Najnowsze

Najnowsze

Premier w PE o walce z postkomunizmem

Zmiany w sądach to ostateczna rozprawa z postkomuną - przekonują autorzy reformy i twierdzą, że wśród sędziów Sądu Najwyższego byli tacy, którzy orzekali w procesach opozycjonistów w stanie wojennym. To fakt - stąd teraz pytania: czyj był grzech pierworodny, którzy wykorzystali politycy PiS i dlaczego za błędy niektórych zapłacą wszyscy.

Tureccy dziennikarze skazani na lata więzienia

Turecki sąd skazał sześciu dziennikarzy na kary od 8 do 10,5 lat więzienia za współpracę z gazetą powiązaną z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według tureckich władz stał za próbą przewrotu w lipcu 2016 roku.

Dalszy spór o ustawę o IPN

Wspólna deklaracja miała pogodzić zwaśnione strony. Jednak zamiast zgody mamy koleją burzę i pytania o zysk Polski po zmianie ustawy o IPN i o autorstwo dokonanych zmian. Do politycznej układanki jedni wciągają Mosad, inni niezmiennie i wciąż nieproporcjonalnie przypominają polskie zbrodnie na Żydach.

Wiceminister sprawiedliwości mówi o anarchii

Teraz każda decyzja profesor Małgorzaty Gersdorf, wyznaczony przez nią skład sędziowski i wydany przez niego wyrok będzie przejawem anarchii - to mocny głos wiceministra sprawiedliwości. Pierwszej prezes Sądu Najwyższego bronią przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych. Wcześniej protestowali przeciw innym zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Bezskutecznie.

Pierwsza emerytka czy pierwsza prezes?

Czy jest pierwszą emerytką Sądu Najwyższego, czy wciąż jego prezesem? Kolejny dzień od wejścia w życie nowej ustawy to pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi. Małgorzata Gersdorf przyjmowała gości z zagranicy, prezydent słał listy do sędziów, a politycy obu stron wciąż deklamują partyjne regułki. Tylko reguły tej gry wciąż tak wyraźne jak wzrok Temidy.

Pilot zginął w katastrofie myśliwca MiG-29

Świadkowie twierdzą, że w ostatnich chwilach lotu pilot walczył, aby myśliwiec nie runął na ich domy. Potem próbował się ratować, ale mimo użycia katapulty, nie przeżył wypadku. Nocą, 30 kilometrów od Elbląga rozbił się MIG-29. Do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy Ministerstwo Obrony Narodowej uziemiło wszystkie takie maszyny.

Brazylia marnowała okazje. Półfinał dla Belgów

Mieli walczyć o Puchar Świata, a zabraknie ich nawet w strefie medalowej. W Kazaniu Brazylia szaleńczo próbowała odrobić straty, ale nie dała rady i przegrała z Belgią 1:2. Canarinhos jadą do domu już po ćwierćfinale, a to oznacza, że w Rosji pozostały tylko drużyny z Europy.

Polska "na prostej ścieżce do czołowej konfrontacji z państwami Unii Europejskiej"

-Jedno zdanie w wystąpieniu premiera mnie ucieszyło - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski o Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Zaznaczył jednak, że - jego zdaniem - Polska jest na prostej ścieżce do "czołowej konfrontacji z państwami Unii Europejskiej". Gośćmi drugiej części programu byli profesor Paweł Śpiewak i Barbara Labuda.

Premier Morawiecki wrócił z wizyty w Czechach

Premier Mateusz Morawiecki w piątek przed godziną 21 wrócił do Warszawy z wizyty w Karlowych Warach, gdzie spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem oraz wziął udział w rozmowach polskich i czeskich przedsiębiorców.

W Sejmie pięć ugrupowań. Ogromna przewaga PiS w sondażu

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na przełomie czerwca i lipca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 40-procentowe poparcie osób deklarujących udział w głosowaniu. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 16 procent osób, na Kukiz'15 - 8 procent, na SLD - 7 procent, a Nowoczesna uzyskałaby 5 procent - wynika z sondażu CBOS.

MiG-29 rozbił się pod Pasłękiem. Nagranie z monitoringu

W nocy z czwartku na piątek we wsi Sakówko niedaleko Pasłęka (województwo warmińsko-mazurskie) rozbił się wojskowy myśliwiec MiG-29. Pilot katapultował się, ale nie przeżył. Otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym widać, jak myśliwiec spada.

Czy będzie warszawska koalicja ruchów miejskich?

Kto zostanie prezydentem Warszawy? Ruchy miejskie wciąż prowadzą rozmowy - chcą wystawić wspólnego kandydata. Część organizacji już zawarła porozumienie, a Justyna Glusman, działaczka stowarzyszenie Ochocianie, wygrała prawybory. Na razie nie wiadomo, kogo wystawi stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. O przyszłości miasta i kandydatach na prezydenta Warszawy rozmawiali goście programu Tak Jest - Justyna Glusman i Jan Śpiewak.

Skopiował wpadkę Kariusa. W ćwierćfinale mundialu

Urugwaj przegrał 0:2 z Francją i po ćwierćfinale żegna się z rosyjskim mundialem. Przy drugim golu dla Francuzów potężną wpadkę zaliczył bramkarz Fernando Muslera, a piłkarscy kibice mogli przeżyć deja vu. Bardzo podobny kiks zobaczyli w majowym finale Ligi Mistrzów.

Tuż przed bramką, huknął nad nią. Francuzi mogą mówić o cudzie

Urugwaj przegrał z Francją 0:2 i na ćwierćfinale zakończył swoją przygodę w mistrzostwach świata. Rewelacyjnie spisująca się do piątkowego spotkania ekipa z Ameryki Południowej miała swoje okazje. Najlepszej nie wykorzystał Diego Godin, który fatalne pudło zaliczył jeszcze w pierwszej połowie.

"Jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą"

Na tydzień przed szczytem NATO prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, iż Amerykanie są "głupcami", że płacą za ochronę Niemiec i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

Najważniejsze, by chłopcy "nie wpadli w panikę pod wodą"

-To nie jest wszystko takie proste - mówił o akcji ratowniczej dzieci uwięzionych w Tham Luang Nang Non w Tajlandii instruktor nurkowania Piotr Paulo, który zna tę jaskinię. Jego zdaniem najprawdopodobniej chłopcy zostaną przetransportowani przez nurków na powierzchnię.

Dramat bramkarza, Urugwaj bezsilny. Francuzi szykują się na półfinał

Urugwaj walczył o półfinał mistrzostw świata z Francją, ale ostatecznie okazał się bezradny. Trójkolorowym zadanie ułatwił bramkarz rywali, który w drugiej połowie niemal sam wbił sobie piłkę do siatki. Ekipa z Ameryki Południowej nie zdołała się już podnieść po utracie dwóch bramek.

"Sytuacja sądownictwa w Polsce jest coraz gorsza". Goście z zagranicy u Gersdorf

Jesteśmy dzisiaj w Polsce, aby okazać moralne wsparcie polskim sędziom - powiedział w piątek prezes Sądu Najwyższego Holandii Maarten Feteris po spotkaniu z profesor Małgorzatą Gersdorf. Według niego sytuacja sądownictwa w Polsce od zeszłego roku pogorszyła się. Zaniepokojenie stanem niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce wyraził również prezydent Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.