Najnowsze

Najnowsze

Koszt reformy oświaty

Zgrzyt na linii samorządy-ministerstwo edukacji. Znów chodzi o reformę oświaty, czyli o likwidację gimnazjów. Samorządy domagają się zwrotu poniesionych kosztów. Minister Anna Zalewska zapewnia, że wnioski są rozpatrywane i przekonuje, że nie wszystkie koszty, jakie poniosły szkoły, były związane z reformą. Oburzenie po stronie nauczycieli i samorządów narasta. Jest już tak duże, że kolejnym krokiem może być sąd.

Rząd chce walczyć ze smogiem

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił program termomodernizacji. To priorytet dla rządu i program, który ma pokonać smog. Na pierwszy ogień idzie miejscowość Skawina. Jak praktycznie ten program ma działać?

Szkoła chce zmienić patrona

Rosnąca atmosfera antysemityzmu w Polsce dopadła włoskiego bohatera - to cytat z jednego z włoskich dzienników. Podobnych wypowiedzi jest znacznie więcej. O Polsce zrobiło się we Włoszech głośno, bo jedna z warszawskich szkół nie chce Giuseppe Garibaldiego za swojego patrona, choć do tej pory nim był. Dyrekcja szkoły zarzuca mu piractwo, antysemityzm, czym obraża Włochów, bo Garibaldi jest dla nich jak dla nas Józef Piłsudski.

Ziobro: ustawa o IPN nie jest po to, by ukrywać fakty i negować relacje świadków historii

Znowelizowana ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup. Nie będzie kar dla świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z naszej historii - mówił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ujawniony ostatni kandydat do KRS

Lista zamknięta i upubliczniona. Wyłoniono osiemnastu kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Teraz politycy spośród tych nazwisk muszą wskazać swoich faworytów. Opozycja nie ma zamiaru brać udziału w wyborze, bo wiele z tych osób jest powiązanych z ministrem sprawiedliwości.

Na dachu świata

Pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2 była Polka. Jej historia to gotowy scenariusz filmu, który zresztą powstaje, a spektakularne sukcesy przeplatają się w niej z osobistymi dramatami. Poza zdobyciem K2 Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie świata, ale jej historia jest dużo bardziej złożona niż lista sportowych osiągnięć. Reportaż o niezwykłej potrzebie dokonania czegoś wielkiego i kobiecie walczącej o uznanie w męskim świecie wspinaczki.

Droga na szczyt

Polacy jako pierwsi w historii chcą K2 zdobyć zimą. Ta droga na szczyt, zgodnie z przewidywaniami, okazuje się żmudna i niebezpieczna. I do zdobycia szczytu jeszcze daleko - jak mówił szef komitetu organizacyjnego polskiej wyprawy. Daria Górka spotkała się z himalaistami, którzy z różnych powodów wyprawę musieli przerwać. Między innymi o tym, że nadzieja zamarza ostatnia rozmawiała z Rafałem Fronią i Jarosławem Botorem.

USA potwierdzają: w maju otwarcie ambasady USA w Jerozolimie

W maju, na 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael, USA przeniosą swoją ambasadę w tym państwie z Tel Awiwu do Jerozolimy - podał w piątkowym oświadczeniu Departament Stanu USA. W ten sposób potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia w tej sprawie.

Hofman: kryzys wokół ustawy o IPN przykrywa sukcesy Morawieckiego

Kiedy Mateusz Morawiecki został premierem, nikt mu nie mówił, że będzie co chwilę wybuchać bomba - mówił w "Piaskiem po oczach" Adam Hofman, były rzecznik PiS. - Jemu się udało zrobić coś, co wydawało się niemożliwe, czyli reset z Unią. Nikt tego dziś nie docenia, nikt na to nie patrzy, bo mamy tutaj bum! - dodał, komentując spór wokół nowelizacji o IPN.

Hofman: kryzys wokół ustawy o IPN przykrywa sukcesy Morawieckiego

Kiedy Mateusz Morawiecki został premierem, nikt mu nie mówił, że będzie co chwilę wybuchać bomba - mówił w "Piaskiem po oczach" Adam Hofman, były rzecznik PiS. - Jemu się udało zrobić coś, co wydawało się niemożliwe, czyli reset z Unią. Nikt tego dziś nie docenia, nikt na to nie patrzy, bo mamy tutaj bum! - dodał, komentując spór wokół nowelizacji o IPN.

Europoseł PO: Polska traci na wiarygodności

Kontrowersje w związku z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej i konflikt z Izraelem powodują, że Polska traci na wiarygodności - ocenił w "Faktach po Faktach" Bogdan Zdrojewski, europoseł PO i były minister kultury. - Tę wiarygodność buduje się etapami, długo, uciążliwie - podkreślił. Gościem drugiej części programu była Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Europoseł PO: Polska traci na wiarygodności

Kontrowersje w związku z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej i konflikt z Izraelem powodują, że Polska traci na wiarygodności - ocenił w "Faktach po Faktach" Bogdan Zdrojewski, europoseł PO i były minister kultury. - Tę wiarygodność buduje się etapami, długo, uciążliwie - podkreślił.

"Seksistowskie". Jennifer Lawrence o komentarzach na temat swojej sukni

"Wszystko, co na siebie zakładam, jest moim wyborem. A jeśli chcę zmarznąć, to mój wybór" - powiedziała aktorka Jennifer Lawrence, odnosząc się do kontrowersji na temat sukni, jaką założyła w poniedziałek na londyńską promocję filmu "Czerwona jaskółka". Według wielu krytyków czarna kreacja była nie tylko zbyt odważna, ale także nieodpowiednia na kapryśną, angielską pogodę.

Artystyczna parafraza czy znieważanie?

Jaś Kapela został skazany za przeróbkę hymnu Polski. Jak tłumaczy, zrobił to, by zwrócić uwagę na problemy uchodźców. Czy hymn narodowy można traktować jak dzieło literackie i dowolnie zmieniać? Czy to dobry sposób, by wywołać dyskusję na ważne tematy? I czy za takie przeróbki powinno się karać? O tym w programie Tak Jest mówił sam Jaś Kapela oraz Lidia Sankowska-Grabczuk.

Niechciane srebro. Zdjęła medal, teraz przeprasza

Jeszcze nigdy olimpijskie srebro nie miało tak gorzkiego smaku. Smucą się kanadyjskie hokeistki, które po kilkunastu latach panowania na igrzyskach, oddały złoto w ręce Amerykanek. Doszło do tego, że po finałowej porażce jedna z załamanych Kanadyjek nie miała zamiaru paradować ze srebrnym krążkiem na szyi. Jocelyne Larocque potem za swoje zachowanie przeprosiła.

Serbia na drodze do Unii. "Jasna perspektywa europejska"

Przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej w 2025 roku jest ambitnym, lecz osiągalnym celem - ocenił w piątek prezydent Bułgarii Rumen Radew po rozmowie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem w Sofii. Jak stwierdził, Serbia otrzymała "jasną perspektywę europejską".

Strzały w pobliżu dworca w Zurychu

W alei Europallee w pobliżu głównego dworca kolejowego w Zurychu mężczyzna zastrzelił w piątek kobietę, z którą wcześniej pokłócił się w kawiarni. Po jej zabiciu oddał do siebie strzał samobójczy - poinformowały szwajcarskie media.

Zapowiadają interwencję w resorcie Ziobry. "Ustawa nie przewiduje odmowy"

Platforma Obywatelska i Nowoczesna domagają się dostępu do dokumentów dotyczących kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kamila Gasiuk-Pihowicz i Borys Budka zapowiedzieli, że podejmą w tej sprawie tak zwaną interwencję poselską w resorcie sprawiedliwości. Jak podkreślił Budka, powołując się na zasady wykonywania mandatu posła i senatora, prawo "nie przewiduje możliwości odmowy" ze strony ministra Zbigniewa Ziobry.

Obiecywali większe zyski niż Amber Gold. Reportaż "Superwizjera"

Świat wielkiej sztuki, dzieła znanych artystów i obietnica ogromnych pieniędzy - Joanna S., kusiła inwestorów, którzy wpłacali jej miliony złotych. Tylko, że nigdy nie otrzymali tego, co kupili. Trwa śledztwo w sprawie galerii prowadzonych przez Polkę mieszkającą w Szwecji i osób z nią powiązanych. Agenci badają, jak powstała piramida finansowa oferująca większe zyski niż Amber Gold. Według wstępnych szacunków straty klientów sięgają aż 300 milionów złotych. Więcej w "Superwizjerze" - w sobotę, w reportażu Kamili Wielogórskiej "Piramida finansowa i dzieła sztuki" o godzinie 20 w TVN24.

Samorządy chcą zwrotu kosztów reformy edukacji. Minister odpowiada

Samorządy składają do MEN wnioski o zwrot kosztów poniesionych na reformę edukacji. Dla przykładu władze Poznania podawały, że musiały z lokalnego budżetu dołożyć na ten cel 16 milionów złotych. Łódzki samorząd mówi z kolei o ponad 52 milionach złotych. Pytana o tę kwestię minister edukacji narodowej Anna Zalewska, zapewniła, że resort regularnie przeznacza pieniądze dla samorządów.

Papież nie zapomniał o zwyczaju jezuitów. Modlił się w małym miasteczku

Papież wrócił do Watykanu po pięciodniowych rekolekcjach wielkopostnych, które odbył wraz ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Franciszek od początku swego pontyfikatu wyjeżdża na rekolekcje poza miejsce posługi. To zwyczaj praktykowany przez jezuitów - zakon, z którego obecny papież się wywodzi.