Najnowsze

Najnowsze

Prezydent Słowacji: rekonstrukcja rządu albo przedterminowe wybory

Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził w niedzielę opinię, że rozwiązaniem sytuacji, jaka powstała w wyniku zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, może być głęboka rekonstrukcja rządu albo przedterminowe wybory parlamentarne. Zdaniem premiera Roberta Fico, Kiska "przeszedł na stronę opozycji".

"Apeluję do członków rządu, by zwrócili nagrody"

- W każdym cywilizowanym państwie w momencie, kiedy nagle wyszłyby takie informacje, że rząd przez rok przyznawał sobie miesiąc w miesiąc dodatki do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia, w sposób ewidentny obchodząc prawo, taki rząd podałby się do dymisji, natychmiast - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Zgodził się z nim Dariusz Rosati. - To jest po prostu podwyżka wynagrodzenia dokonana w sposób nielegalny - dodał. Gościem drugiej części programu był dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Apeluję do członków rządu, by zwrócili nagrody"

- W każdym cywilizowanym państwie w momencie, kiedy nagle wyszłyby takie informacje, że rząd przez rok przyznawał sobie miesiąc w miesiąc dodatki do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia, w sposób ewidentny obchodząc prawo, taki rząd podałby się do dymisji, natychmiast - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Zgodził się z nim Dariusz Rosati. - To jest po prostu podwyżka wynagrodzenia dokonana w sposób nielegalny - dodał.

"Nie uciekłem ze strachu". Wspomnienia o Marcu'68

- Z pewnego punktu widzenia więzienie było najlepszym miejscem, dlatego że nie doszła do mnie ta cała histeria, którą ludzie przeżywali - wspominał wydarzenia z marca 1968 roku Seweryn Blumsztajn. - Byłem oburzony na moich przyjaciół zaangażowanych w Marzec, że wyjeżdżają. Po wyjściu z więzienia zmieniłem zdanie - przyznał.

Producent "Twojego Vincenta": wierzę, że faktycznie możemy wygrać

- Przed przyjazdem do Los Angeles może mniej wierzyłem. Ale teraz coraz bardziej wierzę, że faktycznie możemy wygrać - powiedział Sean Bobbitt, producent polsko - brytyjskiego filmu "Twój Vincent" w rozmowie z dziennikarzem "Faktów" TVN, Marcinem Wroną. Produkcja jest nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jak mówił Bobbitt, podczas spotkania z twórcami innych dzieł nominowanych do prestiżowej nagrody, wiele osób wyraziło zachwyt nad "Twoim Vincentem". - Było tylu ludzi, którzy przychodzili do nas, mówili nawet na ucho: głosowałem na was - opowiadał producent. - Wydaje mi się, że wielu ludzi, którzy interesują się animacją, faktycznie docenia ten nowy, wizualny sposób opowiadania, który przedstawiamy w tym filmie - podkreślił.

Merkel: cieszę się na współpracę z SPD

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odniosła się w niedzielę do wyniku referendum, w którym członkowie SPD poparli wejście do koalicji rządowej z CDU/CSU i powiedziała, że cieszy się na dalszą współpracę z socjaldemokratami dla dobra kraju.

Turysta spadł z kilkuset metrów. Ciało znalazł ratownik TOPR

Ratownicy TOPR odnaleźli w Tatrach w niedzielę ciało turysty, który wędrując samotnie w czwartek spadł w rejonie Gąsienicowej Turni. Mężczyzna posiadał stosowny do zimowych wysokogórskich warunków ekwipunek, jednak nie przeżył kilkusetmetrowego upadku – poinformował ratownik dyżurny Jacek Broński.

"Czy powiedzieliście Macierewiczowi, że nie jest już ministrem?"

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

"Czy powiedzieliście Macierewiczowi, że nie jest już ministrem?"

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

Sąd zdecydował o losie wysp na Morzu Czerwonym

Sąd Konstytucyjny Egiptu uznał w sobotę za nieważne wszystkie orzeczenia innych sądów dotyczące umowy między Kairem a Rijadem o przekazaniu wysp na Morzu Czerwonym Arabii Saudyjskiej. Wskazał, iż tylko władza ustawodawcza może decydować o tym porozumieniu.

Zakonnice skarżą się na los u boku księży

Zakonnice nie chcą być dłużej służącymi księży i dostojników kościelnych – powiedziała szefowa Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych, siostra Carmen Sammut. W sobotnim wywiadzie dla "Corriere della Sera" oceniła, że księża nie liczą się z zakonnicami.

SPD za "wielką koalicją"

Niemieccy socjaldemokraci zagłosowali za wejściem w koalicję z chadekami - poinformował w niedzielę przedstawiciel SPD. Decyzja członków partii otworzy drogę do "wielkiej koalicji" i zakończy kilkumiesięczną polityczną niepewność w Niemczech.

Delegacja z Seulu jedzie do Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej wysyła w poniedziałek do Korei Północnej wysokiej rangi delegację z dyrektorem bezpieczeństwa narodowego na czele na rozmowy o złagodzeniu napięcia w związku z programem nuklearnym reżimu i pomocą w rozpoczęciu dialogu USA-Korea Północna. W skład delegacji wchodzi też dyrektor służby wywiadu krajowego Suh Hoon.

Mel Gibson i Kim Basinger ze Złotymi Malinami. Najgorszym filmem "Emotki"

Pierwszy raz w historii Złotych Malin za najgorsze dzieło roku uznano film animowany - naprawdę złe, kiczowate "Emotki". Nie zawiodła też trylogia o erotycznych przygodach Greya, choć nie bardzo wiadomo dlaczego najgorszą aktorką została Kim Basinger. Wygląda też na to, że organizatorzy Malin potrzebowali dużych nazwisk, dlatego na statuetkę niezasłużenie załapał się Mel Gibson.

Samotna mścicielka wyręcza policję. Historia warta światowej nagrody?

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" mają wszystko, co niezbędne, by zgarnąć Oscara za najlepszy film. To po trosze western, kryminał i czarna komedia, z mistrzowskimi kreacjami. Choć w ostatnich dniach eksperci upatrują faworyta w "Kształcie wody", w ubiegłym roku większość typowań nie sprawdziła się. Gdy mowa o głównej kategorii, w oscarowej rywalizacji nie istnieją pewniacy. Rozdanie statuetek - w nocy z niedzieli na poniedziałek.