Najnowsze

Najnowsze

Szef Pentagonu: Zakładamy, że Bagdadi żyje. Ścigamy go

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział, że jego zdaniem przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi żyje. Wcześniej w lipcu niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że ma potwierdzone informacje o jego śmierci.

Lider Linkin Park nie żyje

Lider zespołu Linkin Park nie żyje - poinformował koroner Los Angeles. Dodał, że wygląda na to, że muzyk popełnił samobójstwo. Zwłoki znaleziono w domu muzyka w USA.

Pionierski przeszczep

To pierwszy na świecie tego typu zabieg przeprowadzony u dziecka. Lekarze przeszczepili 9-latkowi obie ręce. Chłopiec stracił wszystkie kończyny, gdy w wieku dwóch lat zachorował na sepsę.

Trzęsienie ziemi na wyspie Kos

Trzęsienie ziemi na greckiej wyspie Kos. Największe zniszczenia są w centrum miasta Kos, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów. Zginęły dwie osoby, są ranni. Wstrząsy dotknęły też wybrzeża Turcji.

Kto demonstruje?

Zdrajcy, ubecy, spacerowicze - mówi władza o tysiącach, które wyszły wczoraj na ulice kilkudziesięciu polskich miast. Obecna władza próbuje ich marginalizować i stygmatyzować. Kto pojawia się na manifestacjach?

Ekonomiści ostrzegają

Brak niezawisłości sądów w Polsce - to będzie poważny kłopot dla nie tylko Polaków, ale przedsiębiorców - ostrzega szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Mówią o tym także ekonomiści. Innego zdania jest wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Ubecy" i "zdrajcy"

Przyszli bronić niezależności sądów od polityków. Bronić wolnych sądów, czyli prawa do wolności w demokratycznym kraju. Tysiącami wyszli na ulice. Byli starsi, młodsi, studenci, uczniowie i rodziny z dziećmi. Ale dla wiceministra MSWiA w rządzie PiS to ubecy i zdrajcy. O słowach, które nie tylko mijają się z prawdą, ale po prostu są obraźliwe.

Jak rozpada się demokracja...

Zagraniczni dyplomaci w delikatnych słowach komentują to, co dzieje się w Polsce. Zachodnie media i dziennikarze są bardziej bezpośredni. Przysyłają do Polski kolejne ekipy reporterów. Niektórzy mówią wprost: chcą pokazać, jak rozpada się demokracja.

Świat jest "zaniepokojony"

Świat patrzy na Polskę i łapie się za głowę. Pyta, co nam się stało, że na własne życzenia żegnamy się z fundamentem wolności, czyli wolnymi sądami. Komisja Europejska wzywa do zatrzymania zmian i dialogu, a Stany Zjednoczone wyrażają zaniepokojenie, co w języku dyplomacji oznacza poważny sygnał.

Sondaż: ponad połowa Polaków chce weta

W poniedziałek spotkanie I prezes Sądu Najwyższego z prezydentem. Profesor Małgorzata Gersdorf po raz kolejny apeluje o to, aby prezydent nie podpisywał ustaw torpedujących niezależne sądownictwo w Polsce. Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować trzy ustawy wprowadzające zmiany w sądownictwie - tak uważa ponad połowa respondentów pytanych w sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

Debata w Senacie

Po ponad siedmiu godzinach debaty w Senacie nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym - indywidualne wystąpienia senatorów. Do głosu zapisało się wielu senatorów PO.

Tysiące ludzi przed Sejmem "na spacerze"

Tysiące protestujących na ulicach Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, w sumie w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Starci, młodsi i najmłodsi. Ale dla ministrów z rządu PiS, to - jak piszą z pogardą w internecie - ubecy, którzy wyszli na spacer, bo był ładna pogoda.

"Senatorze, jeszcze możesz!". I nazwisko po nazwisku

Przed budynkiem Senatu, gdzie trwa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym, w piątek wieczorem odbywa się protest przeciwników zmian w sądownictwie. Ludzie domagają się respektowania konstytucji i odrzucenia przez Senat ustawy przyjętej w czwartek przez Sejm. "Senatorze, jeszcze możesz" - skandują, dodając po kolei nazwiska senatorów PiS.

"Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego"

Nie chcę komentować słów Jarosława Kaczyńskiego z sejmowej debaty nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, bo musiałbym ich użyć, żeby właściwie je skomentować - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego i niekorzystnego dla Polski - dodał.

"Andrzej Duda, oddaj dyplom". Marsz do nadmorskiej rezydencji prezydenta

W czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim wielotysięczny tłum apelował do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie. Prezydenta nie było jednak w tym czasie w gmachu - nieoficjalnie wiadomo, że wypoczywa na Półwyspie Helskim. W piątek grupa protestujących wyruszyła do prezydenckiej rezydencji.

Armia USA przypadkowo zbombardowała siły sojusznika

W prowincji Helmand na południowym zachodzie Afganistanu armia USA przeprowadziła przez pomyłkę atak na sojusznicze siły afgańskie. Amerykanie przeprosili za incydent. W tej sprawie zostało wszczęto dochodzenie.

"Co dzień dociera do nas wołanie o pomoc od naszych polskich kolegów"

Polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy będą tańczyć, jak im się zagra" - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa. Wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie skrytykowali także prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego z Czech oraz Sądu Najwyższego Litwy i Rady Sędziowskiej.

Prawnicy Trumpa prześwietlają zespół specjalnego prokuratora

Prawnicy prezydenta USA Donalda Trumpa sprawdzają, czy nie dochodzi do konfliktu interesów w zespole prokuratora specjalnego Roberta Muellera. Prowadzi on śledztwo w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA i kontaktów otoczenia prezydenta z przedstawicielami Kremla.

Starcia w Jerozolimie. Policja użyła pałek i gazu łzawiącego

W Jerozolimie, po piątkowych modłach, doszło do starć muzułmanów z izraelską policją. Wierni protestowali przeciwko zainstalowaniu bramek z wykrywaczami metalu u wejść do miejsc świętych na Starym Mieście. Dwóch Palestyńczyków zostało zabitych, a kilkudziesięciu rannych.

"To nie będzie prezydentura obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom" #Słowosięrzekło

- To nie będzie prezydentura obaw i politycznego kunktatorstwa, obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom - zapowiadał w lutym 2015 roku w trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. - Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, byśmy zaczęli odbudowywać wspólnotę - dodawał w swoim wystąpieniu inauguracyjnym w sierpniu 2015 roku. #Słowosięrzekło

Zmiany w Białym Domu. Rzecznik podał się do dymisji

Prezydent USA Donald Trump powołał w piątek finansistę Anthony'ego Scaramucciego na dyrektora do spraw informacji Białego Domu. Wkrótce po ogłoszeniu tej decyzji agencja Associated Press podała, powołując się na anonimowe źródła, że dymisję złożył rzecznik Białego Domu Sean Spicer.

Safjan: możemy się spodziewać, że wyroki sądów będą wydawane na telefon polityczny

To ustawy ustrojowe o niezwykle głębokim znaczeniu - komentował w "Tak jest" wprowadzane przez PiS w sądownictwie Marek Safjan. - Zbliżają nas, a być może już nawet prowadzą wprost, do tego, że nasz system stanie się systemem autorytarnym. Bo system, w którym władza sądownicza, a zwłaszcza Sąd Najwyższy, podlega kontroli politycznej, przestaje być systemem demokratycznym - wskazywał były prezes Trybunału Konstytucyjnego i sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czy w Polsce zmieni się ustrój polityczny?

Senat zajmuje się uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona między innymi możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Gość programu Tak jest profesor Marek Safjan zaznacza, że tych ustaw nie można nazwać zwykłą reformą. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zmieniają one ustrój i oblicze systemu politycznego Polski.