Najnowsze

Najnowsze

"Potraktowano to szalenie poważnie". Pitera o reakcji europarlamentu na zdjęcia na szubienicach

Gdy zobaczyłam zdjęcia europosłów na szubienicach, poczułam się dość dziwnie i pomyślałam, że granice są przekraczane nieustannie - podkreśliła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 europosłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, której zdjęcie wraz z fotografiami innych eurodeputowanych PO zawieszono na atrapie szubienicy w czasie demonstracji narodowców w Katowicach. Jak dodała, w Parlamencie Europejskim potraktowano tę sprawę "szalenie poważnie". - Dostaliśmy pismo w sprawie pomocy przy ochronie naszych biur i rodzin - mówiła.

Wypił truciznę przed trybunałem. Śledczy: to cyjanek

Wstępne ustalenia z sekcji zwłok wskazują, że przyczyną śmierci Slobodana Praljaka było zatrucie cyjankiem potasu - poinformowali w piątek holenderscy śledczy. Praljak, jeden z dowódców wojska bośniackich Chorwatów, popełnił w środę samobójstwo na sali sądowej.

Tusk: klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii jest w Dublinie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że "klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie", i zapewnił o wsparciu Unii Europejskiej w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.

Miłość i śmierć

Myśliwi pod rządami zapalonego łowczego Jana Szyszki zyskali wiele przywilejów i liczą na jeszcze więcej. Choć, jak wynika z badań, coraz więcej Polaków nie akceptuje polowań. Dlatego Katarzyna Karpa-Świderek zapytała myśliwych, czy w XXI wieku zabijanie dzikich zwierząt jest ciągle potrzebne?

"Jak usta i zęby". Pekin się niepokoi, ale nie chce upadku reżimu Kima

Pogłębiający się kryzys na Półwyspie Koreańskim wywołuje zaniepokojenie w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, ale obawiają się eskalacji i wybuchu gorącego konfliktu. Władze w Pekinie nie zmieniają jednak polityki wobec Korei Północnej. Zaostrzają jedynie retorykę. Prawdopodobnie zaczęłyby działać bardziej stanowczo, gdyby postępowanie KRLD realnie zagroziło chińskim prowincjom lub podważyło pozycję Xi Jinpinga jako lidera – pisze w analizie "Stanowisko Chin wobec kryzysu północnokoreańskiego" Justyna Szczudlik, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Nic się nie stało

Historia spod Wadowic i przykład tego, jakie mogą być skutki prawa łowieckiego, które pozwala polować na czyimś prywatnym terenie. Myśliwi strzelali do kaczek, a trafili w dziecko jeżdżące konno. O mały włos nie doszło do tragedii, a mimo to prokuratura umorzyła śledztwo. Jan Piotrowski.

"Setki małych gwoździ i fajerwerk". Podejrzana paczka w pobliżu jarmarku

W podejrzanej paczce, znalezionej w piątek koło jarmarku bożonarodzeniowego w Poczdamie, były setki małych gwoździ i fajerwerk o znacznej mocy wybuchu - poinformował krajowy minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schroeter. Wcześniej podawano, że chodzi o ładunek wybuchowy bądź zapalający.

Dorn: wszystko utonie w awanturach, bałaganie i grotesce

Jest zagrożenie zamienienia poważnego aktu wolnych wyborów do samorządu w akt bałaganiarsko-groteskowy - skomentował Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach". Były marszałek Sejmu odniósł się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Jak stwierdził, "wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce", ale dodał jednocześnie, że jego zdaniem przy samych wyborach nikt nie będzie manipulował. Gośćmi pierwszej części programu byli Michał Wawrykiewicz, adwokat i Irena Kamińska, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

"Potraktowano to szalenie poważnie". Pitera o reakcji europarlamentu na zdjęcia na szubienicach

Gdy zobaczyłam zdjęcia europosłów na szubienicach, poczułam się dość dziwnie i pomyślałam, że granice są przekraczane nieustannie - podkreśliła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 europosłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, której zdjęcie wraz z fotografiami innych eurodeputowanych PO zawieszono na atrapie szubienicy w czasie demonstracji narodowców w Katowicach. Jak dodała, w Parlamencie Europejskim potraktowano tę sprawę "szalenie poważnie". - Dostaliśmy pismo w sprawie pomocy przy ochronie naszych biur i rodzin - mówiła.

"Wszystko utonie w awanturach, bałaganie i grotesce"

Jest zagrożenie zamienienia poważnego aktu wolnych wyborów do samorządu w akt bałaganiarsko-groteskowy - skomentował Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach". Były marszałek Sejmu odniósł się do proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Jak stwierdził, "wszystko utonie w awanturach, bałaganie, grotesce", ale dodał jednocześnie, że jego zdaniem przy samych wyborach nikt nie będzie manipulował.

Mit "oblężonej twierdzy" wciąż działa. Polityka zagraniczna w kampanii Putina

W grudniu oficjalnie rozpocznie się w Rosji kampania wyborcza przed zaplanowanymi na marzec 2018 roku wyborami prezydenckimi. Sztab wyborczy Putina wykorzysta napięcia w relacjach z USA i UE, budując atmosferę zagrożenia i przekonując o możliwej ingerencji w proces wyborczy. Jest to odpowiedź na obawy Rosjan, którzy w większości widzą w Putinie gwaranta bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej państwa rosyjskiego – pisze Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w analizie pod tytułem "Międzynarodowe aspekty kampanii wyborczej Władimira Putina".

Zgwałcił i zabił 20-letnią Japonkę. Były pracownik bazy USA skazany

Japoński sąd na Okinawie skazał w piątek na karę dożywotniego więzienia 33-letniego Kennetha Franklina Shinzato, byłego cywilnego pracownika bazy USA na tej wyspie, a wcześniej żołnierza korpusu piechoty morskiej USA (marines). Mężczyzna był oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie 20-letniej Japonki.

Ukraiński minister: nie słyszałem takiego potępienia ze strony polskiej

Powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością, nie tylko za stosunki ukraińsko-polskie, lecz przede wszystkim odpowiedzialnością wobec nas samych - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, odnosząc się do obecnych relacji między jego krajem i Polską. Skomentował również zniszczenie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

"Jakieś kryteria muszą być". Wiceszef MON o różnym traktowaniu weteranów

Jeżeli są dwie tak samo poszkodowane osoby, a jedna służyła w organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, na przykład w Informacji Wojskowej czy Wojskowej Służbie Wewnętrznej, a druga nie miała tej przeszłości, to powinno być kryterium rozstrzygające - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Komentował w ten sposób prace nad zmianą ustawy o weteranach wojskowych.

Weterani równi i równiejsi

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt zmian w systemie pomocy dla rannych na misjach zagranicznych. Według koncepcji MON o pierwszeństwo pobytu w Domu Weterana nie będą mogli ubiegać się ci zasłużeni żołnierze, którzy przed 1990 rokiem służyli choć jeden dzień służyli w wymienionych przez ministerstwo organach PRL. Wiceminister Obrony Narodowej w Tak Jest stwierdził, że nie widzi nic zdrożnego w tym, że żołnierz składa oświadczenie lustracyjne.

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Meghan Markle po raz pierwszy w nowej roli

Pomimo mrozu na ulicach Nottingham pojawiły się w piątek setki ludzi, by powitać księcia Harry'ego i jego narzeczoną Meghan Markle. Para odwiedziła miasto, aby wziąć udział w charytatywnym wydarzeniu z okazji Światowego Dnia Aids. To ich pierwsze oficjalne wspólne wyjście od czasu ogłoszonych w poniedziałek zaręczyn.