Najnowsze

Najnowsze

Turcja wysłała dodatkowe wsparcie wojskowe do Syrii

Turcja wysłała w środę nowe wojskowe wsparcie do północnej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zdaniem organizacji to przygotowania do operacji mającej na celu przejęcie regionów kontrolowanych przez Kurdów.

Bundestag zatwierdził przeniesienie samolotów z Turcji

Znaczną większością głosów Bundestag zatwierdził w środę decyzję niemieckiego rządu o przeniesieniu wspierającego walkę z tak zwanym Państwem Islamskim lotniczego kontyngentu Bundeswehry z bazy Incirlik w Turcji do Jordanii.

"Państwo w państwie. Pod skrzydłami ministra Szyszki robią, co chcą"

- Ta grupa, która w tej chwili rządzi, uderza w całe leśnictwo i Lasy Państwowe za to zapłacą - twierdzi były wiceminister środowiska Radosław Gawlik. Jego zdaniem polskie lasy są przesadnie eksploatowane. Drzewa są wycinane, bo to przynosi pieniądze. Lasy Państwowe to miliony hektarów, miliardy złotych i największy leśny biznes w Europie. Materiał "Czarno na białym".

Wojsko: dżihadyści wysadzili w powietrze Wielki Meczet w Mosulu

Otoczeni przez siły irackie we wschodniej części Mosulu dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wysadzili w powietrze wielki meczet al-Nuri - podało w środę irackie wojsko. To tam przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

"Wierzcie mi, wizyta się odbędzie"

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział w środę, że prezydent USA Donald Trump złoży zaplanowaną wizytę państwową w Londynie, choć jej termin nie został jeszcze ustalony. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że wizyta została odwołana.

Theresa May: od Brexitu "nie ma odwrotu"

Brytyjska premier Theresa May mówiła w środę o "determinacji jej rządu" dotyczącej zapewnienia Brytyjczykom "lepszej przyszłości". Lider opozycji Jeremy Corbyn ocenił jednak, że przedstawiony program wskazuje na to, że rządowi "skończyły się pomysły".

Robot za sterami

Za sterami samolotu siedzi nie pilot, a robot. Brzmi kosmicznie i tak też wygląda, ale to nie fikcja, a rzeczywistość. Na razie eksperymentalna i na symulatorze, ale kto wie czy za kilka lat nas to nie czeka.

Ratownicy na fali

Ratownicy pilnie poszukiwani, i to w całej Polsce. Z roku na rok jest ich coraz mniej, ale tak źle jeszcze nie było, a to może źle wróżyć tegorocznym wakacjom nad wodą. W zeszłym roku utonęło w Polsce ponad pół tysiąca ludzi, od marca tego roku już 90. Praca jest, ale chętnych brak.

Prezydent mianował nowych ambasadorów

Poganiał go prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Witold Waszczykowski przyspieszył więc z nominacjami w dyplomacji, ale kiedy dodał gazu, nominacje złapały poślizg. Prezydent w końcu je podpisał, ale decyzje przyćmiła polityczno-dyplomatyczna wymiana ciosów.

Spór o reformę edukacji

Sprawa referendum edukacyjnego wydaje się być przesądzona, ale nauczyciele i rodzice nie poddają się i protestują przed Sejmem. Chcą cofnięcia reformy minister Zalewskiej. Na razie PiS chce sprawę skierować do komisji, ale niewykluczone, że wkrótce trafi ona do kosza - a razem z nią milion podpisów pod wnioskiem.

Komisja przesłuchała Michała Tuska

Trudne siedem godzin Michała Tuska przed komisją Amber Gold. Syn byłego premiera odpowiadał na pytania posłów, bo pracował dla linii OLT Express, gdzie inwestorem była firma Marcina P. Michał Tusk nie krył, że zeznaje, bo ma takie a nie inne nazwisko. Przyznał, że wiedział, że "Amber Gold to lipa".

Odświeżona ekipa Macrona. Zmiany w kilku resortach

Nicole Belloubet jako nowa minister sprawiedliwości, Florence Parly - minister sił zbrojnych, Stephane Travert - minister rolnictwa i Nathalie Loiseau - minister do spraw europejskich dołączyli w środę do drugiego rządu Francji za prezydentury Emmanuela Macrona.

Policjant zaatakowany nożem na lotnisku

Atak na policjanta, do którego doszło w środę na międzynarodowym lotnisku w mieście Flint w amerykańskim stanie Michigan, mógł mieć podłoże terrorystyczne - podała agencja AP, powołując się na źródła w organach ścigania

Kto walczy w obronie Puszczy Białowieskiej?

Do wrogów, z którymi - jak mówił dyrektor - Lasy Państwowe sobie poradzą, zaliczyć można teraz ekologów z Greenpeace i fundacji Dzika Polska, którzy przypięli się do drzew w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej. Domagają się wstrzymania wycinek starego drzewostanu. Zdaniem resortu środowiska, protest aktywistów to "atak na ministerstwo i rząd Prawa i Sprawiedliwości". Kim są ludzie, którzy ten - zdaniem ministra - atak prowadzą sprawdza Magdalena Gwóźdź.

Była działaczką Frontu Narodowego, zakochała się w mieszkańcu "dżungli"

Zaledwie kilka lat temu Beatrice Huret roznosiła ulotki wrogo nastawionego do imigrantów Frontu Narodowego. Przypadek sprawił, że pewnego dnia trafiła do "dżungli" - owianego złą sławą dzikiego obozowiska w Calais. Tam poznała Mokhtara - byłego nauczyciela, który uciekł z rodzinnego Iranu. Zakochała się bez pamięci i pomogła mu dostać się do Wielkiej Brytanii. Teraz grozi jej więzienie.

W puszczy

Pokażemy, jak konflikt o Puszczę Białowieską podzielił mieszkańców terenów z nią sąsiadujących. Ludzi, którzy ten najstarszy w Europie naturalny las znają najlepiej, którzy związani są z nim często od pokoleń i których całe życie toczy się właśnie wokół tych drzew. Rozmawiał z nimi Piotr Czaban.

Leśne państwo

W poprzednim reportażu leśnik z Puszczy Białowieskiej mówił niemal ze łzami w oczach, że dziś nie wyciąłby już żadnego drzewa, ale zupełnie co innego mówią leśnicy z Lasów Państwowych. W tej walce o Puszczę to potężny sojusznik ministra Szyszki, bo lasy to aż 1/3 Polski. Miliony hektarów, miliardy złotych i największy leśny biznes w Europie. Choć leśnicy nie lubią tego określenia, liczby, które pokaże Artur Warcholiński, mówią same za siebie. Leśne państwo - to jak państwo w państwie.

Środowisko ministra

Lasy Państwowe to niejedyny potężny sojusznik ministra Szyszki. Ministra, który znany jest między innymi z tego, że ma problemy z wypełnieniem prostych oświadczeń majątkowych, co jest o tyle ciekawe, że jego polityczna kariera wskazuje raczej, że jest człowiekiem bardzo dobrze kalkulującym. Wprawdzie ma wielu wrogów, ale ma też dwóch silnych sprzymierzeńców - prezesa Kaczyńskiego i ojca Rydzyka. Jak bardzo dodaje mu to pewności siebie, pokazuje historia ze słynną już "córką leśniczego”. Cyprian Jopek.