Pośmiertne odznaczenie dla Mariana Rejewskiego za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wyróżnienie zostało nadane polskiemu matematykowi w 80. rocznicę wydarzenia przez amerykański wywiad wojskowy.
Do rąk córki Rejewskiego, Janiny Sylwestrzak, trafi dziś Medal Knowltona, odznaczenie nadane przez amerykański wywiad wojskowy. Polski matematyk i kryptolog po raz pierwszy złamał kody jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w 1932 roku.
Było to przełomowe odkrycie, ponieważ Polak, odmiennie od zachodnich sojuszników, szukał odpowiedzi w w rozwiązaniach matematycznych, tworząc równania, a nie w tradycyjnej kryptologii, opartej na przedwojennych metodach lingwistycznych. Dokonania bydgoszczanina były tym bardziej oszałamiające, że udało mu się tego dokonać zaledwie w kilka tygodni. W czasie wojny współpracował z wywiadem brytyjskim i francuskim. Sukcesy Rejewskiego ujrzały jednak światło dzienne dopiero na początku lat 70., wcześniej na Wyspach fakt rozszyfrowania Enigmy utrzymywano w tajemnicy. Wyjątkowy medal
Odznaczenie, jakie zostało przyznane uczonemu, to Medal Knowltona, nadawany przez Związek Korpusów Wywiadu Wojskowego Armii USA (AMICA). Medal wprowadzono w 1995 roku i nazwano go tak od imienia pioniera wywiadu armii USA - pułkownika Thomasa Knowltona.
Przyznaje się go za wkład w osiągnięcia i sukcesy wywiadu wojskowego USA. Z wnioskiem o przyznanie medalu Rejewskiemu wystąpiło Dowództwo Kontrwywiadu Dowództw Sojuszniczych NATO. Matematyk, dzięki swoim innowacyjnym metodom dekryptażu, niewątpliwie przyczynił się do zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą.
Autor: KSu//gak / Źródło: polska-zbrojna.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24