RP poprawił swoje "związki partnerskie". PO z dwoma projektami?

W piatkowym głosowaniu odrzucono projekt ustawy ws. związków partnerskichsxc.hu

Ruch Palikota złożył w środę uzupełniony projekt ustawy o związkach partnerskich - poinformował na konferencji prasowej poseł RP Robert Biedroń. Dodał, że w nowej wersji projektu uwzględniono m.in. uwagi Sądu Najwyższego. Z kolei konserwatyści z PO rozważają złożenie własnego projektu ustawy. Deklarują, że gotowi są na zagwarantowanie takim parom m.in. prawa do dziedziczenia i informacji medycznej.

- Wzięliśmy pod uwagę zgłoszone do projektu uwagi i opinie. Wprowadziliśmy m.in. instytucję świadków, doprecyzowaliśmy pojęcie partnera i partnerki, uwzględniliśmy kwestie wynikające ze zobowiązań międzynarodowych (na które wskazywał Sąd Najwyższy) - powiedział Biedroń.

Ruch Palikota otwarty na dyskusję

Jak poinformował, Ruch Palikota złożył projekt, który po raz pierwszy trafił do Sejmu w lutym zeszłego roku, jako wspólny RP i SLD.

Odnosząc się do tego, że SLD również złożył ponownie projekt dotyczący związków partnerskich, Biedroń zapewnił, że jego klub nie chce uczestniczyć w żadnym wyścigu, ale składa projekt, który uważa za najlepszy, przygotowany wspólnie ze środowiskiem organizacji pozarządowych zainteresowanych uregulowaniem tej kwestii.

Zadeklarował, że jego klub jest otwarty na uwagi i gotowy do dyskusji. Dodał, że zasadnicze założenia projektu się nie zmieniły.

Wyraził również nadzieję, że projekt stanie się podstawą do wypracowania kompromisu w tej kwestii. Zaapelował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, aby jak najszybciej skierowała go pod obrady.

Uregulowanie kwestii dziedziczenia i alimentów

Projekt, który złożył RP, daje możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym, ale nie pozwala na adopcję dzieci. Przewiduje, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia".

Ustanie związku następowałoby w przypadku śmierci jednego z partnerów lub gdy partnerzy złożą przed kierownikiem USC oświadczenie o rozwiązaniu związku (za zgodą obu stron związek rozwiązać można bez udziału sądu). Jeden z partnerów może też żądać rozwiązania związku przez sąd, jeżeli trwale i nieodwracalnie ustały "wszystkie więzi pożycia".

Projekt daje też prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Reguluje też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania związku - "znalazł się w niedostatku".

Według projektu partnerzy mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić wspólnotę majątkową. Umowa może poprzedzać zawarcie związku, a także może być zmieniona albo rozwiązana w trakcie jego trwania.

Projekt umożliwia partnerom dziedziczenie po sobie na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu (zaliczając ich do pierwszej grupy jeśli chodzi o podatek od spadków i darowizn), a także wspólne rozliczanie się z fiskusem. Daje też m.in. prawo do renty po zmarłym partnerze, do zasiłku w związku z opieką nad chorym partnerem, objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym partnera.

SLD, RP i PO mają swoje pomysły na związki partnerskieKrzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Konserwatyści chcą mieć swój projekt

Poseł PO Jacek Żalek poinformował PAP, że prowadzi konsultacje prawne i polityczne ws. własnego projektu ustawy dotyczącej związków pozamałżeńskich.

Jak mówi Żalek, projekt powstał latem 2012 roku jako kontrpropozycja do ustawy przygotowywanej przez posła PO Artura Dunina. Ostatecznie jednak projekt Żalka nie został złożony w Sejmie, a klub Platformy złożył projekt Dunina, który w ubiegłym tygodniu został odrzucony w pierwszym czytaniu - podobnie jak dwa inne projekty - SLD i RP. Do odrzucenia wszystkich trzech projektów przyczyniły się m.in. głosy części posłów PO.

Poseł twierdzi, że obecnie konsultuje przygotowany przez siebie projekt m.in. z prawnikami. - Ale są to też konsultacje natury politycznej - powiedział.

Zastrzegł jednak, że na razie trudno jest przesądzić, kiedy projekt zostanie przedstawiony. - Nie chciałbym, aby presja czasu wpłynęła na jakość projektu - zaznaczył.

Jak mówił, zależy mu na tym, aby jego projekt "nie wywoływał niepotrzebnych emocji". - Mam wrażenie, że straciliśmy zdolność do prowadzenia dialogu, debata ogranicza się do epitetów, wulgaryzmów, a nie ma odpowiedzialnej dyskusji na tematy merytoryczne - ocenił.

- Dlatego chcę z rozwagą podejść do tego projektu, bo uważam, że teraz z różnych pobudek politycznych mógłby zostać odczytany jako próba wywołania dalszego konfliktu.

Projekt PO kontra projket PO

Projekt Żalka ma zagwarantować m.in. dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu".

Według posła PO można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. Żalek uważa, że projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza "instytucji paramałżeństwa".

Autor odrzuconego w ubiegłym tygodniu projektu PO ustawy ws. związków partnerskich Artur Dunin planuje złożyć swój projekt ponownie i chce rozmawiać m.in. z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim.

Dunin nie wykluczył złagodzenia projektu, gdyby "były jeszcze jakieś sugestie" tak, aby spróbować przekonać do niego chociaż te osoby, które wstrzymały się od głosu. We wtorek 5 lutego o sytuacji w partii, po tym jak Sejm także głosami PO odrzucił projekty ws. związków partnerskich, ma rozmawiać klub PO.

Wśród 46 posłów PO, którzy opowiedzieli się za odrzuceniem projektu Dunina byli m.in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, Elżbieta Radziszewska, Marek Biernacki, Jerzy Budnik, Andrzej Czerwiński, Joanna Fabisiak, John Godson, Andrzej Gut-Mostowy, Roman Kosecki, Jerzy Kozdroń, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Kazimierz Plocke, Damian Raczkowski, Ireneusz Raś i Jacek Żalek.

Instytucja "Związku partnerskiego" nie jest niezbędna

Mężydło powiedział w środę, że jego zdaniem można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, w inny sposób niż tworząc ustawą instytucję związku partnerskiego. - Można to uregulować w inny sposób i najprawdopodobniej grupa konserwatywna będzie miała takie propozycje - podkreślił.

Ocenił, że dyskusja mogłaby iść w kierunku zaproponowanego przez Żalka zagwarantowania pewnych praw osobom pozostającym we "wspólnym pożyciu". Nie wykluczył, że mogłoby chodzić np. o korzystanie z jakichś ulg ekonomicznych. Zwrócił jednocześnie uwagę, że gdyby pary pozamałżeńskie miały otrzymać przywileje materialne, to równolegle należałoby wprowadzić dodatkowy rodzaj wsparcia dla rodzin.

- W krajach skandynawskich nie dlatego rodzi się więcej dzieci, że zalegalizowano tam związki pozamałżeńskie. Tam jest większa pomoc dla rodzin, w tym wielodzietnych - podkreślił Mężydło.

Zapewnił też, że nie jest homofobem i nie zgadza się z przypięciem mu takiej łatki tylko dlatego, że głosował przeciwko projektom.

- Byłem tolerancyjny już dużo wcześniej zanim nastała "moda na tolerancję". Na ostatnich studiach, to była końcówka lat 70., mieszkałem w akademiku z homoseksualistą - powiedział Mężydło.

Projekt ustawy o związkach parnerskich został odrzucony w Sejmietvn24

"Nie chcę chodzić na krawędzi konstytucyjności"

Inny polityk PO Andrzej Czerwiński powiedział, że głosował przeciwko projektom o związkach partnerskich, bo miał wątpliwości m.in. natury konstytucyjnej, a także nie chciał tworzyć "furtki do zawierania małżeństw homoseksualnych".

- Mamy do czynienia ze sprzecznymi informacjami, jedni prawnicy mówią o niezgodności z konstytucją, inni twierdzą co innego. Chciałbym mieć jasność w tej sprawie. Nie chciałem się przykładać do forsowania rozwiązania, które jest potencjalnie niekonstytucyjne. Nie chcę chodzić na krawędzi konstytucyjności i uchwalać dwuznacznych przepisów - powiedział polityk PO.

Dodał, że dyskusja o związkach partnerskich odbędzie się na przyszłotygodniowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PO.

- Ja nie chcę zarzucać, że ktoś z nami nie dyskutował, bo informacji podawanych było sporo. Ale każdy z nas ma masę obowiązków. Teraz trzeba, przynajmniej ja chcę się przyłożyć do szczegółów, żeby mieć czyste sumienie - powiedział Czerwiński.

Projekt Dunina powstał w połowie 2012 r., jeszcze przed wakacjami projektem zajęło się prezydium klubu PO, nie zgłaszając poważniejszych zastrzeżeń. Przez okres wakacji parlamentarzyści PO mieli wnosić ewentualne uwagi do projektu, jednak żadnych uwag nie zgłoszono.

- Oczywiście dopuszczam uchwalenie prawa sankcjonującego to, co ma miejsce. Ale chciałbym być przekonany, że nie stworzymy w ten sposób furtki do małżeństw homoseksualnych. To jest dla mnie bariera. Myślę, że będziemy dyskutować nad tym w klubie - dodał Czerwiński.

Doprecyzować istniejące ustawy

Z kolei szef małopolskiej PO Ireneusz Raś przyznał, że ma wiele wątpliwości dotyczących odrzuconych projektów - w tym ich zgodności z konstytucją.

Według Rasia można byłoby na przykład doprecyzować pewne zapisy w już obowiązujących ustawach. - Jeżeli ludzie chcą się odwiedzać w szpitalu i uzyskiwać informacje o swoim stanie zdrowia: nie mam nic przeciwko temu. Jeśli chcą dziedziczyć: nie mam nic przeciwko temu - powiedział polityk PO.

Dyskusja o związkach partnerskich

Yga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa wyraziła rozczarowanie poziomem zeszłotygodniowej debaty sejmowej na temat projektów, ale podkreśliła, że jej pozytywnym aspektem jest fakt, że odbiła się szerokim echem w mediach i rozpoczęła dyskusję o związkach partnerskich.

Podkreśliła, że projekty nie powinny być traktowane ideologicznie, ponieważ dotyczą rozwiązania problemów, z jakimi w codziennym życiu borykają się pary żyjące w związkach niebędących małżeństwami.

Marcin Szczepkowski z inicjatywy "Miłość nie wyklucza" przypomniał, że w zeszłym tygodniu przedstawiciele organizacji zrzeszonych w koalicji "Partnerstwo dla związków" złożyli pisma z prośbą o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Zapowiedział, że podobne zaproszenie skierują do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Dodał, że chętnie spotkają się i opowiedzą o swoich codziennych problemach wszystkim zainteresowanym posłom zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

Odrzucenie projektu ustawy

W zeszłym tygodniu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu wszystkie trzy projekty dotyczące związków partnerskich: dwa złożone wspólnie przez RP i SLD oraz autorstwa Artura Dunina z PO.

Przed głosowaniem w tej sprawie minister sprawiedliwości powiedział, że w jego ocenie projekty są niezgodne z konstytucją. Na ich niekonstytucyjność zwracał też uwagę w ekspertyzach Sąd Najwyższy.

Autor: zś/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro z mównicy sejmowej krytykował Donalda Tuska i zarzucał mu łamanie prawa. Z sali, z ust posła PiS Edwarda Siarki, padł okrzyk: "kula w łeb". Zareagowała prowadząca obrady wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela.

Ziobro atakował Tuska. Poseł PiS z sali: kula w łeb

Ziobro atakował Tuska. Poseł PiS z sali: kula w łeb

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, emerytowanym generałem Keithem Kelloggiem. "Ukraina jest gotowa do zawarcia silnego, naprawdę użytecznego porozumienia z prezydentem Stanów Zjednoczonych" - oświadczył Zełenski po spotkaniu. "Zaproponowaliśmy najszybszy i najbardziej konstruktywny sposób osiągnięcia rezultatu" - dodał.

Zełenski rozmawiał z wysłannikiem Trumpa. Złożył propozycję

Zełenski rozmawiał z wysłannikiem Trumpa. Złożył propozycję

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

40-latek został zamordowany. Prawie dwa lata później jego szczątki odnaleziono podczas prac ziemnych. Na ławie oskarżonych zasiadły dwie osoby.

"Powiedział, że trzeba z nim zrobić porządek". Szczątki Tomasza znaleziono po dwóch latach

"Powiedział, że trzeba z nim zrobić porządek". Szczątki Tomasza znaleziono po dwóch latach

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał rzecznika dyscyplinarnego "ad hoc" do zbadania podejrzenia wykorzystania "piastowanej funkcji oraz działalności prokuratury do realizowania interesów swojej rodziny" przez zastępcę Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego - poinformowała rzeczniczka organu Anna Adamiak. Ostrowski od 11 lutego pozostaje zawieszony w obowiązkach.

Ruch Bodnara w sprawie Ostrowskiego. Powołał rzecznika "ad hoc"

Ruch Bodnara w sprawie Ostrowskiego. Powołał rzecznika "ad hoc"

Źródło:
PAP

Ta wojna nie jest naszą sprawą - powiedział współzałożyciel i honorowy przewodniczący AfD Alexander Gauland w trakcie spotkania wyborczego w Neuenhagen pod Berlinem, komentując zaangażowanie kraju w pomoc dla Ukrainy. W niedzielę w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne. 

"Ta wojna to nie jest nasza sprawa". Współzałożyciel AfD o Ukrainie

"Ta wojna to nie jest nasza sprawa". Współzałożyciel AfD o Ukrainie

Źródło:
PAP

Na Facebooku pojawiają się reklamy oferujące zakup zagubionych bagaży z Lotniska Chopina za jedyne dziewięć złotych. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Bagaże za dziewięć złotych. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Sprzeciw Ukrainy wobec umowy dotyczącej minerałów i sposobu, w jaki Donald Trump prowadzi rozmowy pokojowe, jest po prostu nie do przyjęcia - powiedział w czwartek w wywiadzie dla stacji Fox News doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Mike Waltz. Skomentował również rozmowy przedstawicieli Stanów Zjednoczonych z Rosją.

Doradca Trumpa ma radę dla Ukrainy

Doradca Trumpa ma radę dla Ukrainy

Źródło:
Reuters

Amerykański senator Bernie Sanders opublikował w mediach społecznościowych emocjonalne nagranie, w którym zarzucił prezydentowi Donaldowi Trumpowi kłamstwa na temat wojny w Ukrainie i przymilanie się Władimirowi Putinowi.

"Jesteśmy świadkami bardzo smutnego momentu w historii Ameryki"

"Jesteśmy świadkami bardzo smutnego momentu w historii Ameryki"

Źródło:
tvn24.pl

Kobieta, która zjechała ze szczytu Kasprowego Wierchu, doznała poważnych obrażeń. Poszkodowana turystka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Ześlizgnęła się ze szczytu Kasprowego Wierchu. Turystka z poważnymi obrażeniami

Ześlizgnęła się ze szczytu Kasprowego Wierchu. Turystka z poważnymi obrażeniami

Źródło:
PAP

Zgodnie z decyzją generała zakonu dominikanów, po wyczerpaniu środków odwoławczych oskarżony o przestępstwa seksualne Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z zakonu - poinformowała Polska Prowincja Dominikanów.

Dominikanin skazany za gwałt wydalony z zakonu

Dominikanin skazany za gwałt wydalony z zakonu

Źródło:
PAP

- Jak zobaczyłam to nagranie to zamarłam. Serce mi waliło, w oczach miałam łzy - mówi dr Marta Siepsiak, psycholożka i wykładowczyni w SWPS w Warszawie. Chodzi o wideo, które opublikowała Akademia Muzyczna w Poznaniu. Na zainscenizowanym nagraniu widać jak wykładowcy obśmiewają nieprzygotowaną do sesji studentkę i wysyłają ją na "specjalną ćwiczeniówkę" do... piwnicy. Klipu nie ma już w internecie, ale wciąż nie milkną echa tej publikacji. Uczelnia tłumaczy, że to był tylko żart. Zamiast śmiechu wywołał falę krytyki.

Miało być śmiesznie, wyszło kontrowersyjnie. "Wszystkie wspomnienia wróciły"

Miało być śmiesznie, wyszło kontrowersyjnie. "Wszystkie wspomnienia wróciły"

Źródło:
tvn24.pl

"Łamanie przepisów to skracanie drogi do śmierci" - przekazała spółka PKP PLK i opublikowała ku przestrodze nagranie z przejazdu kolejowego w Świebodzinie, gdzie we wtorek białe renault wbiło się w przejeżdżający pociąg. Na wideo widać, jak kierowca łamie przepisy ruchu drogowego. Policja wskazuje, że do wypadku przyczyniła się jeszcze jedna istotna rzecz.

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem usatysfakcjonowany tym, że premier szybko zareagował - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński o przyjęciu przez premiera Donalda Tuska rezygnacji szefowej CBA Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak. Dodał, że jej przesłuchanie przed komisją śledczą zajmującą się sprawą Pegasusa dowiodło, że "ona ani dnia dłużej nie może pełnić tej funkcji". Poseł KO Patryk Jaskulski wyraził nadzieję na "nowe otwarcie" w wyjaśnianiu sprawy Pegasusa.

Premier "postawił tamę". Czy będzie "nowe otwarcie" w wyjaśnianiu sprawy Pegasusa?

Premier "postawił tamę". Czy będzie "nowe otwarcie" w wyjaśnianiu sprawy Pegasusa?

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja regulaminowa podjęła w czwartek decyzję o zarekomendowaniu Sejmowi uchylenia immunitetu i wyrażenia zgody na aresztowanie na okres 30 dni byłego ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry. Z wnioskiem takim wystąpiła komisja śledcza do spraw Pegasusa, w związku z niestawiennictwem Ziobry na jej posiedzeniu. Komisja regulaminowa zarekomendowała także uchylenie immunitetu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu oraz wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i areszt.

Areszt dla Ziobry. Jest decyzja sejmowej komisji

Areszt dla Ziobry. Jest decyzja sejmowej komisji

Źródło:
TVN24, PAP

Mercedes ogłosił dalsze cięcie kosztów i wprowadzenie do swojej gamy produktów większej liczby samochodów benzynowych i wysokoprężnych niż pojazdów elektrycznych. Firma chce w ten sposób "ożywić marże" w obliczu gwałtownego spadku zysków.

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk przyjął w czwartek rezygnację szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak - ustaliła TVN24, a potwierdziła później kancelaria premiera. O "przyjęciu rezygnacji", jednak bez personaliów, premier poinformował wcześniej na portalu X. "Od 21 lutego 2025 roku obowiązki Szefa CBA będzie wykonywał Tomasz Strzelczyk" - przekazał rzecznik MSWiA.

Dymisja szefowej CBA. Wiadomo, kto przejmie obowiązki

Dymisja szefowej CBA. Wiadomo, kto przejmie obowiązki

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Robert Zieliński

W czwartek premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak ze stanowiska szefowej CBA. Wcześniej szef rządu domagał się wyjaśnień w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kim jest osoba, która stała na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2023 roku?

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Superwizjer TVN, PAP, Onet, Gazeta Wyborcza

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej doszło do spięcia między byłą marszałek Sejmu z PiS Elżbietą Witek i przewodniczącym Jarosławem Urbaniakiem. - Panie przewodniczący, za chwileczkę na znak protestu wstanę i wyjdę, bo pan pozwala sobie na komentowanie każdej wypowiedzi - mówiła Witek.

Spięcie na komisji. "Na znak protestu wstanę i wyjdę"

Spięcie na komisji. "Na znak protestu wstanę i wyjdę"

Źródło:
TVN24

W oknie życia w Białymstoku pracownicy pogotowia opiekuńczego znaleźli noworodka. Nie było żadnego listu. Wiadomo jednak, że chłopiec ma kilka dni, ma jeszcze zaopatrzoną pępowinę. Dziecko wyglądało na zdrowe i zadbane, ale - zgodnie z procedurami - trafiło do szpitala na badania.

Kilkudniowy chłopiec w oknie życia. "Nie płakał, był spokojniutki"

Kilkudniowy chłopiec w oknie życia. "Nie płakał, był spokojniutki"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym roku branża piwna sprzedała o 100 milionów butelek i puszek mniej niż w 2023 roku, co oznacza spadek o 1,7 procent. Jak poinformowały Browary Polskie, jedynie segment piwa bezalkoholowego zanotował wzrost, wynoszący ponad 17 procent.

Najgorszy wynik od 20 lat

Najgorszy wynik od 20 lat

Źródło:
PAP

Politycy PiS, w tym europoseł Mariusz Kamiński, twierdzą, że nastąpił największy spadek pozycji Polski w rankingu postrzegania korupcji. Sprawdziliśmy więc, które miejsca zajmowała Polska w ostatnich latach i za których rządów spadek był największy.

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Źródło:
Konkret24

Niepewny jest los migrantów deportowanych z USA do Panamy. W ubiegłym tygodniu do stolicy środkowoamerykańskiego państwa przewieziono blisko 300 osób. Część z nich jest przetrzymywana w hotelu w centrum miasta. Mają być pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym. W oknach pokazują kartki z napisem "pomóżcie nam".  

Kartki z napisem "pomóżcie" w oknach hotelu

Kartki z napisem "pomóżcie" w oknach hotelu

Źródło:
BBC

Najpierw zgarnął Złotą Palmę w Cannes, potem aż pięć Złotych Globów. Odkąd nagrody przyznały mu Gildie Reżyserów i Producentów - najcelniejsze prognostyki Oscarów - rywale zdają się być bez szans. Seana Bakera i jego "Anorę" dzieli krok od najważniejszych statuetek. Czy jednak starsi akademicy wskażą na film sankcjonujący prostytucję jako "zwykłą pracę"? Amerykańscy krytycy nie są pewni.

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Źródło:
"Variety", "The Los Angeles Timea", " The Guardian", CNN, tvn24.pl

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zagrożeniem będą dla nas opady marznące, a także tęgi mróz. Sprawdź, gdzie wydano alerty.

Nawet -20 stopni i marznące opady. IMGW ostrzega

Nawet -20 stopni i marznące opady. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Witalij Kliczko odebrał nagrodę imienia prezydenta Pawła Adamowicza podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Burmistrza Kijowa wyróżniono "za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny".

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Źródło:
gdansk.pl/TVN24
Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump, któremu bardzo zależy na zakończeniu wojny w Ukrainie, na konferencji prasowej publicznie wygłaszał nieprawdziwe tezy na jej temat oraz na temat samej Ukrainy - w dodatku zbieżne z tym, co rozpowszechnia rosyjska propaganda.

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen został odznaczony Medalem Kuriera z Warszawy. - Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma - podkreślił, odbierając wyróżnienie w środę wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

Źródło:
PAP
Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Źródło:
tvn24.pl
Premium