Rusza 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Otworzy go zmartwychwstały "Potop"

Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?
Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?
Filmoteka Narodowa
Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?Filmoteka Narodowa

Skrócona o ponad dwie godziny wersja dzieła Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" otworzy w poniedziałek wieczorem 39. edycję Festiwalu Filmowego. W konkursie głównym startuje 13 tytułów, w tym te najbardziej oczekiwane: "Miasto 44", "Obywatel", "Bogowie" czy "Zbliżenia". Festiwal potrwa do 20 września.

Znane już części widzów "Miasto 44" Jana Komasy, epicka opowieść o Powstaniu Warszawskim, "Obywatel" Jerzego Stuhra, czyli film o antybohaterze naszych czasów oraz psychologiczny obraz "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz z udziałem Łukasza Simlata, Joanny Orleańskiej i Ewy Wiśniewskiej - to najgorętsze produkcje tego festiwalu.

Wyczekiwana jest również opowieść o trzech przełomowych latach z życia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religii "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Jak wieść niesie, w filmie brawurową kreację stworzył Tomasz Kot wcielający się w zmarłego przed pięciu laty profesora.

Prócz formuły imprezy (mowa o prowadzonej od czterech lat restrykcyjnej selekcji filmów konkursowych), zmieniła się jak widać także jej nazwa. Dotąd był to festiwal Polskich Filmów Fabularnych, od tego roku to po prostu Festiwal Filmowy w Gdyni.

Tomasz Kot jako Zbigniew Religa w filmie "Bogowie"Watchout Production

Zmartwychwstanie "Potopu"

Właśnie we wrześniu br. przypada 40 rocznica premiery nominowanego do Oscara w kategorii film zagraniczny "Potopu" Jerzego Hoffmana. To jeden z powodów, dla którego odświeżony, o dwie godziny skrócony i pozbawiony części wątków otworzy tegoroczny festiwal. Jak się zaprezentuje? O tym w poniedziałek wieczorem dowiedzą się jako pierwsi goście festiwalu w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Jesienią "Potop Redivivus" ("Potop zmartwychwstały") trafi do kin.

Decyzję o przemontowaniu i skróceniu filmu Jerzy Hoffman podjął po obejrzeniu cyfrowo zrekonstruowanej dzięki Filmotece Narodowej wersji swojego dzieła. - Od premiery "Potopu" minęło 40 lat - tłumaczy reżyser. - Wyrosły co najmniej dwa pokolenia, które tego filmu nie widziały w kinie. Dzisiejszy widz jest przyzwyczajony do innego rytmu narracji, montażu i tempa. "Potop" sprzed 40 lat miał w sumie 5 godzin i 15 minut projekcji, wyświetlaliśmy go w dwóch częściach. Ale czy dzisiejszy widz będzie chciał spędzić w kinie ponad 5 godzin? Trudno to sobie wyobrazić - dodaje.

Po obejrzeniu odrestaurowanej kopii "Potopu" reżyser doszedł do wniosku, że jest w nim zbyt wiele scen, które nie posuwają akcji do przodu i wstrzymują tempo narracji. - Stworzyłem więc "Potop" na nowo, w wersji trzygodzinnej - opowiada. - Film, który nic nie stracił z najważniejszych wątków, nie stracił na czytelności, a jednocześnie nabrał tempa. (...) Próbne projekcje pokazały, że stał się filmem na nowo atrakcyjnym i pasjonującym - zapewnia reżyser.

Daniel Olbrychski i Franciszek Pieczka w "Potopie"Filmoteka Narodowa

"Potop" z 1974 roku obejrzało w kinach ponad 27 mln widzów, co dziś jest liczbą wręcz niewiarygodną. Film zajmuje III miejsce na polskiej liście przebojów wszech czasów. Więcej widzów mieli tylko "Krzyżacy" i "W pustyni i w puszczy" - również ekranizacje prozy Sienkiewicza.

Od "Miasta 44" do polskiego "Milczenia owiec"

Jak zawsze trzonem festiwalu będzie konkurs główny. W tym roku zakwalifikowano niewielką, liczącą 13 tytułów grupę filmów. - Konkurs Główny jest w tym roku mocny i różnorodny: od kina gatunkowego do bardzo osobistych wizji autorskich, z aż trzema debiutami - komentuje nowy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Obok wspomnianych już tytułów do konkursu trafił m.in. "Fotograf" Waldemara Krzystka o seryjnym mordercy z kreacjami polskich i rosyjskich aktorów - w tym Tatiany Arntgolts, Soni Bohosiewicz i Adama Woronowicza. Wtajemniczeni mówią o thrillerze Krzystka w samych superlatywach, a film zyskał już przydomek "polskiego +Milczenia owiec+".

Nie sposób pominąć też obrazu jednego z najbardziej znanych na świecie polskich artystów - poety, malarza i reżysera Lecha Majewskiego "Onirica - Psie pole". To historia naukowca, którego karierę przerwał tragiczny wypadek - zginęli w nim jego ukochana i najlepszy przyjaciel, a on sam cudem przeżył. Od tej pory jedyne, czego pragnie, to sen. Ucieka w nim od rzeczywistości, której nie akceptuje. Przenosi się do mrocznego świata rodem z "Boskiej Komedii" Dantego, dzieła, na którego punkcie miał w czasie pracy akademickiej obsesję.

W rywalizacji o laury weźmie udział po wieloletniej przerwie również inny oryginalny filmowiec Grzegorz Królikiewicz z filmem fabularnym "Sąsiady".

W Gdyni zobaczyć będzie można m.in. film Lecha Majewskiego "Onirica - Psie Pole"

Na czele jury konkursowego stoi Ryszard Bugajski, twórca głośnego "Przesłuchania", najsłynniejszego polskiego "półkownika". Ponadto w gremium, od kilku lat goszczącym międzynarodowych fachowców, zasiadają m.in.: Maggie Lee - krytyk filmowy prestiżowego "Variety", scenarzysta Grzegorz Łoszewski, reżyserka, wokalistka Maria Sadowska i aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Nie tylko konkurs główny

Oleszczyk wprowadził do programu m.in. sekcję Inne spojrzenie, promującą kino eksperymentalne, z pogranicza gatunków, wzorowaną na wielkich międzynarodowych festiwalach jak Cannes czy Wenecja. Zobaczymy takie tytuły, jak "Heavy Mental" Sebastiana Buttnego, znane już "Małe stłuczki" Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba czy "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego.

Ponadto zobaczymy też sekcję Skarby Kina Przedwojennego, która ma przybliżyć widzom niedoceniane kino z okresu II Rzeczypospolitej. Będzie też okazja, by przypomnieć sobie zapomnianych klasyków - tegorocznym bohaterem cyklu będzie jeden z najwybitniejszych twórców filmów dla dzieci Janusz Nasfeter.

Z kolei w ramach sekcji Polonica odbędą się cztery projekcje, prezentujące zupełnie różne filmy stworzone z udziałem Polaków: "Imigrantka" Jamesa Greya, "Pod ochroną" Diego Lermana oraz gwóźdź programu: blok krótkich filmów wybitnego polskiego twórcy-skandalisty Waleriana Borowczyka (twórcy "Dziejów grzechu") i jego słynny pełnometrażowy obraz "Goto - wyspa miłości".

"Goto" w reżyserii Waleriana Borowczyka

Istotne zmiany zaszły w Konkursie Młodego Kina - ograniczona została liczba filmów i zastosowano ostrzejszą selekcję. Produkcje konkursowe Młodego Kina oceni jury, którego pracą pokieruje Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal potrwa do 20 września. Wtedy też poznamy jego laureatów.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Filmoteka Narodowa

Pozostałe wiadomości

W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód kurski w Rosji doszło do pożaru magazynu paliw. Trzy zbiorniki stanęły w ogniu - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow.

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Potężny pożar po ataku dronów w Rosji. Trzy zbiorniki z paliwem stanęły w ogniu

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 27 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. To wszystko na oczach mieszkańców, którzy nie kryli swojego zadowolenia. Na żywo mogli posłuchać najpopularniejszych standardów nowoorleańskiego jazzu i bluesa.

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu

Amerykańscy żołnierze dali koncert na rynku w Bolesławcu

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP