Najnowsze

Najnowsze

Komisja Europejska: do sprawy Polski odniesiemy się w środę

Komisja Europejska ostrożnie reaguje na dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy - relacjonował z Brukseli reporter TVN24 Maciej Sokołowski. Rzecznik Komisji Margaritis Schinas zapowiedział w poniedziałek, że instytucja ta odniesie się do sprawy Polski dopiero po środowym kolegium komisarzy.

Naloty straży granicznej na fabryki tytoniu

Nawet 1,2 miliona złotych mogłyby wynieść straty Skarby Państwa, gdyby dopiero co zarekwirowany nielegalny tytoń trafił na rynek. Straż graniczna zlikwidowała trzy profesjonalne linie do produkcji tzw. krajanki. Funkcjonariusze swoje działania udokumentowali i pochwalili się tym w sieci.

Prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych. Co zawiera ustawa?

Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zmiana zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom - to główne zapisy nowelizacji przepisów o ustroju sądów.

Le Monde: pierwszy akt niezależności prezydenta wobec prezesa PiS

Czy weto Andrzeja Dudy uspokoi polską ulicę? - pyta w pierwszym komentarzu po prezydenckiej zapowiedzi zablokowania dwóch ustaw o sądownictwie "Le Monde" w poniedziałkowe popołudnie. Francuski dziennik twierdzi, że Andrzej Duda w końcu pokazał niezależność - relacjonowała z Paryża korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

Przekonała prezydenta, mówiąc, że nie chce wracać do PRL. "Nie mam ochoty jeszcze raz"

Co sprawiło, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować dwie z trzech ustaw PiS w sprawie sądów? Jak sam powiedział, wpływ na niego miała "przede wszystkim" rozmowa z Zofią Romaszewską. To jedna z legend czasów PRL, która z poświęceniem broniła opozycjonistów przed komunistycznym wymiarem sprawiedliwości. Miała powiedzieć prezydentowi, że nie chce wracać do czasów i państwa, w którym "prokurator w zasadzie mógł wszystko".

Weto i co dalej? Możliwe scenariusze

Prezydenckie weto może odrzucić Sejm większością trzech piątych (60 procent) głosów, a jeżeli go nie odrzuci, ustawy przestają istnieć. Po ogłoszeniu w poniedziałek przez Andrzeja Dudę decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw pojawiają się pytania o "ciąg dalszy". Czy PiS-owi uda się zgromadzić większość niezbędną do odrzucenia weta? I czy w ogóle podejmie tę próbę, tym bardziej że prezydent zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw?

"Prezydent stanął po stronie światła. To wielki sukces Polaków"

- To wielki sukces nas Polaków, którzy pokazali, że nie jest im wszystko jedno, że potrafią zamanifestować swoją wolność - mówił dzisiaj w Katowicach sędzia Krystian Markiewicz, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, komentując decyzję Andrzeja Dudy. Równocześnie wyraził nadzieję, że prezydent zawetuje również trzecią ustawę.

Weto prezydenta Dudy najważniejszą wiadomością dnia w zachodnich mediach

W poniedziałek, tuż przed południem czasu polskiego, serwisy internetowe największych mediów w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały czytelników o zapowiedzi zastosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę weta w kwestii dwóch ustaw o sądownictwie przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Głównie miejsce w serwisach międzynarodowych poświęciła Polsce stacja CNN, brytyjskie BBC, agencja Bloomberg, dzienniki "Guardian" i "Financial Times". "The New York Times" uznał z kolei informację z Warszawy za najważniejszą w tamtym momencie w polityce międzynarodowej.

Co powiedział prezydent Andrzej Duda? Najważniejsze cytaty

Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. Wybraliśmy najważniejsze cytaty z przemówienia prezydenta.

"Tu mnie pan trochę zaszachował"

W tym tygodniu Tomasz Sianecki wywołał do odpowiedzi wieloletniego działacza i posła Platformy Obywatelskiej. Na 10 pytań z wiedzy o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach lipca 2007 roku odpowiada Rafał Grupiński.

Polska Kronika Faktowa 23.07.2017

Ekstradycja Edwarda Mazura, korupcja polityczna z aferą gruntową w tle, lisy vs. kaczki oraz gombrowiczowski pojedynek na miny. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 23.07.2017

W każdym odcinku Tomasz Sianecki i Marek Przybylik podróżują w czasie i cofają się dokładnie o 10 lat. W tym tygodniu przypominają najważniejsze wydarzenia z drugiej połowy lipca 2007 roku, a wśród nich między innymi tragiczny wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami we Francji, ale także planowane już wtedy zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

"Kanalie" i "zdradzieckie mordy". Wybraliście najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Wybuch emocji Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie zdobył 63 procent głosów i zdecydowanie zwyciężył w plebiscycie na najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl. Na drugim miejscu z 20 procentami głosów znalazł senator Jan Rulewski, który przyszedł na obrady w więziennym drelichu. Trzecie miejsce zajął książę George, który po wizycie z rodzicami w Warszawie spieszył się na samolot (7 procent głosów).

Szefostwo partii zjeżdża na Nowogrodzką

- Bez komentarza - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński dziennikarzom zgromadzonym przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, którzy prosili go o komentarz w sprawie prezydenckiego weta do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Do siedziby partii przy ulicy Nowogrodzkiej zjechali na naradę najważniejsi politycy PiS.