Najnowsze

Najnowsze

W komisjach wyborczych mają być kamery

Do wyborów samorządowych czasu coraz mniej, a zadań coraz więcej. Kluczowe jest zorganizowanie transmisji z każdego lokalu wyborczego. Tu zaczynają się schody, bo oprócz sprzętu brakuje też pieniędzy, choć rząd gwarantuje, że będą. Jaki jest koszt, ilu kamer i jakiego sprzętu potrzeba?

Szydło nagrodziła... Szydło

Opozycja nie stroni od licznych komentarzy po tym, jak wyszło na jaw, że premier Beata Szydło tuż przed opuszczeniem gabinetu sama przyznała sobie spora premię. Wysoko nagrodziła też swoich ministrów. Prawo i Sprawiedliwość tematu unika jak ognia, za to chętnie wypowiadają się przeciwnicy polityczni tej partii, pytając, czy tak ma wyglądać tanie państwo.

Fatalne warunki pod K2

Po zakończeniu wyprawy na K2 przez Denisa Urubkę pada pytanie: kto teraz będzie atakował szczyt? Kto dołączy do Adama Bieleckiego? Jednym zdaniem, jaki jest dalszy los wyprawy? Najważniejsze jest, by było okno pogodowe. Tego cały czas nie ma, a to opóźnia wyprawę.

Zmiana szefa parlamentarnej grupy polsko-izraelskiej

Poseł PO Michał Szczerba został odwołany z funkcji przewodniczącego polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Zastąpił go poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Opozycja wskazuje na okoliczności, w jakich doszło do zmiany. O posiedzeniu grupy Kancelaria Sejmu poinformowała w godzinie jej rozpoczęcia, a nagle do składu grupy dopisało się kilkudziesięciu posłów PiS.

Ściśle jawne

Ta sama władza, która ogranicza dostęp do informacji publicznej, chce upubliczniać za to więcej informacji o majątku obywateli. I od tego kontrowersyjnego projektu, ustawy o jawności życia publicznego, zaczniemy. Dotyczy ona ponad miliona Polaków, którzy będą musieli składać oświadczenia majątkowe. Już nie tylko posłowie czy samorządowcy, ale też policjanci, strażacy, dyrektorzy szkół, bibliotek, przychodni oraz wszyscy pracownicy administracji publicznej z sekretarkami i sprzątaczkami włącznie. Zdaniem autorów ustawy chodzi o większą przejrzystość państwa. Zdaniem krytyków o większą kontrolę państwa nad obywatelami. Materiał Rafała Stangreciaka.

Wstyd się przyznać

Władza, która chce upubliczniać więcej informacji o majątku obywateli, sama ogranicza dostęp do informacji publicznej, czego najnowszy przykład mamy przy wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. Najpierw długo nie ujawniano kim są kandydaci, a teraz nie można się dowiedzieć, kto ich zgłosił. Zamiast obiecywanej przez PiS pełnej jawności jest pełno tajemnic i oczywiste w tej sytuacji pytanie - kto i co ma tu do ukrycia? O tym Artur Warcholiński.

"Wychodzimy z fazy konfliktu do fazy odbudowywania form porozumienia"

Jak już kurz nieporozumień opadnie, to uznamy, że więcej jest korzyści niż minusów. Dowiedzieliśmy się, że dotychczasowy dialog nie sięgnął pewnych warstw społeczeństwa - podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, komentując spór o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 dodał, że wypromujemy "Polskę, która nie boi się godnie przyznać do zbrodni, którzy nasi współrodacy mają na swoim koncie, ale nie pozwoli, żeby antypolonizmem bezkarnie w nas uderzano".

Amerykański generał: Rosja gra rolę podpalacza i strażaka

Szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel zarzucił we wtorek Rosji działania destabilizacyjne w ogarniętej wojną Syrii. - Rosja musi przyznać, że nie jest w stanie albo nie chce brać udziału w zakończeniu konfliktu - oświadczył.

"Wychodzimy z fazy konfliktu do fazy odbudowywania form porozumienia"

Jak już kurz nieporozumień opadnie, to uznamy, że więcej jest korzyści niż minusów. Dowiedzieliśmy się, że dotychczasowy dialog nie sięgnął pewnych warstw społeczeństwa - podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, komentując spór o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 dodał, że wypromujemy "Polskę, która nie boi się godnie przyznać do zbrodni, które nasi współrodacy mają na swoim koncie, ale nie pozwoli, żeby antypolonizmem bezkarnie w nas uderzano".

Miller: rządzący mówią do polskiego elektoratu, zagranica tego nie rozumie

Myślę, że głębokość protestu zagranicznego okazała się mocniejsza, niż przypuszczano - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, były premier i były przewodniczący SLD. - Teraz ambicją przedstawicieli rządu powinno być tylko to, żeby nie pogłębiać trudności, nie wywoływać kolejnych konfliktów - dodał.

Media: rodzina Putina zamieszana w pranie brudnych pieniędzy

Duńska i brytyjska prasa donosi, że członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa rzekomo wykorzystywali estońską filię duńskiego Danske Bank do prania pieniędzy, o czym zarząd banku miał wiedzieć z raportu sygnalistów (demaskatorów).

Katecheta wychowawcą klasy

Zgodnie z nowym rozporządzeniem minister edukacji Anny Zalewskiej, katecheci będą mogli być wychowawcami klas w publicznych szkołach. Zdaniem Justyny Samolińskiej z Partii Razem, to pogwałcenie zasady świeckiego państwa. "Nie ma możliwości, żeby osoba, reprezentująca Kościół Katolicki, nie przekładała tego na działalność wychowawczą" mówiła Samolińska. Według katechetki, dr Anety Rayzacher-Majewska z UKSW, "są oddolne sygnały, ze strony rodziców czy grona pedagogicznego, że bardzo chciano, żeby katecheci byli wychowawcami".

Miller: rządzący mówią do polskiego elektoratu, zagranica tego nie rozumie

- Myślę, że głębokość protestu zagranicznego okazała się mocniejsza, niż przypuszczano - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, były premier i były przewodniczący SLD. - Teraz ambicją przedstawicieli rządu powinno być tylko to, żeby nie pogłębiać trudności, nie wywoływać kolejnych konfliktów - dodał. W drugiej części programu gośćmi byli Barbara Grabowska-Moroz i Ryszard Kalisz.

Separator powodem uszkodzenia prezydenckiej limuzyny

To jeden z tych separatorów, które zostały tam zamontowane dawno temu - wyjaśniał Michał Pyclik, rzecznik krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Separator oddzielający pas jezdni od torowiska tramwajowego na jednym z mostów w Krakowie był powodem uszkodzenia opony w limuzynie, którą podróżowała para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Sejmowa komisja zgadza się na zatrzymanie Gawłowskiego

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych we wtorek zarekomendowała Sejmowi wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Parlamentarzysta jest podejrzewany między innymi o przyjęcie łapówki. Gawłowski wielokrotnie zapewniał, że jest niewinny, a śledztwo ma charakter polityczny.

Premier: skład zmian personalnych w resortach - w najbliższych tygodniach

Dokonuję przeglądu stanowisk wiceministerialnych - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Premier podczas wizyty w Poznaniu potwierdził, że "zredukuje stanowiska wiceministrów", a projekt zmian personalnych i finansowych przedstawi w najbliższych tygodniach. Szef rządu odniósł się również do kwestii budżetu na organizację wyborów samorządowych.

Bezcenne i niegotowe myśliwce w Syrii. Zagadkowy ruch Rosjan

Pod koniec minionego tygodnia do sieci trafiły zdjęcia, mające przedstawiać dwóch niecodziennych gości w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Syrii. Charakterystyczne kształty wskazywały jednoznacznie, że są to najnowocześniejsze samoloty Rosji - myśliwce Su-57. Teraz ich obecność w Syrii potwierdził izraelski satelita. Nie do końca jednak wiadomo, w jakim celu tam się znalazły.

Biegli w sprawie nożownika ze Stalowej Woli: niepoczytalny

Biegli, którzy zbadali nożownika ze Stalowej Woli, uznali, że jest on niepoczytalny. Konrad K. w październiku 2017 roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, jedna z nich zmarła. Opinia biegłych budzi jednak wątpliwości prokuratury, która zamierza jeszcze ich przesłuchać.

Mocarstwa zażądały rozejmu, walki trwają. Zginęło dziecko

Walki między stronami konfliktu oraz ostrzał Wschodniej Guty, rebelianckiej enklawy na wschód od Damaszku, uniemożliwiają dotarcie z pomocą do ponad tysiąca rannych i chorych osób - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w bombardowaniach zginęło dziecko.

Timmermans: oczekujemy reakcji strony polskiej. Wiceszef MSZ: my - bezstronnej oceny

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podziękował za dialog z Polską, podkreślił jednak, że musi on przynosić rezultaty. Z kolei reprezentujący nasz kraj wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował do państw członkowskich Unii o bezstronność. We wtorek w Brukseli na forum ministrów do spraw europejskich państw Unii Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce.