Opinie Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie oświadczeń o woli dalszego orzekania sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, to bardzo ważny głos, ale niewiążący dla prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w piątek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
W czwartek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera poinformował, że KRS pozytywnie zaopiniowała oświadczenia o woli dalszego orzekania pięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Oświadczenia siedmiu sędziów, w tym kierującego obecnie pracami SN Józefa Iwulskiego - wyznaczonego przez pierwszą prezes Małgorzatę Gersdorf do zastępowania przez czas jej nieobecności - zostały zaopiniowane negatywnie.
"Bardzo ważny głos"
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha Mucha stwierdził w rozmowie z PAP, że wydane przez KRS opinie to "bardzo ważny głos", natomiast dla prezydenta "nie są wiążące". - Rozstrzygnięcie jest w rękach prezydenta. To jest prerogatywa głowy państwa - zaznaczył prezydencki minister.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta nie chciał określić, kiedy można spodziewać się decyzji prezydenta w sprawie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez 12 sędziów. - Jeżeli tylko pan prezydent będzie podejmował rozstrzygnięcia, będziemy opinię publiczną o tym informować - zapewnił urzędnik.
Ustawa o Sądzie Najwyższym
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu - czyli 3 lipca - w stan spoczynku musieli przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.
Wcześniej zasięga on opinii Krajowej Rady Sądownictwa, która ma 30 dni na zajęcie stanowiska. Jeśli Rada w tym terminie nie przedstawi opinii, uznaje się, że KRS wydała opinię pozytywną. Prezydent może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania opinii Krajowej Rady Sądownictwa albo upływu terminu na przekazanie tej opinii.
Przepis znowelizowanej w maju ustawy o SN stanowi, że "w przypadku niezakończenia postępowania związanego z dalszym zajmowaniem stanowiska sędziego Sądu Najwyższego po ukończeniu wieku, o którym mowa w § 1, (65 lat - red.) sędzia pozostaje na stanowisku do czasu zakończenia tego postępowania."
Autor: aw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24