"To historyczna decyzja". Podpisano deklarację o współpracy NATO i UE

[object Object]
W Warszawie podpisano deklarację NATO-UE o współpracy w zakresie bezpieczeństwatvn24
wideo 2/23

NATO i UE ogłosiły w piątek w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy pomiędzy tymi organizacjami. To pierwszy tego rodzaju wspólny dokument. Dotyczy on m.in. zwalczania zagrożeń hybrydowych. - Partnerstwo między NATO a UE nabiera nowej treści. To jest decyzja historyczna, która pozwoli nam jeszcze bliżej ze sobą współpracować - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podpisy pod deklaracją złożyli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wzmocnienie współpracy pomiędzy Unią a NATO będzie też jednym z głównych tematów szczytu Sojuszu w Warszawie.

"To historyczna decyzja"

- Partnerstwo między NATO a UE nabiera nowej treści. To jest decyzja historyczna, która pozwoli nam jeszcze bliżej ze sobą współpracować - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po podpisaniu deklaracji o wzmocnieniu współpracy pomiędzy organizacjami.

- Dzisiaj NATO i Unia Europejska stoją w obliczu tych samych zagrożeń, zagrożeń płynących czy ze wschodu, czy z południa i to są wyzwania rzucone względem porządku opartego o wartości demokratyczne - powiedział Tusk po tym, jak NATO i UE ogłosiły w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy. - W tych nowych realiach nasi obywatele wymagają większego, wyższego bezpieczeństwa, nieważne, gdzie mieszkają, czy mieszkają w państwach należących do NATO, do UE czy do obu organizacji. My, jako liderzy, powinniśmy spełnić te oczekiwania. Niewątpliwie Europa może i powinna zrobić więcej, by zwiększyć nasze zdolności i naszą gotowość. Powinniśmy też wydawać więcej i mądrzej - oświadczył Tusk.

Stoltenberg: partnerstwo między NATO i UE nabiera nowej treści

- Jest to konieczne ze względu na bezprecedensowe wyzwania, przed jakimi stoimy. Ani NATO, ani UE samodzielnie nie są w stanie odpowiedzieć na te wyzwania. Ale razem możemy opracować takie narzędzia, które są konieczne dla ochrony naszych obywateli i w ten sposób też zwiększymy stabilność w naszym sąsiedztwie - zaznaczył Stoltenberg. Podkreślił jednolite stanowisko sojuszu i UE w sprawie Rosji, a także współpracę w walce z przemytnikami ludzi w rejonie Morza Egejskiego. - Już zawarliśmy więcej uzgodnień w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w ciągu poprzedzających 13 lat. To świadczy o tym, że rozwija się współpraca między NATO a UE. Teraz nadszedł czas, by podnieść tę współpracę na wyższy poziom - powiedział Stoltenberg.

- Donaldzie, Jean-Claudzie, mogę z radością i dumą powiedzieć, że będziemy lepiej współpracowali - powiedział Stoltenberg, zwracając się do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz szefa Komisji Europejskiej Jean-Clauda Junckera.

Szef NATO zapowiedział także rozszerzenie współpracy w basenie Morza Śródziemnego. - Wymiana informacji i koordynacja działań pozwolą na skuteczniejsze przeciwdziałanie nielegalnej migracji i terroryzmowi - dodał Stoltenberg.

- NATO i UE wniosły wkład we wzmacnianie pokoju i stabilności. Cieszyliśmy się nimi przez dziesięciolecia w Europie - podkreślił Stoltenberg.

Juncker: silniejsza Unia to silniejsze NATO

- Dziś podpisaliśmy deklarację, którą wysyłamy klarowny sygnał: silniejsza Unia oznacza silniejsze NATO, a silniejsze NATO oznacza silniejszą Unię. Nasze działania, nasze zasoby się ze sobą wzajemnie uzupełniają - powiedział szef KE na konferencji po podpisaniu deklaracji.

Według szefa Komisji Europejskiej UE i NATO, podpisując deklarację, podjęły decyzję, by "zrobić jeszcze więcej". "Powinniśmy skorzystać ze wszystkich narzędzi, które mamy do naszej dyspozycji. Unia powinna być ambitna" - mówił Juncker.

Szef KE podkreślił także konieczność skutecznej współpracy UE ze Stanami Zjednoczonymi. Ocenił także, że "niezwykle ważną" działalność obserwacyjną w obszarze Morza Egejskiego wykonuje unijna agencja ds. granic Frontex. - To pokazuje, że współpraca NATO z Unią Europejską jest rzeczą praktyczną i konieczną. Bardzo często wzajemnie się uzupełniamy, co nie wyklucza bliższej współpracy, ponieważ cały czas jesteśmy w obliczu niestabilności, a zatem nie możemy uciekać się do introspekcji czy izolacjonizmu. Jesteśmy połączeni przez unię celu - powiedział.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP

Raporty: