilka godzin później. W zadymionych mieszkaniach znaleźli zwęglone zwłoki.

Tak powstał gigantyczny karambol. Nie wszystkim udało się uciec

Oto jak tworzył się karambol z udziałem ponad siedemdziesięciu pojazdów. Departament transportu w amerykańskim stanie Iowa upublicznił nagranie z jednej z przydrożnych kamer, która w poniedziałek filmowała, co działo się na międzystanowej trasie numer 35. W serii wypadków zginęła jedna osoba. Po pierwszej stłuczce na zaśnieżonej i oblodzonej drodze samochodom na początku udawało się wyhamować. Ruch na międzystanowej trasie był jednak duży, a widoczność fatalna. Kierowcy kolejnych nadjeżdżających pojazdów ratowali się przed zderzeniem zjeżdżając na pobocze - a nawet na położoną z prawej strony trasy drogę lokalną. Miejsca robiło się jednak coraz mniej, a wtedy zaczęły nadjeżdżać ciężarówki z naczepami i furgonetki. W karambolu uczestniczyło w sumie ponad siedemdziesiąt pojazdów. Jednej z kobiet rannych w zderzeniu nie udało się uratować.

"Błaszczak może siedzieć gdzie chce, a le Macierewicz nadal jest na Klonowej"

Za Błaszczaka jest większa czystka, niż gdy Antoni Macierewicz przyszedł po mnie - podkreślał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl. Poseł PO komentował zmiany, do jakich dochodzi w MON pod rządami nowego ministra. Jako kompromitację ocenił fakt, że Błaszczak nie mógł wprowadzić się do siedziby ministerstwa, gdzie nadal urzęduje Macierewicz.

"Tracimy ostatniego wielkiego sojusznika"

- Obawiam się, że po 27, po 28 latach świetnych relacji wchodzimy w taką fazę, w której skłóceni z Europą, pogarszamy swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował w "Jeden na jeden" wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jak dodał, czyni to "ekipa, która miała być proamerykańska, która czuła się niemalże partnerem Donalda Trumpa, więc dzieje się bardzo źle".

Napięcie na Zachodnim Brzegu nie maleje

Palestyński napastnik, który zaatakował nożem strażnika przy wjeździe na teren żydowskiego osiedla na północ od miasta Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu, został zabity.

Trump chciałby wojskowej parady. Nie wszyscy są zachwyceni

Amerykański prezydent Donald Trump chce zorganizowania parady wojskowej, której celem byłoby zamanifestowanie militarnej potęgi USA - podał we wtorek Biały Dom. Według mediów miałaby się ona odbyć 4 lipca, gdy w USA obchodzi się Święto Niepodległości.

"Błaszczak może siedzieć gdzie chce, ale Macierewicz nadal jest na Klonowej"

Za Błaszczaka jest większa czystka, niż gdy Antoni Macierewicz przyszedł po mnie - podkreślał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl. Poseł PO komentował zmiany, do jakich dochodzi w MON pod rządami nowego ministra. Jako kompromitację ocenił fakt, że Błaszczak nie mógł wprowadzić się do siedziby ministerstwa, gdzie nadal urzęduje Macierewicz.

"Tracimy ostatniego wielkiego sojusznika"

- Obawiam się, że po 27, po 28 latach świetnych relacji wchodzimy w taką fazę, w której skłóceni z Europą, pogarszamy swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował w "Jeden na jeden" wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jak dodał, czyni to "ekipa, która miała być proamerykańska, która czuła się niemalże partnerem Donalda Trumpa, więc dzieje się bardzo źle".

Syryjskie media: kolejny izraelski akt agresji

Wojsko izraelskie rano ostrzelało ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja pod stolicą Syrii, Damaszkiem - poinformowały syryjskie media państwowe, powołując się na źródła w rządzie. Jak dodano, syryjska armia zdołała zestrzelić w locie część pocisków.

Verhofstadt ofiarą fryzjerskiego żartu Junckera

Tuż przed wtorkową debatą w Parlamencie Europejskim przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pozwolił sobie na żart kosztem Guya Verhofstadta - lidera Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) i głównego negocjatora w sprawie brexitu. Juncker postanowił poprawić fryzurę swojemu współpracownikowi. Jak widać na zdjęciach, belgijski polityk nie był szczególnie z tego zadowolony.

Pytania o przyszłość Ryszarda Czarneckiego

Czy to koniec unijnej kariery Ryszarda Czarneckiego? Europoseł PiS, może pożegnać się ze swoją unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec polskiej koleżanki Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki teraz się broni, ale sprawa jest tak bulwersująca, że nawet drukowane ulotki mówiące że to zamach na wolność słowa mogą mu nie pomóc.

Reakcje po podpisaniu ustawy o IPN

Terminu nie ma, jest za to duża nadzieja ze strony Izraela, że ustawa zostanie skorygowana. Do czego namawia też amerykański Departament Stanu, który nie kryje rozczarowania podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.